Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rogi Hittinu 1187 - M. Małecki
     
Count Dracula
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 41.034

wb
Stopień akademicki: uczen
Zawód: emeryt
 
 
post 30/06/2011, 9:54 Quote Post

QUOTE
W przedziale od 100 do 1500.  ...Na mój gust 500-800, aczkolwiek może się tutaj powinien Dracula wypowiedzieć.


Od 200 (poniżej się nie opłaca drukować), do 500-700.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 14/01/2016, 15:07 Quote Post

Jestem w trakcie czytania i na obecną chwilę zatrzymałem się przed rozdziałem opisującym tytułową bitwę. Mam na razie mieszane odczucia odnośnie wzmiankowanej tu pracy, ale po kolei. Autor zaczyna od synodu w Clermont i prowadzi nas chronologicznie aż do tytułowej bitwy, przy czym stara się napisać o wszystkim (kultura,gospodarka,zakony krzyżowe i etc.) co wie na temat danej epoki, niestety historia militarna zajmuje tutaj drugorzędną rolę. Jeśli ktoś czytał Runcimana albo wydaną ostatnio u nas książkę poświęconą Baldwinowi IV, to będzie to dla niego zwyczajna powtórka z rozrywki i to dużo mniej szczegółowa niż we wspomnianych książkach. Jednak gdy będzie to dla kogoś pierwsze zetknięcie z tą tematyką, wtedy zapewne to bardzo długie wprowadzenie uzna za plus. Co do przypisów, to paradoksalnie są za bardzo rozbudowane i czasem zawierają te same informacje, które znajdujemy np. w tekście głównym, tylko kilka stron dalej. Bibliografia jest potężna, ale po choćby pobieżnym przejrzeniu można stwierdzić, że Autor wpakował tam wszystkie prace, które kojarzyły mu się z tą tematyką,a nawet te, które obok wypraw krzyżowych nawet "nie leżały". Podam kilka przykładów, jak choćby 4-5 prac o całunie turyńskim, Crecy 1346 czy perełka w stylu Eric Durschmied i jego "Czynnik zwrotny w bitwach"(?). Jest tego niestety znacznie więcej. No i powracając na jeszcze na moment do przypisów, to właśnie tutaj wychodzi na jaw, że Pan Małecki opierał się głównie na pracach polskich lub tłumaczonych na nasz język, to żaden wstyd oczywiście, ale w jakim celu się z tym ukrywa?. Warstwa ilustracyjna jest natomiast wspaniała (zdjęcia, mapy, świetne rekonstrukcje Pana Szyszko) i tutaj wielkie brawa dla Autora, bo większość to właśnie owoc jego wypraw w miejsca przedstawione na kartach swojej pracy. Jak przeczytam całość, to postaram się tutaj jeszcze coś skrobnąć. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 14/01/2016, 19:50 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 14/01/2016, 16:07)
perełka w stylu Eric Durschmied i jego "Czynnik zwrotny w bitwach"(?).
*


Był tam rozdział poświęcony bitwie, więc jak najbardziej mógł ją użyć smile.gif
Pozdrawiam!

Ten post był edytowany przez Lord Mich: 14/01/2016, 19:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 14/01/2016, 23:29 Quote Post

Wiem o tym i posiadam nawet tę książkę, tylko to pozycja bzdurna ponad miarę, co najwyżej popularna. W mojej opinii coś na miarę dodatków z wyborczej, w słynnej pracy Nowaczyka. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Archanioł
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.262
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik
 
 
post 9/10/2016, 2:42 Quote Post

Przeczytane. ŚWietna rzecz. Więcej na moim blogu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej