Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
21 Strony < 1 2 3 4 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Brygada Świętokrzyska NSZ
     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 18/01/2008, 10:37 Quote Post

QUOTE(shunkaha @ 17/01/2008, 18:54)
też mi "patrioci".Jak słusznie zauwazył jeden z przedmówców,za pięc dwunasta zmienili front,podobnie jak własowcy.A co robili wczesniej?Szli reka w reke z okupantami naszego Kraju,którzy wymordowali 6 milionow naszych obywateli za to tylko,że byli Polakami.Dlatego nie zmienię zdania i
napisze dużymi literami-BRYGADA ŚWIĘTOKRZYSKA NSZ TO ZDRAJCY I HITLEROWSKIE PACHOŁKI,A ICH DOWÓDZTWO DO ZDRAJCY DO POTĘGI ENTEJ.
*



O mało nie usiadłem....
Chłopcze poczytaj trochę a nie rzucasz kalumniami i inwektywami... poziom twojego wpisu jest po prostu załosny.
a teraz po kolei:
"zdrajcy-inaczej nie można ich nazwac,skoro przerwali walkę z hitlerowcami i wspólnie z nimi,na prawach sprzymierzeńca wycofywali się na zachód." No cóż idąc takim tokim myślenia to bardzo wielu AK-owców było zdrajcami, ba byli nawet tacy AK-owcy, którzy robili podobne rajdy przechodząc z Litwy do Polski tuz przed Sowietami. Tez zdrajcy????
Nie mieli praw sprzymierzeńca, jedni i drudzy uciekali nie mieli czasu na bycie sprzymierzeńcem. Owszem Niemcy usilnie namawiali ich do współpracy ale nigdy do tego nie doszło...
następny cytat:
"aha czyli ślązacy uciekali z Wermachtu do LWP lub do polskich jednostek na zachodzie natomiast kilku patriotów z NSZ wybrało stronę niemiecką - super po prostu odlot. ja tam nie wiem czy po 6 mln ofiar Polaków ideologia miała aż tak duże znaczenie by zdecydować się na taki krok - poza tym bardzo wiele tych oddziałów miało na sumieniu wiele walk z partyzantka i AK i AL zanim dołaczyli do Brygady Swietokrzyskiej - przypominam też że NSZ w większości przypadków była w strukturach AK natomiast część która uważała że Niemcy nie są głównym wrogiem lecz Rosjanie walczyła poza i tych uważa się jeżeli nie za zdrajców to za bardzo dyskusyjnych za postawę. Rozmawiałem ze znajomymi mojego dziadka - byli oni w Szarych Szeregach wraz z moim dziadkiem. jeden z nich opowiadał mi ze rozpoznał 2 kolegów z gimnazjum przedwojennego którzy byli w NSZ. Chcąc sie z nimi przywitać skręcił w ich kierunku ci natomist wyciagnęli broń i zaczęli strzelać. w tym czasie nadszedł patrol rosyjski który ich zastrzelił tracąc jednego żołnierza. działo się to w Częstochowie"

Ślązacy to jedno oni mieli tylko takie wyjście, NSZ miało inne, zdecydowanie antysowieckie.
nigdy nie wybrali strony niemieckiej, skad ty to wziąłeś??? szli na zachód do wojsk amerykańskich, do których zresztą doszli.
Walki z AK??? nei liczmy pojedynczych konfliktów z AK jako walk, takie rzeczy się zdarzały wszędzie i pomiędzy wszystkimi organizacjami.
Dla wszystkich NSZ-owców, i nie tylko zresztą nie było wroga nr 1 czy 2 wrogiem byli Sowieci i Niemcy, wystarczy poczytać rozkazy organizacyjne czy Deklarację.
Co do Częstochowy, to takie wydarzenia były na poczatku dziennym. Tylko w ich głowach było to czemu stzrelali... każdy obawiał się szpicla,a skoro zaraz ich zastzrelonoto znaczy, że blisko byli Sowieci i ci mogli pomyślec o dekonspiracji. Nie wytrzymali nerwowo. Takie czasy były...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 18/01/2008, 12:09 Quote Post

w skład BŚ NSZ wchodziła Organizacja Toma NSZ na czele z H.Jurą ps.Tom agent SD i Gestapo,dla mnie kolaboranci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
shunkaha
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 39.054

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 18/01/2008, 18:55 Quote Post

rower,Brygada Świetokrzyska to zdrajcy.Co z tego,że rzekomo wycofywali sie do Amerykanów,skoro robili to razem z hitlerowcami.A skoro ci ostatni ich nie atakowali,to chyba uważali ich za sprzymierzenców.Ty jestes żałosny,rower.Nie porownuj tych faszyzujących NSZ-owcow do AKI,bo plamisz pamięc zołnierzy Polski Podziemnej.Napisałes,ze głownym wrogiem NSZ byli komuniści.czyli co?Niemcy,mordujący nasz Naród byli wrogiem ubocznym,albo moze sprzymierzńcem?marsz Brygady Swietokrzyskiej na zachód,wraz z Niemcami,stawia ja w jednym rzedzie z faszystowskimi oddziałami Leona Degrelle'a,hiszpanska "Błekitna Dywizją' i innymi sprzymierzeńcami Hitlera.Zdrajcy ,ot co.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 18/01/2008, 23:37 Quote Post

QUOTE(magister @ 18/01/2008, 12:09)
w skład BŚ NSZ wchodziła Organizacja Toma NSZ na czele z H.Jurą ps.Tom agent SD i Gestapo,dla mnie kolaboranci.
*


Nie wchodziła Organizacja Toma tylko kilka osób z niej. Dlaczego wchodziła, bo jedni i drudzy mieli w tym interes. Na szczęście Niemcy interesu nie ubili:) Zresztą BŚ dopiero z czasem dowiedziała się kto i co zaś... Cel był prosty, wyprowadzić tylu Polaków ilu się tylko da. Więszkość z członków BŚ zginęłaby w ciągu najbliższych 3 lat. Czy to Cię usatysfakcjonowało?
Czy AKowcy, którzy byli w BŚ także byli zdrajcami?
Czy kilkusetosobowy oddział AK "Doliny" który zrobił to samo to też byli zdrajcy?
No i na koniec, czy wiesz co się stało z Tomem? trafił do wywiadu brytyjskiego dzięki pomocy AK i II Korpusu Polskiego...
czyli co Anders, AK zdrajcy???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 18/01/2008, 23:40 Quote Post

QUOTE(shunkaha @ 18/01/2008, 18:55)
rower,Brygada Świetokrzyska to zdrajcy.Co z tego,że rzekomo wycofywali sie do Amerykanów,skoro robili to razem z hitlerowcami.A skoro ci ostatni ich nie atakowali,to chyba uważali ich za sprzymierzenców.Ty jestes żałosny,rower.Nie porownuj tych faszyzujących NSZ-owcow do AKI,bo plamisz pamięc zołnierzy Polski Podziemnej.Napisałes,ze głownym wrogiem NSZ byli komuniści.czyli co?Niemcy,mordujący nasz Naród byli wrogiem ubocznym,albo moze sprzymierzńcem?marsz Brygady Swietokrzyskiej na zachód,wraz z Niemcami,stawia ja w jednym rzedzie z faszystowskimi oddziałami Leona Degrelle'a,hiszpanska "Błekitna Dywizją' i innymi sprzymierzeńcami Hitlera.Zdrajcy ,ot co.
*



Pisze oddzielnie, żeby nie było, że nie zauważysz odpowiedzi.
Nie sprowokujesz mnie. piszesz bzdury, bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Mieszasz różne pojęcia, różne sytuacje, które nie mają żadnego wpólnego łącznika.
Zacznij czytać literaturę naukową a nie gazeciny, wtedy porozmawiamy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
shunkaha
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 39.054

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 19/01/2008, 10:19 Quote Post

rower,fotelowo-kanapowy fachowcu,wytłumacz mi,jak to sie stało,że skoro Brygada Świętokrzyska wg ciebie nie była zdrajcami,to Niemcy nie atakowali jej w czasie wycofywania sie z nimi na Zachód?Wychodzi na to,ze t5raktowali ich jak sprzymierzeńca.A co do oddziału AK "Doliny"....Tam była całkiem inna sytuacja."Dolina",w przeciwieństwie do BŚ,walczył z Niemcami przedtem i po tym epizodzie,a czym moze wykazac sie Brygada Świetokrzyska?Mordowaniem komunistów,ludowców i innych,ktorzy im sie nie spodobali?Ile akcji przeciwko szkopom przeprowadzili,ile wsi obronili przed pacyfikacją,ilu więźniow uwolnili(nie licze epizodu pod koniec wojny)?Tańczyli tak,jak im szkopy zagrali.Mało mnie obchodzi ,że NSZ za głolwnego wroga uważało Ruskich.AK też miało dwoch wrogow,ale z hitlerowcami walczyło,w przeciwieństwie do Brygady Świętokrzyskiej.Więc,skoro jesteś taki oczytany ,rower,to może przedstawisz swoje dowody,które pozwolą nam sądzic,że BŚ nie byli zdrajcami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
magnus31
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 38.946

Zawód: nijaki
 
 
post 19/01/2008, 10:30 Quote Post

byłe odziały NSZ - powtarzam które nie weszły w struktury AK - po wojnie szargało opinię WiN -owi dlatego że Win walczył z Rosjanami i ubekami a ci walczyli z chłopami i sołtysami którzy wzięli ziemie od komunistów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Marko Ramius
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 291
Nr użytkownika: 20.865

Zawód: student
 
 
post 19/01/2008, 12:16 Quote Post

Shunkaha czytam twoje posty i nasówa mi się jedno pytanie do ciebie. Skoro tak ci przeszkadza że Brygad Świętokrzyska NSZ podjęła pewną współpracę z Niemcami, to spytam się ciebie czy nie przeszkadza ci że wielu Polaków podjęło współpracę z Sowietami i jako LWP szło u ich boku walcząc z Niemcami? Przecież Sowieci zaatakowali nas 17 września, a potem mordowali Polaków. Czy nie przeszkadza ci to, czy Berlingowcy to dla ciebi też zdrajcy?
W końcu oni też współpracowali z wrogiem?

Dla mnie Brygada Świętokrzyska to wielcy patrioci i nie rozumiem ludzi takich jak Shunkaha.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 19/01/2008, 12:18 Quote Post

Herbert Jura ps "Tom" był d-cą oddziału Akcji Specjalnej NSZ,po rozłamie utrzymywał kontakty z NSZ-ZJ,w Byrygadzie Świętokrzyskiej NSZ był oficerem sztabowym ds. zadań specjalnych czyli kontaktów z hitlerowskimi SD i Gestapo a także prawdopodobnie ,razem ze swoimi kompanami b. członkami NSZ-OT, kierował nadzorem nad prawomyślnością ideologiczną w BŚ NSZ.Twierdzenie że d-cy BŚ NSZ czy kierownictwo NSZ-ZJ nie wiedziało kim on i jego ludzie są jest dziwne,wszak był oficerem dowodzącym oddziałem AS NSZ, miał kontakty z kierownictwem NSZ ZJ,zapewniał kontakt z oficerami (SD i Gestapo) RSHA.To co wyprawiała BŚ NSZ w kieleckiem to paranoja zwalczano nie tylko członków PPR,AL ale również SL,BCh,wiciarzy,członków Roch.Zresztą był to typowy przejaw podejścia NSZowców,kto z nimi się nie zgadzał był agentem Kominternu,żydokomuny itp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
magnus31
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 38.946

Zawód: nijaki
 
 
post 19/01/2008, 12:52 Quote Post

QUOTE(Marko Ramius @ 19/01/2008, 12:16)
Shunkaha czytam twoje posty i nasówa mi się jedno pytanie do ciebie. Skoro tak ci przeszkadza że Brygad Świętokrzyska NSZ podjęła pewną współpracę z Niemcami, to spytam się ciebie czy nie przeszkadza ci że wielu Polaków podjęło współpracę z Sowietami i jako LWP szło u ich boku walcząc z Niemcami? Przecież Sowieci zaatakowali nas 17 września, a potem mordowali Polaków. Czy nie przeszkadza ci to, czy Berlingowcy to dla ciebi też zdrajcy?
W końcu oni też współpracowali z wrogiem?

Dla mnie Brygada Świętokrzyska to wielcy patrioci i nie rozumiem ludzi takich jak Shunkaha.
*



a już ci odpowiadam. Berlingowcy składali się przeważnie z osób którzy nie zdążyli do Andersa. Mieli wybór albo pozostać w łagrach albo iść na wroga Polski który ten kraj utopił w krwi> POWTARZAM UTOPIŁ. za swoją inność od Armii Czerwonej zapłacili pod Lenino gdzie potraktowano ich jak mięso armatnie. Patriotyzm ich można zobaczyć kiedy lądowali na Czerniakowie mimo zakazu Rosjan jakiejkolwiek pomocy. Tłukli Niemców na ulicach Berlina i zatknęli flagę na Reichstagu. Czy możesz mi podać jakieś miejsca kaźni przeprowadzonej przez Berlingowców. Wielu żołnierzy AK uczestniczy w programie obrony tych ludzi przed zarzutami takimi jak ty wysuwasz mimo ze kadra politruków sowieckich tej dywizji stosowała wobec nich terror. Natomiast twoi "patrioci" ganiali po lesie wszystkich tylko nie okupanta a za pięć 12 zdobyli działko ppanc i wyzwolili obóz koncentracyjny by alianci a dokładnie Anglicy nie potraktowali ich jak armię Własowa
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Marko Ramius
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 291
Nr użytkownika: 20.865

Zawód: student
 
 
post 19/01/2008, 13:27 Quote Post

Aby było jasne to do Berlingowców nic nie mam i rozumiem ich położenie. Sytuacja Brygady Świętokrzyskiej była podobna. Mogli wycofać się na zachód z Niemcami albo skończyć w katowniach NKWD, lub w katowniach UB, wybrali pierwszą opcję. Berlingowcy też mieli do wyboru iść walczyć z jednym wrogiem u boku drugiego, albo zgnić w łagrach, i też wybrali współpracę z wrogiem.

"POWTARZAM UTOPIŁ"
Bo Sowieci to prowadzili polityke prorodziną w Polsce i robili wszystko aby zwiększyć przyrost naturalny wśród Polaków.
Sowieci niszczyli Polskość tak samo jak Niemcy, tyle że o 4 lata krucej bo dzięki Barbarossie stali się "sojusznikami" naszymi.

Ganiali wszystkich tylko nie Niemców?
Poczytaj może chociażby Wikipedie. Ganiali też i Niemców.

"za pięć 12 zdobyli działko ppanc i wyzwolili obóz koncentracyjny by alianci a dokładnie Anglicy nie potraktowali ich jak armię Własowa"

Nie tobie osądzać ich dlaczego wyzwolili obóz, faktem jest że wyzwolili a motywów tego nigdy nie poznamy.

Czemu jakoś nikomu nie przeszkadza na przykład taki fakt:
17 kwietnia 1944 specjalna grupa bojowa przy Sztabie Głównym AL, dowodzona przez ppłk Jerzego Fonkowicza przeprowadziła wraz z gestapo akcję zdobycia archiwum Delegatury Rządu na Kraj przy ul. Poznańskiej 12 w Warszawie.

Czemu nikt nie pisze że AL to byli zdrajcy. Otóż PRLowska propaganda nadal oddziałuje i zdrajcami nazywa się bohaterów z NSZ, a o prawdziwych zdrajcach, takich jak AL się milczy.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
magnus31
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 38.946

Zawód: nijaki
 
 
post 19/01/2008, 15:06 Quote Post

Tych 300 AL w Powstaniu Warszawskim to też zdrajcy? Część AL zeszmaciła się dopiero po wojnie - w lasach Janowskich to AK walczyło ramię w ramię ze zdrajcami? Już powiedziałem że NSZ w składzie AK to tacy sami bohaterowie jak cały polski ruch oporu. Kiedyś dowódca odziału NSZ w składzie AK (powtarzam) oskarżany o kolaboracje bo kojarzony z odłamem którego tak bronisz rozebrał się i pokazał ślady po bykowcu jakie zostawiło mu SS kiedy go torturowano. Ale ten człowiek nie miał nic wspólnego z bandytami polującymi na rodaków o odmiennych poglądach politycznych
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
shunkaha
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 39.054

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 19/01/2008, 15:13 Quote Post

Marko ramius ,ten temat jest o Brygadzie Świętokrzyskiej ,a nie o AL.Na temat berlingowców mam takie samo zdanie,jak Magnus.Nie byli żadnymi zdrajcami.Walczyli u boku ruskich,bo była to dla nich sznsa urwac sie z zesłania.Walczyli dzielnie,walczyli o Polskę,która potem okazała sie byc nie taka,o jaka walczyli.Mój wujek,który był w AK,po lipcu 1944 roku,kiedy ich zgrupowanie rozwiązało się,dostał wybór-albo wczasy za Uralem albo wycieczka krajoznawcza z I Armią LWP do Berlina.Wybrał to drugie.Po wojnie UB chciało mu sie dobrac do skóry,wybronił go oficer,pod którego rozkazami walczył na Wale Pomorskim i w Berlinie.Natomiast NSZ,które nie scaliło sie z AK,to odłamy najwiekszych radykałow,ktorzy na złośc AK nie dołaczyli do nich.Ta częśc NSZ,ktora nie scalila się z AK,nie ma nic wspolnego z walka z Niemcami.Wybijali się we własnych szeregach iwspółpracowali z hitlerowcami,tak jak Brygada Świętokrzyska.Dla mnie Brygada Świętokrzyska to zdrajcy.Marko Ramius,może wyjasnisz,na czym według ciebie polegał ich "patriotyzm"?na mordowaniu wszystkich,którzy myśleli inaczej(nie tylko komunistów)od radykalnych odłamów NSZ i na współpracy z okupantem hitlerowskim?
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Marko Ramius
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 291
Nr użytkownika: 20.865

Zawód: student
 
 
post 19/01/2008, 16:42 Quote Post

QUOTE
na współpracy z okupantem hitlerowskim?


Przecież dowódcy AK też zawierali taktyczne sojusze, albo zawieszenia broni z Niemcami przeciw Sowietom i jakoś nikt im tego nie wypomina. Dlaczego ich nikt nie nazwie zdrajcami, przecież też układali się z Niemcami.

QUOTE
Nie byli żadnymi zdrajcami.Walczyli u boku ruskich,bo była to dla nich sznsa urwac sie z zesłania.


BŚ zaś przedostała się na zachód u boku Niemców. Jaką różnicę widzisz między z ucieczką z zesłania u boku Ruskich, a ucieczką przed Ruskimi u boku Niemców? Ja nie widzę żadnej.

QUOTE
Ta częśc NSZ,ktora nie scalila się z AK,nie ma nic wspolnego z walka z Niemcami.Wybijali się we własnych szeregach i współpracowali z hitlerowcami


Podaj kilka przypaków wybijania się we własnych szeregach. Nie mają nic wspólnego z walką z Niemcami? W takim razie może napiszesz jeszcze że te wszystkie starcia jakie stoczyła Brygada z Niemcami to stoczyli sobowtórowie żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
shunkaha
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 39.054

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 19/01/2008, 16:47 Quote Post

a jakie starcia z Niemcami stoczyła Brygada Świętokrzyska?Widze róznicę miedzy żółnierzami Berlinga a BŚ.Ci pierwsi szli na zachód u boku Ruskich,walcząc z Niemcami,natomiast Brygada Świętokrzyska zmiatała na zachód u boku Niemców ,nie walcząc ani z nimi ani z Ruskimi.Nie rownaj
Brygady Świetokrzyskiej z AK,bo uwłaczasz pamięci bohaterow(AK)stawiajac ich w jednym szeregu ze zdrajcami(Brygada Świętokrzyska).Z uporem maniak prosze-wymien jkies starcia z Niemcami,jakąś obrone wsi przed pacyfikacjami,jakies rozbicie karnej ekspedycji hitlerowskiej,ktorych AK miała na pęczki,a Brygada Świętokrzyska ile?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

21 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej