Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szable
     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/03/2009, 19:20 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 10/03/2009, 21:56)
zwyczajnie wnioskuje.


No to chyba nie dojdziemy do porozumienia, ja też wnioskuję tylko jakoś tak w przeciwnym kierunku. Też nie znam żadnych średniowiecznych egzemplarzy szabli, ale wątpię by były one dużo lżejsze od późniejszych.

QUOTE
to za pewne zalezy od przeznaczenia konkretnego egzemplarza


Czyli według Ciebie od samego początku istnienia tej broni były egzemplarze służące do walki z konia, do walki pieszej i do szermierki w pojedynku? I może jeszcze każdy miał takie trzy egzemplarze a w razie wyzwania na ubitą ziemię przepraszał przeciwnika i leciał do domu po odpowiedni sprzęt? Czy może walczył tym, co miał przy sobie?
Broń typowo pojedynkowa to chyba jednak znacznie późniejszy wynalazek.

QUOTE
óżnica wagi ok 25% sporo zmienia podczas walki.


I pewnie wystarczająco.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/03/2009, 19:24 Quote Post

QUOTE
Czyli według Ciebie od samego początku istnienia tej broni były egzemplarze służące do walki z konia, do walki pieszej i do szermierki w pojedynku
trudno powiewdziec ale w późniejszym średniowieczu broń podlegała specjalizacji.
QUOTE
I może jeszcze każdy miał takie trzy egzemplarze a w razie wyzwania na ubitą ziemię przepraszał przeciwnika i leciał do domu po odpowiedni sprzęt? Czy może walczył tym, co miał przy sobie?
za pewne zależało to od tego, kto kogo wyzywał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/03/2009, 19:34 Quote Post

To może jeszcze wyjaśnisz, dlaczego w książkach, które czytałem nie ma ani słowa o takim podziale szabel? Żygólski i Kwaśniewicz to chyba jednak nieźli fachowcy od broni białej i szabli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/03/2009, 20:49 Quote Post

Dla tego, że jest to podział płynny, po prostu jedne egzemplarze nadaja sie lepiej do tego, inne do czego innego. Odbieglismy jednak od tematu wystepowania szabli i to juz dłuzszy czas temu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 27/03/2009, 21:42 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 27/03/2009, 20:49)
Dla tego, że jest to podział płynny,
*



A może, dlatego że coś takiego jak szabla pojedynkowa w tym czasie nie występowała.

A co do tematu dokładnie to już chyba dawno doszliśmy do wspólnego wniosku, że w późnym średniowieczu szabla była, ale służyła prawie wyłącznie jak broń plebejska.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/03/2009, 21:47 Quote Post

QUOTE
A może, dlatego że coś takiego jak szabla pojedynkowa w tym czasie nie występowała.
prawdopodobnie nie, właśnie dla tego, że była zasadniczo bronia plebejską, nie wiem, natomiast czy plebejuszami byli zaciągani do polskich wojsk racowie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
O.Zacharski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 77.558

Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 3/03/2014, 17:39 Quote Post

Odświeżam!
Szabla polska nr Ia z Muzeum Wojska Polskiego
waga 0,97 kg
Opisana została przez Wojciecha Zabłockiego w "Szablach Świata".
W akapicie "Przydatność bojowa" autor podkreśla, że "pomimo wydatnego ciężaru oraz dużej krzywizny szabla bardzo dobrze wyważona do cięć bezpośrednich, a także zamachowych krojących z łokcia i ramienia. Bardzo dobre hamowanie"
To myślę, że w sposób wyczerpujący rozwiązuję kwestię poręczności szabel o wadze zbliżonej do 1 kg.

 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 3/03/2014, 17:55 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 27/03/2009, 20:34)
To może jeszcze wyjaśnisz, dlaczego w książkach, które czytałem nie ma ani słowa o takim podziale szabel? Żygólski i Kwaśniewicz to chyba jednak nieźli fachowcy od broni białej i szabli.
*


Nie ma? to dziwne. Od czasu broni regulaminowej, tj. XVIII w. szable (jak i pałasze) piechoty są lżejsze od kawaleryjskich. Co jest oczywiste. Jak nie musisz tego żelastwa nosić, to może być cięższe. Wcześniej tez ludzie musieli dojść do takich wniosków.
No i nie mieszajmy szabel bojowych z paradnymi jak i wagi z pochwą od wagi bez pochwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/03/2014, 18:22 Quote Post

QUOTE
Odświeżam!
Szabla polska nr Ia z Muzeum Wojska Polskiego
waga 0,97 kg
Opisana została przez Wojciecha Zabłockiego w "Szablach Świata".
W akapicie "Przydatność bojowa" autor podkreśla, że "pomimo wydatnego ciężaru oraz dużej krzywizny szabla bardzo dobrze wyważona do cięć bezpośrednich, a także zamachowych krojących z łokcia i ramienia. Bardzo dobre hamowanie"
To myślę, że w sposób wyczerpujący rozwiązuję kwestię poręczności szabel o wadze zbliżonej do 1 kg.

Nie wydaje mi się, by Zabłocki miał kiedykolwiek praktycznie sprawdzić przydatność BOJOWĄ opisywanych szabli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
O.Zacharski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 77.558

Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 3/03/2014, 20:31 Quote Post

Tobie się wydaje a ja to wiem. Jest to człowiek w tej materii obyty. Adnotacje o wydajności umieszcza przy egzemplarzach, które sprawdzał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/03/2014, 20:58 Quote Post

QUOTE
Tobie się wydaje a ja to wiem. Jest to człowiek w tej materii obyty. Adnotacje o wydajności umieszcza przy egzemplarzach, które sprawdzał.

To jest człowiek, który jest obyty w szermierce szablą sportową i trochę pomachał zabytkowymi szablami sprawdzając ich zachowanie w ręku. Nic mi nie wiadomo o tym, by kiedykolwiek używał ich do walki na śmierć i życie z drugim człowiekiem, w warunkach bojowych do tego. Jeśli Ty o tym wiesz, to zgłoś to do prokuratury.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 4/03/2014, 7:28 Quote Post

Szabla była w XVII w. elementem stroju szlachcica. Pytanie, czy taka szabla, którą nosił na rapciach przy kontuszu warunkach pokoju, musiała spełniac wymogi bojowe? Pewnie w zaleznosci od okoliczności. Niemniej wygodniejsza np. przy bigosowaniu w gospodzie, byłaby krótsza i lżejsza niz broń husarza, który, jak to w cięzkiej jeździe , miał broń długą i masywną. I pewnie nie kazdego szlachcica było stac na kilka szabel, inną paradną, inna bojową do walki pieszej, inną do walki konno.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
O.Zacharski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 77.558

Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 4/03/2014, 20:23 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 3/03/2014, 21:58)
Nic mi nie wiadomo o tym, by kiedykolwiek używał ich do walki na śmierć i życie z drugim człowiekiem, w warunkach bojowych do tego.
*


Racja- potrzeba walki na śmierć i życie by ocenić wartość bojową broni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 4/03/2014, 20:32 Quote Post

QUOTE
Racja- potrzeba walki na śmierć i życie by ocenić wartość bojową broni.

Jej użytkownicy to właśnie robili. Dla mnie oznacza to, że mają o wiele większe kwalifikacje do oceny broni niż Zabłocki. A to oznacza, że Zabłocki NIE JEST ostateczną instancją i NIE "wyczerpuje w sposób wyczerpujący" tematu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 4/03/2014, 20:50 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 4/03/2014, 21:32)
QUOTE
Racja- potrzeba walki na śmierć i życie by ocenić wartość bojową broni.

Jej użytkownicy to właśnie robili. Dla mnie oznacza to, że mają o wiele większe kwalifikacje do oceny broni niż Zabłocki. A to oznacza, że Zabłocki NIE JEST ostateczną instancją i NIE "wyczerpuje w sposób wyczerpujący" tematu.
*



Nie sądzę aby aż tak narażali się obecnie np. sportowcy z Espadonu w Krakowie którzy trenują szablę polską, czy też innych klubów/szkół walki bronią białą historyczną w kraju. A przecież muszą oceniać wartość bojową swej broni, praktykując.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej