Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hieroglify

Patrycja

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 190

post 18/10/2003, 19:33 Quote Post

Widze że w tym temacie nie ma żadnych postów, więc może trzeba zacząć? tongue.gif
Chciałabym się zastanowić nad pismem hieroglificznym - nieodłącznym elementem historii starozytnego Egiptu. Myślę że miało ono wielki wpływ na dzieje Egiptu, wprawdzie bez niego kultura ta nie była by już taka sama. Pismo Hieroglificzne jest najbardziej skomplikowanym pismem wszechczasów. A co wy o tym sądzicie?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Qltura

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
Grupa: Administrator
Nr użytkownika: 2

post 18/10/2003, 19:55 Quote Post

wprawdzie bez niego kultura ta nie była by już taka sama

Było niemozliwoscią, by go nie było. Każda cywilizacja zaczynała od pisma quasihieroglificznego. Chiny, Mezopotamia, Ameryka prekolumbijska - i ch pisma zaczynały od rysunków wyobrażających zjawiska,przedmioty, zwierzęta.

Pismo Hieroglificzne jest najbardziej skomplikowanym pismem wszechczasów

Owszem, badacze długo się nad nim głowili. Ale bodajże inne pismo było równie trudne do odczytania. Najpierw muszę zajrzyć do książki ''Gdy Słońce było bogiem'', bo o ile pamiętam tam znajduje się źródło mojego argumentu.

Pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Patrycja

II ranga
**
Nr użytkownika: 190

post 19/10/2003, 14:31 Quote Post

Najpierw muszę zajrzyć do książki ''Gdy Słońce było bogiem''

Czytałam tą książkę na wakacjach, bardzo interesująca biggrin.gif
Szczególnie podobał mi się rozdział poswięcony Champollionowi i jego odkryciu. Podziwiam go za tak ogromną wiedze.
Co do innych żródeł dotyczących hieroglifów to polecam ksiązkę Karola Myśliwca " Święte znaki Egiptu".
Pozdrawiam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Nawoj

advocatus diaboli
Nr użytkownika: 72

Naevii Pollionis

post 7/11/2003, 20:00 Quote Post

A kipu pismo a raczej notacja węzełkowa i jej pochodzenie, jak się ma do jedynie słusznego pisma hieroglificznego biggrin.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Qltura

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
Grupa: Administrator
Nr użytkownika: 2

post 8/11/2003, 20:25 Quote Post

Tworem Inków było pismo węzełkowe kipu, nie jest jednak wiadome, czy to pismo stanowiło prosty sposób zapamiętywania pewnych wiadomości, czy też służyło do liczenia, czy, jak twierdzili hiszpańscy kronikarze było prawdziwym pismem. To czy Inkowie nie posiadali innego pisma nie jest wiadome. W ruinach miasta Tiahuanaco zachowały się hieroglify dotąd nie odczytane, uczeni przypuszczają iż może to być pismo Inków.
Natomiast ja jestem tego pewny wg mojej teorii. W czasie jakiś większych uroczystości czy ogłoszeń w jakiś sprawach musiałyby być wyryte duże znaki, by każdy mógł je odczytać swobodnie o każdej porze z pewnej odległości. W przypadku kipu by sie to nie dąło. Przypuiszczam że kipu było pismem urzędowym, które służyło do zapiywania dat, liczb czy ważniejszych wydarzeń. Konkistadorzy zniszczyli bardzo dużo w tym kraju dlatego tak trudno znaleźć wiekszość zapisków.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

bisia

Nowicjusz
Nr użytkownika: 298

post 8/11/2003, 21:23 Quote Post

Niewąpliwie hieroglify egipskie są bardzo trudne do odczytania. Występują one zarówno w roli ideogramów- oznaczających konkretne przedmioty, jak i fonogramów- wyobrażających w piśmie dźwięki mowy. Może dlatego pismo egipskie jest tak bardzo skomplikowane. Niestety jestem tylko amotorem interesującym się wszystkim co jest związane z Egiptem,dlatego też nie udało mi się zgłębić tajników sztuki piśmiennictwa egipskiego. A szkoda, to musi być bardzo ciekawe zajęcie. Śledzić przeszłość... wink.gif wink.gif
Może oprócz wymienionej pozycji książowej - bardzo interesującej zresztą, możecie polecić coś jescze? Może tej książki jeszcze nie czytałam. cool.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Cerberus

III ranga
Nr użytkownika: 832

post 6/05/2004, 9:03 Quote Post

No,pismo hieroglifowe jest naprawde bardzo ciężkie i ten kamień z Rosetty odczytali tylko dlatego,że obok było napisane po grecku,tak to by nigdy nie odczytali

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Sobiepan

III ranga
Nr użytkownika: 869

post 7/05/2004, 17:45 Quote Post

Zastanawiam się rowniez nad tym jak mogl 'wyglądac' jezyk egipski-mówiony i ile z niego przetrwalo do pewnych okresow a moze i do dzisiaj. Ile rdzennej ludnosci, (o ile ona jeszcze istnieje, w co niestety sam powątpiewam) egiptu zna lub urzywa dialektów starszych niz arabskie czy afrykanskie? Byc moze gdzies na poludniu lub w Sudanie istnieją spolecznosci ktore mają w swoim slownictwie jakies skromne pozostałosi po języku tego starozytnego panstwa. Wydaje mi sie ze początkowo tak wplywowe imperium musialo zapozyczac pewne znaki czy wyrazenia odnosnie por roku lub zjawisk, obrzędó sąsiednim narodom, natomiast pozniejsze koleje losu zupelnie zagubily te pozostalosci po kraju faraonow. Dlatego wlasnie sklanialbym sie raczej do ich isnienia 'u źródeł' ale Nilu i na wschodnich i południowych rubieżach dzisiejszego egiptu. A jak jest naprawdę lyb jakie jest wasze zdanie?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

TKM

V ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 16

post 16/07/2004, 14:16 Quote Post

le rdzennej ludnosci, (o ile ona jeszcze istnieje, w co niestety sam powątpiewam) egiptu zna lub urzywa dialektów starszych niz arabskie czy afrykanskie?

Język koptyjski, używany do dzisiaj w społeczności chrześcijańskich Egipcjan - czyli Koptów, pochodzi od starożytnego języka egipskiego. Dzięki koptyjskiemu możliwe było rozszyfrowanie języka egipskiego.

Obecna ludność Egiptu w większości pochodzi od starożytnych Egipcjan, co podawał dumnie Zahi Hawass, podając badania DNA mumii jako dowód.

Sądzę, że gdyby przyszlo nam rozszyfrowywać ideogramy chińskie, byłoby to dużo trudniejsze.

Natomiast badacze odszyfrowali pismo klinowe nie posiadając ściągi w języku greckim smile.gif (a jedynie napisy staroperskie, elamickie i akadyjskie).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

kariatyda

I ranga
*
Nr użytkownika: 1.244

post 30/07/2004, 22:40 Quote Post

Jestem w posiadaniu programu HieroGlyph Library 0.4, niestety w wersji angielskiej dry.gif co mnie w pełni nie zadowala. Czy wie ktos cos o istnieniu podobnego programu w języku polskim? będę wdzięczna za informacje!!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

TKM

V ranga

post 2/08/2004, 13:29 Quote Post

Wiesz, na archeologii powinnaś znać biegle angielski i któryś z języków konferencyjnych (niemiecki czy francuski). Bez tego ani rusz smile.gif
A co to za program: HieroGlyph Library 0.4 ? Na pewno nie ma jego polskiej wersji smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

kariatyda

I ranga
*

post 2/08/2004, 19:38 Quote Post

Wiesz, na archeologii powinnaś znać biegle angielski i któryś z języków konferencyjnych (niemiecki czy francuski). Bez tego ani rusz

Ameryki nie odkryłeś ... 5 lat studiów przede mną, to wiele czasu i na nauke języków również tongue.gif ale dziekuję za troskę (chyba że ta uwaga miała inny cel dry.gif )
jeżeli chodzi o program to nawet nie pamietam skąd go wzięłam ale polskiej wersji nie widziałam.
Może gdybyś nie był taki złośliwy to bym ci go wysłała wink.gif laugh.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

TKM

V ranga

post 3/08/2004, 8:26 Quote Post

Bynajmniej nie jestem złośliwy, tylko jestem realistą. Tak się składa, że sam nie znam tylu języków ilu bym chciał, a brak znajomości niektórych może być bardzo przykry - jeśli stara się pisać coś naukowego. Próbuję co prawda nadrobić tą nieznajomość, ale gdybym wiedział to co teraz np. z 6 lat wcześniej, to byłoby mi dużo prościej.
A archeologia śródziemnomorska to dziedzina, w której bez znajomości języków nie da się w ogóle zaistnieć. Czołowi polscy archeolodzy (jak np. prof. Myśliwiec) znają biegle kilka z nich i publikują za granicą prace. Więc nawet, jak chce się skorzystać z ich prac, trzeba znać języki, bo po polsku nie piszą smile.gif
Jeśli chodzi o egiptologię: niewiele się tłumaczy - często w ogóle stare pozycje. Żeby poznać hieroglify, najlepiej sięgnąć do wydawnictw obcych, jak Gardiner czy Allen. Jest w Polsce kilka książek na ten temat, ale egiptolodzy raczej krytycznie się o nich wypowiadają. Jeśli chodzi o programy: nie spotkałem żadnego programu profesjonalnego do historii starożytnej w ogóle, który byłyb w jęz. polskim. Takich rzeczy się nie robi. Te programy są robione na rynek zachodni, bo jedynie tam znajdują zbyt. Polskie uniwersytety nie kupują tego typu rzeczy. A jeśli już kupują, to znajomość angielskiego nie jest przeszkodą - bo profesorowie i asystenci biegle operują tym językiem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

kariatyda

I ranga
*

post 3/08/2004, 11:23 Quote Post

Czołowi polscy archeolodzy (jak np. prof. Myśliwiec) znają biegle kilka z nich i publikują za granicą prace. Więc nawet, jak chce się skorzystać z ich prac, trzeba znać języki, bo po polsku nie piszą

powiem szczerze,że otwarłes mi oczy na ten problem. Cóż, jest to kolejna motywacja do nauki.

A archeologia śródziemnomorska

jeszcze nie wiem jaką specjalizację wybiorę smile.gif

pozdrawiam!!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

Donia

Berengaria
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy

post 29/08/2004, 12:45 Quote Post

Według mnie przełomem w odczytywaniu hieroglifów był ,,Kamień z Rosetty", który zapisany był tak hieroglifami, jak i pismem demotycznym i greką, co ułatwiło odczytanie treści ,,Kamienia..."
Hieroglify były i nadal są pismem tajemniczym. Umiejętność pisania hieroglifami mieli tylko niektórzy ludzie - skrybowie. Możliwość pisania była więc zarezerwowana tylko dla niektórych.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej