Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

16 Strony « < 14 15 16 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: błędy kampanii roku 1812,

orkan

IX ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr

post 11/07/2019, 14:31 Quote Post

Jeśli chodzi o Turcję:

Brak regularnej piechoty. (wszystkie trzy regularne pułki pierwszego etapu i 12 pułków anatolijskich po 1807 zwinięte nawet jako milicja sekban)
Brak regularnej jazdy.
Artyleria po reformach jako tako się trzymała.

I z czym wy chcecie do ludzi? Milicją prowincjonalną Lewendi. Z Janczarami z których 100000 robiło się podczas mobilizacji 10000. Dodam że gubernatorzy Bośni i Sylistrii sobie stworzyli z ajanami udzielne księstwa. Nie mowię przez litość o Egipci nad którym już nie było kontroli innej niż formalna. Na wschodzie kraju nie lepiej. Bandytyzm nomadów praktycznie sparaliżował handel z Zatoką Perską i Persją. No i we wschodnich prowincjach gubernatorzy z centrali byli zmuszani do zaakceptowania tam co zastali. Czyli prywatnych księstw ajan - pośredników podatkowo rekrutacyjnych. To na ich milicjach opierały się siły zbrojne do 1726 roku. Na milicji dla której przymiotnik bezhołowie to komplement.

User is offline  PMMini Profile Post #226

Grodzicki z Kudaku

V ranga
Nr użytkownika: 83.449

Pawe³ Przyby³a

post 11/07/2019, 15:17 Quote Post

Z drugiej strony bezczynne czekanie dawało Rosjanom czas na zebranie sił. A potem było Tarutino, Małojarosławiec, Berezyna...
Aczkolwiek można się kłócić, że co by nie zrobił, w październiku 1812 kampania rosyjska była i tak przegrana.

Gdyby we wrześniu rozpoczął odwrót to w okolicach rzeki Niemen znalazłby się na początku listopada a nie grudnia. Więcej żołnierzy przetrwałoby marsz.

User is offline  PMMini Profile Post #227

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 11/07/2019, 15:26 Quote Post

I z czym wy chcecie do ludzi?

Jasne jest, że gdyby Turcja miała lepszą armię jej pozycja wyglądała by inaczej, ale nie ma też co przesadzać w drugą stronę. W rozważaniach chodzi o to, aby angażowała kilkudziesięciotysięczną armię rosyjską, nie maszerowała na Moskwę.

Trzeba by zadać to pytanie specjaliście od Turcji

W wolnej chwili zerknę co pisze o tym autorka Wojny Osmanów 1700-1870. Oblężone imperium: http://napoleonv.pl/p/8/1530/wojny-osmanow...anie-bitwy.html

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #228

matigeo

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier

post 11/07/2019, 18:33 Quote Post

QUOTE(Grodzicki z Kudaku @ 11/07/2019, 16:17)
Z drugiej strony bezczynne czekanie dawało Rosjanom czas na zebranie sił. A potem było Tarutino, Małojarosławiec, Berezyna...
Aczkolwiek można się kłócić, że co by nie zrobił, w październiku 1812 kampania rosyjska była i tak przegrana.

Gdyby we wrześniu rozpoczął odwrót to w okolicach rzeki Niemen znalazłby się na początku listopada a nie grudnia. Więcej żołnierzy przetrwałoby marsz.
*

I bardzo możliwe, że nie dałby Rosjanom okazji do zadania ciosu, więc ci mogliby działać potem ostrożniej (brak zdrady Prus?). Aczkolwiek to spekulacje.

User is offline  PMMini Profile Post #229

orkan

IX ranga

post 11/07/2019, 22:08 Quote Post

CODE
Jasne jest, że gdyby Turcja miała lepszą armię jej pozycja wyglądała by inaczej, ale nie ma też co przesadzać w drugą stronę. W rozważaniach chodzi o to, aby angażowała kilkudziesięciotysięczną armię rosyjską, nie maszerowała na Moskwę.

To ci przypomnę że od 1806 do 1812 trwała wojna miedzy Rosją a Turcja. Na tym kierunku dowodził sam Kutuzow. Wyniku źle przeprowadzonej kampanii 1811 roku 60000 armia Wielkiego Wezyra zaczęła topnieć. Najpierw zniknęło 10000 Albańczyków. Potem Wezyr sforsował Dunaj i zamiast udezyć na flanki Kutuzowa który go się spodziewał gdzie indziej to zaczął okopywać się jak głupek. Obie strony uznały że wygrały bitwę pod Ruse. Kutuzow przeprawił się na południowy brzeg Dunaju i odciął armię Wezyra od zaplecza. 20000 żołnierzy osmańskich zmarło z głodu i chorób gdy odcięto dostawy. 18000 radośnie się rozpłynęło w okolicy a 12000, nie nie nie zostali jeńcami ale gośćmi Kutuzowa wymagający dożywienia i wyleczenia. Sam Wielki wezyr przeprawił się na łodzi na drugi brzeg Dunaju i uniknął niewoli. Po prostu uciekł.

Do tego bunt w Serbii i dwuznaczna postawa paszy z Widynia i Ali Pasza z Janiny który dzierżył prawie całą Grecję i Albanię. Nie mówiąc o dwuznacznej postawie różnych ajanów w tej części imperium (Bałkany) którzy nie dostarczali wojskom Wielkiego Wezyra żywności rekrutów i pieniędzy. Można rzec że niektórzy z nich ogłosili osobliwą neutralność.

Pośrednikiem w negocjacjach pokojowych była Wielka Brytania. Przypominam że resztki armii Wezyra było w gościach u Kutuzowa. Rosjanie ratyfikowali traktat jak Napoleon szedł na Moskwę w czerwcu 1812.

Osmanie mieli pusty skarb rozbitą armię , bunty, brak lojalności gubernatorów i ajanów. Mało problemów? wink.gif No i ten Egipt.

CODE
W wolnej chwili zerknę co pisze o tym autorka Wojny Osmanów 1700-1870. Oblężone imperium: http://napoleonv.pl/p/8/1530/wojny-osmanow...anie-bitwy.html

Nie trzeba. Ja już zerknałem. wink.gif

Ten post był edytowany przez orkan: 11/07/2019, 22:36

User is offline  PMMini Profile Post #230

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 12/07/2019, 5:15 Quote Post

QUOTE(orkan @ 11/07/2019, 23:08)
CODE

To ci przypomnę że od 1806 do 1812 trwała wojna miedzy Rosją a Turcja.
*

Naprawdę?
No niesamowite, kto by pomyślał, dobrze że przypomniałeś wink.gif.

Osmanie mieli pusty skarb rozbitą armię , bunty, brak lojalności gubernatorów i ajanów. Mało problemów? wink.gif No i ten Egipt.

A wczytałeś się chociaż w moje wcześniejsze wypowiedzi?

Wspomniałem przecież wyżej:
Generalnie trzeba by zająć się problemem (...)
Jak wyglądały działania na froncie rosyjsko-tureckim, co działo się w samej Turcji.

Naprawdę uważasz, że musisz mnie informować o tak prostych rzeczach, o których można sobie przeczytać nawet na wikipedii wink.gif?

Albo nie wiem, będziesz sobie tworzył chochoła, że ja uważam, iż Turcja chciała kontynuować wojnę i z nim zwycięsko walczył smile.gif?

Nie trzeba. Ja już zerknałem.

Jest tam coś np. o informacjach rosyjskich na temat obietnic Napoleona dla Austrii?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #231

orkan

IX ranga

post 12/07/2019, 10:15 Quote Post

Ja nie wyczytałem tego na wiki tylko u Aksan.

Więc po co to zagadnienie czy Turcja mogła kontynuować wojnę jak w 1812 była na froncie pobita? Przedstawiciele bałkańskich pośredników podatkowych oraz gubernatorzy a nawet komendanci twierdz zachowywali się wobec państwa nielojalnie. A skarbiec był pusty.
CODE

Albo nie wiem, będziesz sobie tworzył chochoła, że ja uważam, iż Turcja chciała kontynuować wojnę i z nim zwycięsko walczył ?

Było pytanie czy Turcja mogła Napoleonowi pomóc angażując siły Rosyjskie na kierunku bałkańskim. Odpowiedź brzmi nie choć po wycofaniu części sił na inne kierunki i odwołaniu Kutuzowa gdyż prowadził negocjacje z Wielkim Wezyrem nie po myśli cara i tak w tej części imperium Rosjanie trzymali siły do obserwowania ruchów npla.

Nowy wódz rosyjski na tym kierunku miał fantastyczny plan zmobilizowania 150000 Wołochów i Mołdawian i uderzenia nimi na Austrię. Plan spodobał się carowi (dlatego ten admirał zastąpił Kutuzowa) ale nie spodobał się bojarom wołowskim i mołdawskim. Skończyło się na mobilizacji zaledwie 20 tyś Wołochów i Mołdawian.

CODE
Jest tam coś np. o informacjach rosyjskich na temat obietnic Napoleona dla Austrii?

Nie znalazłem choć kilka razy przeglądnąłem tekst. W tym okresie nawet nie ma zwyczajowego rozdziału o strategii Habsów i ich armii.

Ten post był edytowany przez orkan: 12/07/2019, 11:42

User is offline  PMMini Profile Post #232

Krzysztow

IV ranga
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen

post 13/07/2019, 12:47 Quote Post

Jestem laikiem więc nie rozumiem. Jaką korzyść przyniesie Napoleonowi zaangażowanie takiej liczby wojsk rosyjskich przeciw Turcji? By pokonać Rosję trzeba rozbić jej armię ale jak ją rozbić jeśli Rosjanie będą unikać większych starć? Nie rozumiem więc jak samo wydzielenie z wojsk rosyjskich armii przeciw wojskom tureckim może pomóc Napoleonowi?
Co stoi na przeszkodzie teorii że Napoleon się przeliczył sądząc że pokona Rosjan w jednej lub dwóch bitwach typu Austerlitz co spowoduje że beda zmuszeni prosić o pokój?

User is offline  PMMini Profile Post #233

16 Strony « < 14 15 16 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej