Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dziedziczenie majątku w Anglii, Klasa rycerstwa w XIV w.
     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 2/02/2011, 11:11 Quote Post

W Polsce rycerstwo/szlachta ewoluowała inaczej niż w Zachodniej Europie. Wiem, że np. herb był wspólny dla wszystkich synów danego szlachcica i że wszyscy oni mogli się pisać z włości rodowych, nawet jeśli w nich nie mieli już żadnego majątku a rezydowali gdzie indziej.

Natomiast jak to wygląda w Europie Zachodniej? Szczególnie interesuje mnie Anglia w XIV wieku. O ile wiem to herb dziedziczył tylko najstarszy syn, a młodsi musieli coś do niego dodawać. A jak było z rodowymi włościami? Czy tak jak w Polsce: czyli pisać się mogli np. Arnold de Oxford nawet jak nie miał tam majątku a jedynie stamtąd pochodził, czy było inaczej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 31/05/2012, 13:06 Quote Post

W Anglii obowiązywało prawo majoratu. Majątek był więc dziedziczony tylko przez najstarszego syna. Młodsi musieli poszukać sobie ziemi gdzie indziej, lub zająć się innymi rzeczami niż rolnictwo (handel). Do tarczy herbowej zwykle dodawali jakieś uszczerbienie czyli tzw. marks of cadency - oznaczenia kolejności synów. Oto one:
user posted image
Co do pisowni nazwisk to wszyscy synowie mieli prawo do używania nazwiska po ojcu. W przypadku zdobycia nowego majątku nazwisko właściciela mogło ulec zmianie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 31/07/2012, 9:57 Quote Post

trochę trwało to czekanie na odpowiedź, ale było warto, dzięki wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej