Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cesarstwo Łaćińskie, Ostatnie cesarstwo ?
     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 13/11/2005, 10:27 Quote Post

czołem !!!!!!!!!!!

interesuje mnie jakie ziemi obejmowało ?kto je stworzył? i jak długo istnaiło?Ponaddto chciałbym dowiedzieć się jeśli ktoś posiada tą informację czy było onow częścią Republiki Weneckeij.
za wszystki posty na ten temat z góry bardzo dziękuje smile.gif smile.gif smile.gif .

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Król Artur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 235
Nr użytkownika: 5.357

Zawód: Student
 
 
post 13/11/2005, 10:51 Quote Post

witaj smile.gif istnialo zaledwie 50 lat ... prawdopodobnie powstało za pośrednictwem Wenecji a w szczególności Doży Dondolo (nie wiem czy dobrze napisalem)jakies wpływy Wenecja miała choćby takie jak przewóz towarów, które kontrolowali wczesniej Bizantyjczycy, także papież na początku zbulwersowany całym zajsciem później udziela poparci nowo powstałemu Cesarstwu Łacinskiemu...tyle wiem moze na cos sie przyda pozdrowienia wink.gif...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 13/11/2005, 13:10 Quote Post

Wenecjanie władali 3/8 cesarstwa łacińskiego. Posiadali 3/8 Konstantynopola oraz 6 terytoriów: Rodostos, Adrianopol, Korfu, Modon, Koron i Achaja. Zgodnie z teaktatem z 1204 roku wenecjanom przysługiwało dużo wieksze terytorium, jednakże nie udało im się przejąć nad nim kontroli.

Polecam: Z. Pentek Cesarstwo Łacińskie 1204-1261 Poznań 2004
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 13/11/2005, 14:24 Quote Post

Cesarstwo łacińskie istniało w latach 1204-1261. Było to państwo założone przez uczestników IV krucjaty (1202-1204) po zdobyciu Konstantynopola (1204). Obejmowało terytoria: Tracji, Macedonii, środkowej Grecji, Peloponezu oraz wysp Morza Egejskiego, Morza Jońskiego i in. Sprzeciw Wenecji przed utworzeniem silnego państwa łacińskiego ograniczył władzę cesarzy łacińskich praktycznie do Tracji. Na pozostałych ziemiach powstały niemal niezależne księstwa i hrabstwa. Rządy w cesarstwie łacińskim sprawowali faktycznie wielcy feudałowie i arystokracja handlowa Wenecji. Tak jak napisał Victor do Wencecji należały 3/8 terytorium cesarstwa. Najazdy Bułgarów (z tego co pamiętam pierwszy cesarz łacinski zginął w walkach z Bułgaramii, którzy odcięli mu głowę) oraz opór ludności grecko-słowiańskiej przeciwko rycerstwu zachodnioeuropejskiemu osłabiły bardzo państwo. Tymczasem cesarz bizantyjski Teodor I Laskarys założył tzw. cesarstwo nicejskie, ze stolicą w Nicei jako kontynuatorkę cesarstwa bizantyjskiego. W 1261 r. cesarstwo łacińskie upadło w wyniku opanowania Bizancjum przez cesarza Michała VIII Paleologa, który wypędził łacinników z Konstantynopola i restaurował cesarstwo bizantyjskie, w którego skład weszło także Cesarstwo Nicejskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 17/11/2005, 23:18 Quote Post

Taaak, bardziej eterycznej efemerydy to nie zna chyba historia. Jedyną konsekwencją powstania tego curiozum był upadek Bizancjum i wolna droga dla Turków tongue.gif Mimo całej mojej wielkiej sympatji dla Krucjat, nie wybaczę nigdy tym kretynom, którzy dali się wpuścic w tą wenecką awanturę...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 18/11/2005, 0:22 Quote Post

Cesarstwo powstało, bo ponoć doża Enrico Dandolo (podówczas osiemdziesięcioletni ślepiec) zaproponował, że w ramach zapłaty za przewiezienie krzyżowców do Ziemii Świętej, zrobią mały "postój" w Konstantynopolu. Wenecja już od dawna zerkała łapczywie na kolidujące z jej interesami morskimi we wschodnim basenie Morza Śródziemnego Bizancjum i chciała je sobie podporządkować, żeby czerpać zyski handlowe (a także ponieważ, kilka wieków wcześniej, Wenecja była Bizancjum po prostu podporządkowana politycznie i teraz chciała wziąć za te czasy odwet). To a' propos okoliczności powstania Ces. Łac. Pzdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
childeryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 8.439

Zawód: wolny zawod
 
 
post 18/11/2005, 7:11 Quote Post

Tu masz władców Cesarstwa Łacińskiego (1204-1261):

Baldwin I Flandryjski (1204-1205)
Henryk Flandryjski (1205-1216)
Piotr z Courtenay (1217)
Robert z Courtenay (1217-1228)
Jolanta (1217-1219) regentka
Baldwin II (1228-1261)
Jan de Brienne {1231-1237) współcesarz
Po zdobyciu Konstantynopola przez Michała Paleologa Cesarstwo Łacińskie zostało zlikwidowane, choć szereg władców posługiwało się tytułem cesarza łacińskiego jeszcze długi czas.

Tytularni cesarze łacińscy:

Baldwin II (1261-1273)
Filip z Courtenay (syn Baldwina) (1273-1283)
Katarzyna Courtenay (1283-1308
Karol de Valois (1302-1308 (mąż Katarzyny)
Katarzyna de Valois (1308-1346)
Filip I z Tarentu (1313-1332) (mąż Katarzyny de Valois)
Robert z Tarentu (1346-1364)
Filip II z Tarentu (1364-1373)
Jakub de Baux (1373-1383)
Jakub przekazał tytuł Ludwikowi d'Anjou, który był następcą tronu królestwa Neapolu. Ludwik i jego następcy nie posługiwali się już tytułem cesarza łacińskiego.

Pozdrawiam.

P.S. Również polecam książkę doktora Z. Pentka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 18/11/2005, 12:01 Quote Post

Gdzieś w tym poczcie cesarzy zapodział się:

Baldwin II - 1240-1261.

W latach 1237 - 1240 było swoiste bezkrólewie, gdyż Baldwin był jedynie dziedzicem (niekoronowanym), ponad to nie przebywał w Konstantynopolu a w Europie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
childeryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 8.439

Zawód: wolny zawod
 
 
post 18/11/2005, 12:21 Quote Post

QUOTE(Victor @ 18/11/2005, 14:01)
Gdzieś w tym poczcie cesarzy zapodział się: Baldwin II - 1240-1261.


Baldwin II (1228-1261) jest na mojej liście.

z uwagą co do bezkrólewia zgadzam się.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 18/11/2005, 12:28 Quote Post

Fakt - zmylił mnie ten Jan po nim.

Ale Czy uważasz, że wpisywanie 1228 - 1261 jak lat rządów Baldwina II jest uprawnione??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
childeryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 8.439

Zawód: wolny zawod
 
 
post 18/11/2005, 12:54 Quote Post

Skłaniam się do tego poglądu. Był bratem i następcą Roberta of Courtenay. Właściwie wraz z jego śmiercią w 1228r. dziedziczył tytuł cesarza łacińskiego. Natomiast faktycznie, Baldwin II objął rządy osobiste dopiero po smierci swojego teścia Jana z Brienne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Z. Pentek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 8.520

Zdzislaw Pentek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 18/11/2005, 13:59 Quote Post

Witam!

Jak widzę trwa dyskusja wokół. To mnie bardzo cieszy.
Dziękuję za wskazywanie mojej książki jako lektury. Myślę, że gdyby parę osób przeczytało ją wcześniej, to wtedy pewnych pytań, czy sformułowań można uniknąć. Ale w końcu po to Forum, aby wymieniać się informacjami. W razie czego jestem odpowiedzieć na jakieś pytania, albo rozwinąć wątki z książki, jednak bez pisania o tym co już opisane.

Z poważaniem
Z. Pentek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
childeryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 8.439

Zawód: wolny zawod
 
 
post 18/11/2005, 14:36 Quote Post

Ja również witam i z góry przepraszam, iż użyłem wobec Pana tytułu doktora. Nie wiedziałem, iż ma Pan już habilitację za sobą.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Z. Pentek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 8.520

Zdzislaw Pentek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 18/11/2005, 16:00 Quote Post

Witam Pana!

Proszę się nie sumitować, bo nie ma powodu. A po drugie to są tylko tytuły, a podawane tu, mają charakter informacyjny, a nie zobowiązujący innych do czegokolwiek.

Z poważaniem
Z. Pentek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
agatstone
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.624

Stopień akademicki: Krzyzowiec
Zawód: Uczniak
 
 
post 23/02/2006, 20:29 Quote Post

Równolegle z Cesrastwem Łacińskim istniało Cesarstwo Nicejskie i Cesarstwo Trapezuntu. Nie napotkały one prawie jakiegokolwiek oporu ze strony Europejczyków, a to przyczyniło się właśnie do upadku Cesarstwa Łacińskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej