Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Niezależność wymiaru sprawiedliwości 1945-56
     
Cyrus I
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 81.133

Zawód: student
 
 
post 9/09/2016, 17:08 Quote Post

Zawsze mnie coś zastanawiało. Mianowicie czy sędziowie okresu stalinowskiego oskarżani o wyroki śmierci na członkach podziemia niepodległościowego, mieli możliwość innego wyrokowania ? Czy sędzia nawet gdyby chciał mógłby uniewinnić czy zmniejszyć wyrok takiemu ''bandycie''? Czy były takie sytuacje ? Nie były to czasy niezależności sędziowskiej. Czy nie groziłoby mu coś za takie działanie ? Nie chcę jednak żebyście myśleli że w jakiś sposób tłumaczę tą grupę, po prostu gdy czytam o obecnej sytuacji w Korei Północnej to myślę że sędziowie także u nas tylko przyklepywali wyroki jakie miały być. Oczywiście mówię o okresie do 1956.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 9/09/2016, 17:36 Quote Post

QUOTE(Cyrus I @ 9/09/2016, 18:08)
Zawsze mnie coś zastanawiało. Mianowicie czy sędziowie okresu stalinowskiego oskarżani o wyroki śmierci na członkach podziemia niepodległościowego, mieli możliwość innego wyrokowania ? Czy sędzia nawet gdyby chciał mógłby uniewinnić czy zmniejszyć wyrok takiemu ''bandycie''? Czy były takie sytuacje ? Nie były to czasy niezależności sędziowskiej. Czy nie groziłoby mu coś za takie działanie ? Nie chcę jednak żebyście myśleli że w jakiś sposób tłumaczę tą grupę, po prostu gdy czytam o obecnej sytuacji w Korei Północnej to myślę że sędziowie także u nas tylko przyklepywali wyroki jakie miały być. Oczywiście mówię o okresie do 1956.
*



A o który konkretnie wyrok ci chodzi?
 
Post #2

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 9/09/2016, 18:22 Quote Post

Znalazlem bardzo ciekawa strone. Jest to Czasopismo Naukowe "Kultura i Historia" nr 7 z 2004 roku a w nim duzy esej autorstwa Ksawerego Jasiaka pod tytulem "W majestacie „ludowego prawa”. Skazani przez “wymiar sprawiedliwości” w Łodzi w latach 1945-1956."
Bardzo rzeczowa analiza dzialania tamtejszego aparatu sprawiedliwosci.
Mozna to przeczytac klikajac na http://www.kulturaihistoria.umcs.lublin.pl/archives/182.
Autor skoncentrowal sie na aparacie z obszaru m. Lodzi - ale jest oczywistym, ze to jak ten aparat funkcjonowal w Lodzi, mozna zakwalifikowac na caly obszar PRLu.
QUOTE
Czy sędzia nawet gdyby chciał mógłby uniewinnić czy zmniejszyć wyrok takiemu ''bandycie''? Czy były takie sytuacje ? Nie były to czasy niezależności sędziowskiej. Czy nie groziłoby mu coś za takie działanie ?

Sedzia w owczesnym okresie byl jednym z filarow "umacniania wladzy ludowej". Ilu z tych sedzilow bylo ideowcami a ilu zwyklymi konformistami ? Nie sadze, ze na to pytanie znajdziemy klarowna odpowiedz. Uniewinnienie lub zmniejszenie wyroku nosiloby stygmat poblazliwosci i akceptacji w stosunku do oskarzonego - a to automatycznie stawialoby danego sedziego po przeciwnej stronie barykady, wskazywaloby na "omylke polityczna", na postepowanie wbrew polityce partii. To byloby bardzo grozne.
Autor eseju wskazuje takze na fakt, ze wsrod sedziw bylo sporo prawnikow ktorzy zdobyli wyksztalcenie w Polsce przedwojennej a takze na istnienie grupy sedziow - bylych zolnierzy AK.
Bardzo interesujacy material.


N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Pomorski Wilk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 493
Nr użytkownika: 98.859

Pepper
Stopień akademicki: Mgr in¿.
Zawód: In¿ynier
 
 
post 9/09/2016, 18:41 Quote Post

Ja chciałbym zapytać, jakie szanowane osobistości ze środowisk prawniczych sprzed wojny splamiły się pracą jako sędziowie lub prokuratorzy w okresie stalinowskim?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 9/09/2016, 19:07 Quote Post

QUOTE
Ja chciałbym zapytać, jakie szanowane osobistości ze środowisk prawniczych sprzed wojny splamiły się pracą jako sędziowie lub prokuratorzy w okresie stalinowskim?


A chocby ten:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Aspis
(Nie za bardzo rozumiem co oznacza zwrot "szanowane osobistosci". "Szanowane" przez kogo/za co ?)

Pomocnym bedzie tez zapoznanie sie ze strona https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:S%C...olsce_1944-1956


N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Archanioł
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.262
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik
 
 
post 9/09/2016, 20:55 Quote Post

Chyba najbardziej znanym przedwojennym sędzią, który się sprzedał komunistom był Roman Kryże - sędzia Sądu Grodzkiego w Grudziądzu. Zasiadał w składach skazujących m.in. Pileckiego i Pleśniaka. Bezwzględność w ferowaniu najwyższej kary skutkowała powiedzonkiem "Sądzi Kryże będą krzyże". Ojciec Andrzeja Kryże - wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS w latach 2005-2007, działacza PZPR od 1970 roku do jej rozwiązania, słynnego ze skazywania działaczy opozycyjnych w latach 80-tych. Prof. Strzembosz zarzucał, że Kryże zmuszał sędziów do wydawania konkretnych orzeczeń w sprawach opozycjonistów, naruszając ich niezawisłość.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 12/03/2017, 20:52 Quote Post

QUOTE(Pomorski Wilk @ 9/09/2016, 19:41)
Ja chciałbym zapytać, jakie szanowane osobistości ze środowisk prawniczych sprzed wojny splamiły się pracą jako sędziowie lub prokuratorzy w okresie stalinowskim?
*


Trudno go nazwać szanowaną osobistością prawniczą przed wojną, choć prawo wtedy skończył. Za to wolta ideologiczna od poglądów z czasów młodości, jak na zajmowane po wojnie stanowiska była spektakularna:
Stanisław Zarakowski
Polska Akademicka Korporacja “Polesia”
Chichotem historii był fakt, że po wojnie był oskarżycielem w procesie Adama Doboszyńskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej