Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skandale obyczajowe w Londynie w XIX wieku
     
laetitia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 37.578

 
 
post 3/01/2009, 22:46 Quote Post

Witam!
Zamierzam pisac prace o skandalach obyczajowych arystokracji londynskiej w XIX w. Bede wdzieczna za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Herostrates
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 43.350

Benjamin Bukowski
Zawód: uczen
 
 
post 3/01/2009, 23:13 Quote Post

0Koniecznie Oscar Wilde i Byron ;
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/01/2009, 10:58 Quote Post

Kasiu!
Z naszej niedawnej rozmowy odbytej na privie wynika, że przebywasz obecnie w Zjednoczonym Królestwie. Myślę zatem, że nie powinnaś mieć problemów z dotarciem do brytyjskiej prasy z epoki, bo to ona zdaje się być jednym z głównych źródeł do zbadania interesującej Cię tematyki. Jeśli z jakichś względów nie dotrzesz do niej w miejscowych bibliotekach, wtedy pozostaje Ci poszukiwanie w Sieci zdigitalizowanych numerów dzienników i periodyków angielskich. W razie powrotu do kraju wypadałoby też zajrzeć do ówczesnej prasy polskiej, w której takie skandale również znajdowały swoje echo, o czym wiem z racji moich własnych lektur prasowych (nie dotyczyły one zasadniczo skandali obyczajowych, ale przy okazji widziałem także teksty im poświęcone). Część dziewiętnastowiecznej prasy polskiej jest już do przeczytania via Internet, w czym pomagają poniższe wyszukiwarki. Przed ich skorzystaniem warto sięgnąć po książki przedstawiające dawną polską prasę, bo wtedy będziesz choćby znała jej tytuły:
http://fbc.pionier.net.pl/owoc/
http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/CKCP.html

Na koniec podaję linka do przykładowego artykułu z anglojęzycznej Wikipedii, który został poświęcony jednemu ze skandali londyńskich. Stanowi on dobry punkt wyjścia do kolejnych poszukiwań.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cleveland_Street_scandal
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 4/01/2009, 11:34 Quote Post

Witam,
w internecie polecam na początek: http://www.victorianweb.org/index.html - nic lepszego niż to dotąd nie znalazłem.
W latach 90-ych pojawiła się pozycja Kristine Ottesen Garrigan Victorian scandals - jeśli do niej dotrzesz to pewnie będzie jakiś punkt oparcia. Wiele "skandali" wywodziło się z dość silnie promowanego, jak się zwykło uważać, pruderyjnego trendu, aby emocje i uczucia powściągać; stąd każde ich ujście lub w ogóle zachowanie nie mieszczące się w uznanych (narzuconych???) normach kwalifikowało się jako skandal.
Konkretnych przykładów, poza wymienionymi już tutaj przez moich Przedmówców - niestety sad.gif - nie umiem podać. Może ktoś bardziej kompetentny zna pikantne historie z tamtego okresu.
Pzdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
żwirek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 947
Nr użytkownika: 35.498

Stopień akademicki: prof. dr hab. med.
 
 
post 4/01/2009, 15:06 Quote Post

Polecam wątek: Byron i Lady Caroline Lamb
Był o tym nawet film angielski z 1972 roku z Sarah Miles w roli głównej.

Poza tym skandalem był związek Lorda Horatio Nelsona z Emmą, Lady Hamilton. Mimo zapisu w testamencie pominięto ją całkowicie po jego śmierci pod Trafalgarem (ze względu na skandal - żona Lorda Hamiltona) i w końcu zmarła w przytułku we Francji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 4/01/2009, 15:24 Quote Post

Różne historie opowiadano też ponoć o małżeństwie lorda Wellesleya i Kitty Pakenham. smile.gif
Chyba kojarzy mi się też coś z lubieżnikiem Shelleyem, ale nie jestem pewien. sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
laetitia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 37.578

 
 
post 4/01/2009, 17:05 Quote Post

Dziekuje Wszystkim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej