Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: największa porażka
     
Nappy
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 1.699

 
 
post 23/12/2004, 0:05 Quote Post

Było już pytanie o największe zwycięstwo Napoleona, natomiast jestem ciekawy, którą z bitew uważacie za największą jego porażkę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 24/12/2004, 9:09 Quote Post

Wedlug mnie było to Waterloo, gdzie Napoleon ostatecznie przegrał z połączonymi armiami pruską i angielską.

QUOTE(Nappy @ Dec 23 2004, 01:05 AM)
Było już pytanie o największe zwycięstwo Napoleona, natomiast jestem ciekawy, którą z bitew uważacie za największą jego porażkę?
*



Czy Napoleon przegrał bitwę pod Borodino? Nie zgodzę się z tym... W tej trzydniowej bitwie zginęło 28 tys. Francuzów i ich sojuszników oraz 58 tys. Rosjan. Być może przez to "pyrrusowe zwycięstwo" armia Napoleona bardzo się osłabiła, ale zwycięstwo jednak należało do niego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 25/12/2004, 19:50 Quote Post

Głosuję na Waterloo, bo to chyba najbardziej znana porażka wink.gif A pozatym, Napoleon dostał wtedy porządnie w tyłek biggrin.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 26/12/2004, 19:11 Quote Post

Ja zagłosowałem na Lipsk - bo to naprawde tam przechyliły sie na niekorzyśc Napoleona losy wielkiej wojny. Do tej pory nawet po powrocie z Rosji Napoleon wydawał się nie do pobicia, tam może cos runęło z jego wizerunku boga wojny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 26/12/2004, 22:33 Quote Post

Myślę że bitwa pod lipskiem była decydująca i dlatego wpisałem jako największą porażkę!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 29/12/2004, 23:39 Quote Post

Nie będę odosobniony w twierdzeniu, że tym starciem decydującym o klesce Napoleon była bitwa pod Lipskiem. To na jej polach zostały pogrzebane wszelkie nadzieje na złamanie kolejnej koalicji tworzacej sie przeciwko Cesarzowi. Klęska spowodowała, że siły Francji i jej ostatnich sojuszników nie były w stanie wiele zdziałać. A szkoda.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 30/12/2004, 16:47 Quote Post

GOrycz Moskwy i to że bał się ostatecznie pobić armię ROsji i dał jej się przegrupować i ewakuować do Piotrogrodu (Peterzburg)tak mi się wydaje zaś co do jednej bt. to chyba Pod Piramidami kiedy zaczęło być coś nie tak...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 30/12/2004, 20:43 Quote Post

QUOTE
GOrycz Moskwy i to że bał się ostatecznie pobić armię ROsji i dał jej się przegrupować i ewakuować do Piotrogrodu (Peterzburg)tak mi się wydaje zaś co do jednej bt. to chyba Pod Piramidami kiedy zaczęło być coś nie tak...

Ręce opadają jak się coś takiego czyta sad.gif Ja rozumiem, że można czegoś nie wiedzieć, ale jak czegoś nie jestem pewien, to się nie odzywam zamiast pisać nieprawdę i wprowadzać w błąd innych. wacko.gif


Zagłosowałem na Możajsk, bo uważam, że był to fundament upadku Napoleona huh.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 1/01/2005, 20:20 Quote Post

rafalm,zdecydowanie Ciebie popieram:i z podsumowaniem odpowiedzi Polidaktyla i z Twoją odpowiedzią na kwestię dotycząca najwiekszej porażki Napoleona.Ta bitwa zapoczątkowała koniec imperium cesarza Francuzów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 1/01/2005, 20:48 Quote Post

Przyznaję troszke niejasno npisałem chodziło mi o to że największą porażką była kampania ROsyjska i że "Bóg wojny" dał się wywieść w pole pyrrusowe zwyciętwoa. zaś co do pod piramid to chodziło mi o to że było to pierwsze poważniejsze przedsięwzięcie które pomimo wygrania nie przyniosło sukcesu i kiedy Nelson zniszczył 10 dni puźniej flotę (1.VIII-98) pomimo zodbycia zdobycia Malty w tej kampanii cel zamierzony nie został osiągnięty i trzeba było wracać (18 brumaire) bez zawierania jakichkolwiek pokojów. TO tlye urażónych przepraszam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 2/01/2005, 0:29 Quote Post

Polidaktyl...nie będę przytaczać tobie tutaj kwestii dotyczących kampanii Napoleona.po Twoich postach widać,że nie orientujesz się zbytnio w tej kwestii,więc radziłbym tobie najpierw poczytać,zapoznać się z tematem,a dopiero zabierać głos.Bo zbytnio widoczne są twoje braki.Życzę powodzenia w pisaniu nastęnych,trafniejszych postów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Karolek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 2.631

 
 
post 2/01/2005, 11:37 Quote Post

A no właśnie Książę i Rafalm mają rację, przecież armia rosyjska w 1812 roku nie cofała się do Sankt Petersburga, że o innych błędach nie wspomnę.
A jeśli chodzi o ankietę to również głosuję na Borodino, bo bez tej bitwy nie byłoby ani Lipska ani Waterloo.
Poza tym uważam, że z wymienionych bitew niepotrzebnie znalazła się tu operacja berezyńska, która była niewątpliwym sukcesem Napoleona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 19/02/2005, 21:42 Quote Post

Dla mnie najwieksza 'porazka' jest Borodino. Zrezygnowanie z manewru na rzecz 'wyzynania sie'. Tam byl Cesarz Napoleon, a nie General Bonaparte sad.gif.
Oczywiscie nawet najwiekszy pogrom Rosjan nie zmienilby kampanii 1812, ale chociaz cofajac sie byloby im latwiej..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 21/02/2005, 14:59 Quote Post

Według mnie Lipsk. Owszem do tej pory zdzrzały się Napoleonowi zarówno zwycięstwa jak i klęski, ale nadal żywy był mit ogeniuszu Napoleona i jego niezwyciężonej armii. Po Lipsku wszystko to legło w gruzach. Później pod Wateloo koalicja już tak bardzo się cesarza nie obawiała, choć nadal mógł być groźny

Friedrich Wielki Hohenzolern
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 8/04/2005, 14:30 Quote Post

Zagłosowałem na Waterloo ostateczną przegraną Napoleona.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

12 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej