Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ziemia Gnieżnieńska
     
k_1_0
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 66.561

 
 
post 12/08/2010, 9:21 Quote Post

Mam pytanie, czy istnieje historyczna Ziemia Gnieżnieśka, a jesli tak to w jakich granicach. W książce Polska Piastów Pawła Jasienicy mamy ją na mapce. Tylko, że na tej mapce w jej skład wchodzą Pałuki i Krajna. Co do Pałuk, to może jszcze okey, ale Krajna za bardzo mi tu nie pasuje. Jęsli jestem w błędzie, i dodatkowo znacie zasięg tej ziemi. To prosze o wszelkie wiadomości na ten temat. Dzięki.

Ten post był edytowany przez k_1_0: 12/08/2010, 9:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
bagratuni
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 403
Nr użytkownika: 57.376

Zawód: BANITA
 
 
post 12/08/2010, 10:46 Quote Post

[quote=k_1_0,12/08/2010, 9:21]
CODE
Mam pytanie, czy istnieje historyczna Ziemia Gnieżnieśka, a jesli tak to w jakich granicach. W książce Polska Piastów Pawła Jasienicy mamy ją na mapce. Tylko, że na tej mapce w jej skład wchodzą Pałuki i Krajna. Co do Pałuk, to może jszcze okey, ale Krajna za bardzo mi tu nie pasuje. Jęsli jestem w błędzie, i dodatkowo znacie zasięg tej ziemi. To prosze o wszelkie wiadomości na ten temat. Dzięki.

Tu zapewne chodzi o podział z XIII w. Wówczas Wielkopolska dzieliła się na części: poznańską, gnieźnieńską i kaliską. Gnieźnieńska obejmowała również Krajnę. Jeszcze w XIII w. powstało księstwo (później województwo) kalisko-gnieźnieńskie. Ponownie rozdzielono je w drugiej połowie XVIII w. - wówczas woj. gnieźnieńskie obejmowało powiaty: gnieźnieński, kcyński i nakielski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
k_1_0
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 66.561

 
 
post 12/08/2010, 11:23 Quote Post

Dzieki, ale to akurat wiem. Myslałem, tylko, ze może da się nakreślic jakos jej granice. Zresztą czytałem gdzieś, niestety nie pamietam, że Gniezno i Kalisz byłu wspólnie w jednej jednostce adminstr. już za Zbigniewa, czy to prawda.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
k_1_0
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 66.561

 
 
post 13/08/2010, 11:53 Quote Post

Widze, że temat dośc nudny sad.gif
To może zapytam sie o spadek znaczenia Gniezno w Wielkopolsce. Jak wiemy, Gniezno i Poznań(nic nie wiadomo o Kaliszu) zostały zniszczone przez najazd Brzetysława. Jak wiemy oba miasta bardzo ucierpiały. Z ta róznicą, że Poznań odzyskał swą wysoka pozycje, a Gniezno, chyba już nie. Napisałem tak dlatego, ze wydaje mi sie, że to Poznań razem z Kaliszem w następnych stuleciach, odgrywały role głównych ośrodków politycznych w Wielkopolsce. Zgadzacie się z tym co napisałem. Jeśli nie to dlaczego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 13/08/2010, 16:12 Quote Post

QUOTE
Zresztą czytałem gdzieś, niestety nie pamietam, że Gniezno i Kalisz byłu wspólnie w jednej jednostce adminstr. już za Zbigniewa, czy to prawda.


ani prawda ani nie-prawda - brak danych, A to, że były w dzielnicy Zbigniewa to fakt - tyle, że dzielnica Zbigniewa sięgała od Bugu po Odrę. Nota bene taki zasięg dzielnic braci generalnie nie wspiera tezy, iż członkom dynastii powierzano poszczególne prowincje. Teza zasadnicza bowiem podziału dokonanego przez Hermana to totalny podział kraju i chyba likwidacja urzędów centralnych - skoro i palatyna nie było po wywaleniu Sieciecha. Na to prof Bieniak chyba nie zwrócił uwagi ???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej