Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> HoI3 czy HoI4, co lepsze ?
 
Która gra jest lepsza ?
Hearts of Iron III [ 10 ]  [45.45%]
Hearts of Iron IV [ 12 ]  [54.55%]
Suma głosów: 22
Goście nie mogą głosować 
     
klops1200
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 93.892

 
 
post 21/11/2017, 21:10 Quote Post

Ciężki wybór między HoI4 a HoI3. Jednak decyzja zapadła i zagłosowałem na Hearts of Iron III. Moim zdaniem najlepsza gra Paradoxu. Może nie jest tak "łatwy do użycia" jak HoI4, lecz ja to uznaję za BARDZO DUŻY plus. W HoI3 siły państw są dosyć dobrze odwzorowane i nie da się z pierwszego, lepszego państewka zrobić mocarstwa, co ma miejsce w HoI4.

A co wy o tym sądzicie ?


PS
Pytanie do starych wyjadaczy:
Mam pytanie odnośnie HoI3.
Jeżeli chciałbym zrobić coś na wzór sowieckich elitarnych jednostek szturmowo-saperskich i w dywizje dam 3 brygady saperów i 1-2 brygady piechoty to będzie to funkcjonować ?? Czy bonusy dawane przez saperów sumują się ? wink.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 21/11/2017, 22:18 Quote Post

Masz rację, że w HOI III nie da się zrobić ze średniaka mocarstwa. Organizacja armii jest świetna (zawsze nazywałem każdą dywizję i przeorganizowywałem armię).
Nie grałem w HOI IV ale dałem głos na nią - HOI III w ogóle nie jest podatne na zmiany w historii. Strasznie wkurzające są pokoje - wszystko albo nic.
Pamiętam, że grając Polską - pokonując z wysiłkiem Niemcy 1937-1938 miałem dwie opcje w zależnosci od postępów francuskich - albo granice bez zmian albo dostaje ziemie zachodnie stając się jednocześnie wasalem ZSRR.
Zupełny brak elastyczności, w grze kimś pokroju Włoch, Hiszpanii, Australii.
Gry były przyjemne ale ma to sens w praktyce tylko dla ZSRR, USA/UK i III Rzeszy. Gra to jednak nie symulator wydarzeń rzeczywistych wiec dałem na HOI IV - tam moze przesadzili w drugą stronę wink.gif

Za najlepszą jednak bym uznał Europe Universalis III (gralem) albo IV (nie) i Crusader Kings 2.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
klops1200
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 93.892

 
 
post 22/11/2017, 15:32 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 21/11/2017, 23:18)
Masz rację, że w HOI III nie da się zrobić ze średniaka mocarstwa. Organizacja armii jest świetna (zawsze nazywałem każdą dywizję i przeorganizowywałem armię).
Nie grałem w HOI IV ale dałem głos na nią - HOI III w ogóle nie jest podatne na zmiany w historii. Strasznie wkurzające są pokoje - wszystko albo nic.
Pamiętam, że grając Polską - pokonując z wysiłkiem Niemcy 1937-1938 miałem dwie opcje w zależnosci od postępów francuskich - albo granice bez zmian albo dostaje ziemie zachodnie stając się jednocześnie wasalem ZSRR.
Zupełny brak elastyczności, w grze kimś pokroju Włoch, Hiszpanii, Australii.
Gry były przyjemne ale ma to sens w praktyce tylko dla ZSRR, USA/UK i III Rzeszy. Gra to jednak nie symulator wydarzeń rzeczywistych wiec dałem na HOI IV - tam moze przesadzili w drugą stronę  wink.gif

Za najlepszą jednak bym uznał Europe Universalis III (gralem) albo IV (nie) i Crusader Kings 2.
*



Racja,nie rozpisałem się zbyt, ale jest wiele więcej przykładów uproszczenia HoI4 np. usunięcie,tak ważnego w HoI3, motywu mamony, chociaż w jakiś sposób jest to wytłumaczone fabrykami cywilnymi,którymi się "płaci", ale i tak to do mnie nie przemawia. Albo brak wspomnianej organizacji jednostek, co było wymagającym elementem HoI3. Choć ogólnie planowanie uważam za bardzo dobre (rozwinięcie tego z HoI3) to jednak zmniejsza poziom trudności gry.

Pozdrawiam klops1200
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 25/12/2017, 19:20 Quote Post

W Hearts of Iron IV nie podoba mi się kolor mapy politycznej, jeżeli gra się dużym państwem trudno się połapać w tym czy patrzy się na swoje tereny czy na wroga. Za to Hearts of Iron III jest lepsza, szkoda że nie ma do niej dodatku Armageddon z poprzedniej części. Mam tylko jedno pytanie : Jak w Hearts of Iron III scalić kilka jednostek w całość ? Bo trudno się połapać w kilkudziesięciu osobnych dywizjach jak już zaczyna się podbój.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 25/12/2017, 19:37 Quote Post

Darkest Hour.

A w temacie tematu: HoI4. Aczkolwiek dla mnie to wybór między średnim minus a słabym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.316
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 26/12/2017, 8:54 Quote Post

Ja ze swojego doświadczenia powiem, że czwórka jest znacznie łatwiejsza i przystępniejsza dla większego grona graczy.
Trójka moim zdaniem była o wiele trudniejsza i bardziej skierowana do konkretnego odbiorcy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 26/12/2017, 22:36 Quote Post

Według mnie im Hearts of Iron nowsze, tym jest trudniejsze. Dwójka z dodatkiem The Abyss była jeszcze nawet, ale najlepsza była Europa Universalis II Wojna Światowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Darth Simba
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 1.732

Zawód: archiwista
 
 
post 2/01/2018, 14:13 Quote Post

Po namyśle zagłosowałem na HoI III.

Ostatnio przycinam w HoI IV, i za żadne skarby czy Chiny Ludowe nie mogę pojąć, czemu mam problem z surowcami. No niby wolny rynek, i tak dalej, ale do cholery, jak wydobywam 25 jednostek ropy, eksportuję z tego 22, a potem muszę importować 8, żeby mi starczyło...
O ile rozumiem demokracje, to w państwach totalitarnych powinna być jakaś opcja zablokowania eksportu rolleyes.gif Ewentualnie tylko nadwyżki na eksport.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 28/05/2018, 21:10 Quote Post

QUOTE(Arkan997 @ 26/12/2017, 8:54)
Ja ze swojego doświadczenia powiem, że czwórka jest znacznie łatwiejsza i przystępniejsza dla większego grona graczy.
Trójka moim zdaniem była o wiele trudniejsza i bardziej skierowana do konkretnego odbiorcy.
*


W całej rozciagłosci sie zgadzam. HoI III jest zdecydowanie moja ulubiona gra- tylko jak kolega wskazał to gra dosc trudna i np grajac Niemcami w pewnym momencie grajac tak bardziej historycznie zaczynam nam w marszu w głab ZSRR brakowac surowców. Niemcy to moj ulubiony kraj bo ZSRR a szczegolnie USA to samograje. Polecam grac ze wszystkimi 3 dodatkami do gry.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 28/05/2018, 21:34 Quote Post

Jednak główną wadą HOI 3 jest zupełna niemozliwosc odejscia od wariantu historycznego. Przez to grywalnosc jest niska bo grasz USA, III Rzeszą, ZSRR i tyle. W praktyce to symulacja II wojny a nie typowa gra Paradoxu.
Aczkolwiek i tak sporo godzin mi zlecialo na organizowaniu armii wink.gif

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 28/05/2018, 21:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 28/05/2018, 23:21 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 28/05/2018, 21:34)
Jednak główną wadą HOI 3 jest zupełna niemozliwosc odejscia od wariantu historycznego. Przez to grywalnosc jest niska bo grasz USA, III Rzeszą, ZSRR i tyle. W praktyce to symulacja II wojny a nie typowa gra Paradoxu.
Aczkolwiek i tak sporo godzin mi zlecialo na organizowaniu armii  wink.gif
*


No niby tak. Ale probował kolega kiedys zmienic historie i zaatakowac jako Hitler wczesniej na Zachód - podbic Francję a przede wszystkich kolonialna Anglie przed zaatakowanie Polski?
Mi sie udało w ten sposob rozwiazac dotkliwy brak surowców rolleyes.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 29/05/2018, 15:01 Quote Post

QUOTE(monx @ 29/05/2018, 0:21)
QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 28/05/2018, 21:34)
Jednak główną wadą HOI 3 jest zupełna niemozliwosc odejscia od wariantu historycznego. Przez to grywalnosc jest niska bo grasz USA, III Rzeszą, ZSRR i tyle. W praktyce to symulacja II wojny a nie typowa gra Paradoxu.
Aczkolwiek i tak sporo godzin mi zlecialo na organizowaniu armii  wink.gif
*


No niby tak. Ale probował kolega kiedys zmienic historie i zaatakowac jako Hitler wczesniej na Zachód - podbic Francję a przede wszystkich kolonialna Anglie przed zaatakowanie Polski?
Mi sie udało w ten sposob rozwiazac dotkliwy brak surowców rolleyes.gif .
*


Rzesza gralem w sumie raz i klasycznie.

To co jest lekko irytujące to fakt ze nie da sie zawrzec sensownego pokoju (w porownaniu z Europa Universalis czy Crusader Kings 2).
Chyba w 4 to zmienili?
No ale w kazdym razie HOI 3 jak najbardziej szanuje ale jest zdecydowanie mniej grywalna (w sensie roznorodnosci rozgrywki) niz wspomniane EU III albo IV czy CK2 smile.gif
Mysle ze w sumie HOI 3 i 4 sie dobrze uzupelniaja bo pierwsza to wlasnie bardziej symulacja a druga troche sandbox.

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 29/05/2018, 15:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 6/06/2018, 20:04 Quote Post

Darkest Hour jest dla mnie najlepsza. Świetna na szybką rozgrywkę z rozegraniem jakiegoś alternatywnego wariantu drugiej wojny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Carl Gustaw Rehnskiold
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 251
Nr użytkownika: 106.061

Stopień akademicki: Za kilka lat ...
Zawód: Gentleman
 
 
post 26/07/2020, 19:10 Quote Post

Hoi 4 nowsze i duży wybór modów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 26/07/2020, 20:27 Quote Post

Od czasów kiedy robiłem mody dla pierwszych HoI trochę mi przeszło skupienie na ścisłej historyczności czy poziomie detali.

Obecnie cenię bardziej ciekawe mechaniki elementów gry. Oczywiście, osadzone w historii, ale jednocześnie na tyle elastycznie, że pozwalają na eksperymentowanie dla co bardziej doświadczonych graczy.

HoI4 są pod tym względem zdecydowanie lepsze. System produkcji przemysłowej, obciążenie jakie generuje utrzymanie wojsk okupacyjnych, czy globalna walka morska, którą w końcu byłem w stanie ogarnąć dopiero w czwartej części, a nadal nie przetestowałem niektórych opcji (miny!).

Serie CK i EU sumarycznie podobają mi się jednak dużo bardziej - HoI to jednak w swoim rdzeniu gra wojenna, podczas kiedy CK i EU mają dużo szerszy zakres.

No i kiedy w końcu wydadzą nową Victorię?

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 26/07/2020, 20:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej