Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kampania w Hiszpanii 1811-1812 - R. Małowiecki
     
Brienne
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 59.982

Grzegorz Mikoś
Zawód: brak
 
 
post 12/11/2009, 22:59 Quote Post

Nie wiem jak to się stało, ale do tej pory nie mogłem znaleźć topiku o książce Rafała. Od kilku lat pracuję w Stanach Zjednoczonych, teraz przyjechałem na jakiś czas do Polski i akurat wpadła mi w ręce „Kampania w Hiszpanii 1811-1812”. Przeczytałem ją w kilka dni. Książka jest faktycznie bardzo ciekawa. Widać pasje autora i znajomość sztuki oblężniczej. Mamy wiele cytatów z pamiętników zarówno polskich, jak również angielskich, francuskich i niemieckich żołnierzy. Szczególne wrażenie robi opis bitwy pod Salamanką oraz analiza powyższej batalii. Ogólnie w skali od 1 do 5 przyznaje książce najwyższą notę smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Albufera
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 95
Nr użytkownika: 50.504

 
 
post 13/11/2009, 12:25 Quote Post

Myślę, że ze względu na całkowity brak kompleksowego opracowania wojny hiszpańskiej w języku polskim, wyjątkowe znaczenie tej książki jest oczywiste. Autor nie poprzestał na popularyzatorskim opracowaniu zagadnienia na podstawie dostępnej literatury, ale sięgnął do źródeł obcych, często w ogóle dotąd jeszcze nie eksplorowanych, jak np. nieoceniona książka J. Belmasa. Już nawet pobieżne przewertowanie kart zapowiada bogactwo faktów i dążenie do obiektywnej oceny wydarzeń, a lektura pokazuje że autor podszedł do sprawy z autentyczną pasją i niezwykłą dbałością o szczegóły istotne dla oceny wydarzeń. Wprawdzie dla miłośników Napoleona prezentowany wycinek czasowy to okres klęsk (tracenie kolejnych twierdz i stopniowa przewaga Anglików), ale tym bardziej cenne jest poszukiwanie odpowiedzi na przyczynę serii porażek i tu autor doskonale rozgranicza starania dowódców, skomplikowaną sytuację marszałków i rolę cesarza, który zajęty przygotowaniami wojny z Rosją „na odległość” steruje kampanią i niestety jest jedną z istotnych przyczyn klęsk. Myślę jednak, ze miłośnik Napoleona, przełknąwszy tę gorzką pigułkę, z satysfakcją przeczyta fragmenty, ukazujące angielskich „wyzwolicieli” Hiszpanów, którzy nie zawsze postępują honorowo (delikatnie mówiąc) z wyzwalanym przez siebie narodem.
Na koniec jeszcze refleksja. Nie mogę bowiem wyjść z podziwu, jak bardzo autorowi udało się zdystansować zawodowych historyków i wydawnictwa daleko bardziej utytułowane niż INFORT zdobywający rynek, wydawać by się mogło na zawsze opanowany przez owe „utytułowane” wydawnictwa. Dla mnie, jako lokalnego patrioty ma również znaczenie fakt, ze wydawnictwo znajduje się w Zabrzu, co dowodzi, że niesłusznie lekceważymy tak zwaną prowincję.
W każdym razie książkę Rafała Małowieckiego polecam jako absolutny priorytet i mam nadzieję, że da ona początek kolejnym opracowaniom tematu, zarówno przez autora „Kampanii w Hiszpanii” jak i następnych pasjonatów i zawodowców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 13/11/2009, 18:54 Quote Post

Dziękuję wszystkim za miłe recenzje smile.gif
QUOTE
Nie mogę bowiem wyjść z podziwu, jak bardzo autorowi udało się zdystansować zawodowych historyków

... ale to jednak gruba przesada smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Nappy
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 1.699

 
 
post 14/11/2009, 13:50 Quote Post

QUOTE(rafalm @ 13/11/2009, 18:54)
QUOTE
Nie mogę bowiem wyjść z podziwu, jak bardzo autorowi udało się zdystansować zawodowych historyków

... ale to jednak gruba przesada smile.gif
*


W końcu żaden z zawodowych historyków zajmujących się epoką napoleońską nie wziął się za historię wojny w Hiszpanii, ani Nieuważny, ani Czubaty, ani nikt inny
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 14/11/2009, 18:36 Quote Post

Trudno mi powiedzieć dlaczego badacze epoki napoleońskiej omijają temat "Guerra de la Independencia española", z tego co wiem badania doktorów Nieuważnego i Czubatego nie dotyczą wydarzeń rozgrywanych w latach 1807-1814 na Półwyspie Iberyjskim. W sumie najbardziej z Polaków zagłębił się w historię wojny hiszpańskiej Stanisław Kirkor, opisując dzieje Legii Nadwiślańskiej i Dywizji Księstwa Warszawskiego. Jednak jego prace mają charakter wycinkowy i skupiają się tylko na określonych wydarzeniach, w których uczestniczyły w/w jednostki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Albufera
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 95
Nr użytkownika: 50.504

 
 
post 15/11/2009, 10:49 Quote Post

QUOTE
Trudno mi powiedzieć dlaczego badacze epoki napoleońskiej omijają temat "Guerra de la Independencia española",


Może warto by się nad tym zastanowić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
ryba_pila
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 559
Nr użytkownika: 24.471

Stopień akademicki: dr hab. inz.
Zawód: Fizyk
 
 
post 15/11/2009, 16:48 Quote Post

A nad czym sie tu zastanawiac? Przeciez duzo prosciej jest zajmowac sie ksiestwem niz wojna w Hiszpanii.

Podobne pytanie, dlaczego absolutnie nikt nie zajal sie kampania 1814r?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Brienne
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 59.982

Grzegorz Mikoś
Zawód: brak
 
 
post 15/11/2009, 20:02 Quote Post

No tak o Księstwie Warszawskim oraz wojnach toczonych przez jego armie (1807, 1809, szczególnie 1812, czy też 1813) jest mnóstwo opracowań po polsku, czy też całe mnóstwo źródeł w języku polskim. Jeśli chodzi o wojnę w Hiszpanii, kampanię 1814, czy też kampanię włoską 1796-1797 to po polsku nie ma nic. Trzeba jeździć, grzebać w zagranicznych archiwach, tłumaczyć i dopiero potem pisać. To po co się wysilać, jak można tanim kosztem opękać sprawę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Karolek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 2.631

 
 
post 16/11/2009, 8:31 Quote Post

QUOTE(rafalm @ 3/11/2009, 17:41)
Dzięki za miłe słowa smile.gif
QUOTE
Czy autor nie planuje opisać kiedyś bitwy pod Albuherą?

Raczej nie. Po polsku opis bitwy można znaleźć u Mariana Kijawskiego "Z bojów polskich w wojnach napoleońskich, Maida – Somosierra – Fuengirola – Albuera" oraz w monografii bej batalii pióra Tomasza Rogackiego "Albuera 1811"
*


No tak, ale przydałaby się jakaś porządna książka, bo broszurka Rogackiego jest nienajlepsza, opracowanie Kujawskiego jest trudnodostępne
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 16/11/2009, 8:38 Quote Post

To już prędzej całą kampanię 1811 roku zrobić - albo np. działania w latach 1809-1811 w całości...
 
Post #25

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 16/11/2009, 9:37 Quote Post

Panowie!
Spokojnie. Rafał napisał kolejną książkę, która czeka na druk. Tyle tylko, że nie chciał Wam tego wyjawić. Przepraszam Rafale, iż odkrywam Twoje plany, ale warto, aby czytelnicy mieli świadomość, że "Kampania..." to tylko początek serii. Czekajcie cierpliwie. Więcej szczegółów nie zdradzę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
smiglu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 51.785

Michal Smigielski
Stopień akademicki: magister
 
 
post 16/11/2009, 10:17 Quote Post

Może Rafał coś nam zdradzi ?smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
rhetor
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 857
Nr użytkownika: 3.405

Jan Szkudlinski
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk, tlumacz
 
 
post 16/11/2009, 12:53 Quote Post

QUOTE(Brienne @ 15/11/2009, 20:02)
Trzeba jeździć, grzebać w zagranicznych archiwach, tłumaczyć i dopiero potem pisać. To po co się wysilać, jak można tanim kosztem opękać sprawę?
*



Żeby jeździć po zagranicznych archiwach, tłumaczyć i dopiero potem pisać, to trzeba mieć fundusze. Jeśli tych funduszy się nie ma, to się szuka tematów mniej kosztownych. Jeśli prace są twórcze a nie odtwórcze, to dlaczego miałoby być to coś złego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
ryba_pila
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 559
Nr użytkownika: 24.471

Stopień akademicki: dr hab. inz.
Zawód: Fizyk
 
 
post 16/11/2009, 13:49 Quote Post

QUOTE(rhetor @ 16/11/2009, 12:53)
QUOTE(Brienne @ 15/11/2009, 20:02)
Trzeba jeździć, grzebać w zagranicznych archiwach, tłumaczyć i dopiero potem pisać. To po co się wysilać, jak można tanim kosztem opękać sprawę?
*



Żeby jeździć po zagranicznych archiwach, tłumaczyć i dopiero potem pisać, to trzeba mieć fundusze. Jeśli tych funduszy się nie ma, to się szuka tematów mniej kosztownych. Jeśli prace są twórcze a nie odtwórcze, to dlaczego miałoby być to coś złego?
*


Nie ma w tym nic zlego, ale osobiscie wolalbym w koncu cos o kampanii 1814 niz kolejna prace o 1812, o ktorej co roku jest co najmniej kilka publikacji, w tym tlumaczen np. cos o 1813 lub 1814 zamiast Zamoyskiego 1812.
O Ksiestwie tez mozna napisac ciekawa ksiazke, ale po pewnym czasie chce sie czegos innego.
Tym bardziej nalezy docenic wklad Rafala M. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 16/11/2009, 15:48 Quote Post

QUOTE(Karolek @ 16/11/2009, 8:31)
QUOTE(rafalm @ 3/11/2009, 17:41)
Dzięki za miłe słowa smile.gif
QUOTE
Czy autor nie planuje opisać kiedyś bitwy pod Albuherą?

Raczej nie. Po polsku opis bitwy można znaleźć u Mariana Kijawskiego "Z bojów polskich w wojnach napoleońskich, Maida – Somosierra – Fuengirola – Albuera" oraz w monografii bej batalii pióra Tomasza Rogackiego "Albuera 1811"
*


No tak, ale przydałaby się jakaś porządna książka, bo broszurka Rogackiego jest nienajlepsza, opracowanie Kujawskiego jest trudnodostępne
*



Myślę, że książka (nie broszurka) p. Rogackiego jest całkiem niezła i w sposób przystępny przedstawia przebieg bitwy. Co do opracowanie Kujawskiego, to gdzieś kiedyś słyszałem o jakimś reprincie, ale szczegółów nie znam sad.gif

QUOTE(Darth Stalin @ 16/11/2009, 8:38)
To już prędzej całą kampanię 1811 roku zrobić - albo np. działania w latach 1809-1811 w całości...
*


W 1811 r. na froncie zachodnim po bitwach pod Albuherą i Fuentes do Oñoro nie działo się nic specjalnego. Myślę, że ciekawym zagadnieniem byłaby wyprawa marsz. Masseny do Portugalii 1810-1811 smile.gif

QUOTE(Stonewall @ 16/11/2009, 9:37)
Panowie!
Spokojnie. Rafał napisał kolejną książkę, która czeka na druk. Tyle tylko, że nie chciał Wam tego wyjawić. Przepraszam Rafale, iż odkrywam Twoje plany, ale warto, aby czytelnicy mieli świadomość, że "Kampania..." to tylko początek serii. Czekajcie cierpliwie. Więcej szczegółów nie zdradzę.
*


No tak, na razie nie chciałem nic zdradzać. huh.gif Faktycznie na wydanie czeka moje następne opracowanie pod roboczym tytułem „Operacje wojsk Louisa Gabriela Sucheta 1809-1814”. Tym razem zadanie było o wiele trudniejsze niż podczas pisania „Kampanii...”, gdyż historiografia anglosaska niemalże pomija działania na wschodzie półwyspu, z uwagi na niewielkie zaangażowanie wojsk brytyjskich oraz nieobecność Wellingtona. Zatem musiałem, sięgnąć do pozycji hiszpańsko i włoskojęzycznych (oprócz oczywiście źródeł i opracowań w językach: polskim, niemieckim, francuskim i angielskim). A jaki będzie efekt????????????

QUOTE(rhetor @ 16/11/2009, 12:53)
Żeby jeździć po zagranicznych archiwach, tłumaczyć i dopiero potem pisać, to trzeba mieć fundusze. Jeśli tych funduszy się nie ma, to się szuka tematów mniej kosztownych. Jeśli prace są twórcze a nie odtwórcze, to dlaczego miałoby być to coś złego?
*


Całkowicie się z tym zgadzam. smile.gif Co prawda ja trochę jeździłem po archiwach i antykwariatach, ale nie robiłem tego nigdy specjalnie, ale przy tak zwanej okazji smile.gif
QUOTE(ryba_pila @ 16/11/2009, 13:49)
Tym bardziej nalezy docenic wklad Rafala M. smile.gif
*


Wypada tylko podziękować smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

9 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej