Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwieksze terytorium panstwa polskiego ?,
     
krzewiciel
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.830
Nr użytkownika: 67.416

Zawód: Informatyk
 
 
post 1/04/2013, 22:43 Quote Post

Wład Uzurpator (1395-1396) ten wołoski władca akurat uznał się polskim lennikiem, czyli w sumie krótki epizod, ale jednak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 2/04/2013, 9:25 Quote Post

QUOTE(krzewiciel @ 1/04/2013, 22:43)
Wład Uzurpator (1395-1396) ten wołoski władca akurat uznał się polskim lennikiem, czyli w sumie krótki epizod, ale jednak.
*


Ciekawe, nie słyszałem o tym. Maże mi ktoś wskazać gdzie o tym można szerzej poczytać ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #62

     
krzewiciel
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.830
Nr użytkownika: 67.416

Zawód: Informatyk
 
 
post 9/04/2013, 19:55 Quote Post

Wiem, że to nie jest zbyt wiele, ale skromne informacje są na tym na wikipedii, a też i na stronie encyklopedii Rumunii znajduje się wzmianka z bibliografią o tym.

http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/Vlad_I_Uzurpatorul

i wersja z translatorem google na pl

http://translate.google.pl/translate?hl=pl...ved=0CGoQ7gEwBw
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
krzyspolak01
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 82.230

Krzysztof Polak
 
 
post 30/05/2013, 21:05 Quote Post

Osiągnęliśmy podczas uni Polsko - litewskiej smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #64

     
konto usunięte
 

Unregistered

 
 
post 18/08/2014, 9:03 Quote Post

A ja chciałbym osatatecznie roztrzygnać jaki maksymalny zasięg teryotrialny osiągnęła Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Doszło do tego jak wszyscy wiemy po rozejmie w Dywilnie
Spotkałem się kilkoma liczbami: 990 000; 950 000; około 1 150 000. Podejrzewam, że zamęt spowodowany jest tym, że w Dywilnie został zawarty tylko rozejm a w Polanowie pokój.
Jak myslicie która jest prawdziwa?

 
Post #65

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 18/08/2014, 19:39 Quote Post

Chyba po rozejmie w Dywilinie, a przed formalnym oddaniem Inflant.
Polska była większa, bo Inflanty były nasz, ale okupwane przez Szwedów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

     
Kamilow
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 99.813

 
 
post 6/08/2017, 14:59 Quote Post

Myślę , że 1150 000 w 1619 to największa powierzchnia. 990 000 to raczej w 1634 w Polanowie. Choć w XV wieku Polska i Litwa razem były większe ale wielu twierdzi , że nawet mimo iż okresowo miały nawet tych samych władców to rozdzielność jednak istniała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #67

     
augenthaler
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 103.157

S,K,
Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: projektant
 
 
post 11/07/2020, 8:07 Quote Post

Wielkie Księstwo Litewskie w skład Polski (Królestwa Polskiego) nie wchodziło, nawet jeśli wcześniej pojawiły się niezrealizowane zapisy o inkorporacji. Rzeczpospolita była tworem dwupodmiotowym. Ale patrząc szerzej, nie na Polskę lecz na Rzeczpospolitą, to zastanawia mnie unia personalna z Wettynami. Saksonia nie wchodziła w skład Rzeczyspopolitej, ale miała tego samego władcę, oba królestwa plus wielkie księstwo politykę musiały prowadzić wspólną. Z drugiej strony w przeszłości zawiązywaliśmy inne unie, a to za Batorego z Siedmiogrodem, a to za Wacławów II i III z Czechami, więc może jest to zbyt daleko idące uproszczenie.
Mówiąc o samej Polsce pozostaje więc okres międzywojenny a jeszcze ściślej lata 1922-1939, po wchłonięciu Republiki Środkowej Litwy. Może z tym konkurować krótki okres panowania Chrobrego nad południowymi sąsiadami. Lenna raczej nie wchodzą w grę, były to jednak podmioty o co prawda ograniczonej suwerenności, ale jednak nie będące bezpośrednio terytorium państwowym. O ile Prusy Królewskie były częścią Królestwa Polskiego, o tyle nie da się tego samego powiedzieć o Prusach Książęcych.

Swoją drogą sto lat przed unią lubelską Litwa była od Polski znacznie większa i mogła się wtedy pochwalić terytorium większym niż kiedykolwiek my mieliśmy.

Bardzo się cieszę, że do polskiej świadomości powoli dociera, że Litwa była odrębnym organizmem, z własnym prawem, administracją czy nawet armią. Konstytucja 3 maja, choć nie likwidowała wszystkich odrębności, to jednak unifikowała twór zwany Rzecząpospolitą. Nie sposób jednak powiedzieć, by jej ustalenia weszły w życie.
Zdumiał mnie jeden z postów, w którym przeczytałem, że Litwini czuli się w czasach RON Polakami. Bez wątpienia elity były spolonizowane, ale w kwestiach tożsamościowych bardzo ostrożnie ferowałbym wyroki. Janusz Radziwiłł był patriotą, ale czy polskim wink.gif
Choć pod koniec istnienia tej ni to federacji ni to konfederacji używało się skrótowego określenia "Polska", to jednak nawet fakt sformułowania Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, jako uzupełnienia zapisów konstytucji majowej wskazuje, że elitom litewskim wciąż zależało na zachowaniu jakiejś odrębności, nie tylko ze względu na swój własny, partykularny, polityczny czy ekonomiczny interes, ale także ze względu na historię, tradycję, kulturę a być może także... narodowość (sic!), o ile można używać tego dziwnego słowa anachronicznie, w odniesieniu do czasów sprzed ostygnięcia skutków Rewolucji Francuskiej.


Ten post był edytowany przez augenthaler: 11/07/2020, 8:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #68

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej