Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grobowiec Alexandra Wielkiego, gdzie, czy obrabowany? źródła....
     
Temperantia
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 44.546

.
Zawód: .
 
 
post 27/04/2008, 2:24 Quote Post


Trudna sprawa smile.gif

Już w V w. Teodoret z Cyru pytał " Kto zna grób Aleksandra?"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 27/04/2008, 11:58 Quote Post

Czy przypadkiem Kleopatra nie wyjeła z grobowca Aleksandra jego miecza i nie podarowała go Cezarowi? To było w jakiejś hollywoodzkiej superprodukcji
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 29/04/2008, 12:03 Quote Post

W kwestii tego, że już w I w ne rozgrzebano grobowiec który bez wątpliwości znajdował sie w Aleksandrii świadczy Swetoniusz Tranquilus w Żywotach Cesarów.
W "Boskim Auguście" rozdział 18 pisze, że August kazał sobie pokazac caiło Aleksandra wydobyte z grobowca ("Per idem tempus conditorium et corpus Magni Alexandria, cum prolatum et penetrali subiecisset oculis, corona aurea imposita ac floribus aspersis veneratus est,")vide: http://www.thelatinlibrary.com/suetonius/suet.aug.html

W "Kaliguli' rozdział 52 pisze, że Kaligula nosił pancerz Alexandra Wlk wydobyty z jego grobowca. "interdum et Magni Alexandri thoracem repetitum e conditorio eius. " (vide http://www.thelatinlibrary.com/suetonius/suet.cal.html#52)

**PS**Nie ukrywam, że prowadze dośc ożywione prace mające zaowocować odnalezieniem grobu Alexandra i laurem nieśmiertelnej chwały dla poslkiej archeologii. Już nawet poczyniłem pierwszy krok - kupiłem mocną łopatę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
To-Shi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 45.272

Zawód: uczeñ
 
 
post 9/05/2008, 17:05 Quote Post

Kiedyś,oglądając program bodajże BBC , usłyszałem teorię jakoby zwłoki Aleksandra miały znajdować się w Bagdadzie. Dlaczego, z jakiej przyczyny, niestety nie pamiętam sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
slawcio
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 59.261

Slawomir Gondek
Zawód: uczen
 
 
post 14/10/2009, 15:42 Quote Post

[B]A mam pytanie, czy możliwe jest żeby grobowiec Aleksandra był w Babilonie, bo to tam zmarł w 323 r. p.n.e.? Zresztą Babilon był dla niego tak wspaniały, że planował dać mu status stolicy jego uniwersalnej monarchii. dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Carmel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 60.236

Karolina
Zawód: uczen
 
 
post 13/11/2009, 21:53 Quote Post

Mi się wydaje, że najprawdopodobniej Aleksandra pochowano w Egipcie. Owszem zmarł w Babilonie, ale został przeniesiony przez Ptolemeusza do Memfis i złożony w grobowcu w Aleksandrii...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Norad
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 65.526

Seb
Zawód: Uczen
 
 
post 13/05/2010, 16:56 Quote Post

Grecy nie chowali zmarłych ale palili ciała z monetami dla przewoźnika Jeżeli istnieje grobowiec to zawiera prochy i dużo DUŻO złota Imperium Aleksandra gromadziło niezliczone skarby i raczej zostały świetnie ukryte gdzieś gdzie nikt nie będzie szukał .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 13/05/2010, 21:20 Quote Post

Problemem jest, ze duża część antycznej Aleksandrii znajduje się dzisiaj pod wodą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Legion
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 458
Nr użytkownika: 58.730

Stopień akademicki: Basileus
Zawód: student
 
 
post 14/05/2010, 13:53 Quote Post

QUOTE(Carmel @ 13/11/2009, 21:53)
Mi się wydaje, że najprawdopodobniej Aleksandra pochowano w Egipcie. Owszem zmarł w Babilonie, ale został przeniesiony przez Ptolemeusza do Memfis i złożony w grobowcu w Aleksandrii...
*


Pierwotnie miał iść do Macedonii a to "przeniesienie przez Ptolemeusza" to raczej coś w rodzaju kradzieży m.in w celach propagandowych. wink.gif


Legion
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Naxela
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 64.232

Aleksandra
Stopień akademicki: magister
Zawód: student
 
 
post 15/05/2010, 19:47 Quote Post

Gorąco polecam napisaną na ten temat publikację: Nawotka K., Śmierć i grób Aleksandra Wielkiego, Poznań 2005 smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
sefko1
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 17.184

 
 
post 28/06/2010, 9:41 Quote Post

QUOTE(Norad @ 13/05/2010, 16:56)
Grecy nie chowali zmarłych ale palili ciała z monetami dla przewoźnika Jeżeli istnieje grobowiec to zawiera prochy i dużo DUŻO złota Imperium Aleksandra gromadziło niezliczone skarby i raczej zostały świetnie ukryte gdzieś gdzie nikt nie będzie szukał .
*



A nie było czasem tak, że ciało Aleksandra zostało zabalsamowane? Skoro miał je oglądać 300 lat później Oktawian to raczej dość prawdopodobne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 28/06/2010, 18:18 Quote Post

Było zabalsamowane i wieziono je w szpec-powozie, budowanym przez jakieś 2 lata...
 
Post #27

     
immeasurable
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 66.080

 
 
post 25/07/2010, 13:02 Quote Post

zgadzam się, że musiała to być Aleksandria w Egipcie. kolejnym źródłem dowodzącym są zapiski Strabona: "Inną częścią pałacu [królewskiego] jest tak zwana Sema, w której były złożone sarkofagi królów, między innymi także Aleksandra [...]". niektóre mapy Aleksandrii wskazują nawet dokładne jej położenie. palenie zwłok rzeczywiście było zwyczajem greckim, ale Aleksander został najprawdopodobniej zabalsamowany. epoka hellenistyczna to przecież mieszanka kultur wschodnich i greckiej, więc myślę, że to dopuszczalne, tym bardziej, że ciało Aleksandra było niezwykle cenne w czasie przepychanek diadochów o władzę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Kroku
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 70.296

 
 
post 8/01/2011, 22:33 Quote Post

Ciało Aleksandra mogło zostać zabalsamowane poniewarz zmarł w Babilonie w którym nie znano greckich obyczajów. jest wiele teorio grobowcu najlepszym rozwiązaniem na mój rozum jest nałożenie mapy starożytnej Aleksandrii na mape współczesnej. Lecz pamiętajcie Aleksandria nie była jedna. Mam 15 lat ale jestem wielkim pasjonatem. Było wiele miast założonych przez Alexa spójżcie tylko na mape po jego podbojach
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 8/01/2011, 23:39 Quote Post

QUOTE
Ciało Aleksandra mogło zostać zabalsamowane poniewarz zmarł w Babilonie w którym nie znano greckich obyczajów. jest wiele teorio grobowcu najlepszym rozwiązaniem na mój rozum jest nałożenie mapy starożytnej Aleksandrii na mape współczesnej. Lecz pamiętajcie Aleksandria nie była jedna. Mam 15 lat ale jestem wielkim pasjonatem. Było wiele miast założonych przez Alexa spójżcie tylko na mape po jego podbojach


A przechwycenie ciała przez Ptolemeusza to pies? Fakty są takie, że Arridajos (nie należy go mylić oczywiście z przyrodnim bratem Aleksandra, o czym pisze Justyn w Epitome, 13, 4), budowniczy i strażnik tymczasowego sarkofagu nad Eufratem oraz Perdikkas nie byli w najlepszej komitywie, co wykorzystał Ptolemeusz, knując z tym pierwszym spisek, w wyniku którego przetransportowano zwłoki Aleksandra do Egiptu. Początkowo były złożone jednak w Memfis, dopiero pod koniec III w. p.n.e. miały zostać złożone w Aleksandrii, oglądać jego sarkofag mieli Oktawian August, Septymiusz Sewer i Karakalla (R. Kulesza, Aleksander Wielki, str. 199-200).

Nie widzę za bardzo innej miejskiej kandydatury...

QUOTE
Było wiele miast założonych przez Alexa spójżcie tylko na mape po jego podbojach


Obiedzujemy, rze spojżymy.

Wypadałoby, abyś następnym razem przeczytał cały wątek, Kroku.

Ten post był edytowany przez Vergilius: 8/01/2011, 23:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej