Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Iran: protesty 2017/2018,
     
artie44
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.644
Nr użytkownika: 66.451

Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/12/2017, 20:37 Quote Post

W całym Iranie trwają protesty przeciwko władzy Chamenejego i Rouhaniego przeciwko interwencji w Syrii i Iraku, sytuacji gospodarczej i władzy kleryków. Wydarzenia przybierają w całym Iranie oraz bardziej gwałtowny przebieg. Na razie z rąk sił bezpieczeństwa zginęło rzekomo od 2-11 osób. Zapraszam do komentowania i podawania najnowszych informacji.

http://edition.cnn.com/2017/12/31/middleea...nday/index.html

Ten post był edytowany przez artie44: 31/12/2017, 20:39
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Morgotheron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 90.018

 
 
post 31/12/2017, 22:35 Quote Post

Mówi się o podobnym sposobie destabilizacji Iranu, tak jak w przypadku Libii czy Egiptu. Władze Iranu twierdzą, że ludzi podburzają "obcy agenci". Ciekawe czy Iran podzieli los Libii czy Egiptu, a może jako tako wybroni się jak Syria lub w ogóle stłumi protesty. Znów USA i Izrael robią burdel na Bliskim Wschodzie, nic dziwnego - relacje na linii Izrael-Iran są fatalne.

Izrael praktycznie pozbył się wszystkich wrogów w okolicy. Syria zniszczona i wciąż zajmuje się resztkami ISIS. W Egipcie zmieniła się władza, Jordania prowadzi prozachodnią politykę zagraniczną. Jest jeszcze Turcja, która bardziej zajmuje się tępieniem Kurdów. Irak/Afganistan też w zgliszaczach Został jeszcze Liban (wspierany przez Iran - jest tam sporo szyitów - to samo wyznanie co Iran) i właśnie Iran.

http://www.euronews.com/2017/12/31/two-ira...l-governor-says

Ten post był edytowany przez Morgotheron: 31/12/2017, 23:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Nieokielznany_pasjonat
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 79.333

 
 
post 1/01/2018, 11:57 Quote Post

Według mnie chodzi o chęć osłabienia frakcji Rowhaniego ,na rzecz skrajnych twardogłowych populistów\zamordystów(typu Ahmadineżad) i próbę zmuszenia środowisk europejskich przez jastrzębi z USA do przywrócenia sankcji i anulowania porozumienia.Zawsze jest tak iż określone środowiska we wszystkich krajach(równiównież wrogich i także w czasie wojen)po cichu ze sobą współpracują osłabiając frakcje konkurencji.
Swoją drogą w Izraelu mamy teraz protesty przeciwko Netanjahu.
Ewidentnie od długiego czasu jest parcie na globalny chaos i wielką wojnę
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
artie44
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.644
Nr użytkownika: 66.451

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/01/2018, 22:43 Quote Post

CODE
Według mnie chodzi o chęć osłabienia frakcji Rowhaniego ,na rzecz skrajnych twardogłowych populistów\zamordystów(typu Ahmadineżad) i próbę zmuszenia środowisk europejskich przez jastrzębi z USA do przywrócenia sankcji i anulowania porozumienia.Zawsze jest tak iż określone środowiska we wszystkich krajach

Jak na razie hasła protestów są antyklerykalne i wymierzone przeciwko Republice Islamskiej, związane z sytuacja gospodarczą kraju i zaangażowaniem w Iraku i Syrii.
Problem Rowhaniego z tego co czytałem, że dla tzw konserwatystów jest zbyt ugodowy, a dla zielonego ruchu zbyt konserwatywny.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Morgotheron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 90.018

 
 
post 1/01/2018, 23:13 Quote Post

Jeden policjant zginął, a trzech innych zostało rannych podczas protestów w Iranie - podała miejscowa policja. To pierwsza ofiara śmiertelna ze strony sił bezpieczeństwa od czasu rozpoczęcia antyrządowych demonstracji w zeszłym tygodniu. W niedzielę zginęło 10 cywilów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Nieokielznany_pasjonat
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 79.333

 
 
post 2/01/2018, 11:49 Quote Post

QUOTE(artie44 @ 1/01/2018, 22:43)
Jak na razie hasła protestów są antyklerykalne i wymierzone przeciwko Republice Islamskiej, związane z sytuacja gospodarczą kraju i zaangażowaniem w Iraku i Syrii.
Problem Rowhaniego z tego co czytałem, że dla tzw konserwatystów jest zbyt ugodowy, a dla zielonego ruchu zbyt konserwatywny.
*


Czyli,że Rowhani jest normalny smile.gif ,najgorsze są zawsze skrajności, oparte o jakąkolwiek ideologie przechyły(lewackie,prawackie itp).Chamenei to dla mnie odpowiednik Putina czyli lider który zapewnia stabilność ,pełniąc rolę arbitra pomiędzy frakcjami(taki człowiek środka)
Co do haseł to zawsze chodzi o pretekst i one ewoluują.Typowe wywrotowe działania ,mające zaszkodzić stabilności i zasiać chaos...trzeba mieć na miejscu cichych sojuszników aby to koordynować,organizować.Mam nadzieję iż uda się opanować sytuację i wszystko wygaśnie,bo każda wojna,rewolucja,przewrót itp itd to zło

Ten post był edytowany przez Nieokielznany_pasjonat: 2/01/2018, 11:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
artie44
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.644
Nr użytkownika: 66.451

Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/01/2018, 2:08 Quote Post

CODE
Czyli,że Rowhani jest normalny  ,najgorsze są zawsze skrajności, oparte o jakąkolwiek ideologie przechyły(lewackie,prawackie itp).Chamenei to dla mnie odpowiednik Putina czyli lider który zapewnia stabilność ,pełniąc rolę arbitra pomiędzy frakcjami(taki człowiek środka)

Uciekając od prawackości i lewackości etc. to oznacza, że można albo takie demonstracje stłumić, jak to czynił Ahmedinażad i inni przywódcy w historii albo ustąpić i odejść, a najgorzej jest być po środku. Ta pozycja oznacza, że ani nie stłumię, ani nie ustąpię i tak się może tworzyć dynamika rewolucji.

CODE
Co do haseł to zawsze chodzi o pretekst i one ewoluują.Typowe wywrotowe działania ,mające zaszkodzić stabilności i zasiać chaos...trzeba mieć na miejscu cichych sojuszników aby to koordynować,organizować.Mam nadzieję iż uda się opanować sytuację i wszystko wygaśnie,bo każda wojna,rewolucja,przewrót itp itd to zło

Na razie protesty trwają siódmy dzień i być może już jest kilkadziesiąt zabitych osób, a w tym ludzi ze służb porządkowych. Protesty są rozlane po całym kraju. Porównując do "naszej" sytuacji za PRL to nie są działania w Radomiu czy na Wybrzeżu tylko jakby w większości miast wojewódzkich. Wtedy takich miast było 49.

Ten post był edytowany przez artie44: 4/01/2018, 2:08
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Nieokielznany_pasjonat
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 79.333

 
 
post 4/01/2018, 18:25 Quote Post

Chyba już po herbacie i skończy się jak w 2009,a system w Iranie jest specyficzny ,taka mieszanka autokratyzmu i demokracji.
Chamenei jest tam raczej ogólnie szanowany i zawsze stoi nieco z boku przy takich wydarzeniach,a ludzie noszą w sobie tego ducha imperium Perskiego.Także,moim zdaniem bardzo mądra reakcja władz czyli poparcie prawa do protestu z krytyką przemocy i twardą na nią odpowiedzią,ale bez zaogniania.
Przy okazji masowe tzw.demonstracje prorządowe jako odpowiedź
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 7/01/2018, 17:01 Quote Post

Absolutnie nic nie sugeruje - pół roku wczesniej
https://www.wsj.com/articles/cia-creates-ne...426232?mod=e2tw

Cos wam to przypomina?
https://twitter.com/jxckhy/status/947993368210100224

Ten post był edytowany przez monx: 7/01/2018, 17:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Adiko
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.387
Nr użytkownika: 81.745

Adam
Zawód: specjalista
 
 
post 7/01/2018, 20:18 Quote Post

No tak, w Syrii "bunt" i uzbrojone po zęby bojówki islamskie walczące o muzułmański kraj, w Iranie protesty i "bunt" przeciwko islamizacji życia publicznego.

Oprócz protestów sporo marszów poparcia:
https://www.youtube.com/watch?v=4ylj_ZLUkI0&t=10s
https://www.youtube.com/watch?v=JQJbcLA3zUE
https://www.youtube.com/watch?v=s4Ocwc6IVpo

QUOTE(monx @ 7/01/2018, 17:01)

Nie ma co popadać w paranoje, niby wszędzie protesty podsycają służby specjalne - w Polsce, na Ukrainie, nawet wybory w USA "ustawiają", koniec świata. To po prostu kolejny "światowy spisek". Owszem, gdzieś tam służby specjalne mogą maczać palce, dla mnie aż nadto widać to w Syrii, ale nie znaczy to, że od razu wszędzie na świecie tak jest.

Ponadto, same służby to nie wszystko, społeczeństwo też musi być wściekłe a władza odpowiednio słaba, bez tego, żadne "służby" nie wzniecą zamieszek.

Ten post był edytowany przez Adiko: 7/01/2018, 20:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 7/01/2018, 20:51 Quote Post

Porownywanie Polski do Ukrainy i Iranu w kontekscie mojego tekstu jest zupełnie nietrafione. Polska jest najbardziej oddanym Usa i to bez wzajemnosci krajem w Europie a Iran? Poza wszystkim takie zloza ropy i gazu sie marnuja w odczuciu Usa......Zreszta Marlene Albright przy innej okazji sie nawet wymsknelo ze to niesprawiedliwe zeby jeden kraj korzystal z calej Syberii.

Cóz obywatel kraju który ma na koncie około 240 interwencji zbrojnych w ciagu 230 lat istnienia tego państwa ma komus z złe ze ten od razu łaczy pewne fakty w spojna całosc.
Moze kolego postudiuj na poczatek "piekna" karte jaka USA zapisało np. w historii krajów Ameryki Łacińskiej czy własnie Iranu - tak ze szczegółami i potem sie wypowiadaj. No chyba ze naprawde uwazasz ze w XX wieku Usa miało dobre zamiary wobec Iranu i szczególny stosunek Persów do tego kraju to wynik szczególnego barbarzynstwa krajow z dłuzsza o kilka tysiecy lat historia panstwowosci.
Tak przy okazji kiedy Iran prowadził ostatnia wojne napastnicza a ie krajów bombardował nawet prezydent USA ze smiechu warta pokojowa nagroda Nobla. Bo tak po prawdzie jak dostał ja Obama to nie widze powodów zeby Putin jej nie dostał- ten przynajmniej nie bombardował jednak połowy Bliskiego Wschodu i nie doprowadził do kolejnej inwazji barbarzyncow na Europe.

Ten post był edytowany przez monx: 7/01/2018, 22:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 7/01/2018, 21:31 Quote Post

QUOTE(monx @ 7/01/2018, 8:01)


Ja takze absolutnie nic nie sugeruje, jednakze takie "podteksty" przypominaja mi klasyczna metode propagandowa, gdzie w oczach kundla, ktoremu udalo sie wygrzebac stara kosc na jakims wysypisku smieci, wydaje sie, ze wrecz caly swiat chce mu ta kosc odebrac i dlatego ten kundel warczy na kazdego.

Widze takze, ze "kluczowe" slowo CIA juz sie zadomowilo w slownictwie kazdej "dobrze poinformowanej" osoby, ktorej specjalni kurierzy dostarczaja codzienne tajne raporty wraz z poranna kawa do lozka.
(Za starych i dobrych, czyli przedinternetowych czasow, to byla zawsze tesciowa brata kuzynki sasiada, ktora miala dostep do wszystkich informacji, takze tych, dotyczacych dzialan CIA).

Ale na powaznie!
Mam stosunkowo duzy kontakt z diaspora Persow, mieszkajacych w USA.
A to tylko dlatego, ze moj lokalny ulubiony bar (to znaczy nasz ulubiony bar, bo moja malzonka zawsze ze mna tam wieczorami urzeduje...), znajduje sie o cale 3 metry od wejscia do perskiej (ang. Farsi) restauracji.
Tak to zreszta wyglada.
https://www.google.com/maps/@33.7456707,-11...6384!8i8192

Podczas bardzo licznych wieczornych dyskusji z tymi ludzmi (bo w Kalifornii nie wolno palic tytoniu w pomieszczeniach, wiec dosyc duzy tlum sie gromadzi przed tymi barami, azeby "pociagnac peta", natychmiast mi wyjasniono, iz te obecne protesty, to mialy tylko i wylacznie podloze czysto ekonomiczne. Nic wiecej, poniewaz we wspolczesnym Iranie, "widelki" finansowe pomiedzy tymi, ktorzy "maja", a tymi, ktorzy "nie maja" coraz bardziej sie poszerzaja, pomimo wielkiego zastrzyku finansowego, ktory sprezentowal Iranowi byly prezydent USA, czyli Hussein Obama.

Wyjasniono mi takze, ze starsze pokolenie w Iranie, ktore dokonalo tej "iranskiej rewolucji" w 1979 roku, nie ma nic wspolnego ze wspolczesnymi 20-latkami, ktorych wladza ajatollachow guzik obchodzi, poniewaz oni (dzieki internetowi) doskonale zadaja sobie sprawe, jak bardzo sa gnebieni przez rezim.
Ci mlodzi ludzie po prostu chca normalnie zyc i nie obawiac sie, ze skoncza w wiezieniu za takie "ciezkie przestepstwa", jak chociazby rozmowa z dziewczyna w miejscu publicznym, lub nie daj Panie Boze dotkniecie reki tejze dziewczyny, co wedlug ichniego prawa uznawane jest za...gwalt.

Jest cala masa filmikow na YouTube, pokazujacych jak to w tym Iranie dziala i jak wygladaja publicznie dokonywane kary, wykonywane na "przestepcach", szczegolnie tych obyczajowych, poczawszy od doraznie wymierzanej publicznej chlosty, dokonywanej przez ludzikow z "Revolutionary Guards", patrolujacych ulice na motocyklach, a na publicznym wieszaniu na szubienicach skonczywszy..

Wiec przypisywanie jakichkolwiek dzialan tej "slynnej" CIA, w odniesieniu do obecnych protestow w Iranie, jest niczym innym jak najbardziej prymitywna propaganda w stylu "jedna pani drugiej pani"...w czym przeciez specjalizuja sie internetowe brygady pana Putina, oraz duze grupy uzytecznych idiotow, masturbujacych sie w srodkach masowego przekazu ta "demokracja" w wykonaniu malego agenta KGB z bylego NRD.


 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/01/2018, 22:09 Quote Post

QUOTE
Podczas bardzo licznych wieczornych dyskusji z tymi ludzmi (bo w Kalifornii nie wolno palic tytoniu w pomieszczeniach, wiec dosyc duzy tlum sie gromadzi przed tymi barami, azeby "pociagnac peta", natychmiast mi wyjasniono, iz te obecne protesty, to mialy tylko i wylacznie podloze czysto ekonomiczne. Nic wiecej, poniewaz we wspolczesnym Iranie, "widelki" finansowe pomiedzy tymi, ktorzy "maja", a tymi, ktorzy "nie maja" coraz bardziej sie poszerzaja, pomimo wielkiego zastrzyku finansowego, ktory sprezentowal Iranowi byly prezydent USA, czyli Hussein Obama.

Jak dobrze pamiętam to Polacy na uchodźstwie w czasach zimnej wojny to wielu z nich głosiło, aby Polacy w kraju nie wszczynali protestów z hasłami antykomunistycznemy, a jedynie ekonomicznymi, aby w ten sposób wymusić na władzy ustępstwa, która poprzez coraz to większe wydatki przyczynić się mogą do przyspieszenia upadku komunizmu.
Nie twierdzę, że podobnie rzecz ma się w Iranie, że ktoś steruje tymi ludźmi z zewnątrz, aby szli nie z hasłami antyislamskimi, a ekonomicznymi, aby nie wyglądało to na protest sterowany z zewnątrz. Nie twierdzę, że tak jest, ale kiedy tylko o takich protestach usłyszałem to od razu przypomniało mi się to i właśnie rok 1979, gdzie po prostu być może zmieniono tylko taktykę poprzez hasła ekonomiczne, a te uderzające we władzę bezpośrednio. Może się mylę, może nie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Adiko
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.387
Nr użytkownika: 81.745

Adam
Zawód: specjalista
 
 
post 7/01/2018, 22:21 Quote Post

Off-top, ale nie mogę się powstrzymać.

Wliczając uratowanie Europy przed Niemcami w I i II WŚ, min. Europy Wschodniej pod koniec lat 90 XX wieku, nie mówiąc o zawdzięczaniu państwowości przez Polskę po I WŚ i "wstawiennictwem" na konferencji pokojowej w Wersalu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 8/01/2018, 1:57 Quote Post

Do Blyy:
Autentycznie zawarles w swoim poscie wiele wartosci...jednakze czy zwrociles uwage, iz tresc Twojego wlasnego posta jest w zasadzie bardzo obrazliwa dla calego narodu perskiego, implikujac, ze oni sa tylko "kukielkami" w rekach sluzb wywiadowczych "innych mocarstw:"?

Przeciez do tego poziomu mozna sprowadzic "polska rewolucje" z sierpnia 1980 roku...czyzbys wiec twierdzil, ze Polacy byli/sa tylko "pacynkami" w rekach tego wszechobecnego i diabelskiego CIA?

Bynajmniej nie oponuje Twojego punktu widzenia, jednakze po prostu pytam o dodatkowe wyjasnienie i/lub dodatkowe sprostowanie Twojej wypowiedzi. Przyznaje, ze z mojej strony byc moze zaszla wrecz mozliwosc tak zwanej "nadinterpretacji", wiec skoro by zaszla taka mozliwodc, to autentycznie prosze o merytorycznie wazne ustosunkowanie sie do mojej wypowiedzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej