Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Wielka historia świata" , Wyd. Fogra
     
Turek Seldżucki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 7.968

Zawód: uczen
 
 
post 20/07/2005, 15:47 Quote Post

Co sądzicie o tej książce?
Dobrze przygotuje do matury z historii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Turek Seldżucki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 7.968

Zawód: uczen
 
 
post 20/07/2005, 23:20 Quote Post

Nikt nie odpowie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
gepard
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 10.319

Zawód: student
 
 
post 30/12/2005, 16:08 Quote Post

powiem tak: jak każda ogólnikowa publikacja encyklopedyczna; nie ufałbym tak do końca w zasobność informacji przyswojonych z jej udziałem,no chyba że ważniejsze wątki uzupełni sie informacjami z innych źródeł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 30/12/2005, 17:45 Quote Post

Jestem innego zdania niż gepard. Po pierwsze to nie jedna książka tylko cały cykl. Ponadto wg. mnie bardzo dobrze opracowana i to przez powaznych autorów. Wydaję mi sie, że jest to wręcz za dużo jak na maturę. Jeśli idzie o starożytność większość autorów jest raczej archeologami stąd bardzo szczegółowe informacje, jednak nie zupełnie z zakresu historii.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Królowa-Słońce
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 7.333

Zawód: archeolog
 
 
post 30/12/2005, 18:21 Quote Post

Tutaj musze zgodzić sie z Buszmenem smile.gif ( w końcu trzeba się podlizać wink.gif )
A tak na poważnie encyklopedia jest rewelacyjnie a przy tym strasznie szczegółowo napisana i wierz mi, aż takiej wiedzy na egzaminie maturalnym nie znajdziesz.Nie mniej jednak polecam ją gorąco.
Co do ksiązek z których warto skorzystać w trakcie przygotowywania sie to polecam ,bo sama wypróbowałam smile.gif podreczniki o charakterze modułowym i tematycznym.np Nowa Era tomy: dzieje państwa i prawa,społeczenstwa i kultury (5 ksiazek)
Polecam gorąco i powodzenia na maturze biggrin.gif
Pozdrawiam K-S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
gepard
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 10.319

Zawód: student
 
 
post 30/12/2005, 20:17 Quote Post

o! dyskusja; i dobrze;wszak mozna wyciągnąć wnioski; przytoczona wyżej przeze mnie opinia jest li tylko moją opinią; dlatego każdy może mieć inną; jakos nie mam zaufania do wszelkiej maści periodyków szumnie nazywanych encyklopediami, no chyba że powstanie naprawde mega encyklopedia (100 tomów/20 płyt DVD)i będzie produktem bardzo rzetelnym i wyczerującym to wtedy odszczekam powyższe słowa rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 30/12/2005, 20:55 Quote Post

Proble w tym, ze ta pozycja nie wiele ma wspólnego z encyklopedią bo nią poprostu nie jest wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
gepard
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 10.319

Zawód: student
 
 
post 30/12/2005, 21:05 Quote Post

ale w/g mnie ma takie zacięcie:)
no nie ważne,nie będziemy sie spierać o to jak jest przeze mnie odbierana i postrzegana?
w tej materii jestem wymagającym klientem:P
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Zamorano
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 342
Nr użytkownika: 139

 
 
post 6/01/2006, 23:49 Quote Post

"Wielka historia świata" Fogry nie jest żadną encyklopedią, nie ma układu hasłowego alfabetycznego czy czegoś w tym cechującym róznorakie encyklopedie stylu. To po prostu synteza dziejów świata. Uszczegółowienie jak na takie syntezy jest naprawdę duże . Zresztą całkiem IMVHO dobra. Z plejadą "dużych" nazwisk wśród autorów (patronat Polskiej Akademii Umiejętności).Używanie terminu encyklopedia w przypadku tej pozycji wydawniczej uprawnione nie jest :]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ainadal
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 2.902

 
 
post 7/01/2006, 18:15 Quote Post

Czytałam tylko tom 3 i to nie w całości, moje zdanie na jego temat jest takie:
Wg mnie książka nie jest najgorsza (Grecja opracowana bardzo dobrze), ale jeśli chodzi o opis cesarstwa to widzę dość głębokie pokrewieństwo z tekstem M.Jaczynowskiej.... <fragment który porównałam to działalność Cezara (nie pamiętam co konretnie)- niemal identyczne zdania>
Osobiście raczej polecałabym książkę właśnie autorstwa M.Jaczynowskiej, D.Musiał i M.Stępienia - Historia Starożytna - napisana bardzo przystępnie, bardziej zagadnieniowo i pozbawiona niepotrzebnych wg mnie(oczywiście zależy kto czego od danej książki oczekuje i co zamierza w niej znaleźć) nic nie wnoszących szczegółów, które jedynie zaburzają (a przynajmniej mój zaburzały smile.gif ) tok rozumowania.
oczywiście jest to zdanie czysto subiektywne
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 7/01/2006, 20:43 Quote Post

Historia Starożytna Jaczynowskiej to dzieło historyków, Wielka Historia Świata to dzieła raczej archeologów, stąd te szczegóły które zaliczyłbym do podstawowych ale właśnie dla tej dziedziny, a nie dla historii. Mojego toku nic nie zaburzało, choć może dlatego, że głównie przewałkowałem tom 2 wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
tom123
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 4.123

 
 
post 19/01/2006, 0:09 Quote Post

Witam

Wypowiem się tylko w sprawie tomu III , bo ten recenzowała nam na seminarium mój promotor, członek PAU: TA KSIĄŻKA TO PORAŻKA !!!. Całkowite zachwianie chronologiczne - Grecja epoki brązu zamiast być w drugim - jest w trzecim tomie. Rozdział ten, napisany przez prof. Krawczuka, merytorycznie napisany jest w miarę przyzwoicie (chociaż widać, na przykład po ilustracjach, że autor jest na bakier z najświeższą literaturą), zawiera też archaiczne słownictwo (kto jeszcze używa słowa "okół"?). Zarzutów było więcej, pamiętam tylko te, ale promotor (prof. Kazimierz Lewartowski) zamierzał napisać gdzieś recenzję (nie wiem, czy jednak do tego doszło). Recenzji wysłuchaliśmy po spotkaniu profesora z grupą członków PAU, którzy podobno podzielali jego opinię.

Pozdrawiam
tom123
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Bauero
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 784
Nr użytkownika: 35.416

Baueroo
Zawód: wspominacz
 
 
post 25/07/2014, 7:31 Quote Post

QUOTE(tom123 @ 19/01/2006, 0:09)
Witam

Wypowiem się tylko w sprawie tomu III , bo ten recenzowała nam na seminarium mój promotor, członek PAU: TA KSIĄŻKA TO PORAŻKA !!!. Całkowite zachwianie chronologiczne - Grecja epoki brązu zamiast być w drugim - jest w trzecim tomie. Rozdział ten, napisany przez prof. Krawczuka, merytorycznie napisany jest w miarę przyzwoicie (chociaż widać, na przykład po ilustracjach, że autor jest na bakier z najświeższą literaturą), zawiera też archaiczne słownictwo (kto jeszcze używa słowa "okół"?). Zarzutów było więcej, pamiętam tylko te, ale promotor (prof. Kazimierz Lewartowski) zamierzał napisać gdzieś recenzję (nie wiem, czy jednak do tego doszło). Recenzji wysłuchaliśmy po spotkaniu profesora z grupą członków PAU, którzy podobno podzielali jego opinię.

Pozdrawiam
tom123
*




Zdecydowanie się nie zgodzę z tym co piszesz! Jaka porażka? Tom III jest polecany dla studentów historii w większości dobrych ośrodkach akademickich w Polsce m.in., UWr, UJ, UAM, UMK, UŚl! wink.gif
Gdzie ta recenzja się ukazała? Bo ja ostatnio w Poznaniu słyszałem wiele bardzo dobrych opinii zwłaszcza o tomie II, III, IV, XVII, IX i nie wspomnę o kapitalnych X, XI, XII.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 25/07/2014, 11:43 Quote Post

tom123 pisał, że recenzentem był profesor Lewartowski, więc odnosił się on zapewne tylko do rozdziału dotyczącego Grecji w EB i on rzeczywiście jest słaby. Gdyby dali go do napisania np Papuci-Władyce to nie byłoby problemów. Specyficzny też jest rozdział o Rzymie, bo pisany przez archeologa i tutaj widać nieco inne rozłożenie akcentów. Rozdział Źrałki i Kaczanowskiego jest bez zarzutu. Jeśli chodzi o II to Chochorowski, Kaczanowscy+Kozłowski oraz Ciałowicz na bardzo wysokim poziomie, ale rozdział profesora Śliwy o Bliskim Wschodzie jest już sporo przestarzały. Tom 1 profesora Kozłowskiego to zupełnie inna liga, bo w chwili publikacji była to najlepsza i najświeższa synteza paleolitu na świecie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej