Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mało znane wydarzenia II Wojny Światowej, Czyli: o tym nie piszą w podręcznikach
     
Gangsta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 7.449

Zawód: uczen
 
 
post 17/06/2005, 23:01 Quote Post

Wg.naocznego świadka (mojego dziadka), II wojna światowa nie rozpoczęła się od zbombardowania Westerplatte, tylko od Wielunia (miejscowości położonej w centralnej Polsce). Wg. mojego dziadka który wstał 4 rano, udał się w pole (wtedy ciężko żyło się na wsi zresztą tak jak teraz). Ok. godz. 4:30 dziadek usłyszał jak lecą samoloty.
widzał je nawet lecz niewyrażnie. Dziwil się czego tak nisko lecą, aż tu nagle bomby !!
Nie dopytałem się jeszcze na co te bomby spadły.
Osobiście wierze mojemu dziadkowi. Bardzo proszę o wypowiedz w tej intrygującej mnie sprawie.

(Edit.ortogr.)

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 18/06/2005, 16:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 18/06/2005, 10:44 Quote Post

QUOTE(Gangsta @ 18/06/2005, 0:01)
Wg.naocznego świadka(mojego dziadka),II wojna światowa nie rozpoczęła się od zbombardowania Westerplatte, tylko od Wielunia(miejscowości położonej w centralnej polsce).Wg.mojego dziadka który wstał 4 rano,udał się w pole(wtedy ciężko żyło się na wsi zresztą tak jak teraz).Ok.godz.4,30 dziadek usłyszał jak lecą samoloty.
widzał je nawet lecz nie wyrażnie.Dziwili się czego tak nisko lecą,aż tu nagle bomby SRU!!
Niedopytałem się jeszcze na co te bomby spadły.
Osobiście wierze mojemu dziadkowi.Bardzo proszę o wypowiedz w tej intrygującej mnie sprawie.
*


Porozmawiaj z dziadkiem i dopisz czego sie dowiedziales. To mogloby byc ciekawe - chociaz Wrzesien '39 nie jest moja "specjalnoscia".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 18/06/2005, 16:14 Quote Post

Uzytkownik gangsta: Twoj dziadek byl naocznym swiadkiem rozpoczecia sie II Wojny Swiatowej. Dokladniejsze informacje na ten temat znajduja sie w dziale "II Wojna Swiatowa a Polska".

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
DUd
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 1.538

Zawód: uczen
 
 
post 18/06/2005, 17:28 Quote Post

QUOTE
Spiesze wyjasnic: jest oczywiste, ze zapalnik torpedy byl nastawiony na kontakt ze znacznie twardszym celem niz cialo dobrze odzywionego Winstona - i dlatego torpeda nie eksplodowala. W swych pamietnikach Churchill wspomina, ze przez pare dni nosil na boku ogromnego siniaka, a takze odczuwal bol kiedy siegal po nastepny kieliszek brandy. Po tym incydencie, Izba Gmin zabronila Winstonowi beztroskiego plywania w wodach Atlantyku w chwilach wolnych od planowania operacji Overlord. 


Również gratuluje poczucia humoru i oczywiście chodziło mi o okręt, którym płynął.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
whaler
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 2.858

 
 
post 20/06/2005, 18:38 Quote Post

Twój dziadek miał rację i rzeczywiście znalazł się w takiej sytuacji. Planowany początkowo atak na Polskę miał się odbyć 26 VIII 1939. Hitler pod wpływem podpisanej polsko-brytyjskiej umowy wojskowej przełożył atak na 1 IX w celu "lepszych przygotowań". DO niektórych jednostek polecenie to nie doszło lub też doszło z opóźnieniem. Atak Szlezwiga-Holszteina jest symbolicznym momentem. Natomiast dochodziło do takich incydentów o których wspomniałeś. Np. 26 VIII doszło do przekroczenie mostu granicznego w pd.-Polsce przez Niemców; ich oddział został wyparty przez Polaków. Niemcy wytłumaczyli ten "niemiły incydent niepoczytalnością niższego rangą oficera".
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
urzed
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 7.550

Stopień akademicki: brak
Zawód: ucyen
 
 
post 23/06/2005, 12:16 Quote Post

PLAN WYSADZENIA JAPONII

W maju 45 , 28-letni komandor John Sheehan obmyslil plan. Wpadl na pomysl wysadzenia dwoch betonowych tuneli ktore laczyly wyspy. Sheeran zbral 250 ludzi, 2,5 tony materialow wybuchowych i zdalnie kierowane lodzie. Zanim ów plan wypalil na Hiroszimę i Nagasaki zrzucono bomby atomowe.

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 22/07/2005, 17:24 Quote Post

Ja jeszcze dodam zbombardowanie przez dzielne polskie "Karasie" fabryki amunicji w Oleśnicy 2 IX 1939 (pierwszy nalot na terytorium III Rzeszy w czasie II WŚ).
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
badacz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 4.266

 
 
post 23/07/2005, 1:41 Quote Post

Witam
Dorzuciłbym jeszcze jeden fakt z wojny Stanów z Japonią. Otóż wraz z bombą zrzuconą na Nagasaki, zrzucono również ulotki, napisane przez fizyków amerykańskich: Alvareza, Morrisona i Serbera. Adresowane były do fizyka japońskiego prof. R. Sagane, który był ich przyjacielem jeszcze sprzed wojny. Zawierały ostrzeżenie, że Stany Zjednoczone dysponują wieloma bombami atomowymi i jeśli Japonia nie podda się, to pożałuje. Ściślej mówiąc, ulotki te przymocowano do trzech przyrządów pomiarowych zrzucanych przez Alvareza na cel, aby dokonać pomiaru prędkości fali uderzeniowej, radioaktywności po wybuchu itp. Jedna z ulotek została znaleziona później i przekazana wywiadowi floty japońskiej, dopiero znacznie później dotarła do prof. Sagane. Razem z samym zrzuceniem bomby na Nagasaki był to kolejny element wojny psychologicznej, obliczonej na zastraszenie Japończyków. Tymczasem arsenał jądrowy Stanów był pusty.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
DUd
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 1.538

Zawód: uczen
 
 
post 20/08/2005, 21:40 Quote Post

QUOTE
Ściślej mówiąc, ulotki te przymocowano do trzech przyrządów pomiarowych zrzucanych przez Alvareza na cel, aby dokonać pomiaru prędkości fali uderzeniowej, radioaktywności po wybuchu itp.


Ulotki zrzucono znacznie wcześniej i skłoniły one część Japonczyków do opuszczenia miast.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
larryy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 8.800

michal
Zawód: Student
 
 
post 9/09/2005, 16:52 Quote Post

Co doProgramu Lebensborn to słyszałem że te dzieci "Czystej rasy" były nazywane (jeśli w ogole były takie dzieci) Sonnekind czyli dziecko słońca. Himmler chyba rzeczywiście chciał stworzyć super czystą rase.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Made
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 3.630

 
 
post 16/09/2005, 16:39 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 22/04/2005, 3:08)
Polska strona internetowa "Kampania Wrzesniowa 1939" informuje, ze nalot na Gdansk zostal wykonany w nocy z 7 na 8 wrzesnia, przez jedyny ocalaly wodnoplatowiec Lublin R-XIIIG. O celu i rezultatach nalotu nie ma informacji.

N_S
*


przeczytalam watek z wielkim zainteresowaniem oraz chwilami..z rozbawieniem wink.gif
Niestety nie mam nic do dodania, ale chce przynajmniej pozdrowic Net_Skatera:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Pankracy13
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 8.757

 
 
post 16/09/2005, 19:26 Quote Post

Takich niewyjaśnionych tajemic było baaardzo dużo, dlatego polecam książkę Williama Breuer'a "Niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
widzącyzlublina
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 14.127

Andrzej Tym
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt
 
 
post 4/03/2006, 23:21 Quote Post

W 1939r organizacja Lądowej Obrony Wybrzeża prowadzona była w warunkach znacznych braków uzbrojenia i wyposażenia w stosunku do liczby mobilizowanych rezerwistów i ochotników. Brakowało kilkuastu tysięcy karabinów stanowiacych wówczas podstawowe uzbrojenie i dowódca obrony płk St. Dąbek zdecydował sformowanie z wiekszości rezerwistów oddziałów roboczych do kopania okopów pod dowództwem powołanego w tym celu miejscowego działacza PPS Kazimierza Rusinka oraz dwu kompanii ochotników mających być uzbrojonymi w kosy i bagnety na "oszczepach". I kompania kosynierów pod dowództwem por Kąkolewskiego zameldowana zostala jako gotowa do walki 8 09 1939r w składzie 1 oficer i 128 kosynierów a druga składajaca sie z 3 plutonów uzbrojonych w różną broń palna i jednego plutonu kosynierów dowodzona była przez por Raucha jednego z dwu oficerów LOW formalnie wyznania "mojżeszowego" (obaj przeżyli wojnę w oflagach a por Rauch po wojnie pracował jako prawnik i wyjechał do Palestyny). Obie kompanie wzięły udział w walkach z powodzeniem początkowo z kosami a następnie już z uzbrojeniem "normalnym".


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/03/2006, 5:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Mastah Historicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 16.672

Zawód: uczen
 
 
post 27/05/2006, 11:37 Quote Post

Nie zgodzę się z tym wątkiem ,,Ostania szarża''.Według moich wiadomości miała ona miejsce w roku 1945 i została przeprowadzona przez kawalerię LWP.Niestety, nie pamiętam miejsce tej bitwy ale rozegrała się we wschodnich Niemczech gdzieś niadaleko BUdziszyna
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Fhtagn
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 19.344

 
 
post 24/06/2006, 0:02 Quote Post

Chcialbym uscislic jedna rzecz - co do "oszczednosci" w brytyjskich wojskach powietrznodesantowych.
Brak drugiego spadochronu spowodowany byl tym, iz Brytyjczycy skakali z tak malej wysokosci, ze w razie nieotworzenia sie pierwszego spadochronu zolnierz i tak by juz nie zdazyl skorzystac z drugiego. Drugi spadochron bylby wiec tylko zbednym obciazeniem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

12 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej