Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Groźny Vs Habsburg, czyli przepis na kryzys Rzeczypospolitej

Stepowy Wilk

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 401

post 23/12/2003, 18:59 Quote Post

Co by było gdyby Maksymilan II Habsburg został 2 elekcyjnym królem Polski? Niby został wybrany, ale gdyby tak Batory zrezygnował na rzecz Maksymilana!?

Napewno było to by dużym zagrożeniem dla Imperium Otomańskiego.

I jeszcze jedno pytanie. A co byłoby gdyby zamiasy Habsburga zasiadł Iwan Groźny?

Który z nich byłby lepszym królem?

ja aż boję się pomyśleć happy.gif nie wiem czy Polska by się podniosła po takich rządach

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Qltura

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
Grupa: Administrator
Nr użytkownika: 2

post 23/12/2003, 21:17 Quote Post

Ciekawy temat... Myślę, że pod panowaniem Habsburga polska szlachta straciłaby swoją ''złotą wolność''. Rządy Habsburgów były twarde - w większosci krajów przez nich rządzonych. Możliwe że polska szlachta nie chcąc utraty tej wolności zbuntowałaby się przeciw rządom habsburskim - w ten sposób mogłaby wybuchnąć wojna domowa. Wojska nowego króla wkroczyłyby do Polski zalewając nas jak Szwedzi w 1655 r. Dalsze losy Polski zależały by pewnie od bitew i od umiejętności politycznych i dyplomatycznych. Ale Maksymilian to był władca nieudolny, prowadził zmienną politykę w stosunku do poszczególnych wyznań religijnych. Czyniąc starania o tron polski, chciał przekazać go swemu synowi Ernestowi.
Ale wracając do elekcji Maksymiliana II Habsburga. Wiemy, że gdyby nie jego śmierć krótko po wybraniu go ( a wybrał go senat ), to w Polsce i tak wybuchła by wojna domowa. Batorego wybrała szlachta za sprawą Jana Zamoyskiego i Mikołaja Sienickiego.

Biorąc jednak pod uwagę podczas elekcji wybór na króla polski Iwana IV Groźnego, należałoby wziąźć pod uwage jego działania w stosunku do bojarów.
Bojarzy byli zwykle posiadaczami wielkich majątków ziemskich. Iwan na początku swych rządów w Rosji skupił wokół siebie grono zaufanych ludzi, nazywanych Radą Wybraną. Duma Bojarska zdominowana przez opozycję została odsunięta od współrządzenia. Spodziewając się buntu Iwan zwołał w 1549 r. sobór ziemski na którym oskarżył bojarstwo o sianie zamętu w państwie. Wtedy zastraszeni bojarzy zaprzysięgli wierną służbę carowi.

Terror Iwana jest tez znany z czasów opryczniny. Np. rzeź w Nowogrodzie Wielkim, w którym mieskańców oskarżono na podstawie o to że zamierzają się oddać pod protekcje któla polskiego.W 1570 r. oprycznicy wymordowali prawie wszystkich mieszkanców miasta razem z dziećmi. Zginęło wtedy 25 do 40 tys. ludzi.

Możemy sobie wyobrazić co by się działo w Polsce za jego rządów. Osobiście, świetlanej przyszłości szlachcie polskiej w tamtym wieku bym nie wróżył.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Twister

II ranga
**
Nr użytkownika: 481

post 9/01/2004, 1:42 Quote Post

Odważę się rzucić hasłem: totalna eksterminacja Polaków w stosunku do Habsburga... eksterminacja kulturowa

Co do Iwana... terror terrorem, ale w końcu w Moskwie panowałby język polski tongue.gif Ciekawa alternatywa...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

dlspicy

IV ranga
Nr użytkownika: 35.424

post 23/12/2009, 21:28 Quote Post

Witam.
Co by było gdyby Maksymilan II Habsburg został 2 elekcyjnym królem Polski? Niby został wybrany, ale gdyby tak Batory zrezygnował na rzecz Maksymilana!?

Przyznam, że sam się nad tym ostatnio zastanawiałem - dokąd sięgałaby monarchia Habsburgów? Z drugiej strony ciężko mi sobie wyobrazić Habsburga na tronie, będącęgo uzależnionym od polskiej szlachty. Przypuszczam, że doszłoby do rokoszu bardzo szybko.
Napewno było to by dużym zagrożeniem dla Imperium Otomańskiego.

To prawda, choć i bez Habsburgów w Krakowie oba państwa oddzielnie były zagrożeniem znaczącym.
I jeszcze jedno pytanie. A co byłoby gdyby zamiasy Habsburga zasiadł Iwan Groźny?

Może nie doszłoby do dymitriad?
Który z nich byłby lepszym królem?

Moja odpowiedź - Stefan Batory.
Pozdrawiam.

User is offline  PMMini Profile Post #4

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej