Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Znaczenie nazw grodów/''miast'' Słowian
     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/08/2010, 7:03 Quote Post

Profesjonalistą nie jestem (i powyżej zresztą pisząc z pamięci pomyliłem Herbordową wzmiankę o kulcie "Plutona" w Wolinie z Wołogoszczą).

O włóczni i nazwie Wolina (vel Julina vel Jumne vel Winety vel...) pisał Ebo (II, 1): Wszelako sługa boży Bernard, płonąc chęcią męczeństwa, porwawszy siekierę przystąpił do ścinania wielkiej kolumny poświęconej Juliuszowi Cezarowi, od którego miasto Julin wzięło nazwę.
Także Mnich z Prufeningen (II, 6): Albowiem aż do tego czasu u Julinian (nie wiem, czy płakać czy śmiać się z tego) była z uszanowanie przechowywana i doznawała czci włócznia Juliusza Cezara.
 
User is online!  PMMini Profile Post #16

     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 2/08/2010, 16:13 Quote Post

welesxxi jeśli coś Cię uraziło w przedostatnim moim poście,to przepraszam,nie miałem takiego zamiaru sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/08/2010, 18:17 Quote Post

Nic absolutnie mnie nie ruszyło.
 
User is online!  PMMini Profile Post #18

     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 4/08/2010, 0:39 Quote Post

Andrzej
QUOTE
Szczecin to nic innego jak "włochaty gród" - gród ten był nazywany w źródłach skandynawskich Brustaborg (co właśnie znaczy włochaty) Niektórzy jednak wywodzą tę nazwę od szczytów - tarcz.

Prawdopodobnie to jest prawidłowa etymologia, skoro Skandynawowie przetłumaczyli Szczecin na Brustaborg. Włochatość Szczecina ma rzekomo pochodzić od boga Welesa, który miał być włochaty właśnie.W tym kontekście Szczecin byłby grodem Welesa, którego imię było być może tabu i nie mogło być używane w nazwie grodu. Byłby to wtedy analogiczny przypadek jak litewska nazwa niedźwiedzie lokis, która pochodzi od sierści. Dodam jeszcze, że w sumie jest 11 różnych teorii etymologicznych, dot. nazwy Szczecin.
welesxxi
QUOTE
O włóczni i nazwie Wolina (vel Julina vel Jumne vel Winety vel...) pisał Ebo (II, 1): Wszelako sługa boży Bernard, płonąc chęcią męczeństwa, porwawszy siekierę przystąpił do ścinania wielkiej kolumny poświęconej Juliuszowi Cezarowi, od którego miasto Julin wzięło nazwę.
Także Mnich z Prufeningen (II, 6): Albowiem aż do tego czasu u Julinian (nie wiem, czy płakać czy śmiać się z tego) była z uszanowanie przechowywana i doznawała czci włócznia Juliusza Cezara.

Nazwa Wolina jest łączona albo z ie. rdzeniem oznaczającym wypukłość *ovel- albo ze słow. rdzeniem *vel-//*vol- 'mokry, wilgotny'
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 4/08/2010, 10:20 Quote Post

QUOTE(A.Mączka @ 4/08/2010, 1:39)
Prawdopodobnie to jest prawidłowa etymologia, skoro Skandynawowie przetłumaczyli Szczecin na Brustaborg. Włochatość Szczecina ma rzekomo pochodzić od boga Welesa, który miał być włochaty właśnie.W tym kontekście Szczecin byłby grodem Welesa, którego imię było być może tabu i nie mogło być używane w nazwie grodu. Byłby to wtedy analogiczny przypadek jak litewska nazwa niedźwiedzie lokis, która pochodzi od sierści. Dodam jeszcze, że w sumie jest 11 różnych teorii etymologicznych, dot. nazwy Szczecin.

Sądząc po tych danych etymologicznych odnośnie nazwy "Szczecin", to w jaki sposób określany był przez Skandynawów oraz, że kojarzony był z bogiem Welesem, który nota bene miał być włochaty", czy aby słuszną wydaje się być teza mówiąca o tym, że Welesa i jego gród mogli Skandynawie minimalnie kojarzyć z berserkami? Mamy "włochtość", mamy jakieś tam analogie do litewskiego likis - niedźwiedź, czyli zwierzę, które również identyfikuje się z berserkami (skóra wilcza ulfhednar, ale też skóra niedźwiedzia berserkir... tak sobie głośno dumam... wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 4/09/2010, 23:44 Quote Post


''Prawdopodobnie to jest prawidłowa etymologia, skoro Skandynawowie przetłumaczyli Szczecin na Brustaborg. Włochatość Szczecina ma rzekomo pochodzić od boga Welesa, który miał być włochaty właśnie.W tym kontekście Szczecin byłby grodem Welesa, którego imię było być może tabu i nie mogło być używane w nazwie grodu. Byłby to wtedy analogiczny przypadek jak litewska nazwa niedźwiedzie lokis, która pochodzi od sierści. Dodam jeszcze, że w sumie jest 11 różnych teorii etymologicznych, dot. nazwy Szczecin.''

Mam pytanie co do Welesa w Szczecinie,jak w takim tłumaczone jest to że później(czas podboju Krzywoustego)nie ma żadnych śladów Welesa?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Staszek K
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 59.659

 
 
post 14/10/2010, 20:46 Quote Post

Jakie jest pierwotne znaczenie nazwy,miasta Kołobrzeg?Spotkałem się z hipotezą,że chodzi tu o''brzeg'',otoczony''kołem''(palisadą).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 14/10/2010, 22:36 Quote Post

QUOTE
Mam pytanie co do Welesa w Szczecinie,jak w takim tłumaczone jest to że później(czas podboju Krzywoustego)nie ma żadnych śladów Welesa?


Aleksander Gieysztor "Mitologia Słowian" - Trzygłów to przydomek Welesa, ale to oczywiście tylko luźne dywagacje. Jedne z wielu na ten temat. Równie dobrze mogę powiedzieć, że Weles to Swarożyc - i to nie jest wcale moja autorska hipoteza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/10/2010, 22:40 Quote Post

Ale Gieysztor miał podstawy by tak sądzić. Ty masz?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 14/10/2010, 23:10 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 14/10/2010, 22:40)
Ale Gieysztor miał podstawy by tak sądzić. Ty masz?

vapnatak
*




nie ja mam

QUOTE
i to nie jest wcale moja autorska hipoteza.


Artur Kowalik "Kosmologia dawnych Słowian. Prolegomena do teologii politycznej dawnych Słowian" Kraków 2004.

QUOTE
"kapitalne znaczenie dla rekonstrukcji mitologemu Swarożyca ma jego homologacja z germańskim Odynem, znanym jako Thirdi, patronem władzy zwierzchniej, prezentującym kreacyjny aspekt kratofanii w wymiarze kosmo- i antropologicznym. Zarówno Odyn jak i Swarożyc byli zestawiani z Merkurym"


z kolei Odyna zestawia się powszechnie z Welesem/Welinasem. Generalnie co badacz to inna koncepcja. Nie wspominając już o zadziwiających pomysłach Łowmiańskiego i Leszka Moszyńskiego negujących w ogóle wyższą religię u Słowian

Ten post był edytowany przez marlon: 14/10/2010, 23:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/10/2010, 8:15 Quote Post

Bo najpewniej Kowalika zdanie to pokłosie Gieysztorowych tez.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 15/10/2010, 20:09 Quote Post

Mi ta nazwa wydaje się banalna,nazwa grodu koło brzegu.Zawsze dziwiło mnie dlaczego Niemcy jej nie przetłumaczyli tylko zniekształcili,wynika z tego że nie za bardzo rozumieli mowę miejscowych.

Ten post był edytowany przez Jaźwiec: 15/10/2010, 20:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 15/10/2010, 20:54 Quote Post

Czy wiadomo, jak wyglądał wczesnośredniowieczny Kołobrzeg? Może miał dokładnie kształt koła, jak wikińskie grody?
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=69204&hl=
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/10/2010, 21:04 Quote Post

Archeologia średniowiecznego Kołobrzegu, red. M. Rębkowski, T. I, Kołobrzeg 2001.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 15/10/2010, 23:34 Quote Post

Staszek K
QUOTE
Jakie jest pierwotne znaczenie nazwy,miasta Kołobrzeg?Spotkałem się z hipotezą,że chodzi tu o''brzeg'',otoczony''kołem''(palisadą).

Nazwa jest słowiańska i prawdopodobnie znaczyła "miejsce umocnione na brzegu morza lub na wzgórzu". Człon pierwszy nazwy to prawdopobnie kół, czyli 'pal, drąg'w szerszym znaczeniu palisada, umocnienie z kół, człon drugi nazwy oznacza 'brzeg, wzgórze'.
Z uwagi na fakt, że nazwa Kołobrzegu została szybko zniekształcona przez zapiski w jęz. niemieckim, językoznawcy dopuszczają też nazwę Goło-brzeg jako pierwotną formę. W tym przypadku, nazwa oznaczałaby "niezalesione wzgórze lub niezalesiony brzeg morski".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej