Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ofiary zakładzinowe, Wierzenia Słowian
     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 1/06/2008, 15:28 Quote Post

Nie w samym Czarnkowie - ale we wsi Walkowice nad rzeka Notec kilkanascie km od miasta. Ponoc (sam nie widzialem) odkryto groby oblozone kamieniami na ksztalt lodzi, ozdoby, bron itp. Szczegolow niestety nie znam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/06/2008, 16:23 Quote Post

QUOTE(Rian @ 1/06/2008, 16:28)
Nie w samym Czarnkowie - ale we wsi Walkowice nad rzeka Notec kilkanascie km od miasta. Ponoc (sam nie widzialem) odkryto groby oblozone kamieniami na ksztalt lodzi, ozdoby, bron itp. Szczegolow niestety nie znam.
*



No pięknie! biggrin.gif W takim razie mamy typowe budowle kamienne jak w samej Skandynawii, gdzie "kręgi łodziowe" to częste znaleziska! Ja oczywiście będę o tym szukał, ale i tak zapytam dla pewności: czy jest z tego jakaś publikacja?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/06/2008, 17:38 Quote Post

O grobach z obudowami kamiennymi w kształcie łodzi na Pomorzu i Połabiu czytałam bodajże w: S. Bylina, Problemy slowiańskiego swiata zmarlych. Kategorie przestrzeni i czasu, Swiatowid, t. 40, 1995
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/06/2008, 1:02 Quote Post

Specjalnie dla Ciebie Vapnataku poszperałam w notatkach i jeden grób w formie łodziowej znaleziono w Starym Zamku pod Sobótką: K. Wachowski, G. Domański, Wczesnopolskie cmentarzysko w Starym Zamku, Wrocław 1992
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/06/2008, 7:41 Quote Post

Hehehe! Dziekuję cukier, czuję się zaszczycony! biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 2/06/2008, 13:21 Quote Post

Do vanaptaka - odnosnie cmentarzyska w Walkowicach: z forum Freha "Znaleziono tam groby szkieletowe w łodziach, z których jeden zawierał miecz obosieczny i zapinkę typu A 47. Obrządek żywcem przeszczepiony z Bornholmu."
troche tez na: http://grodzisk.naszemiasto.pl/wydarzenia/289092.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/06/2008, 15:27 Quote Post

Rianie i oczywiście (jeszcze raz) cukier, bardzo Wam dziękuję za materiały! Muszę przyznać, że czuję się trochę nie swojo, bo przecież powiedziałem, że będę szukał podobnych materiałów we własnym zakresie, a tu proszę! Wszyscy mnie z tego wyręczają! biggrin.gif
Tak na marginesie: ostatnio widziałem rewelacyjną prezentację multimedialną na wykładzie prof. Słupeckiego, właśnie o kręgach w kształcie łodzi. Ów kamienne łodzie były z Uppsali. Ciekawostką jest to, że profesor przedstawił jedną z teorii mówiącą, że kręgi łodziowe na kształt przypominają... waginę! Taaa... wink.gif Heheheh! Według niego podobne miejsca miały znaczenie kultowe, a kultywowano płodność! tongue.gif Jedna z pań słuchających go, wyszła oburzona. Ja natomiast mam nadzieję, że nie oburzę nikogo z szanownych userów - ja tylko relacjonuję wywód profesora! wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/06/2008, 0:10 Quote Post

Hihihi!!! Ciekawy pomysł z tą waginą rolleyes.gif Ja jednak myślę, że to jednak tylko uboga wersja skandynawskich pochówków w prawdziwych łodziach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 9/06/2008, 12:00 Quote Post

Z wielkim zainteresowaniem czytam ten wątek i muszę przyznać, że robi się coraz bardziej intrygująco. Podczas szperania w przepastnych archiwaliach muzealnych trafiłem na wzmiankę o 3 (!) miejscowościach na terenie obecnego powiatu Świdwińskiego (Pomorze Środkowe), gdzie jeszcze w XIX w. stały na powierzchni kręgi kamienne właśnie w postaci łodzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 9/06/2008, 12:18 Quote Post

Z tą waginą to miało by sens, powrót do łona "matki ziemi"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
jarr
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.050
Nr użytkownika: 42.458

Zawód: BANITA
 
 
post 9/06/2008, 13:24 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 2/06/2008, 16:27)
Rianie i oczywiście (jeszcze raz) cukier, bardzo Wam dziękuję za materiały! Muszę przyznać, że czuję się trochę nie swojo, bo przecież powiedziałem, że będę szukał podobnych materiałów we własnym zakresie, a tu proszę! Wszyscy mnie z tego wyręczają! biggrin.gif
Tak na marginesie: ostatnio widziałem rewelacyjną prezentację multimedialną na wykładzie prof. Słupeckiego, właśnie o kręgach w kształcie łodzi. Ów kamienne łodzie były z Uppsali. Ciekawostką jest to, że profesor przedstawił jedną z teorii mówiącą, że kręgi łodziowe na kształt przypominają... waginę! Taaa... wink.gif Heheheh! Według niego podobne miejsca miały znaczenie kultowe, a kultywowano płodność! tongue.gif Jedna z pań słuchających go, wyszła oburzona. Ja natomiast mam nadzieję, że nie oburzę nikogo z szanownych userów - ja tylko relacjonuję wywód profesora! wink.gif

vapnatak
*


Nie jest to nic szczególnego. Mały powrót koncepcji megalitycznych, gdzie ziemne i kamienne mogiły nawiązywały kształtem do postaci brzemiennej i rodzącej kobiety. Składanie ciala zmarłego w ziemi to rytuał siewu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/06/2008, 0:49 Quote Post

jarr napisał: "Nie jest to nic szczególnego. Mały powrót koncepcji megalitycznych, gdzie ziemne i kamienne mogiły nawiązywały kształtem do postaci brzemiennej i rodzącej kobiety. Składanie ciala zmarłego w ziemi to rytuał siewu."


No ależ ja to doskonale wiem. Przedstawiłem tę koncepcję tu tylko dlatego, że wydała mi się ciekawa. Nic poza tym. smile.gif
Zastanawia mnie jednak ten związek zmarłego z rytuałem siewu; czy aby na pewno występował on w tej części Europy (Skandynawia, niektóre tereny Polski)? Z tym kojarzy mi się tak odległy geograficznie i kulturowo Egipt, gdzie występował tego typu rytuał wykonywany "przy pomocy" tzw. mumii Ozyrysa zbożowego.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 17/06/2008, 14:45 Quote Post

Watek obecny cos nieco oddalil sie od podstawowego (ofiary zakladzinowe) - moze by tak podzielic temat i zalozyc nowy na temat cmentarzysk gockich????
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 17/06/2008, 16:42 Quote Post

Jestem jak najbardziej za! biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/06/2008, 23:57 Quote Post

Bardzo dobry pomysł;-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej