Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
11 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie Polan
     
grzegory
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 10.904

 
 
post 20/11/2005, 18:31 Quote Post

A może i na temat. smile.gif Skoro kolega szuka jeszcze książek o Czechach to pewnie coś ma na temat Polan. Ja tam zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Robert "Xaplan" Gala
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 11.340

Robert Gala
Zawód: Student Archeologii
 
 
post 23/11/2005, 1:10 Quote Post

Witam,

Ja może z innego trochę punktu. Otóż z tego, co pamiętam z egzaminu w Polsce we wczesnym średniowieczu (tj. około VI w.) stacjonowały plemiona post-przeworskie, wedle badań archeologicznych kultura przeworska wywodzi się z kręgów germańskich (a funkcjonuje jeszcze przed okresem wędrówek ludów).

Za Wikipedią: "Przedstawicielami tej kultury były prawdopodobnie federacje plemion znane jako Lugiowie (nazwa celtycka), a później Wandalowie (nazwa germańska). Podstawą gospodarki tej kultury było przede wszystkim rolnictwo oraz hodowla zwierząt." i dalej: "Kultura ta objęła swym zasięgiem obszar Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza, części Podlasia, Dolnego i Środkowego Śląska, północno-zachodnią część Górnego Śląska oraz Małopolskę. Nazwę przyjęła od cmentarzyska w Gaci koło Przeworska."

I jeszcze jeden cytat: "Pierwszym ludem, przez niektórych uważanym za prasłowiański są Wenedowie. Wymienia ich w I w. n.e. Tacyt, wśród mieszkańców ówczesnej północno-wschodniej Germanii. W II w. Ptolemeusz także wymienia Wenedów. Możliwe, że można ich identyfikować po części z twórcami kultury przeworskiej i zarubinieckiej. Nie ma jednak dowodów, że Wenetowie / Wenedowie wzmiankowani przez autorów z początku naszej ery są identyczni z Wenedami, o których pisze się w VI wieku."

Niestety nieprawdą jest, jakoby funkcjonowanie tej kultury kończyła się z rozpoczęciem wędrówek ludów. Po tym okresie kultura Przeworska istnieje nadal w postaci enklaw na terenie Śląska i Dolnego Śląska.

Oczywiście powoływanie się na Wikipedię nie oznacza, że nie znam innych źródeł, jednakże w obecnej chwili nie przytoczę ich z prostego powodu - gdzieś to czytałem, ale pamiętam co, nie pamiętam tytułu. Na pewno był to Lech Leciejewicz, a także K. Wachowski (Wachowski K.: Śląsk w dobie przedpiastowskiej.).

Co do źródeł archeologicznych póki co nie mogę się wypowiedzieć, gdyż po prostu ich nie ma lub sam ich jeszcze nie znam, ale sprawa utkwiła mi w pamięci i będę się starał ją pocignąć dalej.

Tyle od studenta archeologii.
Pozdrawiam,
Robert
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Robert "Xaplan" Gala
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 11.340

Robert Gala
Zawód: Student Archeologii
 
 
post 23/11/2005, 20:08 Quote Post

Witam,

Rozmawiałem dzisiaj ze swoim doktorem od Wczesnego Średniowiecza i powiedział mi, że istnieje poparcie (w środowisku archeologicznym) dla teorii K. Godłowskiego, który twierdzi, że Słowianie pochodzą z Białorusi (tzw. Prasłowianie) i przywędrowali stamtąd na tereny Polski.
Idąc dalej po napotkaniu z ludnością Przeworską doszło do mieszanki kulturowej (aczkolwiek wyłącznie tam, gdzie ludność ta stacjonowała), w wyniku czego mamy wpływy germańskie w kulturze pierwszych Słowian (i w odbiciu w znaleziskach archeologicznych).

Pozdrawiam,
Robert
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
grzegory
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 10.904

 
 
post 23/11/2005, 22:20 Quote Post

No dobra, a może sprubuj się dowiedzieć coś w kwstii Goplan, tzn co ich łączy z Polanami.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Robert "Xaplan" Gala
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 11.340

Robert Gala
Zawód: Student Archeologii
 
 
post 23/11/2005, 22:50 Quote Post

QUOTE(grzegory @ 23/11/2005, 23:20)
No dobra, a może sprubuj się dowiedzieć coś w kwstii Goplan, tzn co ich łączy z Polanami.

Pozdrawiam!
*



Nie ma problemu, ale to w przyszłym tygodniu, bo w tym tygodniu będe na wykopach i nie będę miał jak dojść na Instytut. Przepraszam za offtopa, ale jakoś tak mi wyszło... wink.gif

Pozdrawiam,
Robert Gala
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Caeso
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 6.217

 
 
post 27/11/2005, 7:43 Quote Post

QUOTE
Rozmawiałem dzisiaj ze swoim doktorem od Wczesnego Średniowiecza i powiedział mi, że istnieje poparcie (w środowisku archeologicznym) dla teorii K. Godłowskiego, który twierdzi, że Słowianie pochodzą z Białorusi (tzw. Prasłowianie) i przywędrowali stamtąd na tereny Polski.

Chodzi o kulturę kijowską, uchwytną od III w.n.e. W związku z nią wykształciły się kultura praska, kołoczyńska i pieńkowska, rozwijające się już w czasach w których mamy historyczne relacje o Słowianach (VIw.n.e.). Ewentualne mieszanki przybywających Słowian z pozostałościami autochtonów na naszych ziemiach były raczej niewielkie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
grzegory
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 10.904

 
 
post 27/11/2005, 20:38 Quote Post

To skąd mają pochodzić plemiona lechickie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Caeso
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 6.217

 
 
post 3/12/2005, 21:11 Quote Post

W rozumieniu - Słowianie Zachodni? Kultura praska, to najstarszy uchwytny ślad. Ale to już czasy niejako historyczne. Ptanie ciekawe, bo właśnie wypada się zastanowić czemu tak wyraźnie oddziela się Sklawenów od Antów. Co więcej wzajemne połaczenia a nawet migracje w jedna i drugą stronę są poświadczone historycznie.

Ciekawe czy to tylko kwestia położenia geograficznego.

Strzelam gdybając całkowicie, proszę na to patrzeć tylko jako na zgadywankę.
Może część protosłowian w pewnym momencie, przed czasami historycznymi rozwijła się pod innymi wpływami? W końcu kultura kijowska nie musiała być jedyną kulturą "słowiańską". Raczej niezbyt powierdzalne, także na bardzo wątpliwej niwie językoznawczej.

Generalnie - zachodni Słowianie wcale nie musieli mieć innego pochodzenia niż wschodni, bo podziały mogą być wtórne i późne. Problem w tym, że wogóle nie bada się prawie naddnieprzańskich początków Słowian.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 4/12/2005, 15:18 Quote Post

Dla mnie podział na Słowian Wschodnich i Zachodnich jest, jeśli nie sztuczny, to przejaskrawiony - na pewno nie różnią się od siebie tak bardzo (pod względem językowym) jak różnią się od obu ww. grup Słowianie Południowi. Np. kazdy inteligentny Polak może czytać i rozumieć kroniki staroruskie bez większych problemów (przynajmniej w transliteracji).
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 4/12/2005, 21:52 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 4/12/2005, 16:18)
Dla mnie podział na Słowian Wschodnich i Zachodnich jest, jeśli nie sztuczny, to przejaskrawiony - na pewno nie różnią się od siebie tak bardzo (pod względem językowym) jak różnią się od obu ww. grup Słowianie Południowi. Np. kazdy inteligentny Polak może czytać i rozumieć kroniki staroruskie bez większych problemów (przynajmniej w transliteracji).
*


Tak jak każdy jak się wsłucha to zrozumie większośćz tego co mówią słowianie na bałkanach. Trzeba tylko pamiętać jak dawniej i u nas mówiono. To jak staropolski. Ja w każdym bądź razie rozumiałem dużą część. Więc podział na południowych jest tak samo dobry jak na wschodnich i zachodnich słowian.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
PM1234
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 8.184

 
 
post 5/12/2005, 14:44 Quote Post

Pogrzebałem sobie po podręczniku sanskrytu i tu podziliłbym sie dwoma refleksjami:

1. "Słowianie" można wywieść od Sanskryckiego "Svadźan" = rodzina, swoi, swojacy. Podobny proces nastapił w słowie "svad"= słodki

2. "Swarog/Swaróg" pochodzi raczej od "Svarga"= niebo niż od powszechnie przypisywanego "swarzenia się"; nie był to więc osobnik gniewny lecz niebiański

3. Niestety jak dotąd próba znalezienia czegokolwiek co mogłoby wyewoluować do "Polan" spełzła na niczym
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 5/12/2005, 15:03 Quote Post

QUOTE
Tak jak każdy jak się wsłucha to zrozumie większośćz tego co mówią słowianie na bałkanach. Trzeba tylko pamiętać jak dawniej i u nas mówiono. To jak staropolski. Ja w każdym bądź razie rozumiałem dużą część. Więc podział na południowych jest tak samo dobry jak na wschodnich i zachodnich słowian.

Dla mnie jednak zrozumienie bałkańskich języków słowiańskich jest dużo trudniejsze.
Do tego można geograficznie wydzielić obszar zajmowany przez Słowian Południowych (oddzielony od Słowian "pólnocnych" przez Węgrów), natomiast między Słowianami Wschodnimi i Zachodnimi żadnej geograficznej granicy nie ma.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 6/12/2005, 13:08 Quote Post

Biorąc pod uwagęprzedzielenie Węgrami, to masz rację, podział jest widoczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Tymoteusz Bojczuk
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 12.235

Tymoteusz Bojczuk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pisarz
 
 
post 26/12/2005, 2:47 Quote Post


Z innej nieco beczki.
Jeśli prawdą jest, że daty przebywania Słowian na terenach polskich pokrywają się z datami przebywania Wandalów i innych plemion germańskich, to znaczy, że Słowanianie ich wypędzili, bowiem według wiedzy Cezara z Galii, plemiona są albo przeludnione i wysyłają kolonie - a tak się nie stało bo pozostałych Wandalów na tych terytoriach nie uwidzisz, albo uciekają przed potężniejszym najeźdcą (i w tym przypadku zwabione są ładnymi i łatwymi prowincjami upadającego Rzymu) Zwyczaj ustepowania bez żadnego powodu, moim zdaniem, jest wyssany palca. W tym sensie mało prawdopodobne, że nazwą Słowian określano Polan, bowiem słowianie to dla Germanów niewolnicy (sclaves, slaves, esclaves), a niewolnicy nie mogli wyrzucić swych panów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/12/2005, 15:53 Quote Post

QUOTE
słowianie to dla Germanów niewolnicy (sclaves, slaves, esclaves),

A co mają te słowa do Germanów? Sclavus to słowo z pochodzenia łacińskie (z czasów poklascznych), nie germańskie. Wszystkie pozostałe warianty tego słowa są tylko derywatami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

11 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej