Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Źródła pisane z 1564 r. i Puszcza Radomska, POLSKA
     
pussyGalore
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 101.748

 
 
post 16/05/2017, 21:25 Quote Post

Dzień dobry,

Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu źródła cytatu dotyczącego Puszczy Radomskiej (zwanej też Puszczą Radomsko-Kozienicką, Puszczą Jedleńską; obecnie jest to Puszcza Kozienicka).

Na cytat natknęłam się czytając książkę Karola Potkańskiego (1861-1907) Puszcza Radomska (oprac. i wyd. S. Zieliński, Radom 1997, s. 61). Niestety autor nie podaje źródła, a w książce nie ma spisu użytej literatury. Poniżej przytaczam rzeczony cytat w kontekście, w jakim przedstawił go K. Potkański:

Starsi łowcy jedleńscy tak zdawali o niej sprawę lustratorom starostwa radomskiego w roku 1564: „jest puszcza w starostwie radomskiem, której od Ryczywoła począwszy aż do rzeki którą zowią Iłżecką, za Tczowem mil dziesięć dobrych, a wszerz począwszy od Jastrzębiej aż do młynarza Śmietanki ks. opata sieciechowskiego mil sześć dobrych. Ta puszcza od zachodu ma granice naprzód z Lisowem, potem Owadowem, z Goryniem, z Bobrownikiem i Głowaczowem, od północy z Leżanicami naprzód, z tej strony do Wisły przypada do Ryczywoła, potem z Swierczami aż do Kozienic od wschodu z Janikowem, ze Psary, z Brzeźnicą, z Rudą, z Młynem Śmietanką ks. opata sieciechowskiego, potem z Policzną panów Podlodowskich, ze Strykowicami, aż do Zwolenia; od południa naprzód z Miechowem panów Kazanowskich i z Brzezinkami, z Tynicą, z Zakrzówkiem, z Myśliszowcami i z Rajcem opata sieciechowskiego, aż do Pacyny, młyna króla Jegomości”. Dziś naturalnie z trudnością by ją poznali owi łowcy z XVI wieku. Tak się mocno skurczyła pod razami siekiery i pod działaniem pługa.

W 1564 r. Puszcza Radomska i Jedlnia znajdowały się w starostwie radomskim, w województwie sandomierskim. Przejrzałam Lustrację Województwa Sandomierskiego, 1564-1565 W. Ochmańskiego, bez powodzenia. Puszcza i łowcy byli wzmiankowani krótko, głównie w kontekście skarg. Ponadto nie spotkałam w tym tekście wielu dokładnych opisów granic czy położeń geograficznych. W związku z tym zastanawiam się, czy cytat rzeczywiście mógł być zaczerpnięty z lustracji dóbr królewskich, czy może powinnam skierować uwagę ku innym dokumentom. Przeszukiwanie tekstów historycznych jest dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem, więc będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.

Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez pussyGalore: 17/05/2017, 10:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gawant
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 124
Nr użytkownika: 95.452

Zawód: tlumacz
 
 
post 20/05/2017, 21:38 Quote Post

Proszę bardzo:
http://www.agad.gov.pl/inwentarze/Metr_Korx.xml#series9

Jest kilka lustracji starostwa radomskiego z II poł. XVI wieku, ze skanami! Zapraszam do samodzielnej lektury.

Ten post był edytowany przez Gawant: 20/05/2017, 21:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
pussyGalore
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 101.748

 
 
post 21/05/2017, 20:04 Quote Post

Dziękuję bardzo, odnalazłam poszukiwany fragment dzięki tym skanom. Na wypadek, gdyby ktoś jeszcze był zainteresowany, odsyłam do dokumentu: Metryka Koronna, Lustracje, dz. XVIII, 28.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej