Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wikingowie i ich działalność na ziemiach polskich,
     
sabreman
 

Wielki Seneszal
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 803
Nr użytkownika: 15.565

Zawód: z³o wcielone
 
 
post 23/04/2006, 21:36 Quote Post

Może się czepiam ale są udokumentowane dowody na to że nasi zatrudniali wikingów jako najemników? Bo że na wschodzie się tacy panoszyli to jest jasne. Patrz też: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=15665&st=15
PS. Czy jarl to przypadkiem nie wódz wikingów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Tymoteusz Bojczuk
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 12.235

Tymoteusz Bojczuk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pisarz
 
 
post 5/08/2006, 14:55 Quote Post

Poziom i osiągnięcia Wikingów można przyrównać do tatarskich - tak samo "bogata kultura" i ciekawe wytwory "sztuki"... Mało tego - do dzisiaj istnieją prawdziwi Tatarzy na Krymie, a Wikingów nima, co może nawet o niższości Wikingów świadczy - ludy mniej kulturalne łatwiej się asymilują.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 6/08/2006, 0:59 Quote Post

Tatarzy byli odrebni rasowo i religijnie... Po spaleniu Birki i przymusowym chrzcie skończył się dominat waregów i rozpoczał zanik, analogiczna sytuację u wikingow spowodowała duza liczba krwawych starć. Gdyby nie to, to zamiast gardzić ich kultura i sztuką, piałbyś z zachwytu na widok szwedów z młotem Thora na szyi i ich runów i pytałbyś na tym forum jak to możliwe że nasi przodkowie tak nie zrobili...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 6/08/2006, 9:10 Quote Post

QUOTE(Tymoteusz Bojczuk @ 5/08/2006, 15:55)
Mało tego - do dzisiaj istnieją prawdziwi Tatarzy na Krymie, a Wikingów nima, co może nawet o niższości Wikingów świadczy - ludy mniej kulturalne łatwiej się asymilują.
*


Niezbyt trafne porównanie, bo Tatarzy na Krymie do II połowy XVIII w. mieli własne państwo. 2 stulecia to trochę za mało na asymilacje. Wątpie czy mówią dziś po kipczacku. Tatarzy pod
Sokółką w białostockiem (osadził ich tam Sobieski) mówią tylko po polsku, pozostają przy swojej religii, choć nie jest to ten islam co na Bliskim Wschodzie. Religia i małżeństwa w obrębie własnej grupy etniczno-wyznaniowej są głównymi czynnikami utrzymującymi odrębność. O ile mi wiadomo wikingowie tam gdzie się osiedlali nie sprowadzali wybranek serca z macierzy, ani nie szli z nimi na wyprawę. Normanowie w Normandii asymilowali sie już w II-III pokoleniu. Mamusie rekrutujące się spośród miejscowych uczyły mówić dzieci normańskich wojowników po swojemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 8/02/2007, 9:40 Quote Post

Sława
Trochę zamieszam, Wikingowie wpływali na różne państwa europejski ale na Polskę akurat nie bardzo, nie ma na ten temat zbyt dużo dowodów.
Sama kultura Wikingów która została zapożyczona od innych państw np Bizancjum.A to że asymilowali się z ludnością słowiańską świadczy raczej o ich małym wpływie. Wolina na pewno nie zbudowali Wikingowie co widać na pierwszy rzut oka, Słowianie budowali dużo lepsze struktury obronne. Miecze Wikinskie nie były nie wiadomo jak zawansowane np głowice kupowali od Franków. A w porównaniu z bronią Bizancjum wikinskie były bardzo marne.
A Tak wzmianka o Tatarach jest straszna. Tatarzy-nazwa wymyślona w zachodniej europie w czasach najazdów w XIIIw tym określeniem nazywano wszystkich na wschód Połowców, Kipaczków, Pieczyngów, Seldzuków, Mongołów, Rusinów, Bizantyjczyków a nawet Polaków ze wschodu Polski.
A Tatarzy na Krymie mieli państwo Chanat Krymski i nie wiem czemu mieli by mówić po Kipczacku.

ps. Używam określenia Wikingowie żeby odnieść się do wszystkich Skandynawów
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Woreczko
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 175
Nr użytkownika: 21.065

Lukasz Wojtach
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Muzealnik
 
 
post 8/02/2007, 21:54 Quote Post

QUOTE(chrobry @ 23/10/2005, 16:02)

Heh.. Próbujesz grać mądrego...Myślałem, że nikomu nie będę musiał tego tłumaczyć...Kultura w średniowiecznej skandynawii stała często na wyższym poziomie niż w niektórych państwach dzisiaj, nawet niektórych europejskich, np niektóre rejony Ukrainy.Każdy człowiek, średnio zamożny człowiek, miał w domu łaźnię, każdy domownik miał oddzielne pomieszczenie. Kultura nierozłącznie łączy się ze sztuką. Warto tutaj wspomnieć, o bardzo wartościowych wikińskich poematach, sagach, chodźby mitologii zawartej w Eddzie Poetyckiej, napisanej w wysoim, jak na tamte czasy stylu. Bogato zdobiona broń, srenrne i złote naczynia, wysoki poziom rzeźby.

Rozpatrywanie wyższości jednej kultury nad drugą jest z gruntu skazane na porażkę. Bo niby na czym miałoby to polegać? Ilości osób na pokój? Poziomowi metalurgii? Ilości zabytków pisanych? rolleyes.gif Nie da się zmierzyć kultury, więc też nie można stwierdzić, która była "bardziej".

Co więcej - skąd te informacje o tym, że każdy miał swój pokój w chacie skandynawskiej?

A wartościowe wikińskie poematy... znajomość chyba większość z nich zawdzięczamy Snorriemu Sturlussonowi, o ile pamiętam biskupowi Islandii z XIII w. Wikingiem jako żywo to on nie był smile.gif

QUOTE
Ja powiem nieco inaczej... Nie ma emotikony ze śmiechem wystarczająco szerokim, by mógł wyrazić twoje ograniczenie...]
Chodźby ze względu na uzbrojenie, większość uwczesnego świata naśladowała wikingów. Weźmy pod uwagę chodźby 300 mieczy, które Chrobry zamówił dla swojej dróżyny ze Szwecji.

Skąd ta informacja?


QUOTE
Czepiasz się, że kultura wikingów ponoć nie oddziaływała na Polskę..
Nie pozostaje mi nic innego, jak wyrazić swoje zażenowanie... Zapewne zapomniałeś o istnieniu Jamsborga-bardzo ważnego ośrodka handlowego, położonego na ziemiach polskich, założonego przez Duńczyków.

Jakieś dowody na to założenie przez Duńczyków? Bo ówcześni opisują Wolin jako słowiańskie miasto (Ibrahim, Thietmar..)

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Woreczko
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 175
Nr użytkownika: 21.065

Lukasz Wojtach
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Muzealnik
 
 
post 8/02/2007, 22:13 Quote Post

QUOTE(sabreman @ 23/04/2006, 21:36)
Może się czepiam ale są udokumentowane dowody na to że nasi zatrudniali wikingów jako najemników? Bo że na wschodzie się tacy panoszyli to jest jasne. Patrz też: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=15665&st=15
PS. Czy jarl to przypadkiem nie wódz wikingów?
*


Udokumentowane są pochówki na wzór skandynawski z odpowiendnim wyposażeniem, kontakty pierwszych Piastów ze Skandynawią i warescy najemnicy na Rusi. Tak więc występowanie najemników z północy u Piastów jest jak najbardziej możlwie. I nic więcej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 9/02/2007, 8:37 Quote Post

Sława

Nie tylko najemników ale też kupców oczywiście, kogo wikingowie nie mogli pokonać z tym handlowali.A niektóre pochówki uważa się za skandynawskie tylko na podstawie rzeczy tam znalezionych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 10/02/2007, 23:02 Quote Post

Ciekawy Temat.
Owszem Polaków nazywano Saracenami itp.
Działalność wikingów była szeroka- od dopłynięcia do Amazonki i Ameryki płn na zachodzie, do wypraw handlowych na Syberię i do Indii.
Próbowali najeśdżać muzułmanów na morzach:Kaspijskim i Śródziemnym- ale skończyło się to na spaleniu flotylii drakkarów przez balisty miotające naftę z arabskich okrętów djerma.wówczas wikingowie zdali się na handel- i prowadzili ożywioną działalność handlową na bliskim wschodzie.W ich chatach znajdowano neraz przedmioty zbytku pochodzące z Kairu, Bagdadu czy Konstantynopola.
Co do pochówków- wówczas ludzie zajmowali się wojną i chowanoich z nią, bo była naważniejsza.W Skandynawii pochówek odbywał się w łodzi lub zwykłym dole, a tylko nagrobek wykuwano w kształt łodzi.Na Słowiańszczyźnie łódź podpalano na lądzie wraz ze znajdującym się w nim ciałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Woreczko
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 175
Nr użytkownika: 21.065

Lukasz Wojtach
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Muzealnik
 
 
post 17/02/2007, 22:18 Quote Post

QUOTE(Jacques Cache @ 10/02/2007, 23:02)
Na Słowiańszczyźnie łódź podpalano na lądzie wraz ze znajdującym się w nim ciałem.
*


Hmm, myślałem, że to wynalazek Olgi na pognębienie Drewlan... Gdy ich nieśli do dołu, w którym miano ich zasypać, Drewlanie myśleli, że są w ten sposób honorowani. Tak więc nie wygląda to na standartowy obrzęd pogrzebowy u Słowian. Ale nie wiem... Są jakieś źródła pisane, czy archeo, potwierdzające taki zwyczaj u naszych?
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Woreczko
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 175
Nr użytkownika: 21.065

Lukasz Wojtach
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Muzealnik
 
 
post 17/02/2007, 22:19 Quote Post

QUOTE(Jacques Cache @ 10/02/2007, 23:02)
Na Słowiańszczyźnie łódź podpalano na lądzie wraz ze znajdującym się w nim ciałem.
*


Hmm, myślałem, że to wynalazek Olgi na pognębienie Drewlan... Gdy ich nieśli do dołu, w którym miano ich zasypać, Drewlanie myśleli, że są w ten sposób honorowani. Tak więc nie wygląda to na standartowy obrzęd pogrzebowy u Słowian. Ale nie wiem... Są jakieś źródła pisane, czy archeo, potwierdzające taki zwyczaj u naszych?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 18/02/2007, 22:15 Quote Post

No logiczne:
Skoro wikingowie się osiedlali na terenach zamieszkanych przez Słowian, to:
słowiański obyczaj- palenie zwłok na stosie+ wikiński obyczaj- chowanie w łodzi = palenie zwłok w łodzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 19/02/2007, 11:02 Quote Post

Jeśli czegoś nie pokićkałem (proszę mnie poprawić) to jakiś arabski kronikarz (bodajże ibn Fadlan?) opisywał słowiański pochówek gdzieś na wschodzie. Było tam i spalenie zwłok na łodzi i udział w pogrzebie kobiety "anioła śmierci"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 19/02/2007, 11:06 Quote Post

Jeśli czegoś nie pokićkałem (proszę mnie poprawić) to jakiś arabski kronikarz (bodajże ibn Fadlan?) opisywał słowiański pochówek gdzieś na wschodzie. Było tam i spalenie zwłok na łodzi i udział w pogrzebie kobiety "anioła śmierci"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Woreczko
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 175
Nr użytkownika: 21.065

Lukasz Wojtach
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Muzealnik
 
 
post 19/02/2007, 11:42 Quote Post

QUOTE(Jacques Cache @ 18/02/2007, 22:15)
No logiczne:
Skoro wikingowie się osiedlali na terenach zamieszkanych przez Słowian, to:
słowiański obyczaj- palenie zwłok na stosie+ wikiński obyczaj- chowanie w łodzi = palenie zwłok w łodzi.
*


Heh, co z tego, że logiczne? Słaby to argument.

QUOTE(welesxxi)
Jeśli czegoś nie pokićkałem (proszę mnie poprawić) to jakiś arabski kronikarz (bodajże ibn Fadlan?) opisywał słowiański pochówek gdzieś na wschodzie. Było tam i spalenie zwłok na łodzi i udział w pogrzebie kobiety "anioła śmierci"?

Możliwe, nie czytałem Fadlana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej