Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Symbole władzy cesarskiej nad światem
     
Historica
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 254
Nr użytkownika: 36.575

Stopień akademicki: Licealista
Zawód: Pasjonat historii
 
 
post 25/03/2009, 16:42 Quote Post

Siemka,

Mam pytanie:

Czy miecz należał do symboli władzy cesarskiej nad światem?? (obok korony i berłą)
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Valeria
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 44.955

Renata Valeria
 
 
post 17/08/2009, 16:23 Quote Post

Wydaje mi się, że nie. Tzn. mógł być on symbolem wtórnym, a najpierw oznaczał władzę suwerena i zwierzchnika wojskowego. Dla Cesarzy Rzymskich (od dynastii saskiej) bardziej istotna była tzw. włócznia św. Maurycego, a nie miecz.
Zresztą symbolem cesarskim była także nie jakaś tam "korona" i jakieś "berło" , ale korona i berło w konkretnym kształcie - "jabłko" i korona zamknięta, zwieńczona kabłąkiem i krzyżem. Przewidywano przecież różne korony dla królów, dla książąt, dożowie też mieli swój typ korony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Elbaf
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 57.253

Patryk
Zawód: student
 
 
post 17/08/2009, 17:14 Quote Post

Czasami był też jakiś bogato zdobiony miecz, ale to mieli też królowie(sorki nie doczytałem)Ale jabłko nie było formą berła - cesarz trzymał i jabłko i berło.Jabłko miało być symbolem świata, którym włada cesarz za zgodą Boga.Tu właśnie mnie to dziwi - przecież w średniowieczu nie wiedziano że świat jest kulą, czemu więc jabłko jako symbol świata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Valeria
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 44.955

Renata Valeria
 
 
post 19/08/2009, 10:43 Quote Post

Jabłko miało być symbolem świata, którym włada cesarz za zgodą Boga.Tu właśnie mnie to dziwi - przecież w średniowieczu nie wiedziano że świat jest kulą, czemu więc jabłko jako symbol świata.
*

[/quote]

Jabłko nie symbolizowało kuli ziemskiej, tylko doskonałość, kompletność, pełnię włądzy itd i w tym kierunku raczej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 19/08/2009, 11:22 Quote Post

QUOTE(Elbaf @ 17/08/2009, 17:14)
Czasami był też jakiś bogato zdobiony miecz, ale to mieli też królowie(sorki nie doczytałem)Ale jabłko nie było formą berła - cesarz trzymał i jabłko i berło.Jabłko miało być symbolem świata, którym włada cesarz za zgodą Boga.Tu właśnie mnie to dziwi - przecież w średniowieczu nie wiedziano że świat jest kulą, czemu więc jabłko jako symbol świata.
*



Nie wiedziano, że "świat jest kulą", ale teoria ta znana od starożytności nigdy nie zanikła wśród ludzi wykształconych (w późnym średniowieczu wydaje się wręcz powszechnie przyjęta wśród uczonych, żeglarzy, kartografów), ponadto płaską ziemię rysowano i tak w okręgu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 29/07/2010, 1:22 Quote Post

QUOTE
Czy miecz należał do symboli władzy cesarskiej nad światem?


U Widukinda znajdujemy jednak fragment, opisujacy przekazanie insygniow Ottonowi Wielkiemu, który wydaje sie wskazywać na miecz jako jeden z symboli władzy nad światem:

Ipse autem accedens ad altare et sumpto inde gladio cum balteo, conversus ad regem ait: ‘Accipe’, inquit, ‘hunc gladium, quo eicias omnes Christi adversarios, barbaros et malos Christianos, auctoritate divina tibi tradita omni potestate totius imperii Francorum, ad firmissimam pacem omnium Christianorum’ (MGH SS, rer. Germ, 60, Hannover 1935, s. 66)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 7/09/2010, 22:41 Quote Post

W tej materii polecam wyśmienitego P. E. Schramma, Herrschaftszeichen und Staatssymbolik. Beiträge zu ihrer Geschichte vom dritten bis zum sechzehnten Jahrundert, Bd. I - IV, Stuttgart 1954 - 1956.

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 7/09/2010, 22:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 7/09/2010, 23:32 Quote Post

Co do rzymskiego początku symboliki i insygniów władzy cesarskiej nad światem po polsku nakładem Wydawnictwa poznańskiego ukazał się przekład pracy Franka Kolba, Ideał póżnoantycznego władcy, Poznań 2008.

Ten post był edytowany przez szapur II: 8/09/2010, 12:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 8/09/2010, 12:01 Quote Post

Ja myśle, że tutaj w sam raz będzie też pasowała stara pozycja Bohdana Maisela "Archeologia prawna Europy". Jest też i "polska wersja" tej tematyki, tj. "Archeologia prawna Polski".

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej