Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Józef Cyrankiewicz, próba oceny
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 3/04/2006, 10:15 Quote Post

Spróbujmy ocenić postać i działalność Józefa Cyrankiewicza, najdłużej pistującego funkcję premiera.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 3/04/2006, 11:45 Quote Post

na jakie potrzeby ta ocena? Chyba wszystkie krzyże i ordery co miał dostać już dostał i niestety Kaczyński Lech - prezydent RP, nie ma w tym względzie specjalnie nic do roboty (prócz pośmiertnego odbierania mu tych krzyży i orderów).

Postać raczej kojarzy się z licznym anegdotami i dowcipami.

(co najlepiej wyszło Cyrankiewiczowi przez te lata piastowania urzędu? - odp.: włosy)

lub ze zwrotką z tytułowej piosenki Starszych Panów:

Trudna rada jesli chodzi o karierę
to nie będzie już nie będzie się premierem
Ale z drugiej strony weźmy co tu kryć
Jak to długo tym premierem trzeba być


a poważniej to do oceny potrzebujemy rozpatrzeć przede wszytkim:

1. rolę jaką Cyrankiewicz odegrał w Auschwitz
2. rolę w rozbiciu PPS i podporządkowaniu jej PPR-owi
3. ocenę postawy w czasie Poznańskiego Czerwca (wygłoszenie słó znanych ze sparafowania ich przez jednego z Moderatorów tegoś forum w swej syganturce)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 3/04/2006, 18:17 Quote Post

Co dziwne, bardzo dobrze wspomina Cyrankiewicza Karski w Podziemnym Państwie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 3/04/2006, 19:00 Quote Post

Anakin co masz na myśli pisząc, że Cyrankiewicz odegrał jakąś rolę w Auschwitz?
On był więźniem tego obozu i mając za sobą takie doświadczenia gotowy był zrobić wszystko żeby do takiego obozu tym razem radzieckiego nie trafić po raz drugi. Wg. mnie przyżycia obozowe złamały tego człowieka, był on całkowicie posłuszny i dyspozycyjny wobec Moskwy, ale czy tak całkowicie pozbawiły go wszelkich emocji i uczuć to nie wiem. Faktem pozostaje, że Cyrankiewicz "zasłużył" się jako premier w gromadzeniu bogactw. Pod koniec lat 50 uchodził za jednego z najbogatszych ludzi w Polsce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 3/04/2006, 21:09 Quote Post

QUOTE(Belfer historyk @ 3/04/2006, 20:00)
Anakin co masz na myśli pisząc, że Cyrankiewicz odegrał jakąś rolę w Auschwitz?
On był więźniem tego obozu i mając za sobą takie doświadczenia gotowy był zrobić wszystko żeby do takiego obozu tym razem radzieckiego nie trafić po raz drugi. Wg. mnie przyżycia obozowe złamały tego człowieka, był on całkowicie posłuszny i dyspozycyjny wobec Moskwy, ale czy tak całkowicie pozbawiły go wszelkich emocji i uczuć to nie wiem.
*



sam widzisz, że ta rola może być kluyczowa do oceny Cyrankiewicza. Podejrzewam jednak, że sprawa na wieki będzie zamknięta. Dręczxącą sprawą jest pochodna tego rola Cyrankiewicza w skazaniu (w nie zapobiedzeniu) Pileckiego. W sytuacji gdy byle łachnyta który by siępowołał na wspólne obozowe losy z Cyrankiewiczem miał otwarte podwoje i ramiona premiera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 3/04/2006, 21:19 Quote Post

QUOTE
TADEUSZ M. PŁUŻAŃSKI: - Pana najsłynniejsza książka "Oświęcim walczący", opisująca ruch oporu w obozie, miała już kilka wydań w Polsce i za granicą. Czy to prawda, że późniejszy, wieloletni premier PRL Józef Cyrankiewicz kapował w Oświęcimiu?

JÓZEF GARLIŃSKI: - Dokumenty nic o tym nie mówią. Kiedy byłem w Oświęcimiu, nie poznałem go. Prawdą jest natomiast, że obozowy ruch oporu stworzył rotmistrz Witold Pilecki, a wszystkie zasługi przypisał sobie potem Cyrankiewicz, którego przywieziono do Oświęcimia dwa lata później. W maju 1943 roku, razem z komunistami austriackimi, stworzył "Kampfgruppe Auschwitz", ale nigdy nie weszła ona w skład organizacji Pileckiego. Kiedy w 1948 roku Pilecki stanął przed sądem, Cyrankiewicz nie pomógł mu, chociaż był premierem. Pomoc oznaczała narażenie się swoim mocodawcom, a Cyrankiewicz był koniunkturalistą, sprzedał PPS komunistom. Nie ma natomiast żadnego dowodu, prócz jednej relacji, że na sali sądowej odczytano list, w którym Cyrankiewicz domagał się osądzenia Pileckiego.


cały wywiad
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 3/05/2011, 18:34 Quote Post

W przedostatnim numerze tygodnika "Newsweek" ukazał się artykuł Andrzeja Krajewskiego o Józefie Cyrankiewiczu pt. "Józef Cyrankiewicz, czyli jak kończą idealiści", w którym autor skupia się na przedwojennym i wojennym okresie działalności politycznej późniejszego wieloletniego premiera Polski Ludowej: Józef Cyrankiewicz, czyli jak kończą idealiści
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/05/2011, 18:48 Quote Post

"Nienawidzę ciemnego motłochu i unikam go” – lubił recytować w gimnazjum „Pieśń” Horacego nastoletni Cyrankiewicz.

Całkiem nieźle, jak na komunistę... biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 8/07/2011, 22:22 Quote Post

W ostatnim numerze tygodnika "Przegląd" znalazł się również artykuł o Józefie Cyrankiewiczu:
Wojenne losy godne filmu przygodowego
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 8/07/2011, 22:24 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 3/05/2011, 18:48)
"Nienawidzę ciemnego motłochu i unikam go” – lubił recytować w gimnazjum „Pieśń” Horacego nastoletni Cyrankiewicz.

Całkiem nieźle, jak na komunistę... biggrin.gif
*


Józef Cyrankiewicz, poza cytowaniem tak nie proletariackiego wiersza Horacego, miał też inne niezbyt proletariackie zainteresowania - Mercedesy i kobiety smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 8/07/2011, 22:39 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 8/07/2011, 22:24)
QUOTE(emigrant @ 3/05/2011, 18:48)
"Nienawidzę ciemnego motłochu i unikam go” – lubił recytować w gimnazjum „Pieśń” Horacego nastoletni Cyrankiewicz.

Całkiem nieźle, jak na komunistę... biggrin.gif
*


Józef Cyrankiewicz, poza cytowaniem tak nie proletariackiego wiersza Horacego, miał też inne niezbyt proletariackie zainteresowania - Mercedesy i kobiety smile.gif
*


Ninę Andrycz tak dokumentnie zbajtlował, że za niego wyszła...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 8/07/2011, 22:47 Quote Post

Obawiam się, że Ninę Andrycz nie musiał bardzo "bajtlować", cóż natura...
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
wilde
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 83.306

Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: geodeta
 
 
post 1/08/2013, 8:00 Quote Post

Witam serdecznie wszystkich useruff, chciałem zapytać o taką rzecz a mianowicie, ostatnio na onecie w komentarzach przeczytałem, że Cyrankiewicz kolaborował z niemcami i wydał jakąś grupę więźniów przygotowujących ucieczkę czy albo jakiś bunt - których większości stracono a tych którzy wiedzieli o jego działalności ścigał jeszcze przez lata po wojnie. Osoba pisząca komentarz podobno wiedzę na ten temat posiadała od dwóch ostatnich świadków tych wydarzeń którzy to schronili się w wytwórni filmowej w Bielsku-Białej, którzy to dziś już nie żyją a byli autorami jakiejś znanej bajki "bolek-lolek" ale pewien nie jestem do końca tych danych bo z pamięci piszę .
Czy ktoś może ma jakieś informacje na ten temat ? Czy należy to traktować raczej jako konfabulacje.

pozdrawiam Wilde
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 7/11/2015, 18:47 Quote Post

QUOTE(wilde @ 1/08/2013, 9:00)
Witam serdecznie wszystkich useruff, chciałem zapytać o taką rzecz a mianowicie, ostatnio na onecie w komentarzach przeczytałem, że Cyrankiewicz kolaborował z niemcami i wydał jakąś grupę więźniów przygotowujących ucieczkę czy albo jakiś bunt - których większości stracono a tych którzy wiedzieli o jego działalności ścigał jeszcze przez lata po wojnie. Osoba pisząca komentarz podobno wiedzę na ten temat posiadała od dwóch ostatnich świadków tych wydarzeń którzy to schronili się w wytwórni filmowej w Bielsku-Białej, którzy to dziś już nie żyją a byli autorami jakiejś znanej bajki "bolek-lolek" ale pewien nie jestem do końca tych danych bo z pamięci piszę .
Czy ktoś może ma jakieś informacje na ten temat ? Czy należy to traktować raczej jako konfabulacje.

pozdrawiam Wilde
*


Artykułów na ten temat trochę było, poważnych oskarżeń również, a kwestia jest do dziś niewyjaśniona. Do dziś, mimo roli jaką odgrywał w PRL, nie doczekał się biografii.

Z innej beczki. Już po odejściu z czynnej polityki był częstym gościem na występach "Kabaretu pod Egidą"
"Józef Cyrankiewicz był wiernym gościem Egidy przez dwie dekady. Odsunięty po upadku Gomułki ekspremier głośno dawał do zrozumienia, jak dobrze się tu bawi. Podczas wielkiej fety z okazji siedmiolecia kabaretu pijany Jan Himilsbach próbuje dać po mordzie dygnitarzowi.
Z czasem Cyrankiewicz nabrał zwyczaju dzwonienia do Pietrzaka i komentowania.
"Wiesz co, Janek? Mów mi Józiu" - zagaił.
Na to Pietrzak: "Panie premierze, nie mam odwagi. Kiedy chodziłem do szkoły, pan wisiał kiedyś na ścianie przy Stalinie i Bierucie".
"
(cyt. za: http://wyborcza.pl/1,76842,4230876.html?di...eRedirects=true)
cyt. "W marcu 1975 r. świętowali w Stodole siedmiolecie Egidy. Przyszło tysiąc osób i wystąpiła nawet Agnieszka Osiecka, rzadko produkująca się publicznie, a całonocny show został nagrany przez SB jako materiał instruktażowy do analizy. Pietrzak wystawił księgę dla publiczności z trzema rubrykami: nazwisko, adres lub numer telefonu i informacja, co kto może załatwić. Wpisało się kilkaset osób - że załatwi części do malucha, meblościankę, wczasy w Bułgarii albo kolorowy telewizor. Himalaistka Wanda Rutkiewicz wpisała "szczytowanie", Cyrankiewicz zaś: "Co mogłem, to już załatwiłem".
(cyt. za: http://wyborcza.pl/alehistoria/1,148619,19...rl-u-cz-4.html)
Wizyty J. Cyrankiewicza na przedstawieniach wykorzystywał też w swoich monologach J. Pietrzak:
w 1981 r.:
"Na premierze był pan premier Cyrankiewicz. Pozwoliłem sobie zażartować, że mogę się porównać tylko z panem Cyrankiewiczem. On też przez dwadzieścia kilka lat prowadził podobną instytucję. Siedział tam pod filarem. Odkrzyknął, że on z gorszym skutkiem." (cytuję z pamięci, więc nie w 100 % dokładnie)
w 1984 r.:
https://youtu.be/P74W7dBXMDw?t=11m25s

Ten post był edytowany przez Fuser: 7/11/2015, 19:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 9/11/2015, 2:59 Quote Post

Była biografia Cyrankiewicza, tylko trochę hagiograficzna. Napisana przez małżeństwo Syzdków, PRL-owskich historyków, ale już po 1989-tym.

Ten post był edytowany przez mata2010: 9/11/2015, 3:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej