Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mit Zachodu, propaganda amerykańska ukryta w cenzurze
     
Anqa88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.703

anna anna
Zawód: student
 
 
post 27/10/2009, 22:43 Quote Post

Czy ma ktoś propozycje literatury, bądź ciekawostki znalezione? wink.gif thanks for help smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 28/10/2009, 1:22 Quote Post

QUOTE(Anqa88 @ 27/10/2009, 23:43)
Czy ma ktoś propozycje literatury, bądź ciekawostki znalezione? wink.gif thanks for help smile.gif
*


A możesz rozwinąć?
Chodzi Ci o to co cenzura zatrzymywała?
Czy co puszczała?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 28/10/2009, 4:15 Quote Post

Chodzi o Kaczora Donalda, podobno mial chody w czerwonej cenzurze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 28/10/2009, 8:00 Quote Post

Też przyznam się, że tematu nie rozumiem.

Czy sformułowanie "cenzura PRL wobec propagandy amerykańskiej" jest tożsame z intencją autora?

Jeśli tak, to czy omawiamy samą formalną propagande amerykańśka, czy też to co za propagandę organy PRL uważały (rzeczony powyżej Kaczor). I czy pod cenzurą chodzi o działanie samego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk?

Bo jeśli to pierwsze wąsko a drugie potraktowac szerzej, to można rozmawiać o zagłuszaniu Głosu Ameryki i Radia Wolna Europy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anqa88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.703

anna anna
Zawód: student
 
 
post 28/10/2009, 19:29 Quote Post

chodzi o mit zachodu jako taki, a właściwie, to co pisała prasa prlowska na temat zachodu, jak go mityzowała. A biorąc pod uwagę, że prasa i literatura w prlu była cenzurowana, chodzi o propagandę na temat zachodu, która umknęła cenzurze.

Zeby jednak zrozumieć i wyłapać mit w prasie, powinnam najpierw zapoznać się z literaturą naświetlającą problem wyobrażen o zachodnie, jakiejś analizie.

W skrócie chodzi o formalną propagande amerykańśka jak również to co za propagandę organy PRL uważały.
Nic głębiej, nic szerzej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 28/10/2009, 21:21 Quote Post

Gdybys mogla szerzej zdefiniowac "propagande amerykanska" bo o ile wiem jest w niej tyle opcji ze trudno zdefiniowac ja jako cos jednoznacznego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 28/10/2009, 23:29 Quote Post

z propagandą amerykańską kojarzy mi się tylko to co oficjalnie przez rząd amerykański było finansowane. Prócz powyższych stacji radiowych pamiętam magazyn "Ameryka" chyba kolportowany przez ambasadę USA, ale dostępny w MPiK.

Poza tym używanie obok siebie amerykańska i peerelowska propaganda trochę zaciemnia sprawę bo daje wrażenia jakieś równoważności. W krajach totalitarnych propaganda ma znaczenie prawie rodzaju broni, gdy w w USA ma raczej charakter ograniczonego p.r.

Dla propagandy PRL, każda pozytywna opinia o USA mogła spotkać sie z oskarżeniem o "propagandowość" to przecież wiadomo, że raczej walczono z każdą prawdziwą informacją.

ALe żeby dojść do jakichkolwiek konkretów. Proponuje zapoznać się z polskimi magazynami artykułów zagranicznych. Między nimi (a być może tylko) niezapomniany miesięcznik "Magazyn Polski". Jeśli gdzieś, coś mogło cenzurze uciec, to chyba najwięcej tam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Anqa88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.703

anna anna
Zawód: student
 
 
post 29/10/2009, 9:28 Quote Post

Propaganda amerykańska to zdecydowanie za duże słowo. A już na pewno ma za duży zasięg. Mi chodzi o wyłącznie polskie źródła, wydane na polskim terenie i obieg swój mający również w Polsce.


http://www.mojeopinie.pl/mit_zachodu_w_polsce,3,1250802652 mniej więcej ten artykuł zawiera w sobie bardzo wąską odpowiedz na moje pytanie - wyobrażenia Polaków na temat dobrego zachodu podczas złej Polski Ludowej. To jak radzili sobie z myślą, że tam, hen daleko, jest lepiej. Bo przecież już po powstaniach część Polaków tam wyemigrowała i nie wróciła. Ewentualnie gorzej, bo mogli uważać, że system komunistyczny jest tym właściwym. Co myslała o zachodzie młodzież, bo głownie na niej chce się skupić. Nowa wieś czy Filipinka (gazety młodzieżowe prl) w miare możliwości wychwalała zachód(jeżeli poddać niektóre artykuły głębokiej analizie), podczas gdy aparat bezpieki nakładał na młodzież zupełnie inny obraz. Ludzie nie wiedzieli co myśleć, a w związku z tym mieli różne wizje na temat zachodu. Zachód był zmitologizowany. I o te polskie mity, mitologie na temat zachodu, chciałabym poszerzyć swoją wiedzę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/10/2009, 10:10 Quote Post

temat jest tak obszerny, że nie wyobrażam go sobie by opracować go w całości.

Nie wiem na jakim poziomie praca, kto wybrł temat. Ale wystarczającym obszernym tematem by była:

"Wizja USA w prasie popularnej w latach...."

albo sięgająca głębiej do istoty problemu:

"Zapisy i interwencje cenzorskie w prasie odnośnie przedstawiania poziomu i stylu życia w USA w latach...."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Anqa88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.703

anna anna
Zawód: student
 
 
post 29/10/2009, 10:40 Quote Post

No i temat mam podobny, zawężony.
Mit zachodu na podstawie jednego, wybranego tytułu prasowego dla młodzieży, lata również w miare nawału materiału mogę zawęzić.
Celowo nie pisałam tematu, bo chce poznać więcej aspektów, trochę więcej szczegółów zanim zacznę zagłębiać się w analizie prasy.
Ogólnie nie znalazłam żadnej literatury do tego tematu, oprócz paru rozdziałów w opracowaniach socjologicznych. A jak już pisałam, zanim zacznę zagłębiać się w prasę, wolałabym choć parę opracowań do mitu zachodu na terenie Polski w czasach prlu przeczytać, żeby mieć ogólny pogląd z czym to się jadło.

Praca jest na poziomie licencjatu, temat wybrany przeze mnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/10/2009, 11:03 Quote Post

no to pomału się wyjaśnia.

Ten problem widze tak. Masz źródło pod postacią roczników pewnego czasowpisma, lub dwóch. Na jej podstawie piszesz spokojnie rozdział pt "wizja stylu życia w świetle...". Ale masz drugą stronę medalu. Nie wiesz, czy:

1. wybór artykułów, jest zrealizowana świadmą polityką redakcji
2. jest ogólną polityka programowa redackcji
3. jest przypadkowa.
4. jest wypadkową dążenia do przedstawiania prawdziwego obrazu USA (ale kogo: dziennikarzy redakcji) z ograniczeniami związanymi z ustrojem (ale jakimi: polityka redakcji, autocenzura, działalność POP PZPR w redakcji, w końcu ceznura).

Zeby naświetlić problem powinnaś mieć dostęp do przynajmniej dwóch rzeczy:
1. protokołów komitetu redakcyjnego
2. dokumentów interwencji cenzury

Po za tym w zakresie literatury musisz poznać pozycje Tomasz Strzyzewskiego w tym czarną księge cenzury w Polsce
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Anqa88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.703

anna anna
Zawód: student
 
 
post 29/11/2009, 20:40 Quote Post

Przeglądając prase z lat 60, konkretnie Filipinkę, zauważyłam, że niewiele tu mitów, niewiele ocenzurowanych tektów o USA. Dużo natomiast korensopndencji zza Atlantyku o różnicach w szkole, rozwijających się miastach, dużo zachwytów, ochów i achów nad całą Ameryką, nad sztuką, kinematografią, aktorami - bożyszczami nastolatek, nad architekturą niespotykaną w Polsce. Jeden wielki zachwyt, gdzieniegdzie krytykujący Stany za duży rozwój przestępczości (co było zasługą biednych imigrantów jakby nie patrzeć). Moja teza mityzacji została obalona na rzecz kreowanego obrazu raczej pozytywnego, prawdziwego, czasem przerysowanego zachwytem. Tak też sama doszłam do odpowiedzi, na postawione przeze mnie w temacie pytanie. Zachód nie był zmityzowany, ani szczególnie poddawany cenzurze. Co mnie szczerze mówiąc zaskoczyło.

Jakaś ciekawa literatura nasuwa się komuś do głowy? Taka, która rozwinęłaby moją myśl dalej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 8/03/2019, 11:45 Quote Post

Przypomina mi się księga przygód Tytusa, Romka i A'Tomka "Podróż do ćwierćkoła świata". Ameryka przedstawiona była jako rasistowski kraj gdzie "biją murzynów". W kontraście do niej przedstawiona była Kuba - gdzie rządzili uśmiechnięci komuniści i panowała wieczna fiesta.

Broniąc Papcia Chmiela powiem, że zasugerował on w dalszej części komiksu, że te aspekty musiał wpleść w komiks ze względu na ówczesną "poprawność polityczną".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej