Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Warszawa w czasie Powstania Listopadowego, Architektura, przemysł, mieszkańcy
     
Justyś
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 9.478

Zawód: uczen
 
 
post 17/10/2005, 15:12 Quote Post

Gdzie mogę znaleźć zdjęcia wraz miejsc związanych z Powstaniem Listopadowym w Warszawie i opisy do tych zdjęć co i kiedytam działo?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 17/10/2005, 18:35 Quote Post

Jeśli Cię to interesuje to mogę Ci powiedzieć jak dojechać do miejsca ( cmentarza i pomników ) gdzie upamiętniona jest bitwa pod Grochowem. Jest to oczywiście w Warszawie, niedaleko osiedla Grochów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 24/10/2005, 23:18 Quote Post

Propnuję zajrzeć do
Wacław Tokarz - Sprzysiężenie Wysockiego i Noc Listopadowa. - Wydanie II (wydanie I - 1925) - 1980.
Tadeusz Łepkowski - Warszawska rebelia sierpniowa 1831r. - Powstanie Listopadowe 1830-1831. Dzieje wewnętrzne, Militaria, Europa wobec powstania - pod redakcją Władysława Zajewskiego - Warszawa 1990.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 19/11/2006, 11:21 Quote Post

Warszawa miała duże znaczenie wśród powstania. od niej się wszystko zaczęło i na niej się wszystoko skończyło. W ogóle patrząc na mapę z przebiegiem powstania główne siły nigdy nie odchodziły od niej daleko.
Miasto to było w pierwszych latach kongresówki miastem o bardzo prężnym rozwoju przemysłu i nauki. W przemyśle dużą rolę odgrywała wełna, a w szkolnictwie szkoła główna. Tuż przed powstaniem sytuacja bardzo się zmieniła. Wełnę zastąpiła importowana bawełena, a liczne szkoły średnie zniknęły za sprawą wykrywania spisków, ktore powsawały na uczelniach. Szkoła Główna została zamknięta po powstaniu. Warszawa więc bardzo ucierpiała w czasie powstania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
ku 180419
 

Unregistered

 
 
post 19/12/2018, 1:07 Quote Post

QUOTE(Justyś @ 17/10/2005, 15:12)
Gdzie mogę znaleźć zdjęcia wraz miejsc związanych z Powstaniem Listopadowym w Warszawie i opisy do tych zdjęć co i kiedytam działo?
*



Ja nakręciłem sobie taki prawie 2,5-godzinny amatorski filmik o miejscach w Warszawie zw. z powstaniem listopadowym. Łącznie wyszło mi tego 83 miejsca - od miejsc najbardziej znanych typu Belweder i Arsenał, po mniej znane typu Gruba Kaśka czy krzyż na rogu Grochowskiej i Międzyborskiej (Muzeum WP nie robiłem; wnętrz Namiestnikowskiego też nie miałem okazji zobaczyć), ale muszę to zmontować, powstawiać muzykę, lektora, obrazy itd., a to potrwa kupę czasu.
 
Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej