Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Germańscy przodkowie Germanów
     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 8/05/2015, 11:25 Quote Post

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że Germanie nie musieli mieć wśród przodków German, wydaje się to być bardzo abstrakcyjne stwierdzenie. Co o tym myślicie? Wiadomo, że ludy się ze sobą mieszały, więc taki Germanin mógł mieć wśród przodków przedstawicieli innych plemion, ale nie zmienia to faktu, że musi mieć wśród przodków także innych German. Jeśli dowolnie wzięty Germanin mógłby nie mieć wśród przodków German, to można to absurdalne stwierdzenie rozciągnąć na wszystkie plemiona germańskie i (zgodnie z absurdalnym stwierdzeniem) stwierdzić, że tak na prawdę Germanie nie istnieli, bo wszyscy Germanie to np. Hunowie, którzy przyjęli taką nazwę i nie mają wśród przodków ani jednego Germanina, no bo zgodnie ze stwierdzeniem "Germanin nie musiał mieć wśród przodków innych German", więc co stoi na przeszkodzie?. Według mnie jest to tak absurdalne stwierdzenie, że aż nie potrafię go pojąć w najmniejszym procencie. A jakie jest Wasze zdanie, czy Germanin musiał mieć wśród przodków jakichś innych German?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
IŁ1M
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 328
Nr użytkownika: 79.395

 
 
post 8/05/2015, 11:46 Quote Post

QUOTE(Ulfberht @ 8/05/2015, 11:25)
A jakie jest Wasze zdanie, czy Germanin musiał mieć wśród przodków jakichś innych German?
*


Nie tylko nie mieli, ale nawet nie mogli. Bo jeżeli jest czas w którym jeszcze ich nie ma a następnie jest czas, w którym już są. To przodkowie nie byli Germanami, bo takowi w czasach przodków nie istnieli. Dobrze rozumuję? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 8/05/2015, 11:55 Quote Post

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Chodziło mi bardziej o to, że jak ci Germanie już powstali, to wszyscy kolejni Germanie musieli posiadać wśród przodków także German, nie mówię, że tylko German, ale ich też. Mam nadzieję, że da się to jakoś ogarnąć wink.gif

Ten post był edytowany przez Ulfberht: 8/05/2015, 11:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
IŁ1M
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 328
Nr użytkownika: 79.395

 
 
post 8/05/2015, 12:49 Quote Post

QUOTE(Ulfberht @ 8/05/2015, 11:55)
biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif
Chodziło mi bardziej o to, że jak ci Germanie już powstali, to wszyscy kolejni Germanie musieli posiadać wśród przodków także German, nie mówię, że tylko German, ale ich też. Mam nadzieję, że da się to jakoś ogarnąć  wink.gif
*


Ja nie ogarniam sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 8/05/2015, 13:29 Quote Post

To może spróbujmy inaczej. Według mnie Widukind (wódz saski) miał wśród przodków jakichś German (nie mówię, że tylko German, ale ich też), a według twierdzenia o którym pisałem na samym początku, Widukind mógł być nawet stu procentowym Żydem bez żadnego Germanina wśród przodków. To samo możemy odnieść do dynastii, czyli znane germańskie dynastie to np. Ynglingowie lub saska dynastia Wessex, więc potomkowie/członkowie tych dynastii muszą mieć wśród przodków German, ale nie mówię, że tylko German. Prościej nie umiem sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
IŁ1M
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 328
Nr użytkownika: 79.395

 
 
post 8/05/2015, 13:49 Quote Post

QUOTE(Ulfberht @ 8/05/2015, 13:29)
To może spróbujmy inaczej. Według mnie Widukind (wódz saski) miał wśród przodków jakichś German (nie mówię, że tylko German, ale ich też), a według twierdzenia o którym pisałem na samym początku, Widukind mógł być nawet stu procentowym Żydem bez żadnego Germanina wśród przodków. To samo możemy odnieść do dynastii, czyli znane germańskie dynastie to np. Ynglingowie lub saska dynastia Wessex, więc potomkowie/członkowie tych dynastii muszą mieć wśród przodków German, ale nie mówię, że tylko German. Prościej nie umiem  sad.gif
*


Przepraszam, przerasta to moje zdolności ogarniania.
Chyba byś musiał najpierw podać definicję ludu, plemienia, przodków(sic!) no i kim są Germanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.103
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/05/2015, 14:42 Quote Post

Ja bym zwrócił uwagę na jedną rzecz. Takie terminy jak Germanie definiowane są mocno intuicyjnie i uznaniowo. Czy murzyn z Jamajki lub Żyd aszkenazyjski to Germanie? Zależy od subiektywnej definicji. Inny problem - od kiedy można mówić o Germanach, a do kiedy o Przedgermanach? Granica jest oczywiście czysto uznaniowa. Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem problem smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 8/05/2015, 17:41 Quote Post

QUOTE(kmat @ 8/05/2015, 14:42)
Ja bym zwrócił uwagę na jedną rzecz. Takie terminy jak Germanie definiowane są mocno intuicyjnie i uznaniowo. Czy murzyn z Jamajki lub Żyd aszkenazyjski to Germanie? Zależy od subiektywnej definicji. Inny problem - od kiedy można mówić o Germanach, a do kiedy o Przedgermanach? Granica jest oczywiście czysto uznaniowa. Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem problem smile.gif
*


Ogólnie masz rację. Jednak zajmijmy się np. Sasami i tym twierdzeniem o którym wspominałem na samym początku. Weźmy saską dynastię Wessex, jej przedstawiciele są niewątpliwie pochodzenia anglosaskiego (germańskiego), a według tego twierdzenia niekoniecznie. Czy stwierdzenie, że władcy anglosascy nie są pochodzenia germańskiego nie jest głupie? To samo tyczy się Widukinda (wodza saskiego), który pochodził z germańskiego możnowładztwa, a konkretnie z Westfalów (Sasi dzielili się na chyba cztery grupy, jedną z nich byli germańscy Westfalowie). Czy twierdzenie, że Widukind nie jest pochodzenia germańskiego nie jest głupie? Wczesne średniowiecze to okres, w którym spokojnie możemy mówić o Germanach smile.gif

Ten post był edytowany przez Ulfberht: 8/05/2015, 17:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Walercia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 82.672

 
 
post 8/05/2015, 18:25 Quote Post

Jeśli cofniemy się odpowiednio daleko w przeszłość, to każdemu Germaninowi znajdziemy w ....którymś tam pokoleniu przodków, którzy nie byli Germanami.
Jeśli cofniemy się odpowiednio dalej, dla każdego z nas dotrzemy do przodków, którzy nawet nie należeli do rodzaju Homo. I oczywiście, nikt przytomny nie wyprowadzi z tego wniosku, że nie jesteśmy ludźmi. Nie bardzo więc wiem, o czym to deliberować...

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 8/05/2015, 18:38 Quote Post

QUOTE(Walercia @ 8/05/2015, 18:25)
Jeśli cofniemy się odpowiednio daleko w przeszłość, to każdemu Germaninowi znajdziemy w ....którymś tam pokoleniu przodków, którzy nie byli Germanami.
*


A czy ja twierdzę inaczej? Weźmy np. Olofa Skötkonunga, był on synem Eryka zwycięskiego i Świętosławy, córki Mieszka I. Chodzi o to, że według twierdzenia podanego przeze mnie na początku Olof Skötkonung mógł nie być pochodzenia germańskiego, czy to nie jest głupie?
QUOTE
Nie bardzo więc wiem, o czym to deliberować...

Ahh jakie słownictwo rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Walercia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 82.672

 
 
post 8/05/2015, 19:41 Quote Post

QUOTE(Ulfberht @ 8/05/2015, 19:38)

A czy ja twierdzę inaczej? Weźmy np. Olofa Skötkonunga, był on synem Eryka zwycięskiego i Świętosławy, córki Mieszka I. Chodzi o to, że według twierdzenia podanego przeze mnie na początku Olof Skötkonung mógł nie być pochodzenia germańskiego, czy to nie jest głupie?

Jest głupie, bo wnioski wyciągasz z powietrza, a nie z przesłanek podanych w pierwszym poście. Olof jak najbardziej był pochodzenia "germańskiego", czy skandynawskiego, bo Świętosława nie była wiatropylna...

Co gorsza - tak, możliwe jest, że "Germanin" miał przodków TYLKO I WYŁĄCZNIE z ludu niegermańskiego, współczesnego Germanom. Znasz takie ładne słowo "germanizacja"? Co prawda odnoszone zwykle do późniejszych czasów, i do etnosu zwanego już Niemcami, a nie Germanami, ale jak najbardziej adekwatne do opisu zjawiska, które tak Cię zdumiewa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
gotfryd_de
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 4.837

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 9/05/2015, 0:25 Quote Post

Oczywistym jest, że nie było praktycznie nigdy jakiejś absolutnej czystości ras czy ludów i Germanie wyodrębniając się z ludów indoeuropejskich jednocześnie cały czas się z tymi ludami w mniejszej skali łączyli czy to na drodze podboju czy pokojowej koegzystencji. I to co nazywasz ludem German było już w momencie "początkowym" efektem różnych przemieszań nie zaś jakimś nieskazitelnym, idealnym genotypem. Z przeróżnych przemieszań powstała pewna wspólnota o podobnych cechach etnicznych, językowych, kulturowych zwana Germanami. I dalej w tą wspólnotę wnikały przeróżne ludy czy to koczownicze czy rolnicze. Język, kultura i tożsamość germańskie pozostały a etnika ulegała i wciąż ulega ewolucji. Reasumując oczywiście, że dzisiejsi czy nawet X wieczni Germanie mieli wśród przodków: Hunów, Słowian, Celtów, Italików, ludy kaukaskie, Bałtów etc. Nie zmienia to jednak faktu, że kulturowy i językowy pierwiastek germański dominował i w tym sensie czynił ich właśnie Germanami a nie np Słowianami.

Podobnie etnika nie ma np wiele do gadania w przypadku Francuzów którym etnicznie bliżej do Celtów (a więc np Irlandczyków) ale językowo i kulturowo ciążą ku łacinie i należą oficjalnie do ludów romańskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 13/05/2015, 16:15 Quote Post

QUOTE(Walercia @ 8/05/2015, 18:25)
Jeśli cofniemy się odpowiednio daleko w przeszłość, to każdemu Germaninowi znajdziemy w ....którymś tam pokoleniu przodków, którzy nie byli Germanami.
Jeśli cofniemy się odpowiednio dalej, dla każdego z nas dotrzemy do przodków, którzy nawet nie należeli do rodzaju Homo. I oczywiście, nikt przytomny nie wyprowadzi z tego wniosku, że nie jesteśmy ludźmi.  Nie bardzo więc wiem, o czym to deliberować...
*


Jednym słowem – jak przyłapać etnogenezę na gorącym uczynku? Stale zachodzi, a że zaszła widać dopiero gdy się urodziło… smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 13/05/2015, 16:38 Quote Post

QUOTE(Walercia @ 8/05/2015, 19:41)
QUOTE(Ulfberht @ 8/05/2015, 19:38)

A czy ja twierdzę inaczej? Weźmy np. Olofa Skötkonunga, był on synem Eryka zwycięskiego i Świętosławy, córki Mieszka I. Chodzi o to, że według twierdzenia podanego przeze mnie na początku Olof Skötkonung mógł nie być pochodzenia germańskiego, czy to nie jest głupie?

Jest głupie, bo wnioski wyciągasz z powietrza, a nie z przesłanek podanych w pierwszym poście. Olof jak najbardziej był pochodzenia "germańskiego", czy skandynawskiego, bo Świętosława nie była wiatropylna...

Co gorsza - tak, możliwe jest, że "Germanin" miał przodków TYLKO I WYŁĄCZNIE z ludu niegermańskiego, współczesnego Germanom. Znasz takie ładne słowo "germanizacja"? Co prawda odnoszone zwykle do późniejszych czasów, i do etnosu zwanego już Niemcami, a nie Germanami, ale jak najbardziej adekwatne do opisu zjawiska, które tak Cię zdumiewa.
*


Piszesz, że Germanin mógł mieć tylko i wyłącznie przodków z ludu niegermańskiego, więc skąd pomysł, że Olof Skötkonung był pochodzenia germańskiego confused1.gif Ktoś mi wyjaśni ?
I jeszcze jedna zastanawiająca mnie sprawa. Skoro Germanin mógł nie mieć wśród przodków German, to możliwe jest, że wczesnośredniowieczni Germanie nie mieli wspólnych genów z tymi pierwotnymi ?

Ten post był edytowany przez Ulfberht: 13/05/2015, 16:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 13/05/2015, 17:02 Quote Post

Ulfberhcie, spróbowałam żartem, ale nie zadziałało… smile.gif Nie oczekuj, że uda się kiedykolwiek postawić ostrą linię pomiędzy nie-Germaninem przodkiem a Germaninem potomkiem. Etnogeneza to diablo złożony proces, będący teraz źródłem wielu dyskusji (np. co było elementami składowymi omawianych ludów). Wydaje się absolutnie niemożliwe do ustalenia, aby wobec ludów nie tylko starożytnych, ale również znacznie młodszych uchwycić moment, kiedy dany etnos mówi o sobie my – czyli dostrzega swoją odrębność. Etnos nie jest jedynie sprawą genów, a wielu złożonych czynników.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej