Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
11 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Proca: niedoceniana bron,
     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 6/06/2009, 13:09 Quote Post

Jak to w koncu bylo z ta Proca? Wiem, ze byla uzywana (glownie) w Starozytnosci. Slyszalem troche o Procarzach z Balearow. Lecz, czy wie ktos cos wiecej o nich? (Poza tym, ze kiedys tam sobie zyli i wojowali)? Ilu ich bylo w szczytowym okresie ich swietnosci? Jakie armie uzywaly Procarzy? Z jakim skutkiem? Czy Procarze mieli kiedykolwiek znaczacy wplyw na wyniki bitew Starozytnosci (a moze nawet Sredniowiecza)? Z gory dziekuje, za ewentualne odpowiedzi wink.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 6/06/2009, 13:17 Quote Post

LINK 1

LINK 2
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 6/06/2009, 19:12 Quote Post

Pozwole sobie zamiescic taki krotki filmik.

http://www.youtube.com/watch?v=UPlItTSgcjI...re=channel_page

Czy takie cos bylo kiedys przez kogos z Was praktykowane? Jest to (jakby nie patrzec tongue.gif ) polaczenie Procy i Luku. Czy takie cos mogloby miec zastosowanie bojowe? Czy ktos kiedys w historii probowal opatentowac "takie cos"? Czy mogloby to byc skuteczne? Proca i strzaly. Kto wie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/06/2009, 19:14 Quote Post

zauważ, że stosuje się tu gumową elastyczną cięciwę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 6/06/2009, 19:28 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 6/06/2009, 17:14)
zauważ, że stosuje się tu gumową elastyczną cięciwę.
*



Wiem, wiem tongue.gif . Ale czy kiedys ludzie kombinowali nad podobnym rozwiazaniem? A jak Ci sie wydaje, Lancelot, czy takie cos, ukazane na filmiku, mogloby byc skuteczna bronia? Mam na mysli, taka Proce i takie strzaly, jakie zostaly ukazane na filmiku. Powiem Wam swoista refleksje...
Kiedys, jak mialem 6 lat, dziadek zrobil mi Proce, "mega twarde" wink.gif i wytrzymale drewno itp. "Lux" materialy, wszystko cacy, Proca nosila doslownie WSZYSTKO co bylo pod reka, na baaaardzo dalekie odleglosci. Proca miala ogromna moc. Chyba wcale nie przesadze mowiac, ze zakochalem sie w tej Procy, do czasu... pewnego razu przyjechal do mnie moj wujek, o posturze zawodnika Sumo, powiedzial do mnie:
"O! Jaka fajna Proca! Pokaz no..."
Naciagnal z calej sily i... pstryk i Proca "w reku zostala". Od tamtej pory nie daje nikomu dotknac, ani jednej rzeczy z mojej "kolekcji broni tongue.gif wink.gif , a takze moich Wiatrowek. Po tym przykrym i dotkliwym, jak dla mlodego czlowieka doswiadczeniu, wiele razy probowalem zrobic tak samo dobra i mocna Proce, lecz na nic sie to nie zdalo... ;( . A moze Wy macie jakeis osobiste refleksje, co do swojej pierwszej "Meskiej zabwaki" wink.gif tongue.gif - czyli Procy ;P .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/06/2009, 19:33 Quote Post

Nie wiem, jakby to działało, nie jestem zbyt mocny z bronią dystansową choc moja pierwszą zabawką była chyba proca tzw. dawidowa(równiez dziadkowej produkcji), potrafiłem wystrzelic rzeczywiście ciężkie popciski na spory dystans, gorzej było z celnością. Potem przyszły kije, miecze i szable...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 6/06/2009, 19:36 Quote Post

Pytasz o nasze refleksje. No ja mam niespełna 16 lat i wraz z kolegami procę wciąż bardzo lubimy. Przydała się przy bombardowaniu akwarium znienawidzonej v-ce dyrektorki - Fredy - klejem. Ale się darła jak się okazało, że kilka rybek zdechło bo część się udusiła, część otruła a część utopiła. Mieliśmy zakaz wchodzenia do tej sali z akwarium. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 6/06/2009, 20:23 Quote Post

Ja bym tylko zaznaczył że to co ten koleś używa w filmiku to proca neurobalistyczna, a więc przyrząd działającu na (bardzo) z grubsza podobnej zasadzie co łuk, używany głównie jako zabawka, i niemający z historyczną bronią nic wspólnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 6/06/2009, 23:33 Quote Post

Odnośnie procarzy w Strożytności to tak mi się kołacze po głowie,iż jako najemnicy cenieni byli procarze kreteńscy.Nie pamietam niestety, gdzie o tym czytałem i w jakim kontekście.Proca jako broń bojowa stanowiła ślepy zaułek w związku z jej parametrami oraz rozwojem oręża defenzywnego.Już w Starożytności stanowiła schedę po antenatach.Najsłynniejszy przykład użycia to starcie Dawida z Goliatem (czego nie należy traktować oczywiście jako zdarzenia stricte historycznego).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 7/06/2009, 7:47 Quote Post

QUOTE
Proca jako broń bojowa stanowiła ślepy zaułek w związku z jej parametrami oraz rozwojem oręża defenzywnego.Już w Starożytności stanowiła schedę po antenatach.Najsłynniejszy przykład użycia to starcie Dawida z Goliatem (czego nie należy traktować oczywiście jako zdarzenia stricte historycznego).
No to w przypadku wydarzeń historycznych fajnym przykładem będzie powtrzymanie... ataku hoplitów na kartagiński obóz pod Eknomos w 310 r pne - zostali powtrzymani przez balearskich procarzy. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 7/06/2009, 9:34 Quote Post

QUOTE(sargon @ 7/06/2009, 5:47)
QUOTE
Proca jako broń bojowa stanowiła ślepy zaułek w związku z jej parametrami oraz rozwojem oręża defenzywnego.Już w Starożytności stanowiła schedę po antenatach.Najsłynniejszy przykład użycia to starcie Dawida z Goliatem (czego nie należy traktować oczywiście jako zdarzenia stricte historycznego).
No to w przypadku wydarzeń historycznych fajnym przykładem będzie powtrzymanie... ataku hoplitów na kartagiński obóz pod Eknomos w 310 r pne - zostali powtrzymani przez balearskich procarzy. smile.gif
*



Tak jest - 500 Procarzy, powstrzymalo 7000 Hoplitow. Procarze jednak byli przydatni, jak pokazuje historia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/06/2009, 11:24 Quote Post

No cóż,jedna jaskółka wiosny nie czyni.A tak na poważnie o braku perspektyw dla procy świadczy fakt,iż nie przetrwała ona próby czasu,jak na przykład łuk,którego używano jeszcze w wiekach nowożytnych (w dość ograniczonej skali co prawda,ale jednak).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Hypaspista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 53.051

Zawód: wieczny student
 
 
post 7/06/2009, 15:35 Quote Post

QUOTE
Proca jako broń bojowa stanowiła ślepy zaułek w związku z jej parametrami oraz rozwojem oręża defensywnego

Ciekawe wnioski( Ksenofont pewnie się z tym średnio zgodzi). O jakich to słabych parametrach mówisz- dużym i ciężkim pocisku o wiele skuteczniejszym niż każda strzała ( pomijając model wybuchowy Rambo ), czy może o większym zasięgu procy w stosunku do większości łuków a może o dostępności pocisków i rodzaju zadawanych ran. No nie wiem czy to taki ślepy zaułek. Osobiście wolę 5 procarzy niż 10 łuczników. confused1.gif
A co do osławionych kreteńskich procarzy to pierwsze słyszę.
QUOTE
No cóż,jedna jaskółka wiosny nie czyni.A tak na poważnie o braku perspektyw dla procy świadczy fakt,iż nie przetrwała ona próby czasu,jak na przykład łuk,którego używano jeszcze w wiekach nowożytnych (w dość ograniczonej skali co prawda,ale jednak)

Posługiwanie się procą wymaga dużych umiejętności i długiego szkolenie. Pewnie dlatego stopniowo wypierał ją łuk. Podobnie sprawa ma się z popularnością kuszy z którą można się posługiwać po dużo krótszym szkoleniu itd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
El Gran Capitán
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 257
Nr użytkownika: 31.618

Mateusz
Zawód: Licealista 1. klasy
 
 
post 7/06/2009, 15:52 Quote Post

QUOTE
A co do osławionych kreteńskich procarzy to pierwsze słyszę.


Chyba się komuś pomyliło z kreteńskimi łucznikami. Ale ręki sobie nie dam uciąć wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 7/06/2009, 17:35 Quote Post

QUOTE(El Gran Capitán @ 7/06/2009, 13:52)
QUOTE
A co do osławionych kreteńskich procarzy to pierwsze słyszę.


Chyba się komuś pomyliło z kreteńskimi łucznikami. Ale ręki sobie nie dam uciąć wink.gif
*



Wydaje mi sie, ze z Krety, to byli slynni LUCZNICY. Natomiast najlepsi Procarze byli z Balearow i Wyspy Rodos wink.gif tongue.gif . Jezeli sie myle, to poprawcie mnie.

P.S. - Hypaspista, bardzo madrze napisales smile.gif - Proca miala pare waznych Plusow, ktorych nie miala ani Kusza, ani Luk. ;P
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

11 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej