Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy król dla Polski
 
Najlepszy król dla Polski
Bolesław Chrobry [ 50 ]  [15.11%]
Zygmunt Stary [ 16 ]  [4.83%]
Kazimierz Jagiellończyk [ 31 ]  [9.37%]
Władysław Jagiełło [ 36 ]  [10.88%]
Kazimierz Wielki [ 167 ]  [50.45%]
Władysław Łokietek [ 11 ]  [3.32%]
Przemysł II [ 11 ]  [3.32%]
Mieszko II [ 4 ]  [1.21%]
Stefan Batory [ 4 ]  [1.21%]
Wladyslaw IV Waza [ 1 ]  [0.30%]
Suma głosów: 331
Goście nie mogą głosować 
     
Kacper
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 271

 
 
post 7/11/2003, 12:31 Quote Post

Z których królów był najlepszy dla Polski,jaka jest wasza opinia na ten temat. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 8/11/2003, 23:25 Quote Post

Myśle że chyba obojętnie,bo każdy ma swoje zdanie,Niektórym może podobać np Chrobry albo Łokietek ...........czy tak ma być smile.gif


Dla mnie Najlepszym królem był Przemysł II Ponieważ został pierwszym królem dzielnicowym,Zjednoczył i odnowił kraj dla Korony i zakończył się podział państwa na dzielnice smile.gif

A Drugi Władysław Jagiełło Ponieważ Poskromił Krzyżaków pod Grunwaldem Nadawał przywileje,Odnowił akademie krakowską dzieki testamentu Królowej Jadwigi smile.gif Oraz jego syn Władysław Warneńczyk Ponieważ podnósł bohaterską śmierć pod Warną
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kacper
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 271

 
 
post 12/11/2003, 11:05 Quote Post

QUOTE
Myśle że chyba obojętnie,bo każdy ma swoje zdanie,Niektórym może podobać np Chrobry albo Łokietek ...........czy tak ma być


Tak tak smile.gif

Dla mnie Kazimierz Jagiellończyk smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 13/11/2003, 1:06 Quote Post

ok smile.gif

Nie napisałes opinie Kazimierza Jagiellonczyka rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 16/11/2003, 20:41 Quote Post

Dla mnie Bolesław Chrobry, bo wprowadził państwo do świata europejskiego. Polska zaczęła być akceptowana (choć przez niektóre państwa niechętnie) jako chrześcijańskie królestwo, nie jako plemię, czy księstewko. Poza tym świetnie spisywał się podczas przyłączania do Polski nowych terenów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Przemysł
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 331

 
 
post 21/11/2003, 9:30 Quote Post

QUOTE
Dla mnie Kazimierz Jagiellończyk



QUOTE
Nie napisałes opinie Kazimierza Jagiellonczyka 




Pewnie nie zna historie K.Jagiellończyka skoro nie napisał ..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
_chrobry_
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 349

 
 
post 2/12/2003, 18:31 Quote Post

A według mnie najlepszy był Kazimierz Wielki.Jest Samo przysłowie"Został Polskę drewniana, a zostawił murowaną" mówi, że Kazio dokonywał wielkick rzeczy biggrin.gif .
Budował zamki, miasta otaczał murami....

W sumie konsekwentnie mógłbym zagłosować na Chrobrego(móh nick) Ale zostanę przy Kaziku
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Hever
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 77
Nr użytkownika: 428

 
 
post 28/12/2003, 18:44 Quote Post

Jestem za Władysławem Jagiełło. Wygrał bitwe pog Grunwaldem. Był on człowiekiem bardzo religijnym i "bał się" walczyć z rycerzami mającymi krzyże na płaszczach, mimo tego udowodnił, że potrafi z nimi wygrać rolleyes.gif . Szkoda troche, że Malborka nie zdobył... zagdługo szedł z wojskiem w stronę Malborka. Krzyżacy zdążyli nająć najemników i lipa. Jakby przybył wcześniej to garstka krzyżaków nie obroniła by tak potężnego zamku sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 28/12/2003, 22:54 Quote Post

QUOTE
Szkoda troche, że Malborka nie zdobył... zagdługo szedł z wojskiem w stronę Malborka. Krzyżacy zdążyli nająć najemników i lipa. Jakby przybył wcześniej to garstka krzyżaków nie obroniła by tak potężnego zamku


Wojska Jagiełły były zbyt zmęczone walką i nawet śmiem mówić - małego ducha.
Gdy Jagiełło oddał ciało Wielkiego Mistrza który poległ w bitwie, ciało umieszczono na wozie, którego skierowano w strone Malborka. Wiadomo jak długo taki wóz może jechac do Malborka - kilka dni. A wojska Jagiełły dotarły tam dopiero wtedy kiedy ciało zostało dowiezione!

Jagiełło może i był dobrym żołnierzem, ale nie królem.

QUOTE
A według mnie najlepszy był Kazimierz Wielki.Jest Samo przysłowie"Został Polskę drewniana, a zostawił murowaną" mówi, że Kazio dokonywał wielkick rzeczy  .
Budował zamki, miasta otaczał murami....


Oceniając króla nie patrzy się na jego pojedyncze czyny lecz na jego całe zycie.
Kazimierz uratował Polskę przed ''rozbiorem'' kosztem Śląska i paru innych strat.
Tez nie najlepszy...

QUOTE
Dla mnie Bolesław Chrobry, bo wprowadził państwo do świata europejskiego. Polska zaczęła być akceptowana (choć przez niektóre państwa niechętnie) jako chrześcijańskie królestwo, nie jako plemię, czy księstewko. Poza tym świetnie spisywał się podczas przyłączania do Polski nowych terenów.


Jego panowanie było dobre dla Polski, ale doraźnie. Pozostawił po sobie jednak wrogo nastawionych sąsiadów. Mieszko II miał z nimi później problemy, więc na dłuższą metę strategia Chrobrego była tragiczna dla polski (wojny), lecz jeśli chodzi o dyplomację, to jak na pierwszego monarchę sprawował się świetnie.

QUOTE
Dla mnie Najlepszym królem był Przemysł II Ponieważ został pierwszym królem dzielnicowym,Zjednoczył i odnowił kraj dla Korony i zakończył się podział państwa na dzielnice


Za krótko żył by mozna było w pełni ocenić jego walory. Mozliwe ze by sie sprawdził...

------------------------------------

Moim faworytem jest Batory. Zreformował armię, prowadził udane kampanie. Wprowadził Trybunał Litewski i Koronny co pozwoliło mu na odciążenie się od obowiązków sądowniczych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 29/12/2003, 21:14 Quote Post

Masz racje.Batory był dobrym królem,ale ja jestem uparty, wiec będę obstawał przy swoim biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 4/01/2004, 19:30 Quote Post

Hej Qltura!! Za pojedynczy wyczyn nie nadaje się przydomka "WIELKI"!!!!!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Przemysł II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 368

 
 
post 9/01/2004, 8:58 Quote Post

QUOTE
Masz racje.Batory był dobrym królem,ale ja jestem uparty, wiec będę obstawał przy swoim


Dla mnie Batory to nie był taki dobry król, nie przepadam za nim tongue.gif.Qltura napisał o Batorym hehehehehehe. A w sondzie nie ma Stefana Batorego nie wiem skąd sie wziął rolleyes.gif

Oczywiście że Chrobry był lepszym królem

QUOTE
Masz racje.Batory był dobrym królem,ale ja jestem uparty, wiec będę obstawał przy swoim


nie wątpie wub.gif czy miał racje. Każdy ma swój pogląd wink.gif no comment tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 9/01/2004, 15:31 Quote Post

Dla mnie najlepszym królem z tych wymienionych był Chrobry. Na szczególną pochwałę zasługują jego podboje szczególnieo Milsko i Łużyce z Henrykiem drugim. Mimo przewagi liczebnej wroga Chrobry wyszedł na swoje w pokoju w Budziszynie z 1018 zatrzymał wszystkie ziemie. Także koronował się czyli uczynił z Polski zanczące państwo. Prowadził ważną politykę zagraniczną z Niemcami. Potrafił utrzymać dobre kontakty z cesarzem i dzieki temu Polska zasłynęła w Europie. I za to wszystko go podziwiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Maciek 1989
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 406

 
 
post 24/01/2004, 23:10 Quote Post

Zagłosowałem na Kazimierza Wielkiego gdyz uważam go za najwybitniejszego z grona powyższych.Tak naprawdę sądzę jednak że w ogóle polityka Piastów była najlepszą dla Polski.Oczywiście zdażali się i tu władcy nieudolni(Mieszko II, Władysław Herman)Były jednakże wśród Piastów tak wielkie umysły polityczne jak Mieszko I, Bolesław Chrobry,Bolesław Krzywousty czy zapomniany przez wielu Kazimierz Odnowiciel.Nawet po nieszczęsnym testamencie Krzywoustego i podczas rozbicia dzielnicowego mozna spotkać wiele umysłów które całą swoja siłe kierowały ku zjednoczeniu rozbitego kraju.Do takich mozna zaliczyc Mieszka III,Przemysła II,czy Henryka Brodatego.Piastom niezmiennie przyświecała idea łaczenia ziem gniazdowych.Dlaczego jednak Kazimierz Wielki.Postaram się tu odeprzec zarzuty pod jego adresem.Po pierwsze zarzuca mu sie bardzo często że zaniechał takich ziem jak Pomorze Gdańskie czy Śląsk ale postawmy sie na jego miejscu.Jego ojciec praktycznie cały czas walczył.Bez wytchnienia.Podjął się niezmiernie trudnego zadania spojenia wszystkich prowincji.Walczył z Wacławem II i Wacławem III oraz podporządkował sobie ziemie potomków Henryka Głogowczyka.Walczył takze na dwa fronty z Janem Luksemburskim i Krzyzakami.Co udało mu się wywalczyć.Pod swoim zwierzchnictwem miał Małopolskę ziemię brzesko-kujawską ziemię dobrzyńską Wielkopolskę o ile sie nie mylę Sandomierszczyznę i grody na Śląsu(księstwo świdnickie).Bardzo powyginany pas ziem,ale dobre i to.Umiera Władysław Łokietek.Schedę po nim przejmuje Kazimierz.Jest zagrożony wojna na dwa fronty więc musi kupić pokój.Polska po wielu latach rozbicia dzielnicowego i wojen o zjednoczenie jest słaba.Walka o Śląsk i Pomorze zamiast jej pomódz tylko umocniłaby ja w wojennym zamęcie.Polska potrzebowała wewnętrznej reformy pod kazdym względem.Kazimierz prawda zrzekł sie Śląska i Pomorza ale tylko dlatego że te prowincje były dla nas nie osiagalne a Krzyżacy byli w scisłej komitywie z Janem Luksemburskim i próba odzyskania tak jednej jak i drugiej prowincji oznaczałaby wojnę na dwa fronty z która musiał sie borykać Łokietek.Kazimierz zrzekł się Śląska i zawarł pokój wieczysty z Krzyżakami.A następnie zreformował armię zbudował mnóstwo grodów wzmacniających Polskę przed najazdami ustalił nową elitę(szlachtę)wówczas znacznie bardziej uległą władzy niz później zdobył Podole które rozwinął a także uzaleznił od siebie Mazowsze.Cena pokoju była olbrzymia ale gdyby nie te zrzeczenia nie byłoby dzieł Kazimierza które nastały na czas pokoju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Wszechbor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 568

 
 
post 14/02/2004, 23:48 Quote Post

Ja uważam, ze najlepszym królem był Władysłqm Jagiełło, oczywiście jak każdy człowiek popełniał błedy, choćby po złamaniu potegi teutońskiej w "Polsce północenej" nie zdobył Malborka...
Mimo tej wpadki argumenty "za" przeważają nad argumentami "przeciw"... laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej