Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kwiat Wanilii Jako Podatek U Azteków, pytanie o wanilię i jej odkrcie
     
Hajmdal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 55.228

Rafal
Stopień akademicki: sluchacz
Zawód: t. masa¿ysta
 
 
post 9/04/2009, 22:01 Quote Post

Witam,
mam pytanie dotyczące wanilii, a konkretnie płaconego nią podatku.

W internecie szukając informacji na temat tej przyprawy wielokrotnie natykałem się na stwierdzenie, że w państwie Azteków płacono podatki kwiatami wanilii.

I tu pojawia się moje pytanie. Przetrzepałem google polskie i zagraniczne i nie znalazłem odpowiedzi.

Szukając wpadłem na to forum i znalazłem temat w którym pisało, że podatki płacono m.in. ziarnami kakao. Nie pamiętam czy u Azteków czy inków. Pojawił się tam też wątek Kodeksu Mendozy w którym może coś być na ten temat, aczkolwiek nie mogę znaleźć żadnej bogatszej publikacji na ten temat.

Ale do rzeczy. Podatek z kwiatów moim skromnym zdaniem jest nieużyteczny szczególnie, że z mojej dość ogólnej wiedzy historycznej wynika, że Aztekowie raczej wiedzieli co ma jakąś wartość.

Chciałem zapytać czy nie chodzi tu czasem o owoce wanilii, a nie kwiaty. I jeżeli w ogóle były wykorzystywane to prosiłbym o poparcie jakimś źródłem książkowym lub linkiem. I w ogóle doprecyzowanie tej kwestii.

Tak przy okazji skoro już o tym piszę to mam jeszcze drugie pytanie. Większość stron o tym temacie zawiera informację, że wanilię odkrył COrtez poczęstowany na dworze przez Montezumę napojem chocalatl i, że to on sprowadził ją do Europy. Chciałem to zweryfikować.

Jest mi to potrzebne do strony o przyprawach, przy okazji chcę dowiedzieć się czegoś ciekawego wink.gif

Dzięki z góry za odpowiedź i pozdrawiam. Wybaczcie rozlazłość, ale nie umiem postawić pytania bez filozofowania wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 13/04/2012, 11:26 Quote Post

QUOTE
Tak przy okazji skoro już o tym piszę to mam jeszcze drugie pytanie. Większość stron o tym temacie zawiera informację, że wanilię odkrył COrtez poczęstowany na dworze przez Montezumę napojem chocalatl i, że to on sprowadził ją do Europy. Chciałem to zweryfikować


When, in turn, the Aztecs were defeated by the conquering Spaniard, Hernando Cortez, he returned to Spain with the precious plunder - vanilla beans - which were combined with cacao to make an unusual and pleasing drink. For eighty years, this special beverage was only enjoyed by the nobility and the very rich. Then, in 1602, Hugh Morgan, apothecary to Queen Elizabeth I, suggested that vanilla could be used as a flavoring all by itself, and the versatility of the exotic bean was finally uncovered.

http://www.nielsenmassey.com/historyofvanilla.htm

Ten post był edytowany przez Travis: 13/04/2012, 11:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej