Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy król dla Polski
 
Najlepszy król dla Polski
Bolesław Chrobry [ 50 ]  [15.11%]
Zygmunt Stary [ 16 ]  [4.83%]
Kazimierz Jagiellończyk [ 31 ]  [9.37%]
Władysław Jagiełło [ 36 ]  [10.88%]
Kazimierz Wielki [ 167 ]  [50.45%]
Władysław Łokietek [ 11 ]  [3.32%]
Przemysł II [ 11 ]  [3.32%]
Mieszko II [ 4 ]  [1.21%]
Stefan Batory [ 4 ]  [1.21%]
Wladyslaw IV Waza [ 1 ]  [0.30%]
Suma głosów: 331
Goście nie mogą głosować 
     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 25/04/2004, 13:35 Quote Post

Bolesław Wielki vel Chrobry!!!! Heja na Łużyce i mieczykiem o bramke Kijowską pobrzdękać....
W kasze sobie dmuchać by nie dał, więc wielu by się z nim liczyło i pewnie swoje korony przed nim zdejmowało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
BroVcu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 913

Zawód: uczen
 
 
post 27/04/2004, 9:24 Quote Post

Ja tam cenie przede wszystkim Kazimierza Wlk. Kaziu podwoił obszar kraj, zreformował kraj, obwarował i założył wiele miast i założył Akademię Krakowską .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 10/08/2004, 18:00 Quote Post

Najwieksza zasluga Lokietka bylo to, ze... splodzil Kazimierza Wielkiego.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Carnoks Iniro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 1.539

 
 
post 26/09/2004, 14:04 Quote Post

Z tych których nam przedstawiłeś najlepszy jest zdecydowanie Kazimierz Wielki, doskonały administrator i co ważniejsze dyplomata, który to tak naprawdę wyprowadził Polske z kryzysu, i to malutkie państewko, który stworzył łookietek a w ostatnich altach anjwyraźniej próbował zniszczyc utrzymał, powikeszył i umocnił czyniąc z Polski państwo potężne i silne n askalę regionalną.
Zdziwił mnie natomaist niesamowicie Zygmunt Stary na tej liście-na pewno się nie pomyliłeś? Powinien być Zygmunt Augusut...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
kleopatra
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 716

 
 
post 26/09/2004, 15:25 Quote Post

Postawiłam na Kazimierza Wielkiego...Wahałam się pomiędzy nim a Kazimierzem Jagiellończykiem..Ale w końcu to z Wielkim jest przysłowieo Polsce murowanej..A w moim mieście wybudował zamek i kościół, więc coś mu się należało.. tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 10/10/2004, 20:43 Quote Post

Anakin - zastanów się co piszesz, poczytaj sobie trochę o Władysławie Łokietku - chcę gorąco zaprotestować przeciwko pomniejszaniu jego zasług !! Podziwiam go i bardzo szanuję - dlatego, ze umiał w życiu pokonać tyle przeciwieństw i dopiąć swego celu, jakim była zjednoczenie kraju i koronacja. A w finale jeszcze złoił Krzyżakom skórę pod Płowcami. Natomiast w pełni zgadzam się z Tobą jeśli chodzi o Stefana Batorego.
W ankiecie zagłosowałam za Jagiellończykiem, dlatego że jestem fanką całej tej rodzinki i jej epoki biggrin.gif Ale tak naprawdę to uważam, że on, Łokietek, Kazimierz Wielki i Stefan Batory są sobie równi.A w tego typu rozważaniach nalezy zawsze brac pod uwagę skutki. Dlatego dołączam się do głosów krytycznych na temat Chrobrego. Dlatego też, z oczywistych przyczyn, nie umieściłabym na tej liście Śmiałego - IMHO jednego z największych talentów politycznych i militarnych w całej historii.
Pozdrawiam serdecznie cool.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Kulgossip
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 1.800

 
 
post 15/10/2004, 19:54 Quote Post

Dlaczego nie ma w ankiecie najwybitniejszego i na dobra sprawe jedynego naprawde wielkiego krola elekcyjnego Batorego? On byl krolem jesli nie najwybitniejszym, to przynajmniej jednym z najwybitniejszych. gdyby dane mu bylo porzadzic jeszcze kilkanascie lat to wedlug mnie mielibysmy drugi tytul Wielki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 16/10/2004, 14:55 Quote Post

Mój głos wędruje w stronę Kazimierza Wielkiego, jedynego władcy Polski, który zostawił następcy kraj scentralizowany, w miarę silny i stosunkowo bogaty. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 16/10/2004, 19:21 Quote Post

Kazimierz Wielki, uwielbiam czasy Jagiellonów, szanuje Jagiełłe, byl wspanialym czlowiekiem - ale ta dynastia jako taka byla pozbawiona wybitnych jednostek. K.W. moze poswiecil Slask, ale dzieki temu mogl zwrocic sie na Wschod i tam powiekszac terytorium Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 16/10/2004, 21:49 Quote Post

Zdecydowanie stawiam na Kazimierza Wielkiego. Dokonał wiele na niwie dyplomatycznej i wojskowej, jednak najwięcej w dziedzinie spraw wewnętrznych. Jako ostatni polski władca miał silną, niemalże absolutną władzę, większość po nim uszczuplała swoje prerogatywy nadając statuty i przywileje. Zreformował organizację państwa, która przetrwała (zmieniona jedynie nieznacznie w czasie ruchu egzekucyjnego). O kodyfikacji prawa to już nie wspomnę (podstawa aż do rozbiorow). Dbał o obronność państwa. Który władca, to poza nim czynił? Może Włoadysław IV, który kazał zbudowac twierdzę Kudak... W każdym razie żaden na taką skałę.
Nie starczyłoby nocy, żeby wymienić wszystkie zasługi tego władcy, którego śmiem porównać do geniusza Karola Wielkiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
schultz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.093

 
 
post 5/11/2004, 19:40 Quote Post

Moim faworytem jest Batory. Zreformował armię, prowadził udane kampanie. Wprowadził Trybunał Litewski i Koronny co pozwoliło mu na odciążenie się od obowiązków sądowniczych
Batory owszem może i dobry polityk a przede wszystkim bitny jednak trzeba pamiętać, że w swych poczynaniach dążył przede wszystkim do zjednoczenia sił polsko-litewsko-moskiewskich w jednym celu, żeby pokonać Turków, którzy opanowali jego ojczyznę Węgry. Polska faktycznie na tym skorzystała jednak nie był to władca, którego można uznać za kochającego nasz kraj za wszelką cenę.
Stawiałbym tu raczej na Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta przecież wiek XVI określany jest mianem "złotego wieku" był to najpomyślniejszy okres w całej historii państwa polskiego. Polska odzyskał a pomorze po wojnie trzydziesyoletniej. Za zachodzie Europy rozwijały się miasta, które chłonęły każdą ilość zboża i produktów leśnych a tych Polska i Litwa posiadała aż nadto.Wisłą szlachta spławiała zboże do Gdańska tam sprzedawano je kupcom a oni z zyskiem dalej na zachód Europy. R5ok 1525 Albrecht Hochenzolern składa Hopłd lenny Zygmuntowi Staremu , państwo krzyżackie przestaje istnieć. Bona sprowadza z italii do Polski artystów, uczonych przynosząc ze sobą kulturę rensansu. Zawarliśmy unię realną opartą na wspólnych instytucjach państwowych z Litwą w Lublinie 1569r.A później wolna elekcja i wszysto powoli zaczęło się sypać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 28/11/2004, 20:30 Quote Post

Z tych królów wymienionych w ankiecie, mi najbardziej "podoba się" Bolesław Chrobry. Najlepszy ! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 2/02/2005, 16:21 Quote Post

Drogi Kacprze ! Wydaje mi się, że pytanie w ankiecie jest źle zadane.
QUOTE
Najlepszy król dla Polski

Chyba nie najlepszy król "dla Polski", tylko poprostu - najlepszy król Polski. Bo jeśli piszesz "dla" tzn. że teraz, np. kto byłby najlepszym królem dla Polski
A. Kwaśniewski
J.M. Rokita etc. , mam nadzieję, że rozumiesz moją sugestię smile.gif

A teraz do rzeczy wink.gif Każdy z tych królów ma swoje wady i zalety. I chyba nikogo nie dziwi wynik [ogromna przewaga] Kazimierza Wielkiego...w końcu z samego przydomka można wywnioskować że jest wielki biggrin.gif Powiedzmy sobie prawdę w oczy - kto zrobił najwięcej dla Polski ?
"Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną".
Jednak dla niektórych [antysemitów] może być wręcz 'przeklęty', bo "sprowadził" do Polski Żydów [jak wiadomo jego kochanki to były w 99% żydówki tongue.gif ]...

Pozdrawiam smile.gif

P.S.
A tamten poprzedni mój post, bardzo proszę moderatorów o skasowanie ! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Akir
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 3.596

 
 
post 18/03/2005, 22:05 Quote Post

Ja tam szanuje Jana Kazimierza któy obją tron w trudnym okresie nie poradzil sobie z problemami (państwa nie koniecznie z własnej winy) i z honorem wycofał sie z życia politycznego -abdykował.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Rbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 3.388

 
 
post 18/03/2005, 22:46 Quote Post

QUOTE(Sobiepan @ Apr 25 2004, 02:35 PM)
Bolesław Wielki vel Chrobry!!!! Heja na Łużyce i mieczykiem o bramke Kijowską pobrzdękać....


Z tego co wiem wielka brama w Kijowie powstała jakieś 20 lat po smierci Bolesława, więc nie miał w co pobrzękiwać smile.gif
Ale to chyba temat na inną dyskusję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej