Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
29 Strony « < 24 25 26 27 28 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> WLADYSLAW BARTOSZEWSKI, 1922 - 2015
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 28/04/2015, 18:08 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 28/04/2015, 15:56)
E:Poza tym, ciekawy jestem Twojego komentarza do tego:
Problem jest taki, że ten order nadaje się pośmiertnie.
Jak pisałem wyżej, przed II wojną dostał go np. Pieracki, w czasie wojny Sikorski, a po 1989 roku Wyszyński, Anders i Bór-Komorowski. To przed Pileckim. Po nim zaś np. Holoubek i Popiełuszko. (Wysoki)

SzII: Już wyżej pisałem do postu Wysokiego odpowiedź.

A jest: Po prostu wtedy Bartoszewski miał takie zdanie o przyznawaniu zmarłym. No, jasne po prostu... ja przynajmniej z niego idioty nie robię. Facet siedzi w kapitule orderu od 2000 roku, nawet jest jej sekretarzem i nie chce by przyznano Pileckiemu order motywując to, że pośmiertnie sie nie przyznaje, że taka tradycja... I nie wie, że juz przyznawano. Niezłe. Pewnie dlatego, że nie czytał Twoich postów o nie wypowiadaniu sie jak się nie zna sprawy. Zresztą Twoja wypowiedź z postu nr 46 ( Tyle że przyznawanie Orderu Orła Białego wiązało się z takimi a nie innymi zwyczajami w zakresie przyznawania orderu. Czyli że, przynawano go żywym, a nie zmarłym. I to nie ma nic wspólnego z "wyjątkowością czynu" Pileckiego.) to niby gdzie można zakwalifikować? Jako gościa, co się zna na sprawie? Wymagaj od siebie zanim zaczniesz od innych...


QUOTE
E:Nazwanie ludzi, przeciwników politycznych "bydłem", "dewiantami psychicznymi", itp. to "niezbyt parlamentarne" wyrażanie się?
Tu jest próbka dialogu politycznego Bartoszewskiego.

SZII:Dialog zawsze jest godny adwersarzy. Wypowiedzi W. Bartoszewskiego nieszczęśliwie po prostu wpisują się w styl uprawiania polskiej polityki ostatnimi czasy. Nie żebym przez użycie czasownika "wpisywać" imputował to zjawisko jednej i określonej partii smile.gif
Jedno jest pewne, na forum W. Bartoszewski dostałby bana...
Ach, godny adwersarzy... To samo mógłby powiedzieć Andriej Wyszyński kiedy mówił o wściekłych psach... Każdy bluzg i każde obniżenie poziomu dyskusji możesz tak "usprawiedliwić"...
Bartoszewski powiadasz wypowiedziami się nieszczęśliwie wpisuje w styl... No, patrz pan, a np Profesor Andrzej Nowak też żyje w tych samych czasach, też bierze udział w debatach na te same tematy, a jego wypowiedzi sie jakoś nijak nie wpisują w styl...

Coś dla odmiany: Bartoszewski o polskim antysemityzmie: Proszę mi wymienić inny kraj Unii Europejskiej, który w ciągu ostatnich 15 lat miał trzech ministrów spraw zagranicznych – Geremka, Rotfelda, Mellera, pochodzenia żydowskiego rolleyes.gif
( Za m.in.: http://cytaty.o.pl/author/wladyslaw-bartoszewski/ )

Ten post był edytowany przez emigrant: 29/04/2015, 2:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #376

     
Lucas the Great
 

Głos rozsądku
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 984
Nr użytkownika: 36.802

Stopień akademicki: Magister Prawa
Zawód: Imperator
 
 
post 29/04/2015, 17:02 Quote Post

QUOTE
Bartoszewski powiadasz wypowiedziami się nieszczęśliwie wpisuje w styl... No, patrz pan, a np Profesor Andrzej Nowak też żyje w tych samych czasach, też bierze udział w debatach na te same tematy, a jego wypowiedzi sie jakoś nijak nie wpisują w styl...
Bo Andrzej Nowak najpierw został Profesorem ,a potem zajął się polityką, a A Bartoszewski zaangażował się w politykę, aby móc zostać profesorem. Szkoda tylko, że w walce o tytuł zaczął sprzedawać swoje ideały.
 
User is offline  PMMini Profile Post #377

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 29/04/2015, 23:48 Quote Post

Co do porównania do Profesora Andrzeja Nowaka - akurat o tyle trudno mówić o możliwości wzorowania się Władysława Bartoszewskiego na nim, że Andrzej Nowak zajął się polityką niedawno, a Bartoszewski był choćby ministrem spraw zagranicznych już sporo czasu temu. Nie wiem do końca, czy można wzorem nazwać człowieka, który imputuje tym, ktorzy nie zgadzają się z jego środowiskiem, są spoza niego, że w domyśle są zdrajcami RP, a to "my" jesteśmy ci jedynie słuszni"... Takie siły w Polsce już były, ich powodzenie zależało od posiadanej siły... wojskowej, przymusu. Wykładami się tego typu władzy nie zdobywa smile.gif A poza tym ostatnio to zdaje się rozgoryczony niedoszly kandydat na prezydenta RP, który już pokajał się publicznie za swe rojenia antywodzowskie...
Nawiasem mówiąc nie doczekałem się jakiś merytorycznych zarzutów, konkretów odnośnie dorobku naukowego W . Bartoszewskiego, gdyby spojrzeć na bibliografię, to przedstawia się ona cokolwiek bardziej obficie niż pewnych dr czy dr hab. prawa pracy...

Ps.
CODE

A jest: Po prostu wtedy Bartoszewski miał takie zdanie o przyznawaniu zmarłym. No, jasne po prostu... ja przynajmniej z niego idioty nie robię. Facet siedzi w kapitule orderu od 2000 roku, nawet jest jej sekretarzem i nie chce by przyznano Pileckiemu order motywując to, że pośmiertnie sie nie przyznaje, że taka tradycja... I nie wie, że juz przyznawano. Niezłe. Pewnie dlatego, że nie czytał Twoich postów o nie wypowiadaniu sie jak się nie zna sprawy. Zresztą Twoja wypowiedź z postu nr 46 ( Tyle że przyznawanie Orderu Orła Białego wiązało się z takimi a nie innymi zwyczajami w zakresie przyznawania orderu. Czyli że, przynawano go żywym, a nie zmarłym. I to nie ma nic wspólnego z "wyjątkowością czynu" Pileckiego.) to niby gdzie można zakwalifikować? Jako gościa, co się zna na sprawie? Wymagaj od siebie zanim zaczniesz od innych...

Czy masz Emigrancie "odniezależne" kłopoty z logiką? Nie blokował, bo kapituły nie zapytano o zdanie w tej materii. Bartoszewski wyraził po prostu swoją opinię w tej materii - zob. u góry jest treść artykułu z Rzepy, jak nie mas pojęcia o przebiegu zdarzeń, to sobie przeczytaj, a nie wklejaj swobodne dywagacje "by niezaleźni".

Ten post był edytowany przez szapur II: 30/04/2015, 0:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #378

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 30/04/2015, 0:42 Quote Post

QUOTE(Lucas The Great)
Bartoszewski zaangażował się w politykę, aby móc zostać profesorem

Czy jesteś w stanie to UDOWODNIĆ? Czy też - jak większość piszących tutaj (dzięki jakże wygodnej luce regulaminowej) - piszesz, co ci do głowy przychodzi bez jakiegokolwiek oparcia w faktach?
 
Post #379

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 30/04/2015, 6:36 Quote Post

QUOTE(Lucas the Great @ 29/04/2015, 18:02)
A Bartoszewski zaangażował się w politykę, aby móc zostać profesorem. Szkoda tylko, że w walce o tytuł zaczął sprzedawać swoje ideały.
*


Bartoszewski zajmował sie polityką co najmniej od 1942 r. Tytułów naukowych to z powodu swej działności nie otrzymywał, a wręcz przeciwnie. Uniemozliwono mu zostanie magistrem. O pobytach za kratami nie wspominając. Jakies tytuły z tytułu zaangazowania sie w polityke (np. ekscelencji jako ambasadora) otrzymał dopiero w roku 1990. Belwederskim profesorem niegdy nie został. Własnie z powodu zaangazowania sie w politykę.
QUOTE
Andrzej Nowak najpierw został Profesorem

I teraz pisze takie dyrdymay jak w Wygaszaniu Polski. Jako profesor Jagiellonki i pracownik PAN kompromituje nie tylko siebie ale i te dwie instytucje.

Ten post był edytowany przez balum: 30/04/2015, 6:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #380

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 30/04/2015, 10:30 Quote Post

A co w tej zbiorówce popełnił?
Bo ja go kojarzę (jeśli to on) z tej nowej Historii Polski (na razie wyszedł pierwszy tom - starożytno-wczesnośredniowieczny) i nie jest to złe.
 
Post #381

     
kontousuniete170817
 

Unregistered

 
 
post 30/04/2015, 10:45 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 30/04/2015, 10:30)
A co w tej zbiorówce popełnił?
Bo ja go kojarzę (jeśli to on) z tej nowej Historii Polski (na razie wyszedł pierwszy tom - starożytno-wczesnośredniowieczny) i nie jest to złe.
*



Jedyną książkę jaką przeczytałem prof. Nowaka to; Polska i Trzy Rosje. Studium polityki wschodniej Józefa Piłsudskiego do kwietnia 1920 r. - czyli do ofensywy na Kijów. Polecam. Jedna z lepszych monografii, jeżeli chodzi o oryginalność i podparcie wywodów.

Z drugiej zaś strony gdy dowiedziałem się o jego oficjalnym poparciu dla PiS'u, to trochę się zniechęciłem. Chociaż nie do w/w książki wink.gif Ta powstawała w czasach kiedy PiSu nie było. Ha!

 
Post #382

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 30/04/2015, 10:59 Quote Post

Czyli... oceniacie człowieka na podstawie sympatii politycznych?
Porównanie Nowaka do Bartoszewskiego, z których ten pierwszy ma swoje sympatie, ale pisze swoje i się jawnie nie udziela po stronie PiS-u, a drugi nie ukrywał swojej aktywnej działalności po stronie PO, raczej nie trafione...

Ten post był edytowany przez master86: 30/04/2015, 11:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #383

     
kontousuniete170817
 

Unregistered

 
 
post 30/04/2015, 11:42 Quote Post

QUOTE(master86 @ 30/04/2015, 10:59)
Porównanie Nowaka do Bartoszewskiego, z których ten pierwszy ma swoje sympatie, ale pisze swoje i się jawnie nie udziela po stronie PiS-u, a drugi nie ukrywał swojej aktywnej działalności po stronie PO, raczej nie trafione...
*



Jak najbardziej trafione. Bartoszewski był politykiem, dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, który dodatkowo zajmował się nauką.
Siłą rzeczy był osobą ściśle związaną z bieżącą polityką. Dlatego też brałem od początku na to poprawkę.

Natomiast prof. Nowak chcę w to wierzyć, jest tylko i aż akademikiem.

Widzisz gdyby był matematykiem zajmującym się teorią liczb, nie przeszkadzałoby mi zupełnie jego oficjalne poparcie dla czyjejkolwiek partii politycznej.

Przykład. Przy liczeniu całek, te wzgardzają tymi częściami umysłu, które są za lewą czy za prawą stroną sceny politycznej.

W przypadku historyka obawiam się że może być inaczej.

Ten post był edytowany przez vyss: 30/04/2015, 11:43
 
Post #384

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 30/04/2015, 11:57 Quote Post

QUOTE(vyss @ 30/04/2015, 12:42)
Natomiast prof. Nowak chcę w to wierzyć, jest tylko i aż akademikiem.

Dawno nim być przestał. Polecam choćby jego tekst w "Wygaszaniu Polski".
QUOTE
A co w tej zbiorówce popełnił?

Wygaszanie pamięci narodowej. Do 89 r. pamięć narodowa płonęła jasnym płomieniem, a od 25 lat wszyscy poza Dudą i jego partią ów płomień gaszą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #385

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 30/04/2015, 12:05 Quote Post

Znaczy co - wedle niego Moczar, Gomułka i Jaruzelski byli "strażnikami płomienia narodowej pamięci"???
 
Post #386

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.872
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/04/2015, 12:08 Quote Post

QUOTE
Czy masz Emigrancie "odniezależne" kłopoty z logiką? Nie blokował, bo kapituły nie zapytano o zdanie w tej materii. Bartoszewski wyraził po prostu swoją opinię w tej materii - zob. u góry jest treść artykułu z Rzepy, jak nie mas pojęcia o przebiegu zdarzeń, to sobie przeczytaj, a nie wklejaj swobodne dywagacje "by niezaleźni".

Oj, znowu się wtrącę wink.gif.

To w sumie drobiazg, ale na moją logikę to tekst w Rzepie wiele nie wyjaśnia, a na pewno niewiele w temacie tutejszej rozmowy.
QUOTE
Zgodnie z procedurą wniosek prezydenta powinna zaopiniować kapituła Orderu Orła Białego, w której skład wchodzą prof. Władysław Bartoszewski, prof. Bronisław Geremek, były premier Tadeusz Mazowiecki oraz prof. Krzysztof Skubiszewski.

Tym razem jednak kapituły nie zapytano o zdanie. - Prezydent może przyznać order bez tych opinii - wyjaśnia Dąbkowska-Cichocka. - Poza tym nie było czasu. Udało mi się porozmawiać tylko z sekretarzem kapituły prof. Bartoszewskim, który nie odmawiał zasług obu bohaterom, ale był sceptyczny co do przyznania orderu.

Dlaczego? Minister Dąbkowska-Cichocka powiedziała nam, że prof. Bartoszewski obawia się, iż precedensowa decyzja o pośmiertnym odznaczeniu obu bohaterów otworzy możliwość wywierania nacisków w sprawie kolejnych kandydatur".

http://forum.gazeta.pl/forum/w,70,80024158...ilecki.html?v=2
Mamy informację, że prezydent nie zapytał całej kapituły, ale zapytał (przez pośrednika) p. Bartoszewskiego i uzyskał od niego opinię negatywną.

Czy można to nazwać blokowaniem/próbą blokowania (na miarę oczywiście posiadanych możliwości) czy nie?

Drugie pytanie, które się logicznie nasuwa po przeczytaniu tej informacji brzmi tak: dlaczego prezydent nie zapytał tym razem kapituły o zdanie? Bo tłumaczenie - nie było czasu brzmi jednak trochę (w dobie telefonów, internetu no i staromodnego osobistego lub przez pośrednika kontaktu choćby rządową limuzyną) niepoważnie...
Czy w taki razie prezydent nie pytał o zdanie kapituły ponieważ:
a) wiedział, że jej opinia będzie negatywna
b ) generalnie tego nie robił, więc i teraz tak się zachował: http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/art...-sypie.html,1,8
 
User is offline  PMMini Profile Post #387

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 4/05/2015, 8:57 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 28/04/2015, 15:18)
W cytowanych materiałach nie ma nic o blokowaniu. Jest tylko o sceptycznej opinii sekretarza kapituły. Prezydent podjął decyzję o przyznaniu odznaczenia a kapituła nie ma choćby chciała zablokowania jego decyzji.
Co do samej postaci rotmistrza, dla mnie wstydem jest fakt iż żołnierz o zasługach tak wielkich i jeszcze większej odwadze nie otrzymał pośmiertnie Virtutti Militari. Order Orła Białego nie ma już takiego wydźwięku choć to niby odznaczeni wyższej rangi.
*


Nie mogą go przyznać bo ustawa określa ramy czasowe niestety. sad.gif No chyba żeby wniosek w tej sprawie został złożony w terminie ( czyli do 1950 roku).

Co do "zadymy" z prof. Bartoszewskim jest to typowa nawalanka speców od dzielenia włosu na czworo. To że miał takie zdanie jakie miał to była jego jasne prawo. Nie odmawiał zasług a patrzył na tą kwestię z innej perspektywy tj praktycznej a niektórzy próbują jedynie dorabiać niewiadomo co do tego.
Echhhh
 
User is offline  PMMini Profile Post #388

     
and00
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 364
Nr użytkownika: 85.651

Rafal Maj
Zawód: bezrobotny
 
 
post 4/05/2015, 12:35 Quote Post

QUOTE(Kamaz73 @ 4/05/2015, 8:57)
... prof. Bartoszewskim ...
Echhhh
*


Mnie w liceum uczyli sami "profesorowie" z czego jeden miał nawet tytuł naukowy doktora smile.gif

Nie uważacie za przegięcie że TVP na 1 nadaje relację z pogrzebu tego zasłużonego dla Niemiec i Izraela pana?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #389

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 4/05/2015, 12:41 Quote Post

Miałbyś znakomitą kadrę nauczycielską, gdyby któryś z Twoich profesorów w szkole miał taki dorobek naukowy smile.gif Transmisja w każdym razie przesadna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #390

29 Strony « < 24 25 26 27 28 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej