Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obrońcy słusznej sprawy czy krwiożerczy żołdacy?, B. Żurek
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/10/2015, 12:25 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Benedykta Żurka pt. Obrońcy słusznej sprawy czy krwiożerczy żołdacy? Działalność białych najemników na tle postkolonialnej rzeczywistości Afryki Subsaharyjskiej.


QUOTE
Notka o książce:

Autor podjął próbę dania pewnej wizji przeszłości w sposób spójny i przekonywujący przedstawiając niepowodzenie niepodległych państw afrykańskich (szczęśliwych wyjątków jest niewiele) oraz przyczyny fenomenu wojny najemnej w Afryce. Na uwagę zasługuje nieczęsto spotykana argumentacja ekonomiczna, sprzeciwiająca się wielu obiegowym sądom o sytuacji gospodarczej w Afryce. W swoich ocenach i interpretacjach autor w przekonywujący sposób przeciwstawić się dominującym w historiografii – także polskiej – schematycznym sądom, nie popadając jednak w publicystyczną przesadę.

dr hab. Jakub Polit, Uniwersytet Jagielloński



Autor wykorzystał bardzo szeroką literaturę przedmiotu, w sporym stopniu anglojęzyczną, do której dotarł  podczas kwerend przeprowadzonych w British Library. Spożytkował również kilka dokumentów z zasobów The National Archives w Londynie. Zaprezentował bardzo dobrą znajomość realiów, a swoją obszerną wiedzę pokazał również w rozbudowanych erudycyjnych przypisach. W efekcie otrzymaliśmy twórczą i oryginalną pracę, logicznie skonstruowaną i spisaną dobrym językiem.

prof. dr hab. Artur Patek, Uniwersytet Jagielloński


QUOTE
Notka o autorze:

Benedykt Żurek – (ur. 1990 r.) doktorant w Zakładzie Historii Powszechnej Najnowszej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył studia magisterskie z zakresu historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest także absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie studiował finanse i rachunkowość. Obecnie jest pracownikiem międzynarodowej instytucji finansowej.  Jego zainteresowania badawcze dotyczą dziejów imperiów kolonialnych w Afryce i w Azji, historii gospodarczej oraz historii myśli politycznej.



QUOTE
Spis treści:



Wstęp

1. Europejskie imperia kolonialne w Afryce i ich demontaż

2. Czarny Ląd i jego problemy po dekolonizacji

3. Biali żołnierze najemni w Afryce w czasach zimnej wojny

4. Żołnierze najemni w Afryce po zimnej wojnie

Podsumowanie         

Bibliografia


http://wanax.pl/index.php?p1712,obroncy-sl...subsaharyjskiej
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 14/10/2015, 21:52 Quote Post

Recenzenci zacni. Niewątpliwie zachęcają do zakupu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/10/2015, 22:46 Quote Post

QUOTE(P. Benken @ 14/10/2015, 21:52)
Recenzenci zacni. Niewątpliwie zachęcają do zakupu.
*


Tylko mi się ten spis treści nie podoba... Wygląda na to, że o meritum zawartym w tytule jest naprawdę niewiele, skoro książka ma 156 stron...
Jak ktoś przeczyta, może rozwieje moje obawy, bo temat mnie interesuje i chętnie kupiłbym tę książkę. Jednak nie w wypadku kiedy połowa treści będzie o historii Afryki i dekolonizacji.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/10/2015, 9:26 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 14/10/2015, 23:46)
QUOTE(P. Benken @ 14/10/2015, 21:52)
Recenzenci zacni. Niewątpliwie zachęcają do zakupu.
*


Tylko mi się ten spis treści nie podoba... Wygląda na to, że o meritum zawartym w tytule jest naprawdę niewiele, skoro książka ma 156 stron...
Jak ktoś przeczyta, może rozwieje moje obawy, bo temat mnie interesuje i chętnie kupiłbym tę książkę. Jednak nie w wypadku kiedy połowa treści będzie o historii Afryki i dekolonizacji.
*


Też się nad tym zastanawiałem, ale sam spis treści bez podanych stron może być mylący. Pierwsze dwa rozdziały mogą być równie dobrze połową jak i 10% pracy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/10/2015, 9:35 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 15/10/2015, 9:26)
QUOTE(emigrant @ 14/10/2015, 23:46)
QUOTE(P. Benken @ 14/10/2015, 21:52)
Recenzenci zacni. Niewątpliwie zachęcają do zakupu.
*


Tylko mi się ten spis treści nie podoba... Wygląda na to, że o meritum zawartym w tytule jest naprawdę niewiele, skoro książka ma 156 stron...
Jak ktoś przeczyta, może rozwieje moje obawy, bo temat mnie interesuje i chętnie kupiłbym tę książkę. Jednak nie w wypadku kiedy połowa treści będzie o historii Afryki i dekolonizacji.
*


Też się nad tym zastanawiałem, ale sam spis treści bez podanych stron może być mylący. Pierwsze dwa rozdziały mogą być równie dobrze połową jak i 10% pracy.
*


Fakt. Dlatego na razie to tylko obawy. Trzeba poczekać na wyjaśnienie i wrażenia z lektury...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 15/10/2015, 14:40 Quote Post

Jak ktoś przeczyta to niech powie ile stron jest o Katandze i Polskich najemnikach.
 
Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/03/2016, 13:00 Quote Post

Wrzucam spis treści z numerami stron:

Wstęp - 7

1. Europejskie imperia kolonialne w Afryce i ich demontaż - 10

2. Czarny Ląd i jego problemy po dekolonizacji - 40

3. Biali żołnierze najemni w Afryce w czasach zimnej wojny - 72

4. Żołnierze najemni w Afryce po zimnej wojnie - 113

Podsumowanie - 134

Bibliografia - 137 do strony 156.

Żadnych ilustracji.


QUOTE
ile stron jest o Katandze

Przejrzałem i widzę, że może ze trzy strony, licząc opis całości sytuacji w Kongo związanej z tym tematem.

Polacy - jeśli chodzi o nich ogólnie to przykładowo o Zumbachu jest całe jedno zdanie przy okazji Biafry, ale w tekście się tu i ówdzie przewija razem z Gan-Ganowiczem, z którego widziałem nawet jeden cytat.

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej