Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Trynitarze - czy znacie ten zakon?
     
rolek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.760

 
 
post 6/01/2005, 20:14 Quote Post

Trynitarze są zgromadzeniem zakonnym założonym przez św. Jana z Mathy. Charakterystycznym ich znakiem jest czerwono niembieski krzyż umiszczony na szkaplerzu, na wyskokości piersi. Powstali oni w okresie krucjat, w okresie w którym modne były zakony rycerskie. Czy mieli z nimi coś wspólnego???
Poniekąd tak...ich reguła zobowiązywała ich do wykupu jeńców z niewoli muzłumańskiej, nawet poprzez wymianę: trynitarz za jeńca...
Nie często omiawiany aspekt wojen krzyżowych, no nie???
A wy co o tym myślicie???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szymon okrutny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 3.247

 
 
post 23/01/2005, 4:33 Quote Post

QUOTE(rolek @ Jan 6 2005, 10:14 PM)
Trynitarze są zgromadzeniem zakonnym założonym przez św. Jana z Mathy. Charakterystycznym ich znakiem jest czerwono niembieski krzyż umiszczony na szkaplerzu, na wyskokości piersi. Powstali oni w okresie krucjat, w okresie w którym modne były zakony rycerskie. Czy mieli z nimi coś wspólnego???
Poniekąd tak...ich reguła zobowiązywała ich do wykupu jeńców z niewoli muzłumańskiej, nawet poprzez wymianę: trynitarz za jeńca...
Nie często omiawiany aspekt wojen krzyżowych, no nie???
A wy co o tym myślicie???
*


czy wiesz, że zakon Trynitarzy istnieje do dziś? Ich klasztor jest w woj. świętokrzyskim gdzieś na trasie Sandomierz-Staszów. podobno jest dwóch zakonników.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Argyraspid
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 2.403

 
 
post 23/01/2005, 12:14 Quote Post

Wiem że Antytrynitarze to skrajny odłam kalwinizmu huh.gif , ale może ktoś z was wie czy mają coś wspólnego z trynitarzami? blink.gif . Można się domyślać że przedrostek "anty" to coś przeciwnego trynitarzom, albo przypadek słowotwórczy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 23/01/2005, 20:41 Quote Post

QUOTE(Argyraspid @ Jan 23 2005, 01:14 PM)
Wiem że Antytrynitarze to skrajny odłam kalwinizmu huh.gif , ale może ktoś z was wie czy mają coś wspólnego z trynitarzami? blink.gif . Można się domyślać że przedrostek "anty" to coś przeciwnego trynitarzom, albo przypadek słowotwórczy.
*



Trynity znaczy Trojca. Trybitarze to zakon ktory najwyrazniej czci Boga wlasnie w Trojcy Swietej i glosi ta tajemnice. Antytrynitarze to herezja zaprzeczajace istnieniu Trojcy Świetej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
s2nto
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 2.846

Zawód: student
 
 
post 23/01/2005, 22:32 Quote Post

heretycy na stos z nimi rolleyes.gif rolleyes.gif biggrin.gif tongue.gif happy.gif smile.gif

ale cos mi sie niezdaje by było 2 mnichów confused1.gif chyba 2 klasztory confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szymon okrutny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 3.247

 
 
post 24/01/2005, 22:15 Quote Post

tak, tak. dwóch mnichów happy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
szymon okrutny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 3.247

 
 
post 30/01/2005, 4:04 Quote Post

powstała kiedyś grupa mająca odtwarzać historię Trynitarzy, ale widziałem jeden ich spektakl- inscenizację wykupu jeńca od saracenów. Nic nie słyszałem, ale widziałem, że jeniec był w jeansach i adidasach i przykryty był prześcieradłem. Zakonnicy niewiele odbiegali wyglądem od niego i musiało to być cięzkie wyzwanie bo byli pijani. tak ze nie mogłem się wiele dowiedzieć o praw dziwych Trynitarzach od nich. dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
MacDwain
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 3.212

 
 
post 11/02/2005, 15:20 Quote Post

Szymonie - nie sądź, abyś nie był sądzony!!!

Byli pijani, bo kto na trzeźwo by do Saracenów poszedł, mieli dżinsy i adasie, bo zanosili kulture europejską (produkowana w Chinach) do zacofanego świata muzułmańskiego.

A jak śmiesznie było, jak próbowali wymówić "trynitarz" po pijaku... Owi ludzie do dziś cieszą nasze oczy na różnorakich imprezach, teraz jednak są szlachta ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
szymon okrutny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 3.247

 
 
post 15/02/2005, 2:34 Quote Post

zamórowało mnie! ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
rolek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.760

 
 
post 15/03/2005, 12:59 Quote Post

Żarty żartami, ale pomimo oczerniania i wskazań na pijaństwo sytuacja ze scenki ma walor prawdy, bo takimi działaniami trynitarze się zajmowali, i zjamuja po dzień dzisiejszy.
Więc jeżeli widzisz mnicha w białym habicie, z czerwono niebieskim krzyżem na szkaplerzu, który pochyla się nad pijanym czy naćpanym człowiekiem to nie wysmiewaj go, bo Tobie też by pomógł.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Herme$
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 1.858

Zawód: student
 
 
post 15/03/2005, 14:46 Quote Post

QUOTE(rolek @ Mar 15 2005, 01:59 PM)
Więc jeżeli widzisz mnicha w białym habicie, z czerwono niebieskim krzyżem na szkaplerzu, który pochyla się nad pijanym czy naćpanym człowiekiem to nie wysmiewaj go, bo Tobie też by pomógł.
*

No czasem by się przydało... smile.gif
Gdyby ktoś chciał wiedzieć więcej: http://www.trynitarze.ceti.pl/
W załączniku zdjęcie zakonników w habitach z charakterystycznym czerwono-niebieskim krzyżem.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
rolek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.760

 
 
post 16/03/2005, 16:31 Quote Post

QUOTE(Herme$ @ Mar 15 2005, 03:46 PM)
QUOTE(rolek @ Mar 15 2005, 01:59 PM)
Więc jeżeli widzisz mnicha w białym habicie, z czerwono niebieskim krzyżem na szkaplerzu, który pochyla się nad pijanym czy naćpanym człowiekiem to nie wysmiewaj go, bo Tobie też by pomógł.
*

No czasem by się przydało... smile.gif
Gdyby ktoś chciał wiedzieć więcej: http://www.trynitarze.ceti.pl/
W załączniku zdjęcie zakonników w habitach z charakterystycznym czerwono-niebieskim krzyżem.
*


Dzięki za informacje. Stronę znałem już wcześniej, ale nie zaszkodzi udostępnić ją innym użytkownikom tego forum. O trynitarzach troche wiedzy mam z autopsji (spotkanie na żywo), a trochę z różnych książek, jakie wydali (zresztą nie tak dawno).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
szymon okrutny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 3.247

 
 
post 17/03/2005, 0:45 Quote Post

QUOTE(rolek @ Mar 15 2005, 01:59 PM)
Żarty żartami, ale pomimo oczerniania i wskazań na pijaństwo sytuacja ze scenki ma walor prawdy, bo takimi działaniami trynitarze się zajmowali, i zjamuja po dzień dzisiejszy.
Więc jeżeli widzisz mnicha w białym habicie, z czerwono niebieskim krzyżem na szkaplerzu, który pochyla się nad pijanym czy naćpanym człowiekiem to nie wysmiewaj go, bo Tobie też by pomógł.
*



ja opisywałem pijanego ludka udającego mnicha który coś belkotał a nie odwrotnie.
Do prawdziwych Trynitarzy nic nie mam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
rolek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 2.760

 
 
post 17/03/2005, 16:30 Quote Post

dobra, dobra, ale apologetyka wymagała reakcji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 17/03/2005, 19:40 Quote Post

hmm a ja calkiem nie w temacie, chociaz mnie to zaintrygowalo smile.gif zakon byl kiedys reaktywowany czy zachowal historyczna ciaglosc?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej