Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Studia nad wojnami w Indochinach t. II, red. P. Benken, J. Słowiak
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/01/2015, 19:45 Quote Post

Przemek, ta kwestia intersowałaby mnie bardzo:
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem także tekst Przemka- bardzo ciekawie przedstawił sprawę rozliczeń polskiej pomocy dla Wietnamu oraz zahaczył o arcyciekawy temat oficerów LWP w WIetnami w ramach Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzooru w Indochinach. Tu mam tez parę pytań: Wyszły u nas wspomnienia tych ludzi z pobytu w WIetnamie? Jeśli je czytałes: na ile sa zakłamane, jak sądzisz? Warto na nie zapolować?
Gdzieś może był podawany spis ludzi tam posłanych w ramach tej komisji? Żyją jeszcze? Jakieś wywiady z nimi po 89 roku? Jakieś wydania wspomnień? No i jak wyżej, jeśli chodzi o peerelowskie - warto, czy nie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 16/01/2015, 20:21 Quote Post

Można się natknąć na mniej lub bardziej oficjalne wspomnienia tu i ówdzie, lecz jak dla mnie to głównie bajkopisarstwo. Jest np. trochę sensowniejszych zapisków Kuklińskiego na ten temat (vide "Atomowy szpieg" Cenckiewicza, gdzie jest kilka odniesień do wspomnień naszego superszpiega), ale i on wypisuje rzeczy wymagające skorygowania, jak np. regularna dywizja północnowietnamska atakująca Sajgon w 1968 r. (jak regularna, to powinna mieć wsparcie artylerii przynajmniej wink.gif ). Są też przebitki w drugą stronę, czyli chwalebna służba dla utrzymania pokoju. wink.gif

Co do pomnika w Pruszkowie, to nie wiem czy jeszcze stoi. Może ktoś z okolicy się wypowie w tej kwestii? biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 16/01/2015, 21:46 Quote Post

Tez jestem po lekturze tekstu o współpracy PRL z Wietnamem, i takie mi się jeszcze nasunęły kwestie (może nie poruszone z braku miejsca?):
1. sprawy szeroko pojętej "propagandy wspierającej DRW" - ja pamiętam m.in.wydany zbiorek "baśni/legend wietnamskich" autorstwa Żukrowskiego (w takiej serii dla młodzieży) - na zasadzie "Żukrowski pojechał, w górskiej jaskimi Wietnamczyk mu opowiada, a w głębi bohaterskie Wietnamki szyją mundury dla równei bohaterskich żołnierzy i partyzantów; był też zbiorek reportaży autorstwa chyba Wietnamczyka, ale nie pamiętam tytułu - kiedyś to chwilę miałem i czytałem;
plus przedruki w "Forum" - np. artykułów zachodnich o problemach amerykańskich wojsk ze spacyfikowaniem partyzantów, tudzież np. kojarzę wywiad z Brytyjczykiem - weteranem Makajskiego Stanu Wyjątkowego, który powiedział, co oni robili na Malajach i co powinni zrobić Amerykanie, żeby wygrać, i jak długo to powinni trwać; ale że tego nie robią, to przegrają...

2. współpraca wojskowa - co prawda to już było po wojnie, ale nasz IL miał opracować metodykę remontów i ew. modernizacji zdobycznych F-5; nawet dostaliśmy jeden egzemplarz, ale się naszym specom nie udało - był o tym artykuł w Skrzydlatej Polsce daaawno temu (na początku lat 2000 chyba) - ten ex-wietnamski F-5 skończył w ML w Krakowie

Poza tym miałem kiedys taki znaczek przypinany do marynarki z flagą NFWWP i stosownym napisem po wietnamsku - nie wiem, czy jeszcze gdzieś mi się uchował...
 
Post #18

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/01/2015, 21:47 Quote Post

QUOTE(P. Benken @ 16/01/2015, 20:21)
Można się natknąć na mniej lub bardziej oficjalne wspomnienia tu i ówdzie, lecz jak dla mnie to głównie bajkopisarstwo.

Tak i, niestety, myśłałem. OK- skupię się na tym co spotkam, a co się w tej kwestii wykluło po 89 roku...
Jeszcze jedna kwestia mnie nurtuje. Na stronie 90 w przypisie nr 8 jest informacja dotycząca planów studiowania 42 wietnamskich komunistów na WAT-cie. Jak w takich sprawach rozwiązywano kwestie językowe?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/01/2015, 22:04 Quote Post

QUOTE
1. sprawy szeroko pojętej "propagandy wspierającej DRW" - ja pamiętam m.in.wydany zbiorek "baśni/legend wietnamskich" autorstwa Żukrowskiego (w takiej serii dla młodzieży) - na zasadzie "Żukrowski pojechał, w górskiej jaskimi Wietnamczyk mu opowiada, a w głębi bohaterskie Wietnamki szyją mundury dla równei bohaterskich żołnierzy i partyzantów; był też zbiorek reportaży autorstwa chyba Wietnamczyka, ale nie pamiętam tytułu - kiedyś to chwilę miałem i czytałem;

Trochę tego było.
W podobnych książkach i artykułach specjalizowała się chyba Monika Warneńska (od Mostu na rzece Ben Hai z 1964 roku). Wychodziły w ogóle książki o Wietnamie, także przecież o wojnie od bardziej fachowej strony.

Gdzieś mam i znaczek bodajże za 2 zł - wspieraj bombardowany Wietnam.

QUOTE
Jak w takich sprawach rozwiązywano kwestie językowe?

Mam słownik wietnamsko-polski z 1968 roku, może dla nich wink.gif?
W każdym razie na pewno działała socjalistyczna lingua franca, czyli rosyjski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 16/01/2015, 22:18 Quote Post

Oczywiście kwestia PRL wobec wojny wietnamskiej to temat szeroki bardzo i artykuł miał jedynie sygnalizować najważniejsze pola badawcze (co zostało zawarte w jego tytule) i wskazywać możliwe kierunki ich zgłębiania. smile.gif

Co do kursów na WAT. Przyjeżdżała grupa z kumatym "opiekunem", który im tłumaczył co trzeba. Analogicznie Amerykanie uczyli Wietnamczyków angielskiego np. Zresztą osobną kwestią wartą zbadania jest jakość tego szkolenia. biggrin.gif

Emigrancie, cezura 89' może być myląca co do wspomnień/relacji. Czasy się zmieniły wprawdzie, ale ludzie zostali ci sami i mówili na ogół to samo, co przed 89'. smile.gif

Ten post był edytowany przez P. Benken: 16/01/2015, 22:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/01/2015, 22:40 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 16/01/2015, 21:46)
Tez jestem po lekturze tekstu o współpracy PRL z Wietnamem, i takie mi się jeszcze nasunęły kwestie (może nie poruszone z braku miejsca?):
1. sprawy szeroko pojętej "propagandy wspierającej DRW" - ja pamiętam m.in.wydany zbiorek "baśni/legend wietnamskich" autorstwa Żukrowskiego (w takiej serii dla młodzieży) - na zasadzie "Żukrowski pojechał, w górskiej jaskimi Wietnamczyk mu opowiada, a w głębi bohaterskie Wietnamki szyją mundury dla równei bohaterskich żołnierzy i partyzantów; był też zbiorek reportaży autorstwa chyba Wietnamczyka, ale nie pamiętam tytułu - kiedyś to chwilę miałem i czytałem;
*


O to chodzi? Gdzieś to jeszcze mam.
Nota bene, nie licząc pozycji propagandowych, to całkiem niezła młodzieżowa seria była...
Zukrowski jeszcze kilka książek z Dalekiego Wschodu napisał...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 10/04/2016, 10:31 Quote Post

Info z Wanaxa:

QUOTE
OSTATNIE EGZEMPLARZE!
Wiosenne sprzątanie magazynu. Rabat 50%!


Tom II można kupić obecnie za 17 PLN. smile.gif ...A tom III do końca przyszłego tygodnia powinien trafić do wydawcy. Jest pewne opóźnienie, ale chciałem poczekać na tekst prof. Ostaszewskiego i to była dobra decyzja, bo bardzo ciekawy artykuł nadesłał. smile.gif

Ten post był edytowany przez P. Benken: 10/04/2016, 10:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 10/04/2016, 11:32 Quote Post

Jakaś choćby zajawka co w nim będzie?

Czy trzeba czekać na oficjalne ogłoszenie?

 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 10/04/2016, 12:40 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 10/04/2016, 12:32)
Jakaś choćby zajawka co w nim będzie?

Czy trzeba czekać na oficjalne ogłoszenie?
*



Pozwalając sobie dokończyć wypowiedź Przemka... zapowiada się ciekawy tom wink.gif Szczegóły jak mniemam poznamy wkrótce wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 10/04/2016, 17:35 Quote Post

Powiem na razie tylko tyle, że będzie podział na dwie tematyczne grupy tekstów: Polska i Polacy wobec wojen w Indochinach i inne. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 10/04/2016, 19:59 Quote Post

QUOTE(P. Benken @ 10/04/2016, 18:35)
Powiem na razie tylko tyle, że będzie podział na dwie tematyczne grupy tekstów: Polska i Polacy wobec wojen w Indochinach i inne. smile.gif
*



Zakładam, że wspomniany dział będzie rozwijany wink.gif W szczególności, że materiału badawczego jest dostatek wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Teufel20
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 8.518

Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat
 
 
post 11/04/2016, 7:05 Quote Post

Będzie coś o płk. Kuklińskim? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 15/04/2016, 20:10 Quote Post

Nie. Będzie o innym, kompletnie nieznanym oficerze WP. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.251
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 29/01/2022, 16:04 Quote Post

Słów kilka po lekturze.

Już ze spisu treści widać, że część autorów zdecydowała się kontynuować tematykę z tomu I (Katarzyna Gruszka, Krzysztof Kubiak). Znajdujemy ponownie akcenty PRL-owskie, związane z omawianym konfliktem. Kolejny wspólny punkt to zamieszczenie tekstów autorów zza granicy. Także oprawa graficzna jest porównywalna. Nieliczne fotografie, lecz są perełki, np. ta z A-7 atakującym most w Hai Doung 10 maja 1972. Umieszczenie na okładce bojowników Pathet Lao także jest dla mnie przykładem szukania czegoś nieszablonowego. Nawet przemówienie Jagielskiego miało swój koloryt, które przypomniało słusznie minioną rzeczywistość. Jako całość tom II godnie dołączył do premierowego, potwierdzając wysoką jakość projektu.

Uwagi:
- Choć w mniejszym stopniu jak poprzednio w swoim artykule Katarzyna Gruszka ponownie zamiennie stosuje zapis lot <-> nalot. Dla mnie to istotny błąd. Inaczej okazałoby się, że nie było jednego nalotu na Berlin czy Hamburg w nocy z X na Y o sile 1077 samolotów, tylko 1077 nalotów (co zaskakujące, podobną wpadkę miał tym razem także Łukasz Mamert Nadolski). Dodatkowo informacja jakoby 8 maja 1972 samoloty A-7 Corsair i A-6 Intruder zrzuciły ponad 11000 min morskich była daleka od poziomu mojej akceptacji. W jeden dzień?
- Brak koncentracji przy pracy redakcyjnej pozwolił przeniknąć zabawnej informacji o akcjach poparcia dla Wietnamu Południowego urządzanych w polskich szkołach w artykule Przemysława Benkena o pomocy PRL.
- Podobna sytuacja choć w innym klimacie wystąpiła w artykule Krzysztofa Kubiaka, w którym mogłem przeczytać: Ponieważ na wschód od pozycji partyzantów rozciągał się pas dżungli znakomicie ułatwiający skryty odwrót, 3/47 batalion rozwinął się na zachód od strefy walk, frontem ku wschodowi, by wycofanie sił wroga uczynić niemożliwym. Redakcyjny chochlik albo... sabotaż w sztabie wink.gif. W tym samym artykule mamy opisy dwóch różnych operacji pod tym samym kryptonimem Operacja Coronado IX.

Mimo wymienieniu znalezionych dziur w całym mogę z czystym sumieniem polecić książkę wszystkim tym, którzy tak jak ja, po latach od wydania sięgnęli po tą interesującą pozycję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej