Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Posąg Marduka, jeden czy dwa?
     
russ10
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.844

Zawód: student
 
 
post 2/01/2009, 19:40 Quote Post

Witam
Jak wiadomo Babilon jest znany głównie z tego, ze go łupiono smile.gif a jak już złupiono to wywożono z niego znany i lubiany Złoty Posąg Marduka. Pisząc krótki tekst o historii tego miasta natknąłem się jednak na mały problem. Otóż w roku 1224 Tukultininurta I zdobył i złupił Babilon oraz wywiózł posąg Marduka. Później w roku 1159 Babilon złupili Elamici i także wywieźli posąg Marduka. Ten 'asyryjski' miał być odzyskany pod koniec panowania Aszurdara I (czyli około 1134) podczas gdy 'elamicki' miał odzyskać Nabuchodonozor I około 1110.
Tutaj pojawia się moja wątpliwość. Otóż do tej pory sądziłem, że był w mieście tylko jeden złoty posąg Marduka, podczas gdy z powyższych informacji wynika, że dwa. Jak było na prawdę? Czy ewentualnie wiadomo co stało się z drugim posągiem?

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 5/01/2009, 0:38 Quote Post

1. Tekst BM 119282 wymienia 7 posągów Marduka w Babilonie: cztery w Esangila, jeden na zigguracie, dwa w świątyniach innych bogów.
2. Kronika nie wspomina o wywiezieniu "złotego posągu" przez Tukulti-Ninurtę I, tylko o złupieniu Esangila i "wysłaniu wielkiego pana Marduka do Asyrii" (ABC 176).
3. Nikt nie wie, jak było naprawdę, więcej o posągach Marduka w artykule S. Dalley, Statues of Marduk and the date of Enuma elis, "Altorientalische Forschungen" 24:1997, 163-171.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
russ10
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.844

Zawód: student
 
 
post 5/01/2009, 10:43 Quote Post

Dzięki za odpowiedź. Ja się opierałem li tylko na opracowaniach a tam w grę wchodzą już własne interpretacje autora. Zresztą czytając większość tekstów o Babilonie dochodziłem do wniosku, że w Esangilii był tylko jeden posąg, który co chwila ktoś wywoził i trzeba go było odzyskiwać dla odzyskania honoru. Jestem przekonany, że takie same odczucia ma większość czytelników.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej