Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ruiny budowli na dnie Morza Karaibskiego
     
roger1331
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 20.449

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 31/08/2006, 20:34 Quote Post

Witam wszystkich!
Mam pytanie do znawców przedkolumbijskiej Ameryki (ponieważ ja czesciej siedzę w bliższych nam epokach smile.gif przeczytałem kiedyś, chyba w książce Skroka "Kto odkrył Amerykę?", o odnalezieniu na dnie M. Karaibskiego ruin budowli wykonanych z bloków kamiennych. Później (na początku lat 90-tych) oglądałem program TV o archeologii podwodnej. Poinformowano w tym programie, że płetwonurkowie penetrowali te ruiny - istotnie - na głębokości około 7 do 10 m w przejrzystej wodzie ukazywały się ruiny budowli wykonanych ze sporych bloków skalnych. Czy ktoś może wie coś więcej na ten temat? Czy to aby nie kolejna mistyfikacja ufologów, czy też innych hochsztaplerów? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
nazaa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 20.326

 
 
post 31/08/2006, 22:11 Quote Post

W książce Zenona Kosidowskiego pt. "Rumaki Lizypa" jest o tym mowa, co prawda marne sześć stron, ale to zawsze coś wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/09/2006, 8:20 Quote Post

wydaje sie ze sprawa ucichła wraz z ucichnięciem teorii o pozaamerykańskim pochodzeniu cywilizacji Ameryki,ufoludkach,Atlantydzie itd.Wielki cios tym bzdurom zadało odczytanie pisma Majów i najnowsze odkrycia archeologiczne np. w Nakum - Kossidowski pisał w zupełnie innej epoce,na niego nie można sie powoływac...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
roger1331
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 20.449

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 1/09/2006, 9:47 Quote Post

Pozaziemskie pochodzenie budowniczych tych obiektów odrzucam a priori- wydaje mi się niemożliwym, by po tak sensacyjnych odkryciach (?) nie wykonywano żadnych badań. Przypominam, że o tych ruinach nie tylko czytałem, ale także widziałem je w TV. Zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. Przypominam sobie jedną taką budowlę - coś w rodzjau stadionu greckiego, tyle, że konstrukcja przypominała mi budowle z Grecji epoki mykeńskiej (sławne cyklopowe mury). Chyba, że ktoś istotnie próbował wprowadzić w błąd
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
roger1331
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 20.449

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 1/09/2006, 21:20 Quote Post

Oto tekst, który domaga się naukowego komentarza: na ile odkrycia przedstawione w nim są godne wiary sleep.gif Prosze nie przejmować się, że w autor powołuje się na jasnowidza - nie jestem zwolennikiem ufoludków i innych "takich" wink.gif pragnę wiedzieć, czy nie jest to przypadkiem efekt wielu "sezonów ogórkowych" w prasie smile.gif
"Tajemnice Karaibów
Kamienne budowle, starsze od ruin Aleksandrii, a być może nawet od egipskich piramid, odnaleziono na dnie Morza Karaibskiego niedaleko zachodniego wybrzeża Kuby. Spoczywające na głębokości 800 m regularne "architektoniczne" struktury przypominają budynki i piramidy wykonane z gładkich, wielkich kamiennych bloków. Między nimi badania sonarem - urządzeniem wykrywającym za pomocą ultradźwięków obiekty znajdujące się pod wodą - wykazały istnienie długich prostych pasów, zapewne ulic zatopionego miasta. Odkrywczyni podwodnych ruin Paulina Zelitsky do ich zbadania wysłała na dno zdalnie sterowanego robota z kamerą wideo, który sfilmował m.in. pięciometrowej długości oszlifowane kamienne bloki, poukładane jeden na drugim. Przypomina to piramidy Majów, które można zobaczyć na Półwyspie Jukatan, leżącym na zachód od podmorskiego miasta. Geolodzy sądzą, że ponad 6 tys. lat temu zachodnia Kuba mogła być połączona z Jukatanem lądowym przesmykiem. Znikł on pod wodami Morza Karaibskiego albo wskutek podniesienia się poziomu mórz pod koniec ostatniego zlodowacenia, albo też wskutek silnego trzęsienia ziemi.

Zdaniem jasnowidza
Od lat 1968-1969 oczy poszukiwaczy Atlantydy skierowane są także ku wybrzeżom Florydy, w rejon Bahamów. Właśnie w tym czasie piloci Robert Brush i Trigg Adams w pobliżu Andros, największej z bahamskich wysp, sfotografowali z pokładu samolotu zatopioną w morzu prostokątną strukturę. Emocje były duże, bo zdawały się urzeczywistniać przepowiednię słynnego amerykańskiego wizjonera Edgara Cayce'a. Już w 1940 roku mówił on, że za blisko 30 lat zostanie w tym miejscu odkryta Atlantyda.
Badania pozwoliły ustalić, że tajemnicza podwodna budowla ma wymiary 30 na 23 m i przypomina fundamenty świątyni Majów w Uxmal. Otacza ją rząd wielkich głazów, prawdopodobnie kolumn (wszystkie mają tą samą średnicę), a mniej więcej 40 km na południe od wyspy na dnie wznoszą się potężne kamienne mury. Dodatkowo w wodach otaczających Bimini, na głębokości 20 m nurkowie odkryli kolejne kamienne konstrukcje, a także ślady przypominające wykute w kamieniu szyny - takie same, jakie można spotkać na Malcie. Trzy lata później magazyn naukowy "Nature" opisał te znaleziska w artykule pod znaczącym tytułem "Nieznana Atlantyda Bimini - Bahama".
Takich tajemniczych odkryć w wodach Bahamów z czasem zanotowano znacznie więcej. W niektórych przypadkach, obok tajemniczych kamiennych budowli, spoczywających na dnie, znaleziono skamieniałe korzenie drzew mangrowych, których wiek ustalono (metodą węgla C 14) na 12 tys. lat. Czyżby właśnie w tym okresie istniała tam tajemnicza cywilizacja zalana około 10 700 lat temu przez wody z topniejących lodowców?"



Tekst: Mirek Błach

artykuł pochodzi z Magazynu Feniks 2/06
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Rejnus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 197
Nr użytkownika: 20.391

Piotr Rejnus
Zawód: licealista
 
 
post 2/09/2006, 13:04 Quote Post

Kuba zasiedlona został w dość odległych czasach, gdyż Indianie zastali tam jeszcze olbrzymie, wymarłe obecnie leniwce. We wschodniej Kubie odkryto ślady niezwykle bogatego osadnictwa paleolitycznego. Rozwijało się ono u podnóża północnego stoku wschodniokubańskich pasm górskich, a dokładniej – Sierra de Nipe i Sierra del Cristal i w odległości kilku i kilkunastu kilometrów od współczesnej linii brzegu morskiego. Znalezione wyroby krzemienne wykazują cechy o wiele starszej techniki ich produkcji niż wszystkie znane dotąd na terenie Kuby, a także na całym obszarze karaibskim. Niektórzy naukowcy oceniają wiek tych znalezisk nawet na 10 tysięcy lat.
Osadnictwo, którego ślady znaleziono, zajmowało rozległe otwarte przestrzenia, a więc jego twórcy musieli posiadać umiejętność wznoszenia obiektów mieszkalnych. Nagromadzenie na ograniczonym, chociaż rozległym, otwartym terenie wielkiej liczby zabytków, występowanie ich w kilku, bezpośrednio po sobie następujących warstwach, świadczy o tym, że mamy tu do czynienia:
1) ze śladami wybitnie osiadłego trybu życia,
2) z rozwojem dużych skupień osadniczych,
3) z osadnictwem, które rozwijało się w sposób ciągły, przez bardzo długi okres, może nawet przez kilka tysięcy lat.
Tak więc wszystko świadczy o tym, że istniało na Kubie osadnictwo wcześniejsze niż dotąd przypuszczano. Opierając się na dotychczasowych badaniach należy uznać, że Kuba ze względu na swoje położenie musiała być zasiedlona niewiele później niż cała Ameryka Środkowa i Południowa, a zatem znacznie wcześniej przed przyjmowanym dotąd wiekiem (około 6–7 tysięcy lat temu)-oto krótki opis osadnictwa na Kubie. Jeżeli przyjmując, że niewiele wcześniej to pierwsi ludzie w Ameryce Śr. pojawili się 22 tys. lat temu lub trochę później i były to małe hordy myśliwych.

"Geolodzy sądzą, że ponad 6 tys. lat temu zachodnia Kuba mogła być połączona z Jukatanem lądowym przesmykiem. Znikł on pod wodami Morza Karaibskiego albo wskutek podniesienia się poziomu mórz pod koniec ostatniego zlodowacenia, albo też wskutek silnego trzęsienia ziemi", czyli około 4.tysiąclecia p.n.e, a dopiero w 2000-1500 lat p.n.e.- datuje się pierwsze spore osady rolnicze, zabytki ceramiczne oraz rozwinięte i zorganizowane wierzenie i kulty religijne(czyli wszystko to co pozwala na zbudowanie świątyń podobnych jak majańska z Uxmal). 4 tysiące lat temu po przesmyku zostało wspomnienie, a mieszkańcy Kuby lub pobliskiej wysepki od 2000 tysięcy lat byli oddzieleni od świata przez wielkie sztormy i fale na Morzu Karaibskim. Jak wiemy z dzisiejszej nauki ani Majowie, ani inne cywilizacje Mezoameryki nie stykały się z autochtonami z Kuby i Antylów.
Zaś jeśli chodzi o pytanie:Czyżby właśnie w tym okresie istniała tam tajemnicza cywilizacja zalana około 10 700 lat temu przez wody z topniejących lodowców?" to odpowiedź brzmi: to niemożliwe, gdyż plemiona przechodzące przez Beringidę( lub Beringię) to w tym czasie łowcy mamutów i bizonów etc, a o żadnej cywilizacji nie ma mowy, jeśli chodzi o myśliwych, ponieważ nie budują oni stałych osiedli. Przypominam również, że najstarsza cywilizacja Mezoameryki a więc Olmekowie powstała ok.1500roku p.n.e, a więc "tajemnicza cywilizacja zalana około 10 700 lat temu" to mocna przesada.
P.S. Problem rozpatrzyłem pod względem antropologiczno-historycznym nie biorąc pod uwagę geologii i mitu o Atlantydzie rolleyes.gif









 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
roger1331
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 20.449

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 2/09/2006, 20:23 Quote Post

Owszem, mit i geologie odstawmy na bok, bo to nie właściwe formum dla dyskutowania o tym. interesuję nas fakty. Tym faktem może być odkrycie dokonane na dnie M. Karaibskiego. Rozumiem, że nie bardzo to pasuje do obecnego stanu wiedzy. Oczywiście przy założeniu, że budowle nie sa wytworem "sezonu ogórkowego". To właśnie próbuję ustalić - prawda to, czy produkt głodnych sensacji dziennikarzy? Od tego należy rozpocząć dyskusję. Zatem wnioskując z postu Rejnusa należy uznać całą sprawę za mistyfikację. Czy tak? Nie chodzi mi tutaj o szukanie Atlantydy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 2/09/2006, 20:41 Quote Post

To samo z Yonaguni
http://www.niewyjasnione.pl/temat3524/
forum jak najbardziej ufolskie ale pojawiaja sie tam watki z duza iloscia zdjec. Warto popatrzec. Nie konieczne 10 000 lat temu. Problem polega na tym, ze nie ma innego sposobu datowania. Jesli na ladzie nie ma podobnej kultury to kamienie pod woda nie daja zadnej innej mozliwosci datowania poza starym schematem pod tytulem : podniosly sie wody oceanu. Niekoniecznie, to jest tylko takie zalozenie poniewaz nie ma innego wytlumaczenia. Jak dokladnie nikt nie badal to skad ma sie wziazc inne?
W przypadku kamiennych budowli pod woda tego typu jest tez problem co tam mozna odkryc? Niestety nie wiele. Nic organicznego, zadnej mumii, zadnych garnkow, woda juz wszystko wymyla. Komu sie tam chce pchac.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
roger1331
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 20.449

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 2/09/2006, 20:52 Quote Post

Antracyt, dzięki za linka. Rzeczywiście analogie zastanawiające.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
roger1331
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 20.449

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 2/09/2006, 21:44 Quote Post

http://www.physics.leidenuniv.nl/userwebs/...ni/analysis.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
roger1331
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 20.449

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 2/09/2006, 21:47 Quote Post

Polecam, są fotografie zatopionych prawopodobnie dzieł rąk ludzkich w rejonie M. Karaibskiego. Warto zajrzeć tam i ocenić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/09/2006, 1:30 Quote Post

"Kamienne budowle, starsze od ruin Aleksandrii, a być może nawet od egipskich piramid" - to jest szczególnie zabawne - ktoś kto to pisał miał niezły rozrzut chronologiczny(Aleksandria ok 300 r pne ,piramidy co najmiej o 2000 lat starsze...)...jak dla mnie trochę za mało jest o tych niesamowitych niby odkryciach by były one wiarygodne - o Majach np. teraz bardzo głosno - co rusz informacje o nowych opdkryciach...czemu o tych"cyklopowych budowlach" tak cicho?Co do zdjęć z Bimini itd to jak dla mnie to wcale nie jest nic nadzwyczajnego - obawiam się że może to być naturalna formacja skalna - np. coś co na skutek ruchów tektonicznych się obsunęło i spękało a potem woda zrobiła swoje ładnie to oszlifowując...Nawet jeżeli to dzieło rąk ludzkich to morał z tego taki,że jacyś protoplaści mezoamerykańskich Indian wznosili platformy na których budowano kultowe budowle(bo tak to od biedy wygląda)na wysepkach karaibskich - byłoby to naturalnie wielkim odkryciem rewolucjonizującym nasz stosunek do możliwosci tych ludów te kilka tys.lat temu - cofałoby to chronologię rozwoju tamtejszych cywilizacji(co w Ameryce zdarza się często ostatnimi czasy...)ale nie byłoby jakimś szokiem dla historyków(jakieś 30 lat temu zachwiałoby to w ogóle wiedzą o o prehistorii Ameryki ale obecnie po najnowszych odkryciach naukowcy przygotowani są na najróżniejsze niespodzianki...).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 3/09/2006, 9:16 Quote Post

Ja bym dyskusje o datowaniu zlodowaceniem darowala. Jak popatrzec na Bliski Wschod to ustalenie jednej daty ze starozytnosci wymagalo konfrotacji wielu roznych zrodel . Pod woda to niewiadomo jak i takie science-fiction klimaty wychodza. Rolnictwo zaczelo sie w Egipcie, na Bliskim Wschodzie, dalej jedziemy poludniem Azji i mniej wiecej na tej szerokosci geograficznej w Ameryce 10000. Kuba i Yonaguni leza w tym pasie no wiec nie widze problemu. Tylko zapewne potrwalo to jeszcze kilka tysiecy lat zanim powstala cywilizacja. Obok Indii sa jeszcze dwa zatopione miasta. Badane tylko sondami (ostre prady utrudniaja prace pletwonurkow) zostaly zaliczone bez watpliwosci do kultury Harappa. Znowu kombinacje z datowaniem i lodowcem czyli zalalo 8000 lat temu. Tym razem sa to regiony trzesien ziemi i podwodnych pradow rzecznych. Kataklizm, ktory mogl sie zdarzyc w rozsadnym przedziale czasu nie jest wykluczony. Ale co tam, lepiej podac date 10000 lat.
Kiedys pojawila sie sensacyjna wiadomosc o rownych plytach ulozonych jak domino na dnie oceanu w tym regionie. Oczywiscie, nieznana cywilizacja miliony lat temu budowala most do Srilanki. wink.gif Gdzie indziej wyczytalam,ze fundamenty Mohenjo Daro to wlasnie takie plyty skalne. Taaak, raczej katastrofa wysypala fundamenty miasta niz walnelo w most do Srilanki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 3/09/2006, 21:06 Quote Post

Kilka lat temu udowodniono, że te podwodne budowle na Karaibach są tworem naturalnym.

roger1331

Mitów i geologii nie odstawiajmy na bok gdyż są one źródłami nieocenionych wiadomości tylko trzeba umieć je odczytać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
roger1331
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 20.449

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 3/09/2006, 21:21 Quote Post

Nie wiem czy udowodniono - Z tego co widziałem na stronach internetowych w dalszym ciągu trwaja badania. Co do mitów i geologii głosu nie zabieram. Jestem historykiem. Nie uczono mnie rozszyfrowywania mitów, ani badania skał. W naszym pięknym kraju żyje 38 milionów polityków, trenerów i wybitnych znawców motoryzacji :/ Ja potrafię sie przyznać do niewiedzy... oraz uczono mnie stawiać pytania tym, którzy wiedzą więcej... Co czynię...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej