Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Udomowione zwierzęta w Ameryce prekolumbijskiej
     
iglak
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 6.782

Stopień akademicki: GENERAl
 
 
post 9/08/2005, 9:39 Quote Post

Cześć!Interesuje mnie literatura w której znajdę informacje dotyczące użytkowania zwierząt do polowań przez tamtejszych Indian(np.wydry,delfiny, oceloty).Potrzebuje tych informacji do magisterki brata.Bardzo by mi się to przydało
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Edrigu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 7.839

 
 
post 10/08/2005, 0:02 Quote Post

nie słyszałem o pracach poświęconych tylko tej tematyce, moim zdaniem informacji trzeba szukać w monografiach etnograficznych o danym ludzie lub pod jeszcze szczegółowiej - pod hasłem etnozoologii tegoż ludu lub aerału bądź regionu kulturowego

ponadto obawiam się, że są to pozycje prawie wyłącznie w języku hiszpańskim, w grę wchodzi jeszcze angielski i francuski, ale polski - oj będzie bardzo trudno

najbliżej masz bibliotekę amerykanistyczną w Berlinie, gdzie jest dużo pozycji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/09/2006, 8:23 Quote Post

Po prostu czytaj książki o cywilizacjach Ameryki - tam sa informacje na ten temat.W ameryce Południowej udomowiono lamy,alpaki,psy i świnki morskie(to jest jadalne!),w Ameryce Środkowej indyki,psy,prawdopodobnie tez kaczki,w Ameryce Pólnocnej psy i indyki...i to chyba wszystko...Oczywiscie trzymano w domach np. małpy czy ptaki ale to nie było udomowienie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/09/2006, 18:08 Quote Post

„świnki morskie(to jest jadalne!)”

I jest jadane do dzisiaj przez rdzennych mieszkańców Ameryki. Na wesele liczy się dwie sztuki na osobę.
Natomiast żadne z wymienionych przez ciebie zwierząt (poza psem) nie było wykorzystywane do polowań.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Rejnus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 197
Nr użytkownika: 20.391

Piotr Rejnus
Zawód: licealista
 
 
post 23/09/2006, 20:30 Quote Post

Co do udomowionych zwierząt w Ameryce Prekolumbijskiej to interesują mnie pszczóły Majów? Jak je hodowano i czy wiadomo kiedy zapoczątkowano ich hodowle?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/09/2006, 21:23 Quote Post

z tego co mi wiadomo "hodowla"pszczół polegała niczym u Prasłowian na podbieraniu miodu z gniazd tych owadów i co najwyżej próbach ściągania rojów do dziupli w drzewach położonych w pobliżu wiosek...gniazda os z kolei używane były jako "bomby"miotane na wroga podczas bitwy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
shunkaha
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 39.054

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 2/08/2008, 19:14 Quote Post

W tekstach o plemieniu Shakori z Płd.Wsch.USA zachowały sie opowiadania,jakoby Shakori hodowali jelenie,pasli je w lesie ,a nawet doili łanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 17/04/2009, 6:47 Quote Post

Łosia europejskiego daje sie wykorzystać do jazdy wierzchem. Czemu Indianie nie udomowili swojego łosia? nie próbowali? Amerykański sie do tego nie nadaje?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/04/2009, 21:13 Quote Post

QUOTE(balum @ 17/04/2009, 6:47)
Łosia europejskiego daje sie wykorzystać do jazdy wierzchem. Czemu Indianie nie udomowili swojego łosia? nie próbowali? Amerykański sie do tego nie nadaje?
*



A czemu Europejczycy nie udomowili swego łosia? Skoro tak dobrze nadaje się do jazdy wierzchem byłby nieocenionym środkiem transportu na terenach podmokłych a jednak nie był.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 25/04/2009, 10:06 Quote Post

Ależ łosia w Europie używano do jazdy wierzchem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/04/2009, 10:32 Quote Post

QUOTE(balum @ 25/04/2009, 10:06)
Ależ łosia w Europie używano do jazdy wierzchem.
*



Tak, mała, krótkotrwała próba, którą stosunkowo szybko porzucono, znacznie lepszym wynalazkiem były buty dla konia.
Gdyby łoś tak dobrze nadawał się jako zwierzę użytkowe to jego wykorzystanie przetrwałoby znacznie dłużej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 25/04/2009, 10:54 Quote Post

QUOTE(balum @ 25/04/2009, 11:06)
Ależ łosia w Europie używano do jazdy wierzchem.
*


To był tylko nic nieznaczący epizod, wręcz eksperyment, i to eksperyment nieudany. Twierdzenie jakoby łosie nadawały się do służby człowiekowi, to całkowity absurd.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Wasza Wysokość
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 51.225

 
 
post 25/04/2009, 14:17 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 25/04/2009, 10:54)
QUOTE(balum @ 25/04/2009, 11:06)
Ależ łosia w Europie używano do jazdy wierzchem.
*


To był tylko nic nieznaczący epizod, wręcz eksperyment, i to eksperyment nieudany. Twierdzenie jakoby łosie nadawały się do służby człowiekowi, to całkowity absurd.

Pozdrawiam!
*



Franz Altheim, Geschichte der Hunnen, podaje, że bandyci jakuccy używali łosi do jazdy wierzchem i napadania rosyjskich osad. Pułki kozackie, które udawały się za nimi w pościg, nie dawały sobie rady, kiedy ta swoista "kawaleria" jakucka uciekała na moczary smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 25/04/2009, 20:35 Quote Post

QUOTE(Wasza Wysokość @ 25/04/2009, 15:17)
QUOTE(Gronostaj @ 25/04/2009, 10:54)
QUOTE(balum @ 25/04/2009, 11:06)
Ależ łosia w Europie używano do jazdy wierzchem.
*


To był tylko nic nieznaczący epizod, wręcz eksperyment, i to eksperyment nieudany. Twierdzenie jakoby łosie nadawały się do służby człowiekowi, to całkowity absurd.

Pozdrawiam!
*



Franz Altheim, Geschichte der Hunnen, podaje, że bandyci jakuccy używali łosi do jazdy wierzchem i napadania rosyjskich osad. Pułki kozackie, które udawały się za nimi w pościg, nie dawały sobie rady, kiedy ta swoista "kawaleria" jakucka uciekała na moczary smile.gif
*


Nie no, Wasza Wysokość mnie teraz oszołomił. Jakoś zwyczajnie nie mogę w to uwierzyć, ani też za bardzo sobie tego wyobrazić. Altheima jak na razie nie miałem przyjemności jeszcze czytać, niemniej jednak to co napisałeś poważnie mnie zaintrygowało ( rzekłbym nawet, że to sensacja tygodnia wink.gif ). Czy wiesz może na jakie źródła powołuje się przy owej wzmiance niemiecki historyk, bo prawdę mówiąc od tej ciekawostki pachnie mi troszkę kłamstewkiem, albo co bardziej prawdopodobne, że autor "Geschichte der Hunnen" po prostu uległ jednej z wielu syberyjskich legend i wyolbrzymianych epizodów, które wymyślali zesłani na ten "koniec świata" carscy żołnierze. Z informacji podanych przez Waszą Wysokość wynika, jakoby sztuka jazdy na łosiach była wśród tubylców powszechnie znana i praktykowana. Wprawdzie prowadzę amatorskie "badania" historyczne, również dotyczące Jakucji ( lecz już nie w czasach monarchii), ale nigdy o takich umiejętnościach Jakutów, tudzież "Tunguzów Dalszej Północy" jeszcze nie słyszałem. Natomiast sprawa tym bardziej ciekawsza, że znam wiele innych niesamowitych opowieści oraz legend z tej guberni. Co się tyczy najpowszechniejszych środków transportu, to mogę powiedzieć, iż już od zarania dziejów podstawowymi środkami komunikacji były niewielkie koniki, a zimą także psie zaprzęgi. Jeśli chodzi o inne zwierzęta hodowane w tym celu, to już dużo prędzej stawiałbym na reny niż na łosie. Prawdę mówiąc widziałem w życiu tylko dwa zdjęcia przedstawiające ten ostatni gatunek kopytny w służbie człowieka. W obu przypadkach na fotografiach widoczne były klępy. Tyle, że wzmiankowane przeze mnie wizerunki były z Karelii, a nie Jakucji.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/04/2009, 22:35 Quote Post

Owszem ja również widziałem filmy dokumentalne,gdzie pokazywano tubylców jeżdżących wierzchem na reniferach (mam na myśli Jakucję).Był nawet jakiś rosyjski,czy radziecki film fabularny,gdzie uwieczniona została taka scena.Nie ma powodu wątpić,iż sztukę tę posiedli ich dalecy antenaci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej