Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Programy na Discovery i National Geographic, Jak je traktować?
     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 3/04/2012, 17:07 Quote Post

Witam, nie znalazłem takiego tematu, więc chciałem zapytać tutaj: jak traktujecie programy emitowane w tych dwóch stacjach? Co o nich myślicie? Czy są wiarygodne, czy nie?

Osobiście, lubię od czasu do czasu pooglądać tego typu programy. W zasadzie poza tymi dwiema stacjami prawie nie oglądam telewizji. Dotyczy to zarówno programów histycznych, naukowych, jak i... mniej poważnych (typu Pogromcy mitów rolleyes.gif ).

Ale wracając do tych poważnych: co o nich sądzicie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.857
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 3/04/2012, 17:20 Quote Post

O których?

Biorąc pod uwagę ilość programów o najróżniejszej tematyce, uogólniać nie sposób...

"Wheeler Dealers" czy "Pogromcy Mitów" to świetne programy, na przykład.

Programy 'historyczne' niestety zwykle pełne mitów, dla przykładu.

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
BlackRaven
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 68.778

 
 
post 3/04/2012, 17:34 Quote Post

Niektóre programy tak jak wyżej wymienieni " Pogromcy Mitów" są całkiem fajne. Jeśli chodzi o programy historyczne to patrze na nie z przymrużeniem oka bo są zrobione żeby fajnie wyglądało i fajnie się słuchało nie żeby było jak najprawdziwiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 3/04/2012, 17:38 Quote Post

QUOTE(Spiryt @ 3/04/2012, 18:20)
O których?

Biorąc pod uwagę ilość programów o najróżniejszej tematyce, uogólniać nie sposób...

"Wheeler Dealers" czy "Pogromcy Mitów" to świetne programy, na przykład.

Programy 'historyczne' niestety zwykle pełne mitów, dla przykładu.
*


Przepraszam, że nie sprecyzowałem: oczywiście chodzi mi o programy historyczne, zbliżone do profilu Forum wink.gif O Pogromcach... wspomniałem tak mimochodem.
QUOTE
Programy 'historyczne' niestety zwykle pełne mitów, dla przykładu.

Rozwiń, proszę.

QUOTE(BlackRaven)
Jeśli chodzi o programy historyczne to patrze na nie z przymrużeniem oka bo są zrobione żeby fajnie wyglądało i fajnie się słuchało nie żeby było jak najprawdziwiej.

Coś w tym jest. Prawie zawsze się udaje coś rozwikłać, wszystko się ładnie układa. Ale chyba nie można powiedzieć, że są całkiem złe. Jakieś funkcje, np. popularyzatorskie, chyba spełniają? Nie są to całkiem bujdy na resorach.

Ten post był edytowany przez master86: 3/04/2012, 17:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/04/2012, 17:43 Quote Post

QUOTE(master86 @ 3/04/2012, 17:07)
Ale wracając do tych poważnych: co o nich sądzicie?
*


Choćby nie wiem jak był poważny, siłą rzeczy będzie tylko streszczeniem problemu. Kompetentnym w najlepszym wypadku.
Moja propozycja: traktować te programy jako wstępy i szukać odpowiednich książek dotyczących tematu.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 3/04/2012, 18:08 Quote Post

Trudno traktować poważnie czyjeś opinie sugerowane "widziałem to w programie na National Geographic". Raczej budzą uśmiech politowania wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Anton92
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.175
Nr użytkownika: 57.966

 
 
post 3/04/2012, 19:48 Quote Post

QUOTE
Choćby nie wiem jak był poważny, siłą rzeczy będzie tylko streszczeniem problemu. Kompetentnym w najlepszym wypadku.
Moja propozycja: traktować te programy jako wstępy i szukać odpowiednich książek dotyczących tematu.


Fakt, ale trafiały się kiedyś wieloodcinkowe serie jak np. "Pola Bitew", "Tajny Agent" i seria filmów o Hitlerze (bodajże "Nazizm, ostrzeżenie z przeszłości") i zorganizowanej przestępczości w USA w XX wieku, jak i generalnie o obydwu wojnach światowych (z naciskiem na tą z numerem II). I z tego co z nich zapamiętałem to były do dosyć solidne produkcje, gdzie z racji wieloodcinkowości nie próbowano tematu wyczerpać w 60 minutach. Programy poświęcone starożytności były już bardziej "odjechane" bo sporo było tam miejsc na spekulacje, ale zawsze dopuszczano tam do głosu sceptyków.

Ostatnimi czasy wydaje mi się, że generalnie jakość produkcji Discovery spada (o NG się nie wypowiadam bo zwyczajnie nie mam go od paru lat), chociaż może wynika to z faktu, że mało oglądam telewizji, a jak już włączę to nie trafiam na to co mnie interesuje.

Jednak do programów popularnonaukowych należy miec dystans, gdyż trafiają się i takie cudeńka, których merytorycznośc i sposób podejścia do tematu wołają o pomstę do nieba. Kiedy ww. program sparodiowano w South Parku to nie wierzyłem, że poważna stacja może takie coś wypościć. A jednak sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 3/04/2012, 22:52 Quote Post

Ja tam traktuje te kanały za nawet wiarygodne. W końcu wypowiadają się tam głównie ludzie nauki, profesorowie i doktorowie różnych uniwersytetów. Osobiście bardzo lubię takie tematy jak np. wszechświat czy inne zjawiska fizyczne, głównie fajnie mi się ogląda "Jak działa wszechświat", "Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem", "Wyjaśnić niewyjaśnione" lub programy o duchach i innych zjawiskach paranormalnych dotyczących czasami kryptozoologii. dawniej także "Fantastyka w laboratorium", "Kosmiczne wyzwania", "Kosmiczne kolizje", "Pogromcy mitów", czy "Szkoła przetrwania". Programy historyczne oglądam rzadko, gdyż mam tego "pod dostatkiem" na uczelni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 24/09/2014, 19:50 Quote Post

Właśnie oglądam 2 odcinek z serii Apokalipsa: I wojna światowa na National Geographic HD.
Naprawdę świetnie odrestaurowali archiwalne filmy, często aż trudno uwierzyć że ogląda się wydarzenia sprzed 100 lat.
Najstarszy pokazany film był chyba z 1901 r.(pogrzeb królowej Wiktorii)

Ten post był edytowany przez marc20: 24/09/2014, 19:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Acotte
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 95.112

Acotte
Stopień akademicki: Student
Zawód: -
 
 
post 25/09/2014, 19:34 Quote Post

"Starożytnych Kosmitów" i inne cudeńka oglądam jako ciekawostki. Inne programy ewentualnie traktuję jako wstęp do jakiegoś szerszego tematu.

Żal bierze gdy patrzę na błędy, w stylu mapy pola bitwy z flagami reprezentującymi narodowość wojsk, a zamiast polskiej świeci np. austriacka wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej