Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
43 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RAFAL ZIEMKIEWICZ, Opinie, obserwacje, oceny
     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 11/03/2010, 15:30 Quote Post

W prozie RAZ miał sporo fajnych pomysłów i całkiem udatnie je spisywał (wykształcenie zobowiązuje).

Najlepiej wspominam jego krótkie formy, "Śpiąca Królewna" była chyba najciekawsza - niepokojąca historia "kresowa" w której nic nie jest takie, jak wygląda na pierwszy rzut oka.

Z drugiej strony, na polskiej scenie fantastycznej zaczynało się robić ciasno i wcale się nie dziwię, że RAZ zdecydował się w pewnym momencie na przejście do niszy, w której pisać może sam i żaden Sapkowski, Dukaj, Pacyński, Kres, Białołęcka, czy co gorsza jakieś inne młode wilki nie będzie mu klienta podbierał. wink.gif
 
User is online!  PMMini Profile Post #31

     
jandługosz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 63.297

 
 
post 6/07/2010, 14:15 Quote Post

Niewielu mamy w Polsce publicystów, którzy prezentowaliby podobny poziom. Co na pewno bardzo boli salonowców z GW, stąd ten ich jad i rozpaczliwe próby zdyskredytowania jego osoby. Sami zdają sobie dobrze sprawę, że gdyby taki ktoś jak on był po "ich" stronie, to nagrodom i laudacjom nie byłoby końca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 8/07/2010, 22:29 Quote Post

Cóż - przerzuciłem "Polactwo" i... zawód. Druga połowa to rozdawanie kopniaków politykom i Michnikowi (właściwie pominąłem) ale aspirująca do jakiejś diagnozy część pierwsza niestety jest boleśnie spłycona. Niewiedza czy brak zrozumienia autora dla pewnych kwestii historycznych (np. odnośnie gwarancji brytyjskich 1939) służy do budowania określonych tez. Książkę odebrałem jako wyraz frustracji - nagadał się autor i (może) mu ulżyło. Zero refleksji skąd się ten "chłop pańszczyźniany" w polskości wziął, idealizowanie wzorów zachodnich (zwłaszcza amerykańskich) i przede wszystkim grzech główny "polactwa" (nie uwypuklony przez autora) czyli narzekactwo. Jest źle, fatalnie itd - a może jakiś pomysł aby było lepiej? Narzekać potrafi każdy. Kolejny "romantyk", który oczekuje cudu i nagle się wszystko zmieni od samego gadania...
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 8/07/2010, 22:53 Quote Post

QUOTE(Delwin @ 8/07/2010, 22:29)
Niewiedza czy brak zrozumienia autora dla pewnych kwestii historycznych (np. odnośnie gwarancji brytyjskich 1939) służy do budowania określonych tez.
a co on tam pisze o tych gwarancjach? Pytam, bo nie pamiętam.
QUOTE
Książkę odebrałem jako wyraz frustracji
Bo ta książka w pewnym stopniu jest wyrazem frustracji autora polską rzeczywistością. Patrząc dokoła, jesli komuś na Polsce zależy nie sposób nie czuć się sfrustrowanym.
QUOTE
i przede wszystkim grzech główny "polactwa" (nie uwypuklony przez autora) czyli narzekactwo.
O ile pamiętam jest co najmniej jeden rozdzialik temu poświęcony. Ten, w którym opisuje postawy wobec braku pracy w miejscowości położonej przy szosie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 9/07/2010, 9:42 Quote Post

"Otóż, jak wiemy z historii, kiedy władze II Rzeczypospolitej zdecydowały się na przyjęcie francusko-brytyjskich gwarancji bezpieczeństwa, było to właściwie jednoznaczne z decyzją, że będziemy z Hitlerem walczyć. Skończyły się wszelkie możliwości negocjacji, wszelkie manewry. Nie oddamy ani guzika, postawimy się zbrojnie, Anglia i Francja nam pomogą. Zgadza się?"

No ni grzyba się nie zgadza bo decyzja o walce z Hitlerem zapadła zanim gwarancje dostaliśmy (narada na zamku w styczniu 1939) - całe dalsze wywody (unikające bardziej pogłębionej analizy bo to za trudna dla publicysty rzecz) są zatem psu na budę. Niewiedzę o tak podstawowych faktach wykluczam zatem...

A odnośnie narzekactwa: nie chodziło mi o to, że on o tym nie pisze w ogóle tylko, że sama książka jest jednym wielkim narzekaniem jak to źle jest i nic z tym nie zrobię bo.... Jojczyć każdy potrafi - nawet RAZ. Tylko, że jakichś specjalnych walorów to ze sobą nie niesie - poza paroma zgrabnymi bon motami - najbardziej spodobał mi się ten o obstawianiu partii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 9/07/2010, 13:11 Quote Post

QUOTE
Ciekawe tez, że narodowcom podoba sie autor najmocniejszego paszkwilu na Polaków ostatnich dziesięcioleci, "Polactwa", a nie lubia autora pnegiryku na Polaków, "Dzieje honoru w Polsce".

To chyba dobrze, że starają się dostrzec trapiące Naród problemy. Czy też uważasz, że narodowiec powinien ze swej istoty widzieć Naród niepokalany i doskonały, z kwietnym wiankiem na głowie, barankiem biegnącym przed nim, i z nad nim lecącym motylkiem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 11/07/2010, 12:51 Quote Post

żeby było weselej, ostatni tekst Ziemkiewicza...

http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2010/07/10/c...-sie-onanizuje/
 
User is online!  PMMini Profile Post #37

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 12/07/2010, 14:37 Quote Post

Sęk w tym, że głoszona jest propaganda sukcesu, jakie to nasze państwo jest mocne i poważane międzynarodowo. Ten publicysta to odkłamuje, i słusznie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 12/07/2010, 14:41 Quote Post

Obawiam się, że tego rodzaju spostrzeżenie (nie będące tajemnicą dla nikogo umiejącego czytać) to tylko efekt uboczny felietonu - skądinąd nie widziałem tam konstatacji, że pod kierunkiem innego premiera czy prezydenta mielibyśmy tyle samo do powiedzenia...
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 12/07/2010, 15:00 Quote Post

Całkiem niedawno skrobnął analizę do Rzepy w której właściwie zgadzał się z kierunkiem polityki zagranicznej PO (tzn. w warunkach upadku "polityki giedroyciowej" oparcia się realnie na Niemcach) pod warunkiem trakowania tego jako odskoczni, wykorzystania koniunktury itp. W sumie - NDecki realizm zamiast piłsudczykowskiego "czynu".
 
User is online!  PMMini Profile Post #40

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 12/07/2010, 15:28 Quote Post

Tylko, że ta wiara (akurat w tym przypadku) jest powiedzmy "obustronna". To zresztą bardzo ludzkie - łatwiej wytrzymać psychicznie świadomość, że to jacyś źli ludzie a nie "głupi" wypadek...

Wojny by nie wypowiedział ale wyśmiewać się można. Takie w końcu "Rude pravo" felietonisty...

Ten post był edytowany przez Delwin: 12/07/2010, 15:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 12/07/2010, 15:33 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuku)
Całkiem niedawno skrobnął analizę do Rzepy w której właściwie zgadzał się z kierunkiem polityki zagranicznej PO (tzn. w warunkach upadku "polityki giedroyciowej" oparcia się realnie na Niemcach) pod warunkiem trakowania tego jako odskoczni, wykorzystania koniunktury itp. W sumie - NDecki realizm zamiast piłsudczykowskiego "czynu".

Ja coś takiego w wykonaniu Ziemkiewicza czytałem chyba w okolicach numeru, który Obama nam odwinął z tarczą antyrakietową. W każdym razie to właśnie ten fakt stanowił dla RAZa przesłankę do stwierdzenie, że USA się już Europą mniej interesują, odpada nam więc "trzecia potęgą" i zostają dwie stare - Rosja i Niemcy. A w tej sytuacji... Czysty Gizbert-Studnicki wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/07/2010, 16:22 Quote Post

W tym strachu przed prawdą części naszych "elit" czy szerzej, społeczeństwa, trafił w sedno. Nie pierwszy RAZ.

Ten post był edytowany przez emigrant: 12/07/2010, 16:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
morrison
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 61.563

Adrian
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 13/12/2010, 19:16 Quote Post

Lubię czytać jego artykuły na blogu rzepy. Przeczytałem Michnikowszczyznę. Wg. mnie jeden z lepszych dziennikarzy na polskim rynku..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Thomuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 143
Nr użytkownika: 4.829

Stadhouder Republiki
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Antyfaszysta
 
 
post 13/12/2010, 19:37 Quote Post

Z zainteresowaniem przeczytałem ,,Polactwo'' i ,,Czas wrzeszczących staruszków''.Trudno nie zgodzić się z diagnozą dotyczącą polskiego społeczeństwa i polityki.Zwłaszcza celne było opisanie polityków SLD.RAZ pominął jednak szkodliwy wpływ Kościoła katolickiego na Polaków, który moim zdaniem także jest hamulcem rozwoju i modernizacji Polski.To jednak moje zdanie, a Ziemkiewicz jest katolikiem, więc nie mam do niego o to pretensji.Dla mnie mimo iż różnimy sie poglądami politycznymi na niektóre kwestie, RAZ pozostaje w tym kraju jednym z niewielu publicystów, z którym warto polemizować.Bardzo podobały mi się jego polemiki z Sierakowskim w programie ,,Pojedynek''.Nie wiecie czasem, czy jeszcze są emitowane w TVP?Ja oglądałem na Youtube. Trzeba nam więcej takich ludzi, z każdej strony sceny politycznej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

43 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej