Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojskowość Egiptu..., Amia, organizacja, dowodzenie, ewolucja
     
Jorge
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 2.569

 
 
post 23/04/2005, 19:14 Quote Post

[B]Witam wszystkich serdecznie.

Ostatnio zainteresowałem się historią wojskowości Egiptu starożytnego i zbieram materiały na ten temat.
No niestety z różnym efektem mi to wychodzi..

Ogólne informacje, zdjecia uzbrojenia, czy tez rysunki są ogólnie dostępne i jest ich całkiem sporo, więc jak zołnierze wygladali mam pojęcie smile.gif

Niestety jak dotąd nigdzie nie znalazłem informacji szczegółowych odnośnie organizacji armii, podziału na jednostki, dowodzenia itp.
Napewno to wszystko zmieniało się na przestrzeni starego, średniego i nowego państwa...

Pytanie brzmi czy ktoś coś wie na ten temat,czy jest jakaś literatura???

Ciekawi mnie też jak wygladała flota wojenna Egiptu, rysunków, ani opisów nie znalazłem, podobnie jest z wiadomościami o twierdzach i umocnieniach...

Jeśli ktoś może coś na ten temat powiedzieć, lub podac jakiś tytuł lub link to bardzo proszę...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Adaś
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 5.319

Stopień akademicki: licencjat ;-)
Zawód: student
 
 
post 23/04/2005, 20:07 Quote Post

Jeżeli chodzi o flotę: Łoposzko Tadeusz Starożytne bitwy morskie, Gdańsk 1992 oraz inne prace tego autora (np. Tajemnice starożytnej żeglugi).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Łukasz Rudy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 4.418

Zawód: student
 
 
post 25/04/2005, 18:12 Quote Post

Polecam "Egipt Świat Faraonów" napisany przez 40 historyków. Opisany jest Egipt od początku do końca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 26/04/2005, 6:27 Quote Post

Osprey wydał "New Kingdom EgypT".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 27/04/2005, 17:33 Quote Post

Pierwsze przedstawienie bitwy morskiej jest w świątyni grobowej Ramzesa III w Medinet Habu. Choć zależnie od interpretacji bitwę morską mogła przedstawiać także rękojeść noża z Gebel Arak. Jesli zagoglujesz napewno coś ciekawego Ci sie trafi.
Ponadto co do literatury na stronie www.egiptologia.pl znajdziesz odnośnik do Annual Egyptology Bibliogrphy (AEB) co prawda jest to wersja skrócona i dotyczy tylko nanowszych publikacji ale napewno dużo informacji na temat który Cię interesuje znajdziesz.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 19/04/2007, 21:40 Quote Post

QUOTE
Osprey wydał "New Kingdom EgypT

Gdzie można zobaczyć?
QUOTE
Choć zależnie od interpretacji bitwę morską mogła przedstawiać także rękojeść noża z Gebel Arak.

wykonano ją tak dawno, że mogła przedstawiać pierwszą bitwę morską.
Zaś googlowanie jako stratę czasu odradzam.Polacam książki, np. "Armie Antyku".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 26/04/2007, 10:33 Quote Post

QUOTE
Polacam książki, np. "Armie Antyku".


Zdaję się, ze nie pojawiła się publikacja z tej serii odnosząca się do Egiptu faraońskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 30/04/2007, 18:50 Quote Post

Co do floty egipskiej możesz zajrzeć do Andrzeja Murawskiego i do jego "Akcjum 31 p.n.e.".
Co do armii egipskiej...hm... może w książce "Lud faraonów" (zapomniałem autora).
O armii egipskiej dosyć przyzwoicie pisze Joyce Tyldesley w książce pt. "Ramzes Wielki". Oczywiście przedstawiona jest tam armia z Okresu Nowego Państawa rolleyes.gif
Podam Ci jeszcze link do stronki gdzie byłem założycielem tematu, a w którym - to trzeba przyznać - ludzie podawali bardzo ciekawe informacje.
Oto on:

http://www.egiptologia.fora.pl/viewtopic.php?t=30

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 30/04/2007, 19:38 Quote Post

Ktoś ma jakieś namiary na opisy strategii armi egipskiej?Czytałem, że do wojska brano tylko rekrutów spod znaku lwa, a także, że uzupełniano je z jeńców, czy też, że używano Murzynów jako bersekerów, gdyż "gardzili śmiercią"...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 30/04/2007, 21:18 Quote Post

Bzdura z tym rekrutowaniem do wojska tylko z pod znaku lwa!!!
Co do jeńców to się zgodzę. Jednymi z najliczniejszych w wojsku egipskim byli Nubijczycy.

O ile mnie pamieć nie myli to trochę o strategii armii egipskiej pisał Sikorski (nie ten Sikorski;)) w ksiażce "Zarys wojskowości".

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Viluir de Aerindael
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 43.964

Paulina
Zawód: uczen
 
 
post 18/05/2008, 17:23 Quote Post

Egipskie wojska były najczęsciej wyposażone w broń wykonana z miedzi w zestawieniach np: włócznia + tarcza lub krótki miecz(+ tarcza - chociaż rzadko występowało takie połączenie). Połowa łuczników Egiptu stanowili Nubijczycy jako że mieli dostęp do drewna i potrafili wykonywać zatrute strzały które bardzo szybko potrafiły uśmiercic wroga wink.gif Najcięższą jednostką pancerną były rydwany. Było ich niewiele ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz strach przed tak "dzikimi" zwierzętami jakimi były konie smile.gif

żołnierze egipscy nie posiadali ciężkich i nieporęcznych zbroi(w których by się ugotowali biggrin.gif). Zamiast tego stosowali przepaski i skórzane zbroje. Ich tarcze był pokryte skórą zwierząt np: słonia czy hipopotama.

Co do floty - były t najczęściej niewielkie jednostki, słabo rozwinięte ze względu na koszty i trudność w budowie ze względu na dostępnośc materiału.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 20/05/2008, 16:34 Quote Post

Miecz w egipskiej armii występował niezwykle rzadko, a jeśli występował, to tylko i wyłącznie zarezerwowany był dla najbogatszych.
Co do egipskiej zbroi: w tej chwili nie potrafię wskazać gdzie, ale miałem okazję widzieć jej rekonstrukcję. Oczywiście nie był to zakuty w żelastwo pancerz, ale jedynie, coś w rodzaju krótkiej tuniki, z małymi łuskami z brązu, łączonym skórzanymi rzemieniami. Do tego był hełm, który kształtem przypominał szyszak, z opadającymi na policzki "ochraniaczami". Nie jestem pewien, ale występowały również nagolenniki. Tak jak w przypadku miecza, taki pancerz zarezerwowany był dla wyjątkowej osoby.
Nie możemy negować występowanie takiego typu oręża w armii egipskiej. W czasach swojej potęgi militarnej, tak jak wszystkie kraje, które pragnęły szybko i sprawnie opanować kolejne sąsiednie ziemie, Egipt wykorzystywał myśl militarną podbitych ludów. Myślę, że tak jak rydwan zadomowił się w Egipcie po wojnach z Hetytami, tak miecz czy brązowo - rzemieniowo - skórzany pancerz, również trafił za takim pośrednictwem. Dzisiaj możemy się tylko zastanawiać, kto używał, choć podobnego pancerza, jak ten opisany przez mnie wyżej. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 22/05/2008, 11:25 Quote Post

Postanowiłem pobuszować trochę po Internecie, bo chciałem znaleźć coś o zbroi w antycznycm Egipcie. Niesty jak na razie nie znalazłem tej rekonstrukcji, o której pisałem w powyższym poście, ale udało mi się wyszukać coś takiego:

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...6lr%3D%26sa%3DN

Lista obrazków, ew. cieżko zbrojnych wojowników z rejony Doliny Nilu.

Dotarłem do ciekawej stronki o wojskowości egipskiej. Oto ona:

http://nefertiti.iwebland.com/weapons/armour.htm

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
wojtaz17
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 48.479

Wojciech Grudzien
Zawód: student
 
 
post 13/10/2008, 19:56 Quote Post

polecam www.narmer.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/10/2008, 7:43 Quote Post

QUOTE
polecam www.narmer.pl

Ogólnie dobry serwis, ale znam opinie jakoby posiadał spore błędy.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej