Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Nedao: uczestnicy,
     
zico4you
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 54.964

 
 
post 9/08/2009, 19:17 Quote Post

Witam ponownie. smile.gif Otóż niedawno czytałem, że w słynnej bitwie pod Nedao to Słowianie pokonali Hunów. Tymczasem z tego co wiem Hunowie walczyli tam z Gepidami. Nic już nie rozumiem. Te rozbieżne informacje podają źródła, które miałem dotąd za dość wiarygodne. I tak, jak w kawale z rabinem, powstaje pytanie, kto ma rację? Czy Gepidów można uznać za Słowian, albo czy Słowianie wspomagali w walce tę nację? A może były dwie bitwy pod Nedao, jak to miało miejsce pod Adrianopolem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 9/08/2009, 19:24 Quote Post

Podaj tytuły tych źródeł, gdzie Słowianie pokonali Hunów Ellaka. Może też jakiś fragment?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
zico4you
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 54.964

 
 
post 9/08/2009, 20:02 Quote Post

Ba. Gdybym miał jakieś pewne info to bym nie pytał... Głowy już nie dam, ale czytałem o tym raczej na pewno na stronie gry Total War. Oczywiście takim "źródłem" bym nie zawracał sobie głowy, gdyby nie kojarzyło mi się to natrętnie z jakąś pracą pana Jagodzińskiego. Dlatego po prostu pytam czy to jakieś nieporozumienie, zwykły bajer do gry, czy coś w tym jest?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 9/08/2009, 20:04 Quote Post

Ja pytam o źródło pisane sporządzone w okresie kiedy została stoczona sama bitwa.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 9/08/2009, 20:29 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 9/08/2009, 20:04)
Ja pytam o źródło pisane sporządzone w okresie kiedy została stoczona sama bitwa.

vapnatak
*


Jordanes "Getica" - co prawda napisana ok. 100 lat po bitwie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 9/08/2009, 20:33 Quote Post

QUOTE(Rian @ 9/08/2009, 21:29)
QUOTE(Vapnatak @ 9/08/2009, 20:04)
Ja pytam o źródło pisane sporządzone w okresie kiedy została stoczona sama bitwa.

vapnatak
*


Jordanes "Getica" - co prawda napisana ok. 100 lat po bitwie...

To wiem! biggrin.gif Mnie chodziło o źródło, w którym jest napisane, że to Słowianie zwyciężyli Ellaka pod Nedao. smile.gif Zastanawiam się, czy podobne informacje mogą występować w takich źródłach jak: Hervarar saga, Powieść minionych lat, czy "źródło" Welesowa kniga.

A to odpowiednie fragment z Getiki Jordanesa:

261 Dividuntur regna cum populis, fiuntque ex uno corpore membra diversa, nec quae unius passioni compaterentur, sed quae exciso capite in invicem insanirent; quae nunquam contra se pares invenerant, nisi ipsi mutuis se vulneribus sauciantes, se ipsos discerperent fortissimae nationes. Nam ibi admirandum reor fuisse spectaculum, ubi cernere erat contis pugnantem Gothum, ense furentem Gepidam, in vulnere suo Rugum tela frangentem, Swavum pede, Hunnum sagitta praesumere, Alanum gravi, Erulum levi armatura aciem struere.

262 Post multos ergo gravesque conflictus favit Gepidis inopinata victoria.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/08/2009, 7:30 Quote Post

QUOTE(zico4you @ 9/08/2009, 21:02)
kojarzyło mi się to natrętnie z jakąś pracą pana Jagodzińskiego.


http://grzegorj.w.interia.pl/lingwpl/faktyslo.html:
QUOTE
Po śmierci Attyli władzę przejmują jego synowie Ellak i Dengezich (Dengizek). Arderyk, król Gepidów, rozbija państwo Hunów i zabija Ellaka (bitwa nad Nedao, 454). Zdziesiątkowane oddziały Hunów Ellaka wycofują się na stepy płd.-rosyjskie, mieszają tam z Ujgurami, Madziarami i Bułgarami i zakładają państwo bułgarskie.


Tak pisał pan Grzegorz Jagodziński o potyczce nad rzeką Nedao w kalendarium pod datami 453 - 454 w artykule "Wczesna historia Słowian". Jak widać nie ma nic o Słowianach pokonujących Hunów, ba!, nie ma nic o Słowianach walczących nad Nedao. Proszę o tytuł artykułu gdzie te informacje można uzyskać?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 10/08/2009, 8:45 Quote Post

QUOTE
wycofują się na stepy płd.-rosyjskie

Nie, żebym się czepiał, ale nie mógł chłopina napisać nadkaspijskie i nadazowskie? Nie lubię takich anachronizmów... rolleyes.gif Zbyt wiele zresztą o losach Hunów po bitwie nie powiedziała - już więcej, jeśli dobrze pomnę, pisał o tym chyba A. Nawrocki. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Wasza Wysokość
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 51.225

 
 
post 10/08/2009, 10:12 Quote Post

QUOTE(zico4you @ 9/08/2009, 19:17)
Witam ponownie. smile.gif Otóż niedawno czytałem, że w słynnej bitwie pod Nedao to Słowianie pokonali Hunów.
*



W żadnym wypadku. Nie wiem na co powołuje się autor tekstu, który czytałeś smile.gif


QUOTE(zico4you @ 9/08/2009, 19:17)
Tymczasem z tego co wiem Hunowie walczyli tam z Gepidami. Nic już nie rozumiem. Te rozbieżne informacje podają źródła, które miałem dotąd za dość wiarygodne.
*



Tak z pewnością Gepidowie pod wodzą Ardaryka. W opisie Jordanesa wymienionych jest kilka plemion poza Gepidami, teraz pytanie po której stronie walczyły? Schmidt mówił o "antyhuńskiej" koalicji Germanów, jednak dziś uważa się, że np. Goci walczyli po stronie Hunów.


QUOTE(zico4you @ 9/08/2009, 19:17)
I tak, jak w kawale z rabinem, powstaje pytanie, kto ma rację? Czy Gepidów można uznać za Słowian, albo czy Słowianie wspomagali w walce tę nację? A może były dwie bitwy pod Nedao, jak to miało miejsce pod Adrianopolem?
*



Gepidzi nie byli Słowianami w żadnym wypadku! O samym Nedao niewiele da się powiedzieć, zważywszy na szczupłość przekazu źródłowego. Sam problem Słowian to w ogóle zagadka, o której rozwiązanie pokusił się ostatnio Florin Curta. Otóż zauważył on, że Antowie i Sklawinowie pojawiają się w okresie panowania Justyniana I i stąd wysunął tezę, że Słowianie powstali "w cieniu bizantyjskich fortów" nad Dunajem. Szczegóły tej tezy to oczywiście rzecz dyskusji smile.gif - historia to problem, a każdy problem jest dialektyczny (parafrazując słowa nieodżałowanego Gillesa Deleuze smile.gif ).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/08/2009, 10:35 Quote Post

QUOTE(Wasza Wysokość @ 10/08/2009, 11:12)
Tak z pewnością Gepidowie pod wodzą Ardaryka. W opisie Jordanesa wymienionych jest kilka plemion poza Gepidami, teraz pytanie po której stronie walczyły? Schmidt mówił o "antyhuńskiej" koalicji Germanów, jednak dziś uważa się, że np. Goci walczyli po stronie Hunów.

Przyjęło się też mawiać, zresztą na podstawie źródeł, że tak jak między Gotami był podział plemienny na wschodnich i zachodnich, tak Wizygoci walczyli w kolalicji "antyhuńskiej", a Ostrogoci po stronie Hunów. Ładnie to widać w czasie bitwy na Polach Katalaunijskich 451 r., gdzie barwny opis (m. in. Jordanesa) przedstawia bratobójczą gocką walkę.

Mnie jednak interesuje inna rzecz. Najwcześniejsze plemiona słowiańskie pojawiają się w momencie umocnienia swojej władzy przez Greutungów w Europie południowo - wschodniej.
Zostały przez nich wchłonięte. W chwili klęski Gotów w 375/6 r. pod wodzą Hermanaryka pod naporem Hunów, wszystkie plemiona podległe władzy Greutungów od teraz podległe są włądzy Hunów. Hunom musieli też służyć Słowianie. Dziwne jest to, że nie mówi się o nich w momencie klęski Ellaka pod Nedao. Czyżby między Polami Katalaunijskimi, Akwilejami oraz Nedao "zdezerterowali" od Hunów? smile.gif A może byli mało znaczącym plemieniem, lub też grupą plemion, i w historiografii potraktowali ich jako właściwie "Hunów"? rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/08/2009, 10:44 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 10/08/2009, 11:35)

Przyjęło się też mawiać, zresztą na podstawie źródeł, że tak jak między Gotami był podział plemienny na wschodnich i zachodnich, tak Wizygoci walczyli w kolalicji "antyhuńskiej", a Ostrogoci po stronie Hunów. Ładnie to widać w czasie bitwy na Polach Katalaunijskich 451 r., gdzie barwny opis (m. in. Jordanesa) przedstawia bratobójczą gocką walkę.

vapnatak
*



Chyba jednak niezupełnie. O ile pamiętam Burgundowie i Alanowie (Ostrodoci) walczyli w tej bitwie po obu stronach...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/08/2009, 10:49 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 10/08/2009, 11:44)
Chyba jednak niezupełnie. O ile pamiętam Burgundowie i Alanowie (Ostrodoci) walczyli w tej bitwie po obu stronach...

Co to za grupa plemienna "Alanowie (Ostrogoci)" confused1.gif rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/08/2009, 10:52 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 10/08/2009, 11:49)
QUOTE(emigrant @ 10/08/2009, 11:44)
Chyba jednak niezupełnie. O ile pamiętam Burgundowie i Alanowie (Ostrodoci) walczyli w tej bitwie po obu stronach...

Co to za grupa plemienna "Alanowie (Ostrogoci)" confused1.gif rolleyes.gif

vapnatak
*



O jasny gwint! Miej litość, zapomnij o Alanach... wink.gif Nawias miał być po Burgundach...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/08/2009, 11:32 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 10/08/2009, 11:52)
QUOTE(Vapnatak @ 10/08/2009, 11:49)
QUOTE(emigrant @ 10/08/2009, 11:44)
Chyba jednak niezupełnie. O ile pamiętam Burgundowie i Alanowie (Ostrodoci) walczyli w tej bitwie po obu stronach...

Co to za grupa plemienna "Alanowie (Ostrogoci)" confused1.gif rolleyes.gif

vapnatak
*



O jasny gwint! Miej litość, zapomnij o Alanach... wink.gif Nawias miał być po Burgundach...

Tak też nie będzie. "Burgundowie (Ostrogoci)"? smile.gif Burgundowie to właściwie mogli mieć uraz i do Rzymian i do Hunów. Wszak to przecież Rzymianie za pomocą Hunów rozgromili Królestwo Burgundzkie pod Wormacją w 436 r. Ostatecznie walczyli u boku Aecjusza w 451 r. W momencie gromienia Hunów nad Nedao, Burgundowie zastanawiali się, gdzie się zadomowić. Ostatecznie wybrali Burgundię. rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/08/2009, 11:49 Quote Post

Nie bardzo rozumiem z czym się nie zgadzasz... Czy z tym, że Burgundowie to Ostrogoci, czy z tym, że na Polach Katalaunijskich walczyli po obu stronach (część po jednej, część po drugiej)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej