Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Torturowanie krzyżowcow
     
abarnasur
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 78.472

Xanthippos Euripontidai
Stopień akademicki: magistrorant
Zawód: student
 
 
post 28/02/2014, 17:52 Quote Post

Witam.
Z góry przepraszam jeśli dana kwestia została już wcześniej omówiona, ale ostatnio spotkałem się z bardzo barwnym opisem tortur, które muzułmanie uskuteczniali na schwytanych niewiernych. Metoda, która najbardziej mnie przeraziła wyglądała mniej więcej tak:
Związanych jeńców stawiano w kółeczko wokół sporego palu. Oprawca każdemu rozpruwał brzuch i wywlekał jelita. Jelita przybijano do palu, a ich posiadaczy pędzono dookoła. Wnętrzności się okręcały na słupie...

Brzmi nierealnie, niemal bajkowo. Jeśli ktoś jest w stanie poratować źródłem, opracowaniem, w którym się znajduje taki opis będę bardzo wdzięczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
guerin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 19.629

 
 
post 28/02/2014, 18:06 Quote Post

Zdaje się że tak potrakotowano jeńców frankijskich schwytanych po bitwie na Krwawym Polu w 1119 r. O ile dobrze pamiętam opis tej tortury znajduje się w dziełku Bella Antiochena Waltera Kanclerza, którego fragmenty można znaleźć tu: http://books.google.pl/books?id=MxNnAAAAMA...4BA&redir_esc=y
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 28/02/2014, 23:18 Quote Post

A czemu nierealnie - marsz wokół kamienia, Wikingowie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
pogezan
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.103
Nr użytkownika: 78.883

 
 
post 28/02/2014, 23:22 Quote Post

Podczas podboju Prus też się tak bawiono. Nie pamiętam tylko kto kogo ganiał wokół drzewa, Prus Krzyżaka, czy Krzyżak Prusa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 28/02/2014, 23:24 Quote Post

QUOTE(abarnasur @ 28/02/2014, 17:52)
Witam.
Z góry przepraszam jeśli dana kwestia została już wcześniej omówiona, ale ostatnio spotkałem się z bardzo barwnym opisem tortur, które muzułmanie uskuteczniali na schwytanych niewiernych.  Metoda, która najbardziej mnie przeraziła wyglądała mniej więcej tak:
Związanych jeńców stawiano w kółeczko wokół sporego palu. Oprawca każdemu rozpruwał brzuch i wywlekał jelita. Jelita przybijano do palu, a ich posiadaczy pędzono dookoła. Wnętrzności się okręcały na słupie...

Brzmi nierealnie, niemal bajkowo. Jeśli ktoś jest w stanie poratować źródłem, opracowaniem, w którym się znajduje taki opis będę bardzo wdzięczny.
*



Wydaje mi się, że kiedyś o tym czytałem, ale w kontekście wikingów... Poszukam.

PS To raczej chyba kara śmierci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
abarnasur
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 78.472

Xanthippos Euripontidai
Stopień akademicki: magistrorant
Zawód: student
 
 
post 1/03/2014, 14:12 Quote Post

Zatem twarde chłopy smile.gif Ciekawe, czy któremuś udało się nawinąć całą długość jelit...
Dziękuję bardzo za odpowiedzi!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 1/03/2014, 17:47 Quote Post

Przyznam, że nie spotkałam się z wzmiankami o tych torturach, stosowanych przez muzułmanów. Natomiast można się na nie natknąć w przypadku Prusów i Wikingów.
(o Wikingach już wspominano na forum, np. tu: http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=110512).

Nadto w rozporządzeniu z Oberursel z 1401 w. znalazł się opis takiej kary wobec tych, którzy poważyli się na zdjęcie kory z drzew należących do wspólnoty lokalnej. Flaczki delikwenta były wyciągane i przywiązywane do drzewa, a biedak musiał wokół tego drzewa krążyć. Aczkolwiek nie jest potwierdzone, że wówczas rzeczywiście taką karę wykonywano.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 1/03/2014, 20:12 Quote Post

Witam.

Czy to:
QUOTE
Związanych jeńców stawiano w kółeczko wokół sporego palu. Oprawca każdemu rozpruwał brzuch i wywlekał jelita. Jelita przybijano do palu, a ich posiadaczy pędzono dookoła. Wnętrzności się okręcały na słupie...


To tortury, czy może raczej kara śmierci? Bo o ile tortury można przeżyć, to nawijanie jelit na pal, raczej nie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 1/03/2014, 20:24 Quote Post

Krzyżacy w identyczny sposób (tj. flaczki wokół drzewa) potraktowali Prusa, nobila z Pigży k/Torunia (łączono z Pipinem także inne włości), niejakiego Pipina. Miała to być kara za apostazję (był formalnie ochrzczony) i napady na poddanych Zakonu. Po wykonaniu wyroku synowie Pipina byli wiernymi wasalami Krzyżaków.

Ten post był edytowany przez Pietrow: 1/03/2014, 20:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
koko36911
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 84.135

Adam Zunski
 
 
post 1/03/2014, 20:49 Quote Post

QUOTE(Pietrow @ 1/03/2014, 21:24)
Krzyżacy w identyczny sposób (tj. flaczki wokół drzewa) potraktowali Prusa, nobila z Pigży k/Torunia (łączono z Pipinem także inne włości), niejakiego Pipina. Miała to być kara za apostazję (był formalnie ochrzczony) i napady na poddanych Zakonu. Po wykonaniu wyroku synowie Pipina byli wiernymi wasalami Krzyżaków.
*


Jak wiarygodne sa te zrodla?
Mam na dzieje, ze za 1000 lat nikt nie bedzie cytowal moich wypowiedzi na historycy.org w swoich ksiazkach smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 1/03/2014, 21:35 Quote Post

No, przekazy są sprzeczne. Np. w kwestii Pipina, Dusburg pisze jedynie o "przywiązaniu do końskiego ogona, zawleczeniu do Torunia i tam powieszeniu na drzewie". Syn Pipina, Matto, dzielnie wspierał Krzyżaków w bitwie nad Durbe ze Żmudzinami w 1260 r. Wersję o wypruwaniu flaków podaje późniejsza (XVI w.) "Kronika mistrzów pruskich" Marcina Muriniusa. Stąd wiarygodność źródeł bywa różna. Z drugiej strony, okrucieństwo było w życiu ówczesnych rzeczą codzienną a nawet traktowano je nieraz jak rodzaj moralnie uzasadnionej kary. Patrz np. S. Kwiatkowskiego "Zakon krzyżacki w Prusach a umysłowość średniowieczna".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 3/03/2014, 8:48 Quote Post

Podobną torturę ale grubo później miał stosować słynny kapitan L'Ollonois na Hiszpanach. I dodatkowo przypalać Hiszpanowi zadek pochodnią, coby szybciej wokół drzewa biegał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Gromon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 90.729

Zawód: uczen
 
 
post 29/03/2014, 20:05 Quote Post

Czytałem o tej torturze w książce tylko nie pamiętam jakiej.I kojarzę że to nie było o torturach wykonywanych na krzyżowcach.Jak przypomni mi się to dam znać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej