Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najsłynniejsi rycerze Europy
     
wysy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 101.740

Piotr Wysocki
 
 
post 3/09/2017, 10:17 Quote Post

Witam,

Zainteresowal mnie ostatnio temat rycerstwa Europy. Niestety nie mogę znaleźć wszystkiego czego bym chciał i postanowiłem założyć tego posta smile.gif chciałbym zebrać tu wszystkich najsławniejszych rycerzy smile.gif i poprosić użytkowników o ich wypisanie. Chodzi mi o rycerzy typu nasz Zawisza Czarny tylko z innych krajów Europy. Głównie zależy mi na reprezentantów mniej znanych (przynajmniej mi) np najsłynniejszych rycerzy czeskich, wegierskich czy też litewskich. Ich jest trudniej znaleźć (przynajmniej mi) niż tych hiszpańskich czy tych angielskich choć tych też chętnie zebralbym w tym poście. Z góry dziękuję wszystkim. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Yngvi
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 574
Nr użytkownika: 99.077

 
 
post 3/09/2017, 12:47 Quote Post

To może Ulryk von Liechtenstein, Jean Le Maingre i Götz von Berlichingen.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 756
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 3/09/2017, 14:25 Quote Post

Jan z Aragonii, wielki rywal Zawiszy

Ten post był edytowany przez Kiszuriwalilibori: 3/09/2017, 14:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 101.740

Piotr Wysocki
 
 
post 3/09/2017, 18:23 Quote Post

Ja w tym roku byłem na Bialorusi i dowiedziałem się tam o takiej postaci jak David z Grodna walczący dla Giedymina. Niestety mało znalazłem o nim informacji. A co do jeszcze tematu posta nie muszą to być tylko rycerze. Mogą to być też slynni wojownicy. Np chętnie czegoś dowiedziałbym się również o kozakach lub wojownikach ze starożytnych terenów Europy. Choć najchętniej przyjalbym nazwiska z Węgier, Litwy czy też Czech.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 3/09/2017, 20:05 Quote Post

Dawid z Grodna - pamiętam, że był dowódcą litewskich posiłków wojskowych dla Włądysława Łokietka, zginął w czasie powrotu z wyprawy, zamordowany przez Polaków za zgwałcenie żony jakiegoś rycerza mazowieckiego, z tego, co pamiętam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
wysy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 101.740

Piotr Wysocki
 
 
post 4/09/2017, 18:27 Quote Post

A wiesz może czym takim zasłynął, że jest na tyle ważny dla Białorusinow?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 4/09/2017, 19:06 Quote Post

Był jednym z najsłynniejszych wodzów za czasów panowania Giedymina - Rusinem w służbie litewskiej. A że z Grodna, to przodek Białorusinów wink.gif tym bardziej to ważne, że właściwie jest jedynym znanym z imienia z czasów tego władcy bojarem w służbie wielkiego księcia. Zdaje się, że przez pewien czas był namiestnikiem Giedymina w Pskowie, a to już naprawdę ewenement w historii byłby wink.gif

A tak właściwie - to do słąwnych Litwinów należałoby dodać jeszcze Dowmonta z Nalszczan - ten książę był szwagrem Mendoga i brał udział w jego zabójstwie, w 1265 roku uciekł do Pskowa i na tyle wsławił się obroną tej republiki przed wrogami zewnętrznymi (Krzyżakami, Szwedami, chyba nawet Litwinami) oraz głęboką pobożnością - że po śmierci został ogłoszony świętym.

Ten post był edytowany przez Wilczyca24823: 5/09/2017, 0:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
wysy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 101.740

Piotr Wysocki
 
 
post 6/09/2017, 6:31 Quote Post

To również ciekawa postać, o której nie wiedzialem. Dzięki:) Chętnie dowiem się jeszcze czegoś. Czyżby nie było tak wielu słynnych rycerzy zwłaszcza z tak ciekawych historycznie Czech, Węgier czy Litwy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.639
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 6/09/2017, 7:45 Quote Post

QUOTE(Kiszuriwalilibori @ 3/09/2017, 14:25)
Jan z Aragonii, wielki rywal Zawiszy
*


Rodryg Diaz de Vivar zwany El Cyd.
Ile lat w chwili pojedynku z Zawiszą Czarnym z Garbowa miał Jan z Aragoni?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
k.solan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 101.819

krzysztof
Stopień akademicki: mgr
Zawód: urzednik
 
 
post 12/10/2017, 12:06 Quote Post

Witam
Jeśli chodzi o Czechy to z pewnością Jan z Michalovic z rodu Markvartici. W latach 90 XIII wieku odbył podróż, wraz ze swym pocztem, przez Rzeszę aż do Paryża. Po drodze stawał w każdym turnieju, z których wychodził w większości zwycięsko. Uwieczniony w poezji słynnego niemieckiego minnesangera Henryka z Freiberga. Poświęca mu uwagę też kronika Dalimila. Wyprowadził swój ród do wielkiego znaczenia. Syn Benes został burgrabią Pragi, a wkrótce objęli jako dziedziczny jeden z głównych dworskich urzędów świeckich. Urząd Cześnika królestwa. Szeroko znany oraz obdarzany zaszczytami przez Wacława II.
Dalej słynęli Ojíř z Lomnice (zm1306) stary druh jeszcze słynnego Zawisza, a zwłaszcza jego syn Smil z Nových Hradů (ur do 1269, +po 1316), o którym zachowała się opinia jako o najdzielniejszym i najlepszym z rycerzy czeskich przy okazji którejś wyprawy, ale nie pamiętam czy Otokara czy Wacława II. To zależy w którym się urodził, bo jeśli 69 to pod Suchymi Krutami by miał 9 lat;), lecz jeśli 59 to już 19 co zmienia postać rzeczy. Niestety zawodna pamięćwink.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 12/10/2017, 16:15 Quote Post

QUOTE(Yngvi @ 3/09/2017, 12:47)
To może Ulryk von Liechtenstein, Jean Le Maingre i Götz von Berlichingen.
*


A czy to nie ten Berlichingen z "żelazną ręką"? Bo tak się zastanawiam czy go zaliczać jeszcze do średniowiecza czy tez przez wzgląd na rękę do Renesansu?

Ten post był edytowany przez Krzysztow: 12/10/2017, 16:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 12/10/2017, 18:47 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 12/10/2017, 16:15)
QUOTE(Yngvi @ 3/09/2017, 12:47)
To może Ulryk von Liechtenstein, Jean Le Maingre i Götz von Berlichingen.
*


A czy to nie ten Berlichingen z "żelazną ręką"? Bo tak się zastanawiam czy go zaliczać jeszcze do średniowiecza czy tez przez wzgląd na rękę do Renesansu?
*



Spokojnie - radziecka historiografia przedłuża średnioweicze do pierwszej rewolucji burżuazyjnej - czyli do Cromwella smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej