Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1 Maja, Niech się święci
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 9/04/2006, 10:36 Quote Post

Czemu służy świętowanie 1 maja?

Czy ma upamiętniać zamordowanych robotników amerykańskich w 1890r?
Czy upamiętnieniu pochodów z lat 1945-1990 i naszego w nich uczestnictwa?
Czy może służy ludziom lewicy, jak pisał Wyspiański "miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur"?
Czy służy pamięci o wspaniałej idei socjalizmu/komunizmu której ludzie nie potrafią zrealizować i zawsze wypaczą w realizacji dokonując straszliwych mordów i doprowadzając do zniszczenia społeczeństw.
A może ma przypominać pracodawcom i tym, że mogą być bezrobotnymi?

Co koleżanki i koledzy będą świętowali 1 maja?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Apokaliptyk
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 8.522

Stopień akademicki: Imperator Narodu
Zawód: uczen
 
 
post 9/04/2006, 17:52 Quote Post


"Czy służy pamięci o wspaniałej idei socjalizmu/komunizmu której ludzie nie potrafią zrealizować i zawsze wypaczą w realizacji dokonując straszliwych mordów i doprowadzając do zniszczenia społeczeństw.
A może ma przypominać pracodawcom i tym, że mogą być bezrobotnymi?"

confused1.gif Odrazu widać jaką opcje polityczną preferujesz!!!!!!!! blink.gif mad.gif sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 9/04/2006, 21:20 Quote Post

QUOTE
Czy służy pamięci o wspaniałej idei socjalizmu/komunizmu której ludzie nie potrafią zrealizować i zawsze wypaczą w realizacji dokonując straszliwych mordów i doprowadzając do zniszczenia społeczeństw.

Mordy i zniszczenia, czyli tzw. rewolucja, należą do istoty komunizmu marksistowskiego, co za tym idzie nie są wypaczeniem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 9/04/2006, 22:54 Quote Post

Świętował nie będę- nie poczuwam się do pokrewieństwa ani z "robociarzami" ani ze świętym Józefem, natomiast w tej chwili nie odbieram już tego święta negatywnie. Skoro jest dzień matki, wojska, dziecka, służby zdrowia, pocztowców, solidarności z chorymi na raka i czym tam jeszcze to nie widzę powodu żeby nie było "święta pracy". Należy się wszystkim uczciwie pracującym jak psu zupa- a czego jak czego ale etosu dobrej, solidnej i uczciwej pracy u nas nie ma i chyba jeszcze długo nie będzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.502
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 10/04/2006, 5:17 Quote Post

Dzień wolny - dlaczego mam nie świętować.
Z teorii spiskowych: czy 1 maja to nie jest data założenia stowarzyszenia Luminarzy..?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 10/04/2006, 11:29 Quote Post

Świętowanie 1-go Maja jako święta robotniczego to dla mnie bzdura. Natomiast wolne od pracy w tym czasie - to super!

Wolne to wolne i trzeba czas święty święcić! Czytaj zaglębić się w jakąś historyczną lekturę popasając górem do brzuchy lubo też wybrać się do stajni i osiodlawszy konika w step szeeeeroki!!

Jako święto wszystkich ludzi pracujących - powinno pozostać dniem wolnym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 18/11/2006, 12:57 Quote Post

QUOTE
"Życie Warszawy": Posłowie PiS nie chcą, by 1 Maja był obchodzony jako święto państwowe. Choć Polacy generalnie są bardzo niechętni likwidacji jakichkolwiek świąt będących dniami wolnymi od pracy, okazuje się, że do 1 Maja są najmniej przywiązani.


http://wiadomosci.onet.pl/1436164,11,item.html

Chyba PiS czytuje forum historyków wink.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 18/11/2006, 15:19 Quote Post

Najlepszy jest ten z PiS który twierdzi ze Robotnicze Święto Pracy ustanowili komuniści zeby przeciwstawić się koscielnemu,katolickiemu świętu Józefa Robotnika,gratulacje za znajomość historii.Międzynarodowe święto pracy to pamiątka po 1890 roku,obchodzone w wielu krajach od 1892.to katolickie święto powstało w 1956,a obchodzi je chyba tylko polska - solidarność.

 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 18/11/2006, 16:08 Quote Post

QUOTE(magister @ 18/11/2006, 15:19)
Najlepszy jest ten z PiS który twierdzi ze Robotnicze Święto Pracy ustanowili komuniści zeby przeciwstawić się koscielnemu,katolickiemu świętu Józefa Robotnika,gratulacje za znajomość historii.


Otóż to drogi magistrze. Gratulacje ze znajomości historii.

QUOTE
Gdy chodzi o święto liturgiczne św. Józefa, to po raz pierwszy spotykamy się z nim w wieku IV w klasztorze św. Saby pod Jerozolimą. Na Zachodzie zaczęło powoli przyjmować się od wieku VIII. Do brewiarza i do mszału rzymskiego wprowadził to święto dopiero papież Sykstus IV (1479), a papież Grzegorz XV (1621-1623) rozszerzył je na cały Kościół. Na początku wieku XIX przełożeni generalni 43 zakonów wystąpili do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ustanowienie osobnego święta Opieki św. Józefa nad Kościołem Chrystusa. Papież Pius IX przyczynił się do prośby i ustanowił to święto (1847). Papież św. Pius X († 1914) podniósł je do rangi uroczystości I klasy. Papież Pius XII zniósł to święto, a w jego miejsce wprowadził święto nowe tej samej klasy na dzień 1 maja - "Świętego Józefa Pracownika". Tak pozostało dotąd z tym, że ostatnia reforma liturgiczna (1969) zaniżyła rangę tegoż święta do dowolnego wspomnienia (w naszym kościele - Uroczystość). Papież Benedykt XV do Mszy świętej, w której się wspomina św. Józefa, dołączył osobną o nim prefację (1919). Leon XIII († 1903) wydał pierwszą w dziejach Kościoła encyklikę o św. Józefie. Wreszcie św. Pius X zatwierdził Litanię do św. Józefa, do publicznego odmawiania. Cały miesiąc marzec jest poświęcony szczególnej czci św. Józefa, a w tygodniu każda środa.


Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 18/11/2006, 16:27 Quote Post

To : swatek,9/04/2006, 11:36]

QUOTE
Czemu służy świętowanie 1 maja?


Przepraszam za dygresję trochę nie na temat, ale zawsze, kiedy słyszę o świętowaniu 1 maja, przypominają mi się czasy studenckie, które spędzilem w Krakowie za czasów komuny, i powracają słowa jednej ze zwrotek studenckiej piosenki :

"A gdy się zbliża Święto Pracy, 1 Maja,
to Leninowi w Nowej Hucie myją ...."

 
Post #10

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 18/11/2006, 17:42 Quote Post

QUOTE(swatek @ 9/04/2006, 11:36)
Co koleżanki i koledzy będą świętowali 1 maja?
*



Tak przy okazji; ostatnio poczytałem sobie "Manifest komunistyczny" i trochę rozpraw Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina. Opisana jest w nich globalizacja przełomu XX i XXI w, a prace te były pisane o wiek wcześniej. Co jest poniekad sympatycze, szczególnie w naszych czasach prezydentów którzy "nie chcą ale muszą" czy "palą ale się nie zaciągają", to to, że goście ci biorą na siebie pełną odpowiedzialność. Zapowiadają, że wymordują wszystkich stojacych im na drodze; chłopów, kupców, kler, burżuazję... etc. Przeleją morze krwi tak, by na koniec zapanował raj na ziemi. Zero udawania, zero zwalania winy na innych i założenie, że jak trzeba będzie zginąć to trudno. 1 maja będę więc zgłębiał myśl "klasyków" może "Podstawy leninizmu" Stalina lub którąś z uroczych rozpraw K. Marksa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 18/11/2006, 17:57 Quote Post

Ja od lat uczestnicze w demonstracjach lewicy,jak i w 1 majowych wykładach.Pierwszy raz na 1 maja byłem w 1987 roku,zerwałem się z oficjalnego "pochodu" PZPR,ZSMP,OPZZ,SD,ZSL,ZSP i tym podobnej "lewicy".Byłem na pochodzie PPS,PPS-RD który zaatakowali ZOMOwcy
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ludwik Götten
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 8.605

 
 
post 18/11/2006, 18:20 Quote Post

Tym trudniej (w kontekście tego co pisze Tuxman) zrozumieć pomysł PIS. Skoro kościół szuka korzeni tego święta w swojej historii, daleko wykraczającej poza tradycję zorganizowanego ruchu robotniczego, a ten ostatni świętuje je by min. uczcić zdobycze ekonomiczne i socjalne (np. ośmiogodzinny dzień pracy) jakie stały się udziałem robotników w połowie XIX w, to idea jego likwidacji wydaje się pozbawiona sensu i nosi znamiona dość prymitywnego rewanżyzmu, popartego mizerną wiedzą historyczną. Konsekwencją takiej decyzji może być tylko dalsze pogłębienie się podziałów wewnątrz społeczeństwa i wyrzucenie na margines jego życia np. tych ludzi którzy poczuwają się do tradycji ruchów lewicowych, które rzeczywiście walczyły o prawa robotników, a nie strzelały im w plecy.


Swatku,
Mam jeszcze do Ciebie pytanie odnośnie zdjęcia, które zamieściłeś w poście z 10.04. W nazistowskich Niemczech święto 1-go maja zostało oficjalnie uznane jako państwowe w 1933 roku, wiesz może co się stało 2-go maja tego samego roku?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 18/11/2006, 18:26 Quote Post

Komuna zawłaszczyła to święto i straszliwie je zdewaluowała. Mimo, że wiem jaka jest geneza tego święta to trudno jest mi zapanować nad odruchem niechęci gdy ktoś o nim wspomina.

Może to wspomnienia z Wyższej Szkoły Morskiej kiedy to na pochodach sprawdzana była lista obecności (nieobecni, nieusprawiedliwieni byli wyrzucani ze szkoły), kiedy trzeba było pokwitować odbiór szturmówki i potem ją oddać (wcześniej większość czerwonych flag lądowała w koszach na śmieci).

A może to moje konserwatywno-liberalne poglądy sprawiają, że nie entuzjazmuję sie lewicowymi świętami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 18/11/2006, 18:52 Quote Post

Co będę robił? Zależnie od pogody będę się byczył lub będę wypoczywał aktywnie.

Pomysł zniesienia święta 1 maja przez lewicowy, to jest, chciałem powiedzieć, "solidarny" PiS wydaje mi się dziwny. Rozumiem, gdyby z takim pomysłem wyskoczył UPR, ale PiS?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej