Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największa cywilizacja starozytnosci
 
Jaka jest największa cyliwizacja starożytnośći?
Grecja: [ 27 ]  [17.20%]
Egipt: [ 20 ]  [12.74%]
Mezopotamia: [ 7 ]  [4.46%]
Chiny: [ 23 ]  [14.65%]
Indie: [ 2 ]  [1.27%]
Rzym: [ 63 ]  [40.13%]
Fenicjanie: [ 7 ]  [4.46%]
Persja: [ 7 ]  [4.46%]
Inne [ 1 ]  [0.64%]
Suma głosów: 157
Goście nie mogą głosować 
     
boryslukasz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 19.556

lukasz godlewski
Zawód: student
 
 
post 5/07/2006, 7:43 Quote Post

Silesian az mnie zal Sciska jak to przeczytalem! Glosujemy chyba na najwieksza cywilizacje starozytnosci smile.gif Rzym ich sie bal, ale nie chiny! Chiny dopiero od XII wieku mialy problemy z Mongolami. Jak juz pisalem to Hunowie, dlamnie ludy mongolsko-tureckie, uciekaly w poplochu po padnieciu xian. Wiec niewprowadzaj ludzi w blad smile.gif
Pozdrawiem i milego dnia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Silesian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 15.737

Mark Almighty
Stopień akademicki: Bêdzie, bêdzie...
Zawód: uczeñ
 
 
post 5/07/2006, 12:32 Quote Post

hehe - a w sumie to fakt...pomyliło mi się...dzięki za poprawkę smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 756
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 7/07/2006, 0:10 Quote Post

Chyba tylko w przypadku Chin można by mówić o ciągłości po dzień dzisiejszy, a dla mnie to argument. Poza tym te wynalazki...
A dorobek intelektualny? W Europie praktycznie nieznany, poza granicami Chin, u bliskich sąsiadów - chyba też nie szczególnie. Tu plus dla Rzymu i Grecji
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
boryslukasz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 19.556

lukasz godlewski
Zawód: student
 
 
post 7/07/2006, 7:16 Quote Post

swita racja smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 7/07/2006, 17:58 Quote Post

Hmmm co do tej nieznajomości wynalazków chińskich to bym nie był taki pewny:) Ludzie wykształceni mają swiadomośc o ogromnym zastosówaniu w dzisiejszym swiecie wynalazków chińskich.Pewnie ktoś mi odpisze ze to nie prawda ale przeciesz zwykly człowiek tez nie zdaje sobie sprawy z wiekszosci wynalazków starozytnych grecji i rzymu .
Pozdro
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 756
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 7/07/2006, 19:22 Quote Post

Swarog, niezupełnie o ot mi chodziło; wynalazki to jedno a dorobek inteektualny to drugie. I o ile wpływ Grecji i Rzymu na bliaką zagranicę (hellenizm itd) nie budzi wątpliwości to w wypadku Chin nie byłbym taki pewny - przynajmniej nie wydaje mi się żeby państwa oscienne czerpały z dorbku intelektualnego Państwa środka.
Może przyczyna był język, moze pismo, może jeszcze3coś innego, ale powiedziałbym, że cywilazacja chińska ni "promieniowała".
Aczkolwiek lepiej kojarzę Europę i jezeli ktoś podrzuci poglad przeciwny, chętnie sie zapoznam
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
czekista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 18.498

Felix Dzierzynski
Stopień akademicki: bachelor
Zawód: obiezyswiat
 
 
post 9/07/2006, 15:08 Quote Post

Z uwagi ze autor ankiety nie okreslil kryteriow, ja glosowalem na Mezopotamie, a w szczegolnosci na Sumerow. Stworzyli oni bowiem pierwsza cywilizacje, jako taka, wylalezli pismo klinowe, no i ich mity maja wplyw nawet na nasza religie - potop, raj, slynna wieza Babel, wiszace ogrody Babilonu. Do tego prawo Hammurabiego. No i byli bardzo tajemniczy. W sumie niewiele o nich wiemy. I bedziemy wiedziec jeszcze mniej dzieki wojnie w Iraku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 10/07/2006, 11:26 Quote Post

QUOTE(Silesian @ 5/07/2006, 1:42)
ja stawiam na Chiny...wielka cywilizacja porównywalna obszarem do Rzymu, który nie może poszczycić się tak wielkim gronem naukowców i wynalazców...nie ma co porównywać potęgi militarnej bo i Rzym i Chiny panicznie bały się mongolskich plemion...właściwie tylko nad tymi dwoma cywilizacjami sięzastanawiałem w ankiecie...
*


Chiny trwają do dziś.To jest ich największy fenomen .Jesteśmy poza ich kręgiem cywilizacyjnym, co najlepiej widać w tym ,że dopiero od niedawna Wielki Mur doliczany jest do cudów świata(dopiero do niego wkraczamy),więc nie możemy docenić właściwie ich osiągnięć technicznych,sztuki,filozofii...W Azji Chiny zawsze były cywilizacją dominującom, podnosiły się po największych katastrofach.Dziś gospodarczo zaczynają wywierać piętno na obraz świata,może jutro odkryjemy ich literaturę,a pojutrze ...
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 16/07/2006, 12:01 Quote Post

Rzymianie.Choc prawdziwa potege osiagneli po wchlonieciu Hellady.Grecka dusza i rzymski intelekt to mieszanka ,ktora pozwolila zapanowac nad olbrzymimi polaciami 3 kontynentow i emanowac kultura daleko poza granice imperium.Zmysl praktyczny[architektura,drogi] i geniusz organizacyjny to cechy Rzymian.Uniwersalizm[jezyk,alfabet,prawo,pieniadz w koncu tez religia],trwalosc i majestatycznosc to sprawilo ,ze jeszcze dlugo po upadku zyla sama idea cesarstwa.Osobny temat to legiony-poki nie byly zbarbaryzowane byly nie do zatrzymania.Co do Chin-sa chyba zbyt egzotyczne,oddalone od Europy i dlatego poniekad lekcewazone.A przeciez papier,porcelana,kompas,proch,czcionka,nawet I zasada dynamiki Newtona to wynalazki chinskie.Poza tym Panstwo Srodka to jedyna z 4 najstarszych cywilizacji,ktora przetrwala nie podbita.Jestem sklonny uwierzyc w 1,5 mln armie,ale 4-5 mln to juz chyba przesada.Czy moglby to ktos jakos zweryfikowac?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
boryslukasz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 19.556

lukasz godlewski
Zawód: student
 
 
post 17/07/2006, 8:48 Quote Post

Znow musze pisac... Jesli ktos mi niewiezy ze chinska armia osiagala taka ilosc w IV-V wieku to prosze siegnijcie to podrecznikow smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
milimetr
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 17.307

Magdalena
Zawód: student
 
 
post 18/07/2006, 9:53 Quote Post

ja głosowałam na Chińczyków, bo ich osiągnięcia sa imponujące np. proch jedwab, papier, porcelana itd.

Poczatkowo chcialam zagłosowac na Rzym lub na Grecję, ale jednak Chińczycy wydaje mi się, ze bardziej zasłuzyli na miano najwiekszej Cywilizacjji, ze nie wspomnę o ile jest ich więcej od nas wink.gif laugh.gif tongue.gif laugh.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Lars Porsenna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 19.961

Zawód: uczen
 
 
post 26/07/2006, 16:02 Quote Post

QUOTE(Piro @ 10/07/2006, 13:26)


Chiny trwają do dziś.To jest ich największy fenomen .
*



Powiedziałbym raczej, że to naród chiński się zachowal a nie państwo. Dzisiaj to chiny nie maja tak jak kiedys cesarza tylko dyktature 1 partii (czyt. komunizm). Dzisiaj juz nie ma czystej krwii Rzymian, czy starożytnych Greków (Grecy są ale ile oni maja z starozytnymi Grekami wspolnego to ja nie uwazam ze duzo). Persow tez nie ma. Juz niedlugo nie bedzie np. Francuzów, Norwegow, ponieważ mieszają się z Arabami czy z Murzynami.

Glosowalem na Grecję ponieważ to Rzym wchlonal ich kulture, mieli wielkich filozofow i uczonych. Chociaz Grecja i Rzym po rowno stanowią fundament kultury europejskiej ktora powoli zaczyna zanikac sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 28/09/2006, 9:01 Quote Post

Rzym, Rzym, Rzym... ale to moje osobiste preferencje. A co do wielkości armii chińskiej, to jestem ciekawy jakie źródła o tym traktują, toż mieliby wojska większe niż armie XX-to wieczne blink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
gawel22
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 3.111

 
 
post 2/10/2006, 23:13 Quote Post

Indie, zdecydowanie Indie tuz przed Chinami.
Systemy filozoficzno - religijne ludów wschodu narodziły się w Indiach (buddyzm, hinduizm ). Pierwsze miasta, z jakimiś sensownymi założeniami architektonicznymi oraz wielkimi budynkami uzyteczności publicznej, równiez powstały na tamtych terenach. Myślę że My Europejczycy troszkę nie doceniamy cywilizacji dalekowschodnich, patrząc na nie przez pryzmat stosunków społeczno politycznych na tamtych terenach w ciągu ostatnich 300 lat.
Pozdrawiam
Marcin
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 18/01/2007, 20:16 Quote Post

Ja obstawiam Rzym. Zgodzę się, że Rzymianie coś tam czerpali z Grecji (np. mieli odpowiedniki greckich bogów no i wpłynęła na nich kultura grecka). Ale Rzym potrafił to wszystko wykorzystać. I tak z grupki chłopów powstało jedno z największych imperiów na świecie (no bo jeszcze są: Aleks Wielki, Mongołowie, Chiny też małe nie są i nie były).
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej