Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Arka Noego odkryta: prawda czy farsa,
     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 27/04/2010, 23:36 Quote Post

http://wiadomosci.onet.pl/2161522,16,na_99...noego,item.html

Wiele użytkowników zapewne widziało tą wiadomość na portalu onet.pl. Jak myślicie, ile w tym prawdy, przy założeniu, że Pismo Święte traktujemy jako dość pewne źródło historyczne? Osobiście uważam, że to może być jakaś forma pochówku wraz z łodziami bojowymi, jak to miało miejsce w Sutton Hoo, czy też pochówek łodzi królewskich w Abydos. Nie jestem żadnym ekspertem, ale może to ma związek z ludnością hurycką zamieszkującą mniej więcej te terytoria? Jakiekolwiek by było rozwiązanie tej zagadki, zwyczajnie nie chce mi się wierzyć że to "ta" Arka...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 28/04/2010, 1:19 Quote Post

Najpierw musiałoby się potwierdzić że faktycznie chodzi o jednostkę pływającą. Spójrz na interpretację znaleziska:

QUOTE
Drewniana struktura ma kilka przegród, w których prawdopodobnie przetrzymywano zabrane na Arkę zwierzęta. Poszukiwacze wykluczyli jednocześnie, że odnaleziona struktura może być częścią zaginionej osady, ponieważ w okolicy nigdy nie znaleziono ludzkich siedzib powyżej wysokości 3,5 tysiąca metrów.


Przecież to czyste wróżenie z fusów. Skoro nie odnaleziono wcześniej w okolicy żadnej ludzkiej siedziby powyżej 3500 metrów to co jest bardziej prawdopodobne- to że właśnie znaleziono ślad jakiejś osady czy to, że na owej wysokości znaleziono ten jeden jedyny, legendarny, przypowieściowy (bo od dosłownego rozumienia opowieści o Noem większość odłamów chrześcijaństwa już odeszła) statek ?

QUOTE
Chińczycy i Turcy odnaleźli drewnianą strukturę, której wiek, na podstawie próbek węgla, określono na 4,8 tysiąca lat.


I w ciągu ledwie 4,8 tysiąca lat zarówno świat zwierzęcy jak i ludzkość odtworzyła się z totalnej zagłady (poziom wód wyższy o prawie 4 kilometry) ? Litości...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 28/04/2010, 7:33 Quote Post

Przypomina mi sie ogladany przed laty dokument o rosyjskiej ekspedycji na gore Ararat ,jaka sie miala odbyc jeszcze przed I WS.Pokazywano nawet stare kroniki i zdjecia.Pamietam wasatych Kozakow na tle duzej drewnianej konstrukcji.Wtedy potraktowalem to bardzo sceptycznie,ot taka historyczno-sensacyjna ciekawostke,zobaczymy jak bedzie tym razem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 28/04/2010, 8:36 Quote Post

Zachowajmy spokój co jakiś czas dowiadujemy się o odkryciu Arki Noego a potem nic z tego nie wychodzi.
Mnie natomiast zastanawia fantastyczny stan zachowania tej konstrukcji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 28/04/2010, 9:33 Quote Post

I to zdaje sie sugerowac jakas bezczelna mistyfikacje.Arke odkrywano jakoby wielokrotnie.Rosyjska ekspedycja wojskowa miala ja znalezc w 1916 roku.Po II WS swiat obiegaly zdjecia lotnicze dziwnego obiektu w kstalcie lodzi na stokach Arratu.Od 1977 badania tej struktury wielokrotnie przeprowadzal Ron Wyatt.Faktycznie odnalazl obiekt przypominajacy wielki okret,przeprowadzane przeswietlenia zdawaly sie potwierdzac obecnosc jakis skamienialych struktur podobnych do legendarnej arki.Rowniez czesciowe usowanie skaly ujawnilo warstwy przypominajace wregi i belki.Ostatnio wladze tureckie teren badan zamknely ze wzgledow bezpieczenstwa.Sam Wyatt zostal nawet swego czasu porwany przez Kurdow i jakis czas spedzil w niewoli.
Jego przeciwnicy twierdza,ze odnaleziony obiekt jest tylko fenomenem geologicznym,a niezwykly ksztalt i efekty przeswieten to zwykly przypadek i zbieg okolicznosci.Na necie wiele zdjec i szczegolowe wyniki badan pana Wyatta.Sa tez liczne zdjecia lotnicze i satelitarne.Z powodow technicznych nie moge ich niestety tu zamiescic,ale znalezc jest bardzo latwo.Komentowac nie bede ,niech kazdy sobie sam wyrobi opinie.
Najnowsze zdjecia zdaja sie jednak przedstawiac obiekt zachowany niemal perfekcyjnie.Czy jest to mozliwe po kilku tysiacach lat? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 28/04/2010, 9:46 Quote Post

Zasadniczo materiały takie jak drewno się nie zachowują.Oczywiście Archeologia zna takie przypadki niemniej potrzeba do tego specyficznych,ściśle określonych warunków.Drewno najlepiej zachowuje się w środowisku wodnym - Teestwood,Biskupin itd.
Nie znam warunków klimatycznych na Arrarat jednak mam ogromne wątpliwości co do stanu zachowania owej Arki.Nawet w idealnym do tego środowisku taki stan zachowania byłby bardzo ciężki do uzyskania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 28/04/2010, 9:59 Quote Post

Na zdjeciach z wypraw Wyatta widac w okresie letnim karlowata roslinnosc,brak tez sniegu.A wiec okresowo musza panowac temperatury dodatnie i okreslona wlgotnosc.
A tak pomimo duzej rezerwy wobec najnowszej sensacji.Zalozmy,ze faktycznie Chinczycy odkopuja obiekt ktory nie pozostawia zadnej watpliwosci-ARKE.Jak to by moglo zmienic nasze spojrzenie na historie,ba nawet wspolczesne podejscie do religi? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Trojamemnon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 63.812

Zawód: Uczen
 
 
post 28/04/2010, 10:44 Quote Post

Oj... to by na pewno coś zmieniło, nie tyle w historii, co bardziej właśnie w religii, bo z tym większości kojarzy się Arka. Choć wątpię, by właśnie ta konstrukcja była "zbawicielską" Arką, to mam nadzieję, że kiedyś się dowiemy o tym smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 28/04/2010, 11:14 Quote Post

Takie rzeczy na serio bierze tylko jeszcze grupa zatwardziałych konserwatystów, zapewne z kręgów kreacjonistów.Kto jeszcze dzisiaj na serio traktuje potop? Cóż można tylko zacytować "Panie Boże spuść nogę i kopnij" mocno w łeb
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 28/04/2010, 12:25 Quote Post

Kto dzisiaj serio bierze potop? Wszyscy glosiciele i bezkrytyczni wyznawcy Globalnego Ocieplenia na ten przyklad.No i jeszcze geologowie,jakas polowa ludzkiej populacji rozmaitych wyznan i ... ogrodnicy.Ja u siebie w ogrodzie wykopuje muszelki,a jestem na wysokosci 900m npm.Wiecej pokory chocby wobec sil natury prosze. smile.gif
A ja mysle,ze wlasnie by zmienilo w histori.Katastrofizm zamiast ewolucjonizmu,calkowicie inne spojrzenie na rozwoj techniki itp.Ludziom wierzacym Arka nie jest potrzebna jako dowod,chyba ze religijnym sceptykom.Ironia dziejow jest fakt ,ze w dobie racjonalizmu archeolodzy by odegrali tu swoista role cesarzowej Heleny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 28/04/2010, 13:08 Quote Post

Witam!
QUOTE(Marthinus @ 28/04/2010, 9:36)
Zachowajmy spokój co jakiś czas dowiadujemy się o odkryciu Arki Noego a potem nic z tego nie wychodzi.
Mnie natomiast zastanawia fantastyczny stan zachowania tej konstrukcji.
*


A jak dla mnie jest kilka możliwości:
-podpucha (najbardziej oczywiste)
-znaleziono wrak jakiejś łajby, złożonej jako wotum
-to rzeczywiście JEDNA Z AREK, tzn jeden z okrętów, za pomocą których ratowali się ludzie podczas wielkich powodzi

Kol. mariusz:
CODE

Kto dzisiaj serio bierze potop? Wszyscy glosiciele i bezkrytyczni wyznawcy Globalnego Ocieplenia na ten przyklad.No i jeszcze geologowie,jakas polowa ludzkiej populacji rozmaitych wyznan i ... ogrodnicy.Ja u siebie w ogrodzie wykopuje muszelki,a jestem na wysokosci 900m npm.Wiecej pokory chocby wobec sil natury prosze.

No własnie. Potop jest brany na serio, jako jakiś ślad w pamięci albo po przerwaniu Bosforu, albo po jakiejś superpowodzi w Mezopotamii. I nie widzę w tym nic nadzwyczajnego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
lis
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 501
Nr użytkownika: 62.661

 
 
post 28/04/2010, 13:22 Quote Post

Mnie przekonują znalezione w arce "sznurki do wiązania zwierząt". Nie liny, nie powrozy, tylko "sznurki". Widok słonia przywiązanego do arki sznurkiem- bezcenny rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 28/04/2010, 13:36 Quote Post

Jeśli nie jest to tylko jednodniowy news to proponuję poczekać na badania dendro które w takiej sytuacji muszą być obowiązkowo zrobione.
Jeszcze raz podkreślę że drewno w inwentarzach archeologicznych poza nielicznymi wyjątkami nie zachowuje się.Tutaj widzimy na zdjęciach niemalże nienaruszoną konstrukcję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 28/04/2010, 13:36 Quote Post

Bo to byl slon oswojony,jak sam wszedl na poklad to po kiego licha go wiazac. wink.gif
Jak na jednym zdjeciu widac nawet sloma sie ostala w swietnym stanie.Ciekawa jest tez skala medialnej reklamy tego odkrycia.Wczoraj widzialem ja w kilku kanalach TV,tymczasem prowadzone od wielu lat na Araracie badania nie byly naglasniane wcale confused1.gif Ktos ma moze wiecej informacji niz to co przedstawil Virgilius.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 28/04/2010, 13:38 Quote Post

"Sznurki" to bez wątpienia "inwencja" tłumacza.....
Co do prób wyjaśnienia uważam dokładnie to samo co Tromp w #11,
dodałbym jeszcze jedną hipotezę: zagroda (gospodarstwo? mała osada?) zbudowana przez uciekinierów przed kataklizmem naturalnym (np. takim, po którym pozostała wyolbrzymiona opowieść o światowym potopie) lub najazdem i wkrótce porzucona, gdy sytuacja się ustabilizowała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej