Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Parthenos, Co właściwie oznacza to słowo?

countdooku86

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 64.404

post 28/03/2010, 1:06 Quote Post

Witam,
Od pewnego czasu nurtuje mnie pewien problem, a mianowicie znaczenie greckiego wyrazu ,,parthenos''. Wyczytałem kiedyś gdzieś (ale już niestety nie pamiętam gdzie), że we współczesnym języku greckim nie występują odpowiedniki naszych wyrazów ,,dziewica'' czy ,,dziewictwo''. Nie jestem specjalistą od Greki (śmiało można powiedzieć, że nic o niej nie wiem), ale zastanawia mnie jak to właściwie jest - co dokładnie oznacza słowo ,,Parthenos'', jakie są różnice między tym wyrazem, a tej znanej nam ,,dziewicy'' i jak to wygląda we współczesnym języku greckim. Proszę o odpowiedź zorientowanych w temacie.

Z góry dziękuję za pomoc.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

fodele

V ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 31.925

post 12/07/2010, 8:07 Quote Post

QUOTE(Filipides @ 7/07/2010, 17:02)
Raz się natknąłem na informację że nazwa Partenonu , czyli "Parthenonas" , nie był przymiotnika bogini Ateny jako dziewicy, ale , początkową nazwą mniejszego pomieszczenia, w tejże świątyni, w której to przebywały czy mieszkały dziewczęta służące w świątyni, które musiały być dziewicami. Z czasem nazwa przylgnęła do całej budowli.
*

W okresie budowy świątyni (Parthenonu), nazywano ją "Μεγάλος νεώς", czyli Wielka Świątynia. Dopiero w IV w.p.n.e. Demostenes informuje, że świątynia nosi nazwę Parthenon. Oznacza to dokladnie tyle co "dom dziewicy". Faktycznie, początkowo nazwa ta odnosiła się tylko do części świątyni i dopiero z czasem przejęła ją cała budowla.
Jeszcze w okresie Wojen Perskich Atena była głównie boginią wojny broniącą miasta przed wrogiem(czyli Πρόμαχος). Po wojnie bogini czczona w nowej świątyni nosiła przydomek Παρθένος, ale już jako patronka chroniąca wartości moralnych i dóbr materialnych mieszkańców Aten nazywana była Atena Πολιάς.

smile.gif

Ten post był edytowany przez fodele: 12/07/2010, 8:30

User is offline  PMMini Profile Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej